Goniec.pl > Wojna Na Ukrainie

Wojna Na Ukrainie

gf-NuGL-cpPt-xZN2 mama-i-dziecko-zgineli-w-odessie-664x442-nocropa
24.04.2022 14:13 Trzymiesięczna Kira i jej mama zginęły podczas bombardowania Odessy. Dramat w Ukrainie

Wojna w Ukrainie każdego dnia pozbawia życia niewinnych cywilów. Choć kraj opuściły już miliony uchodźców, niektórzy Ukraińcy pozostali w domach. Wśród nich była maleńka Kira oraz jej mama, które zginęły w bombardowaniu Odessy.Kira w chwili śmierci miała zaledwie trzy miesiące. Dziewczynka zakończyła krótkie życie w sobotę 23 kwietnia, u boku ukochanej mamy. Kobieta i dziecko mieszkały w Odessie, która do tej pory - pomimo licznych alarmów - była względnie bezpiecznym miastem.

Antony Blinken
06.04.2022 22:41 Blinken: Planujemy realizować trzy cele, jeśli Rosja zdecyduje się iść drogą potwornej agresji

W Brukseli trwa dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO z udziałem sekretarza stanu USA. Antony Blinken zapowiedział, że jeśli Rosja będzie kontynuować agresję na terenie Ukrainy, Sojusz zrealizuje trzy cele.Sekretarz spraw zagranicznych USA ujawnił, że pierwszym z celów jest wspieranie partnerów, drugim - wywarcie presji na Rosję, a trzecim - "upewnienie się, że będziemy wzmacniać obronę naszego sojuszu w NATO". Wszystkie są obecnie realizowane.

Bucza
04.04.2022 21:29 Prokurator generalna Ukrainy: W Buczy znaleziono ciała kolejnych ofiar ze związanymi rękami

Biuro prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej poinformowało dziś, że na terenie sanatorium dziecięcego w Buczy znaleziono ciała pięciu osób. Wszystkie miały związane ręce. Ofiary miały być "nieuzbrojonymi cywilami".W komunikacie ukraińskiej prokuratury czytamy, że ofiary miały zostać pobite przed śmiercią. Wcześniej Iryna Wenediktowa informowała, że w regionie kijowskim prowadzone są śledztwa dotyczące czynów sił rosyjskich, które można uznać za zbrodnie wojenne.

ziobro
04.04.2022 19:59 Prokuratura Krajowa deklaruje pomoc przy wyjaśnianiu zbrodni wojennych w Buczy

Prokuratura Krajowa poinformowała, że polscy prokuratorzy zwrócili się do strony ukraińskiej oferując pomoc przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy w Ukrainie. Analogiczna deklaracja została skierowana do Międzynarodowego Trybunału Karnego.Polska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę 28 lutego bieżącego roku. - Celem śledztwa jest przede wszystkim szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy - wskazywano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Youtube
30.03.2022 19:08 Szef rosyjskiej delegacji przekazał informacje ws porozumienia z Ukrainą

Szef rosyjskiej delegacji ws Ukrainy, poinformował, że otrzymał na piśmie propozycje strony ukraińskiej. Wśród nich ma być rezygnacja zarówno z próby dołączenia do NATO, jak i zagranicznych baz i kontyngentów na swoim terenie. Dodatkowo strona ukraińska musiałaby się zobowiązać nieposiadania broni jądrowej, lub innej masowego rażenia.Otwarty konflikt na terenie Ukrainy trwa już ponad miesiąc. Zarówno strona rosyjska, jak i ukraińska odczuwają skutki zmasowanych walk. Szczególnie obrońcom zależy na pokojowym rozwiązaniu, dlatego za wszelką cenę próbują dojść do konsensusu ze stroną rosyjską.

pilne czerwone
24.03.2022 17:08 Andrzej Duda w Brukseli: "Musimy się przygotować do tego, gdyby ktoś chciał nas atakować"

W Brukseli odbywają się spotkania liderów NATO, G7 i Unii Europejskiej z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych. Członkowie Sojuszu zapewnili o pełnym wsparciu dla walczącej Ukrainy. Głos zabrał między innymi Andrzej Duda.Andrzej Duda zaznaczył, że NATO powinno skupić się przede wszystkim na odnalezieniu sposobu na zakończenie rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Dodał, że cel powinien zostać osiągnięty pokojowymi środkami. Przyznał, że "zawieszenie broni to za mało".

sejm pilne
23.03.2022 19:14 Sejm uznał Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. Przyjęto nową uchwałę

Sejm przyjął dziś przez aklamację uchwałę w sprawie popełniania zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości oraz łamania praw człowieka przez Rosję na terenie Ukrainy. Decyzję mają uzasadniać "dostępne dowody zbrodni".- Publicznie dostępne dowody zbrodni uzasadniają uznanie Władimira Putina przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i przez międzynarodową społeczność za zbrodniarza wojennego - zapisano w dokumencie.

prezydent Andrzej Duda
20.03.2022 18:09 Andrzej Duda poparł Jarosława Kaczyńskiego. Zaproponuje w Brukseli "misję pokojową"

Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz poinformował, że "Polska na szczycie NATO w Brukseli formalnie zgłosi propozycję misji pokojowej na Ukrainie wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań".Propozycję ma przedstawić w Brukseli wraz z rządem Andrzej Duda. Realizacja wspomnianej misji miałaby być możliwa "za tydzień lub za miesiąc". Przypomnijmy, że jej zapowiedź padła z ust Jarosława Kaczyńskiego podczas wizyty w Kijowie.

Wojan w Ukrainie: dramatyczna sytuacja w Mariupolu
13.03.2022 05:04 Wojna w Ukrainie. Trudna sytuacja w Mariupolu. "Zabijają i ścierają to miejsce z mapy Ukrainy"

Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka, poinformowała o trudnej sytuacji w Mariupolu we wschodniej Ukrainie. Drogi wyjazdowe z miasta pozostają zablokowane, brakuje żywności, leków, wody i prądu. Ofiary chowane są w zbiorowych mogiłach, a czterysta tysięcy mieszkańców nie może się ewakuować.Eksperci nie ukrywają, że Władimir Putin chce złamać opór Ukraińców, doprowadzając do kryzysu humanitarnego. Od kilku dni z ogromnymi problemami mierzy się oblężony przez wroga Mariupol. Każdego dnia w wyniku ostrzału giną ludzie.

Putin
13.03.2022 02:36 Wojna w Ukrainie. Szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: "Federacja Rosyjska nie zamierza się zatrzymywać"

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow oświadczył w sobotę, że - jego zdaniem - Litwa jest kolejnym krajem, który będzie chciał podbić Władimir Putin, jeśli odniesie zwycięstwo w wojnie z Ukrainą. W obszarze zainteresowań prezydenta Rosji mają znajdować się także kraje bałtyckie i Polska.Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy powołał się w swoim wystąpieniu na dane ukraińskiego wywiadu. - Federacja Rosyjska nie zamierza się zatrzymywać. Ma następny cel. Jeśli - nie daj Boże - odniosą zwycięstwo na naszym terytorium, to następnym krajem, który będzie chciał podbić Putin, stanie się bezpośrednio Litwa - mówił.Zdaniem Ołeksieja Daniłowa w dalszej kolejności obiektami zainteresowania Władimira Putina staną się inne kraje bałtyckie i Polska. - Wszystko zależeć będzie od tego, jak będzie reagować NATO - zaznaczył polityk.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Wojna w Ukrainie. Rosja blokuje Instagram, obywatele załamaniWojna w Ukrainie. Putin jest "wściekły". Otrzymał błędne informacje wywiadowczeWojna w Ukrainie. Donald Tusk podsumował orędzie Andrzeja Dudy. Padły zaskakujące słowaŹródło: Goniec.pl

Putin Łukaszenko
11.03.2022 22:19 Wojna w Ukrainie. Putin spotkał się z Łukaszenką. Rosja dostarczy Białorusi sprzęt wojskowy

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka spotkali się w piątek, by porozmawiać o wzajemnym wsparciu obu państw. Z najnowszych informacji wynika, że Rosja przekaże Białorusi najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. W zamian Łukaszenka zapewni Rosjanom nowoczesne technologie rolnicze.O planowanej wizycie prezydenta Białorusi Alaksandr Łukaszenka na Kremlu poinformował w czwartek Reuters, powołując się państwową białoruską agencję prasową Biełta. Prezydenci mieli dyskutować o wzajemnych stosunkach, a także o sankcyjnej współpracy gospodarczej oraz sytuacji w regionie i na Ukrainie.

Aleksander Kwaśniewski
10.03.2022 12:43 Wojna w Ukrainie. Aleksander Kwaśniewski: "Po Putinie spodziewam się najgorszego"

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Faktem zabrał głos na temat dalszych losów konfliktu w Ukrainie. Były prezydent był daleki od optymizmu i przyznawał, że "po Putinie spodziewa się najgorszego". Zdaniem polityka Rosjanin jest zdolny nawet "przeprowadzić atak rakietowy na Kijów, [...] aby osiągnąć swój cel".Aleksander Kwaśniewski zaznaczył, że sytuacja w Ukrainie wciąż pozostaje bardzo dynamiczna. W przeciwieństwie do polityków Prawa i Sprawiedliwości, nie pokłada nadziei w dzisiejszej wizycie Kamali Harris w Polsce ani w rozmowach pomiędzy Dmytro Kułebą a Siergiejem Ławrowem.

Władimir Putin. Rosja wstrzyma atak, jeśli Ukraina się podda
07.03.2022 14:30 Wojna w Ukrainie. Rosja szykuje kolejny atak? Ołeksij Daniłow zabrał głos

W niedzielę 6 marca sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow oświadczył, że "wojska rosyjskie przygotowują drugą falę ofensywy na wielką skalę". Polityk ostrzegł, że Rosjanie wzmocnią natarcie na południu celem odcięcia Ukrainy od mórz: Azowskiego i Czarnego.Mija jedenasta doba, odkąd rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Mimo ogromnej dysproporcji sił Ukraińcy dzielnie bronią swoich ziem, a tempo ofensywy powoli maleje. Sfrustrowani Rosjanie sięgają po coraz gorsze środki, posuwając się przy tym do zbrodni wojennych i bombardowania budynków cywilnych.

Mer Mariupola. Miasto, jakie znamy, przestało istnieć
06.03.2022 21:28 Wojna Rosja-Ukraina. Mer Mariupola: miasto, jakie znaliśmy, już nie istnieje

Mer Mariupola Wadym Bojczenko w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji przekazał fatalne wieści. Miasto położone na południu Ukrainy jest w stanie "blokady humanitarnej" - 400 tysięcy mieszkańców pozostaje w rosyjskiej blokadzie po przerwaniu ewakuacji.Wojska rosyjskie odcięły wszystkie piętnaście linii energetycznych doprowadzonych do miasta. Od pięciu dni mieszkańcy Mariupola nie mają prądu. Nie działa też łączność komórkowa. Rosjanie od kilku dni nieprzerwanie prowadzą ostrzał i bombardowania, a liczba rannych wzrosła do "tysięcy" - Trudno jest policzyć, ile osób zginęło, ponieważ szósty dzień ostrzał trwa praktycznie bez przerwy - powiedział burmistrz miasta.

Ślub na froncie. Dwoje żołnierzy wzięło udział w nietypowej ceremonii
06.03.2022 19:35 Wojna w Ukrainie. Dwoje żołnierzy postanowiło wziąć ślub na froncie. Nagranie podbija sieć

Mija jedenasta doba, odkąd wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. W obronę kraju zaangażowało się większość obywateli. W sieci opublikowano nagranie, które udowadnia, że ludzie potrafią znaleźć czas na miłość nawet w czasie wojny.Dwoje żołnierzy walczących w ukraińskiej obronie terytorialnej postanowiło pobrać się na froncie. Osobliwą ceremonię zarejestrowano i opublikowano w sieci. Państwo młodzi, zamiast białej sukni i garnituru, ubrani byli w mundury, a zespół muzyczny zastąpił wojskowy przygrywający na bandurze.

Zełenski
06.03.2022 18:30 Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: "Rosjanie szykują się do zbombardowania Odessy"

W niedzielę 6 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił kolejne orędzie do narodu. Przywódca kraju ostrzegł, że siły rosyjskie mogą przygotowywać się do bombardowania Odessy, historycznego miasta i strategicznego portu nad Morzem Czarnym. Potępił potencjalną "historyczną zbrodnię" na mieście, gdzie obecnie gromadzą się uchodźcy.Wołodymyr Zełenski w trakcie swojego przemówienia podkreślił, że Rosjanie zawsze przyjeżdżali do Odessy i "czuli jedynie ciepło i szczerość w tym prawie milionowym mieście, bardzo lubianym przez turystów". Przypomnijmy, że Odessa jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Ukrainy.

Schron w szpitalu dziecięcym w Kijowie
06.03.2022 15:25 Wojna w Ukrainie. WHO potwierdza, że doszło do ataków na szpitale. Kilkadziesiąt placówek nie działa

Światowa Organizacja Zdrowia WHO potwierdziła, że w Ukrainie doszło do ataków na szpitale. O tym, że placówki są atakowane przez rosyjskie wojsko, informował wcześniej ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko. WHO donosi o sześciu zweryfikowanych atakach na placówki medyczne.Mija jedenasta doba, odkąd rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Mimo ogromnej dysproporcji sił, Ukraińcy dzielnie bronią swoich ziem, a tempo ofensywy powoli maleje. Sfrustrowani Rosjanie sięgają po coraz skrajniejsze środki, posuwając się przy tym między innymi do bombardowania budynków cywilnych.

Z ostatniej chwili czerwone
06.03.2022 14:22 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Rosjanie otworzyli ogień, korytarz humanitarny zablokowany. "Sytuacja jest katastrofalna"

Trwa jedenasty dzień inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę. Mieszkańcy Mariupola wciąż znajdują się w tragicznej sytuacji - miastu grozi klęska humanitarna. Żytomierz przygotowuje się do walki. Ponad 66 tysięcy Ukraińców wróciło do kraju.Dziękujemy za śledzenie relacji z dnia 6 marca. Zapraszamy do śledzenia nowej, znajdziecie ją TUTAJ.22:53 Ukraińska Prawda: "Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony pokazała mapę miejsc czasowo kontrolowanych przez Federację Rosyjską".11 день війни: в РНБО показали мапу місць, які тимчасово контролює РФ https://t.co/ZgFta5HTSR через @ukrpravda_news pic.twitter.com/wiocGMC1VO— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 6, 2022 22:45 Decyzją prezydenta Zełenskiego miasta Charków, Czernihów, Mariupol, Chersoń, Hostomel i Wołnowacha otrzymały tytuły "miast bohaterów" - przekazały ukraińskie media. 22:33 Z wyliczeń agencji Reuters wynika, że do tej pory rosyjskie służby zatrzymały ponad 4,3 tys. osób za udział w antywojennych wiecach. Kreml utrzymuje, że prowadzi w Ukrainie "operacją specjalną" i nie zezwala na publikowanie informacji o prowadzonej przez rosyjskie wojska zbrojnej inwazji na terenie Ukrainy.More than 4,300 detained at anti-war protests in Russia https://t.co/itwhsmbcOk pic.twitter.com/f7CbTnYlAW— Reuters (@Reuters) March 6, 2022 22:27 Zdaniem doradcy szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenko, cytowanego na łamach "Ukraińskiej Prawdy", w najbliższych dniach wojska rosyjskie podejmą próbę zajęcia Kijowa. - Na podejściach do Kijowa koncentruje się dosyć duża liczba rosyjskiego uzbrojenia i rosyjskich wojsk. Jesteśmy świadomi, że bitwa o Kijów to kluczowa bitwa następnych dni - przekazał Denysenko.22:19 "Dziś jest Niedziela Przebaczenia. Ale nie wybaczymy setek ofiar i tysięcy cierpień. I Bóg nie wybaczy. Ani dzisiaj. Ani jutro. Nigdy. I zamiast przebaczenia będzie Dzień Sądu. Jestem tego pewny" - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski w kolejnym orędziu do rodaków. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Володимир Зеленський (@zelenskiy_official) 22:08 Dzisiaj o godzinie 20:00 liczba osób, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie, przekroczyła milion - przekazało MSWiA. 🇵🇱🇺🇦 #RaportUkrainaDzisiaj o godz. 20:00 liczba osób, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie, przekroczyła milion. pic.twitter.com/bYzG6MPtJ7— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) March 6, 2022 22:01 Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w niedzielę, że prezydent Rosji Władimir Putin jest „zbrodniarzem wojennym” za doprowadzenie do „katastrofalnej sytuacji humanitarnej”, w jakiej znalazł się naród ukraiński.21:55 Kreml tworzy kolejne absurdalne insynuacje przeciwko Ukrainie - ocenił w niedzielę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „Moskwa twierdziła, że Ukraina buduje broń atomową, zagrażając Rosji" - stwierdził.Kreml tworzy kol absurdalne insynuacje przeciwko Ukrainie. Moskwa twierdziła, że UA buduje broń atomową zagrażając Rosji. A teraz oskarża Zachód i Kijów o tworzenie broni biologicznej do ataku na Rosję.Każdą bzdurę Rosja jest w stanie wykorzystać do ataków informacyjnych na UA. pic.twitter.com/pHWzDZRpEa— Stanisław Żaryn (@StZaryn) March 6, 2022 21:45 Rzecznik prasowy Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej Vasil Banescu nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina antychrystem w związku z prowadzoną przez Kreml „okropną i nieuzasadnioną” wojną przeciwko Ukrainie. Skrytykował też patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla za brak potępienia przez niego rosyjskiej inwazji.21:33„Na Ukrainie zginęło już co najmniej 38 dzieci. A ta liczba może teraz jeszcze wzrosnąć [...]! Jeśli Rosjanie mówią, że nie prowadzą wojny z ludnością cywilną, to pokażcie im te zdjęcia! To są twarze dzieci, które nigdy nie dorosną” - napisała Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska, publikując poruszające zdjęcia w mediach społecznościowych. Pokazała twarze najmłodszych ofiar wojny oraz opisała ich historie.21:26 Popularny serwis muzyczny Spotify przestaje działać w RosjiPremium subscription to Spotify is no longer available in #Russia pic.twitter.com/cUga2VOATU— NEXTA (@nexta_tv) March 6, 2022 21:20 Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w rozmowie z BBC zaapelowała o „zamknięcie nieba” nad Ukrainą. Jak dodała, Ukraina docenia surowe sankcje nałożone na Rosję od początku inwazji, ale Ukraina potrzebuje dalszej „poważnej pomocy". - Tą pomocą jest zamknięcie nieba nad Ukrainą - powiedziała w rozmowie z BBC.21:00 - Rosjanie ściągnęli do miejscowości w okolicach Kijowa dużą liczbę wojsk. W następnych dniach najprawdopodobniej prezydent Rosji Władimir Putin podejmie próbę zajęcia stolicy Ukrainy - przekazał doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany w niedzielę przez portal "Ukraińska Prawda".20:45 - Liczba uchodźców, którzy przybyli do Polski z Ukrainy, przekroczyła milion - podała Straż Graniczna.#Pomagamy🇺🇦Dzisiaj o godz.20.00 liczba osób,które uciekły z Ukrainy🇺🇦do Polski🇵🇱 przekroczyła milion.To milion ludzkich tragedii,milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę.Milion osób,które po przekroczeniu granicy usłyszały od #funkcjonariuszeSG „Jesteście bezpieczni” pic.twitter.com/gFUmOoHrbX— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 6, 2022 20:30 W wielu regionach Ukrainy zawyły w niedzielę wieczorem alarmy przeciwlotnicze. W Czernihowie na północy kraju trwa ostrzał we wszystkich dzielnicach - podaje agencja Ukrinform.20:13 Rosyjskie oskarżenia wobec Ukrainy o złamanie porozumienia o zawieszeniu broni w oblężonym Mariupolu są prawdopodobnie próbą zmniejszenia własnej odpowiedzialności za ofiary wśród ludności cywilnej - oceniło dziś po południu brytyjskie ministerstwo obrony.20:00 Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała, że podczas ewakuacji w Irpieniu Rosjanie ostrzeliwali rodzinę. Zginęli rodzice i dwójka dzieci. - Jedyne, co zrobiła ta rodzina, to próba ucieczki z wojny. Rosjanie nie dawali im żadnych szans - czytamy.19:50 - Stany Zjednoczone dały "zielone światło" państwom NATO, jeśli te zdecydują się dostarczyć Ukrainie myśliwce - zapewniał Antony Blinken w rozmowie z CBS News.19:40 Premier Włoch Mario Draghi podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapewnił go o solidarności i wsparciu dla jego "przynależności do rodziny europejskiej". O rozmowie polityków poinformowała w niedzielę na Twitterze Kancelaria Premiera w Rzymie.19:15 Z informacji przekazanych za pośrednictwem Telegramu przez telewizję Ukraina 24 wynika, że mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk doznał obrażeń z rąk kadyrowców. Wcześniej włodarz miasta informował o trwających w mieście od kilku godzin starciach z siłami rosyjskimi oraz wejściu do miasta czeczeńskich pododdziałów.19:05 W Kijowie wyją syreny przeciwlotnicze.19:00 W rosyjskich ostrzałach w Irpieniu zginęło podczas ewakuacji w niedzielę ośmioro cywilów - przekazał mer tego miasteczka w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn.18:50 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował o to, by NATO zamknęło przestrzeń powietrzną nad Ukrainą. Zasugerował jednocześnie, że Zachód jest współodpowiedzialny za to, co dzieje się na terenie kraju.18:45 Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że kraje członkowskie NATO mogą wysyłać na Ukrainę swoje myśliwce..@SecBlinken: The U.S. has given the “green light” to NATO countries if they choose to provide fighter jets to Ukraine, one day after President Zelensky made a plea to members of Congress to provide them during a Saturday Zoom call. https://t.co/liDkdNCAFI pic.twitter.com/3vHqk6YzQe— Face The Nation (@FaceTheNation) March 6, 2022 18:35 Szef Rady Europejskiej Charles Michel: "Rasizm na polsko-ukraińskiej granicy to rosyjska propaganda".18:25 Wołodymyr Zełenski: "Kontynuuję dialog z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Poinformowałem o skontrowaniu agresora. Potępiliśmy terroryzm nuklearny i zbrodnie wojenne Rosji. Omówiliśmy dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji i uzgodniliśmy kolejne wspólne kroki".Continued dialogue with 🇬🇧 Prime Minister @BorisJohnson. Informed about countering the aggressor. Condemned nuclear terrorism and war crimes of Russia. Discussed further strengthening of sanctions against Russia and agreed on the next joint steps. #StopRussia— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 6, 2022 18:12 Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w niedzielnej rozmowie telefonicznej Władimira Putina do zakończenia "operacji militarnych" na Ukrainie, umożliwienia pomocy humanitarnej i zapewnienia ochrony ukraińskim elektrowniom jądrowym.18:00 Wołodymyr Zełenski: "Rozmawiałem z włoskim premierem Mario Draghim o walce z rosyjską agresją. Poinformowałem go o zbrodniach Rosji na ludności cywilnej, o terroryzmie nuklearnym. Poruszyliśmy kwestię poparcia dla Ukrainy i rozpatrzenia naszego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej".Discussed with 🇮🇹 Prime Minister #MarioDraghi the course of countering the aggression. Informed about the crimes of Russia against civilians, about nuclear terrorism. Raised the issue of support for Ukraine & consideration of our application for membership in 🇪🇺. #StopRussia— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 6, 2022 17:40 Władze obwodu charkowskiego poinformowały wieczorem w niedzielę o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca Su-25 nad miastem. Według portalu Hromadske rosyjska rakieta trafiła w wieżę telewizyjną w Charkowie. Informacja nie została oficjalnie potwierdzona.17:25 - Rosjanie strzelali do mieszkańców wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim, pięć osób zginęło - poinformowało w niedzielę MSW Ukrainy.17:13 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała w niedzielę na antenie amerykańskiej telewizji CNN, że należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, czy Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie.16:55 Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się we wtorek we Francji z prezydentem Emmanuelem Macronem. Celem spotkania będzie dalsza koordynacja działań związanych z rozpoczętą 24 lutego przez Rosję inwazją na Ukrainę - poinformował w niedzielę rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.16:45 Straż Graniczna poinformowała, że od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, polską granicę przekroczyło 964 tysięcy osób. Najwięcej Ukraińców przekracza granicę z Polską w Medyce i w Korczowej.#Pomagamy🇺🇦Już 964 tys. osób uciekających z Ukrainy🇺🇦 do Polski🇵🇱 odprawili na przejściach granicznych #funkcjonariuszeSGDzisiaj do godz.15.00 z 🇺🇦 do 🇵🇱 przyjechało 81,4 tys. Najwięcej osób granicę przekracza w #PSGMedyka #PSGKorczowa .#NadbużańskiOSG #BieszczadzkiOSG pic.twitter.com/tRhrbYbeNX— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 6, 2022 16:35 Miasteczko Irpień pod Kijowem zostało pozbawione dostaw gazu w związku z uszkodzeniem gazociągu przez rosyjski pocisk rakietowy - poinformował szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. 16:24 Antony Blinken: "Mamy bardzo wiarygodne raporty o celowości przeprowadzanych przez rosyjskie wojsko ataków na obiekty cywilne na Ukrainie".Szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił, że Waszyngton dokumentuje doniesienia o rosyjskich atakach na cele cywilne, by udostępnić je odpowiednim instytucjom badającym potencjalne popełnienie zbrodni wojennych.16:10 Na terenie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu są rosyjskie wojska, a personel jest terroryzowany - przekazał szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany przez portal Suspilne.- I na czarnobylskiej, i na zaporoskiej elektrowni atomowej przebywają obecnie rosyjscy najeźdźcy. Zajęli te dwa obiekty - czytamy.16:00 Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ponowił w niedzielę wezwanie MON, by nie upubliczniać zdjęć, filmów i informacji o żołnierzach w Polsce, zarówno polskich jak i sojuszniczych sił.Ważne! Szczególnie w obecnej sytuacji.@MON_GOV_PL: nie upubliczniaj filmów pokazujących ruchy wojsk, ani miejsca stacjonowania żołnierzy!👇 pic.twitter.com/2keejRwxXJ— Stanisław Żaryn (@StZaryn) March 6, 2022 15:55 Turecki minister obrony Hulusi Akar w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem przekazał, że "zawieszenie broni na Ukrainie, nawet na ograniczony czas, jest konieczne, aby bezpiecznie ewakuować cywilów ze strefy wojny i dostarczyć pomoc humanitarną".15:49 - Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w niedzielę "ukraińskich radykałów" o incydent z 3 marca w elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie - poinformował Kreml. Oskarżenie miało paść podczas rozmowy Putina z prezydentem Francji. Prezydent Rosji oskarżył także Ukrainę o uniemożliwienie cywilom opuszczania Mariupola.15:39 Lotnisko w Winnicy po ostrzale rakietowym. Vinnytsya airfield now pic.twitter.com/JOk49D9ZQ1— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) March 6, 2022 15:30 "Ukraińska Prawda", powołując się na dane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, poinformowała, że od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do domów wróciło ponad 140 tysięcy Ukraińców, z czego 80 procent to mężczyźni.👏 Від початку нападу Росії на Україну понад 140 тисяч українців повернулися додому, 80% із них — чоловіки. Про це повідомляють у МВС— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 6, 2022 15:10 O ostrzale cywilów podczas ewakuacji Irpenia donosi również "The Telegraph".🔴Terrified civilians run for their lives as rocket attacks target bridge they were sheltering underhttps://t.co/zODOFvvYux pic.twitter.com/xDO4wTPTr6— The Telegraph (@Telegraph) March 6, 2022 15:00 Szef Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że "podczas ewakuacji ludności cywilnej w Irpeniu rosyjskie wojsko zaatakowało ogniem moździerzowym, zabijając dwoje dzieci".Ірпінь. Під час евакуації мирних жителів російські військові накрили мінометним вогнем сім'ю, загинуло двоє дітей.Геноцид Української Нації#stoprussiaTelegram - https://t.co/GLExONwd4u pic.twitter.com/ZxicE5dpUe— Анатолій Штефан (Штірліц) (@Shtirlitz53) March 6, 2022 14:55 Dmytro Kuleba: "Putin kontynuuje swoje tchórzliwe i barbarzyńskie ataki rakietowe, bombardowanie cywilów z powietrza. Pomóż nam zamknąć niebo i ratować życie! Zapewnij obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, samoloty bojowe! Zatrzymaj rosyjski terroryzm".Eight Russian cruise missiles hit Vinnytsia, a large city far from the frontline. Putin continues his cowardly & barbaric missile strikes, air bombardment of civilians. Help us close the sky and save lives! Provide air and missile defense, combat aircraft! Stop Russian terrorism! pic.twitter.com/oXXoYrxr4m— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 6, 2022 14:51 Osiem rakiet uderzyło w lotnisko w Winnicy. Prezydent Zełenski ponowił apel o wprowadzenie nad Ukrainą strefy zakazu lotów. ‼️ Urgent appeal by President @ZelenskyyUa: a missile strike on #Vinnytsia consisted of eight missiles; the airport is completely destroyed.The President called on the world to close the skies over #Ukraine and provide Ukraine with aircraft. pic.twitter.com/0s8nUneRZP— Verkhovna Rada of Ukraine (@ua_parliament) March 6, 2022 14:45 "Ukraińska prawda" opublikowała nagranie przedstawiające skutki ataku rakietowego na lotnisko w Winnicy. Według wstępnych informacji rakiety zostały wystrzelone z okolic Naddniestrza.Андрій Цаплієнко: Наслідки ракетного удару по Вінницькому аеропорту. ⚡️Ракети, які влучили у Вінницький аеропорт, за попередньою інформацією, були випущені з Придністров'я pic.twitter.com/gnHSu7H2X0— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 6, 2022 14:41 Co najmniej dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych w rosyjskim ostrzale bloków mieszkalnych w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.14:33 Ambasador Ukrainy w Polsce: "Atak rosyjski jest jednym z najbardziej brutalnych w tym stuleciu. Niszczą infrastrukturę, kulturę, ziemię. Zabijają cywilów i dzieci. Jestem dumny z tego, że mój naród stawi czoło temu agresorowi". 14:30 Michał Dworczyk: "Uruchamiamy centralną, rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej. Większość obywateli Ukrainy, którzy zostali w kraju, w domach, chce walczyć i my dla nich również organizujemy od pierwszego dnia wojny pomoc. Na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec uproszczone zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi".14:20 Michał Dworczyk: "Od 11 dni toczy się wojna na Ukrainie. W ramach prowadzonych działań przez wojska rosyjskie są mordowani cywile i niszczona infrastruktura. Setki tysięcy Ukraińców opuszczają kraj, część z nich trafia do Polski i tu udzielamy im pomocy". Minister @michaldworczyk w #KPRM: Od 11 dni toczy się wojna na Ukrainie. 11 dni temu Federacja Rosyjska brutalnie napadła na naszego sąsiada i w ramach prowadzonych przez wojska rosyjskie działań są mordowani cywile i niszczona jest infrastruktura. #SolidarnizUkrainą pic.twitter.com/YKHrknEHSe— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 6, 2022 14:10 Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w Kiszyniowie z premier Natalią Gavrilitą, która apelowała o międzynarodową pomoc w związku z ponad 120 tysiącami uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają obecnie na terenie Mołdawii. Premier zwróciła się też z prośbą o międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa przed potencjalną rosyjską agresją.14:00 Dramatyczna sytuacja w Mariupolu. Gwardia Narodowa Ukrainy przekazała za pośrednictwem Telegramu, że "dziś powtórzyła się wczorajsza sytuacja i rosyjscy żołnierze otworzyli ogień". Zawieszenie broni miało potrwać od 10:00 do 21:00 czasu lokalnego. Organizacja Lekarze bez Granic (MSF) donosi, że sytuacja w tym mieście "pogarsza się z dnia na dzień", a mieszkańcy mają "bardzo duże problemy z dostępem do wody pitnej" Justin Yau/Sipa USA/East News

EN 01313141 1326
06.03.2022 07:32 Wojna w Ukrainie. Boris Johnson wie jak pokonać Władimira Putina. Przedstawił jasny plan

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chce za wszelką cenę zakończyć wojenny kryzys, który ma miejsce na terytorium Ukrainy. Opracował specjalny plan przeciwdziałania Rosji. Został on opublikowany tuż przed spotkaniami z przywódcami z Europy Środkowej, a także premierami Kanady i Holandii.Boris Johnson chce przejąć inicjatywę w sprawie zakończenia barbarzyńskich działań strony rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Jak podają media na Wyspach, najbliższe dni będą dla premiera Wielkiej Brytanii niezwykle aktywne. Już w poniedziałek ma dojść do oficjalnego spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau, a także szefem holenderskiego rządu Markiem Rutte. Z kolei we wtorek w grafiku Johnsona znalazła się wizyta liderów Grupy Wyszehradzkiej z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

Zełenski
05.03.2022 22:57 Wojna w Ukrainie. Zełenski wygłosił orędzie. Zwrócił się również do mieszkańców Donbasu

W sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił kolejne orędzie do swojego narodu, w którym zachęcał rodaków do walki. Zaapelował również do mieszkańców Donbasu.- Trzeba walczyć. Za każdym razem, gdy jest taka możliwość, trzeba wychodzić na ulice i wypędzać zło z naszych miast, z naszej ziemi - powiedział w orędziu ukraiński przywódca.

Z ostatniej chwili czerwone
05.03.2022 22:20 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Kolumna Rosjan została rozbita. Blinken zdradził plany USA wobec Polski

Trwa atak Rosji na Ukrainę. Władze Kijowa i innych miast wciąż proszą kraje Zachodu o "zamknięcie nieba" nad ich krajem. Kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita. Tymczasem sekretarz stanu USA był gościem stacji TVN24. Antony Blinken zapewniał, że Stany Zjednoczone pozostaną solidarne wobec sojuszników.KOŃCZYMY RELACJĘ NA ŻYWO. NASTĘPNĄ MOŻNA ZOBACZYĆ KLIKAJĄC TUTAJ.13:56 Druga próba otwarcia korytarza humanitarnego z obleganego przez siły rosyjskie miasta Mariupol na południu Ukrainy, również zakończyła się otwarciem ognia do cywilów przez żołnierzy rosyjskich - poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na biuro prasowe Gwardii Narodowej.13:50 Według ukraińskich mediów 8 rakiet trafiło w lotnisko Hawryszowka pod Winnicą. Obiekt został kompletnie zniszczony. Sytuację skomentował prezydent Wołodymyr Zełeński. Volodymyr Zelenskyy comments on 8 missile attacks on #Vinnitsa and demands to close the skyHavryshovka airport destroyed pic.twitter.com/JukiGRIGZG— NEXTA (@nexta_tv) March 6, 2022 13:44 Prezydent Turcji Recep Erdogan podczas wspólnej rozmowy z Władimirem Putinem wezwał go do wprowadzenia zawieszenia broni i utworzenia korytarzy humanitarnych - TRT. 13:33 Siły rosyjskie kontynuują ofensywę, koncentrując się na zabiegach zmierzających do pozbawienia Ukrainy dostępu do morza - poinformował w niedzielnym komunikacie sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 13:18 Władimir Putin w rozmowie z Erdoganem stwierdził, że operacja wojska w Ukrainie idzie zgodnie z założonym harmonogramem. - cytuje agencja Reutera.Dodał również, że zostanie przerwana tylko wtedy, gdy Ukraina przestanie walczyć. Stwierdził, że Rosja jest gotowa na dialog z Ukrainą, a także z zagranicznymi partnerami. 13:05 Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że Waszyngton poparł formalny wniosek Mołdawii o przystąpienie do Unii Europejskiej w przyspieszonej ścieżce wzmocnienia jej więzi z Zachodem.12:51 Papież Franciszek podkreślił, że konflikt na Ukrainie to nie operacja wojska, ale wojna. - Na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez. To nie tylko operacja wojskowa, ale wojna, która prowadzi do śmierci, zniszczenia i nędzy - powiedział papież w swoim cotygodniowym przemówieniu do tłumów zgromadzonych na Placu św. Piotra. 12:46 Rosja nadal dostarcza gaz do Europy przez Ukrainę. - Gazprom realizuje dostawy rosyjskiego gazu do tranzytu przez terytorium Ukrainy w regularnej skali i zgodnie z wymaganiami europejskich konsumentów - poinformował rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow cytowany przez rosyjską agencję Interfax.12:34 The Spectator Index: Prezydent Wołodymyr Zełeński poinformował, że rosyjskie wojsko przygotowuje się do ataku na Odessę.BREAKING: Ukraine's president says the Russian military is preparing to attack Odessa— The Spectator Index (@spectatorindex) March 6, 2022 12:18 OVD Info podaje, że podczas antywojennych protestów zatrzymano aż 1015 osób w 29 miastach Rosji. 12:12 - Intensywnie przyglądamy się ważnej kwestii, w jaki sposób Polska mogłaby dostarczyć Ukrainie samoloty. Zastanawiamy się, jak moglibyśmy uzupełnić ich stan, jeśli Polska się na to zdecyduje - przekazał w Kiszyniowie sekretarz stanu USA Antony Blinken.12:09 Byli Royal Marines przybyli na Ukrainę, by wspomóc ukraińskie siły w walce z Rosjanami - poinformowały na swoim Facebooku Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy. 11:57 Włoska policja skonfiskowała wille i jachty o niebagatelnej wartości co najmniej 140 mln euro czterem Rosjanom, którzy zostali objęci sankcjami UE w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. - poinformował Reuters.11:44 Według informacji przekazanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła 1,5 milionów. Кількість біженців з України перевищила 1,5 млн - ООН https://t.co/44zebVLABR pic.twitter.com/T5BAyjidkf— European Pravda (@EuropeanPravda) March 6, 2022 11:35 Siły rosyjskie próbują zająć miasto Izium znajdujące się w obwodzie charkowskim, ale żołnierze ukraińscy stawiają poważny opór - poinformował w niedzielę sztab ukraińskich sił zbrojnych działających na terenie Donbasu.11:25 The Spectactor Index: Premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim po raz trzeci w ciągu 24 godzin. Do rozmów doszło tuż po spotkaniu z Władimirem Putinem. Izrael zaoferował mediację, której celem byłoby rozwiązanie kryzysu.11:15 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła kilka ataków na placówki medyczne na terenie Ukrainy. Przekazano, że odnotowano ogromną liczbę zabitych, jak i rannych. Poinformowano, że badane są kolejne zgłoszenia. - Ataki na placówki służby zdrowia lub pracowników naruszają neutralność medyczną i stanowią naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego - podkreślił dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus..@WHO has confirmed several attacks on health care in #Ukraine, causing multiple deaths and injuries. Additional reports are being investigated. Attacks on healthcare facilities or workers breach medical neutrality and are violations of international humanitarian law. #NotATarget https://t.co/Wdc2jeoHIB— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) March 6, 2022 11:00 Kolejne pociągi z obywatelami Ukrainy uciekającymi przed wojną przybywają do Warszawy. Kolejne pociągi przywożą na dworzec Warszawa Wschodnia uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Są bardzo zmęczeni… i bardzo wdzięczni Polakom ⁦⁦⁦@RMF24pl⁩ pic.twitter.com/0cmUltD3D7— Magda Grajnert (@MagdaGrajnert) March 6, 2022 10:51 Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti informuje o rozmowie telefonicznej Putina z Erdoganem. 10:43 Aż 215 dzieci zostało ewakuowanych z sierocińca w leżącego na południowo-wschodniej Ukrainie Zaporożu. Jest on ulokowany w okolicach największej elektrowni atomowej w Europie. Dzieci wraz z opiekunami podróżowały pociągiem do Lwowa aż 24 godziny. Później ruszyły do Polski.10:40 Rosyjski portal OVD-Info podaje, że podczas antywojennych protestów w Rosji zatrzymano 316 osób. 10:27 Bracia Kliczko przekazali radosne nowiny. Pokazali kluczowy sprzęt, który ma pomóc Ukrainie w walce z Rosją.10:18 Ukraińska miejscowości Owrucz w obwodzie żytomierskim została zniszczona przez Rosjan w wyniku nocnego nalotu rakietowego. Zniszczonych zostało 15 budynków mieszkalnych. Nie ma informacji o ofiarach. Наслідки ракетного удару по приватному сектору у місті Овруч: зруйновано 15 будинків, з них 5 повністю.Попередньо жертв та постраждалих немає pic.twitter.com/wPCXsdjIpo— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 6, 2022 10:05 Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w niedzielę, że od początku agresji na Ukrainie zginęło ponad 11 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Загальні бойові втрати ворога pic.twitter.com/h18hjVP7yl— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 6, 2022 9:57 Fatalny bilans ostrzału, jakie rosyjskie wojsko przeprowadziło w Mariupolu. W wyniku działań zbrojnych zginął 18-miesięczny chłopiec.Kirill miał tylko 18 miesięcy. Zginął w ostrzale, jakie rosyjskie wojsko przeprowadziło w #Mariupol na ludność cywilną #Ukraina #WojnaWUkrainie #WOJNA #PutinsWar #PutinWarCrimes pic.twitter.com/o58fwef7Wg— Goniec.pl - relacja z wojny na Ukrainie 🇵🇱🇺🇦 (@GoniecPL) March 6, 2022 09:35 W samo południe na pl. Defilad w Warszawie wystartuje wiec poparcia dla przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej.- W obliczu zbrodniczej inwazji Rosji oraz budzącej podziw heroicznej obrony Ukrainy, organizacje społeczne organizują demonstrację solidarności z ukraińskim społeczeństwem oraz poparcia dla dołączenia Ukrainy do UE - mówią organizatorzy.09:25 Tylko wczoraj na granicy polsko-ukraińskiej zostało odprawionych ponad 138 tysięcy uchodźców wojennych. Dzisiaj do godziny 6:00 napłyneło kolejnych 38 tysięcy osób.09:10 Reuters informuje, że w końcu dojdzie do ewakuacji ludzi z Mariupola. Korytarze humanitarne mają być otwarte od 10:00 do 21:00 czasu lokalnego.09:00 Bohaterowie spod Czernichowa zostali pożegnani z najwyższymi honorami.08:50 Benjamin Ferencz, ostatni żyjący prokurator procesów norymberskich: Zbrodnie, które Rosja obecnie popełnia przeciwko Ukrainie, są hańbą dla ludzkości, a ich sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za agresję, zbrodnie i morderstwa.08:40 Rada miejska miejscowości Bucza podaje, że rosyjscy żołnierze regularnie strzelają do cywilnych domów, samochodów, a nawet bezpośrednio do samych nieuzbrojonych cywilów.08:25 Według najnowszych danych polskiej Straży Granicznej od początku rosyjskiej agresji w Ukrainie do Polski dotarło już 922,4 tys. uchodźców. Z każdą kolejną godziną ta liczba systematycznie się zwiększa.08:20 - Rosjanie od kilku dni zrzucają na Czernihów niekierowane bomby burzące FAB-500 - Wiaczesław Czaus, szef administracji obwodu czernihowskiego.08:13 Gwardia Narodowa Ukrainy: od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę do obrony terytorialnej zapisało się 100 tysięcy osób.07:50 Siły Powietrzne Ukrainy podają, że od początku rosyjskiej agresji na ich kraj wojska okupanta straciły już 44 samoloty i 44 śmigłowce.07:40 Brytyjski wywiad podaje, że ukraiński opór w obronie "nadal zaskakuje Rosję". Linie zaopatrzenia agresora nadal celem ukraińskich kontrataków, co skutecznie spowalnia natarcie wojsk Putina.07:34 Ukraiński parlament poinformował, że Boris Johnson stworzył szeźciopunktowy plan, który ma doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Poznaliśmy jego szczegóły.07:20 W czasie dzisiejszej nocy prezydent Ukrainy odbył kilka bardzo ważnych rozów. Na łączach spotkał się m.in. z Joe Bidenem.07:10 Departament Stanu USA radzi swoim obywatelom opuszczenie terytorium Rosji. Władze ostrzegają przed możliwymi nękaniami ze strony aparatu państwowego Władimira Putina.06:50 Lekarze Bez Granic określili sytuację w Mariupolu jako "katastroficzną". Mieszkańcy zdewastowanego przez Rosjan miasta mają problem m. in. z dostępem do wody pitnej i jedzenia. Na pomoc w zablokowanym przez rosyjskie wojsko mieście czeka aż 400 tysięcy osób.06:40 Agencja prasowa DPA podała, że Rosja będzie chciała przyprowadzić atak na zaporę elektrowni wodnej w Kaniowie, celem przejęcia nad nią kontroli. Agencja powołuje się na raport stworzony przez raport Sztabu Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy06:30 Cały czas trwają prace ukraińskich dyplomatów nad utworzeniem korytarza humanitarnego do Charkowa. Jeden z negocjatorów ze strony ukraińskiej poinformował, że jest szansa, że w niedziele w końcu będzie można ewakuować ludność cywilną z nieustannie ostrzeliwanego miasta.06:20 Prezydent Andrzej Duda dla serwisu Play Kraków News: "Z mojego punktu widzenia jako prezydenta Rzeczypospolitej jedna rzecz jest najważniejsza - za wszelką cenę uniknąć wojny w Polsce, za wszelką cenę uniknąć wojny, na której zginąłby polski żołnierz".06:10 Mastercard i Visa zawieszają wszystkie transakcje na terenie Rosji. W przypadku Mastercard wiadomo już, że w tym kraju nie będzie można dokonać transakcji również kartami wydanymi w innych państwach 05:55 Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi miał przekazać sekretarzowi stanu USA Anthony'emu Blinkenowi, że Chiny nie podejmą żadnych działań, które mogłyby "dolać oliwy do ognia" w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.05:51 3000 amerykańskich ochotników chce wstąpić do legionu cudzoziemskiego utworzonego przez Ukraińskie Siły Zbrojne. Takie dane przedstawił przedstawiciel ukraińskiej ambasady w USA w rozmowie z Voice of America.05:46 Kyiv Independent: alarm przeciwlotniczy w Połtawie. ⚡️Air raid alert in Poltava. Residents should go to the nearest shelter.— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 6, 2022 05:42 Radio Wolna Europa/Radio Liberty zawiesza działalność w Rosji. Po tym, jak 4 marca rosyjskie organy podatkowe wszczęły postępowanie upadłościowe przeciwko zarejestrowanemu w Rosji serwisowi, a policja zwiększyła naciski na jego dziennikarzy, musiał on wstrzymać działalność - przekazał "Kyiv Independent".⚡️Radio Free Europe/Radio Liberty suspends operations in Russia. After Russian tax authorities initiated bankruptcy proceedings against RFE/RL’s Russian entity on March 4 and police intensified pressure on its journalists, the news outlet halted operations.— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 6, 2022 05:32 Siły ukraińskie w ciągu ostatniej doby - dziesiątym dniu rosyjskiej inwazji - zestrzeliły dwa samoloty, pięć śmigłowców i jeden bezzałogowiec nieprzyjaciela - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 05:29 Przed wylotem składam podziękowania ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rau i Polakom za waszą hojność. Polska jest kluczowym sojusznikiem NATO oraz ważnym partnerem i będziemy wspólnie pracować, by odpowiedzieć na rosyjską agresję wobec Ukrainy oraz udzielać pomocy narodowi ukraińskiemu - przekazał na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken, kończąc swoją wizytę w Polsce. As I depart, I extend my thanks to Foreign Minister @RauZbigniew and the Polish people for your generosity. Poland is a key @NATO Ally and an important partner, and we will work together to respond to Russia's aggression in Ukraine and provide assistance tothe Ukrainian people. pic.twitter.com/QQ8kmgypC6— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 6, 2022 05:28 DPA: Szef delegacji Ukrainy uczestniczącej w rozmowach z Rosją Dawid Arakhamia wyraził nadzieję na rychłe utworzenie korytarza humanitarnego z Charkowa.05:23 Łotewscy ochotnicy wysyłają na Ukrainę 20 000 „jeży”, które mają przebijać opony rosyjskich pojazdów okupacyjnych. Poza tym przywożą pickupy do przewożenia karabinów maszynowych - przekazał Euromaidan Press. Latvian volunteers are sending 20,000 "hedgehogs" to Ukraine for piercing tires of Russian occupation vehicles. As well, they are bringing pickup trucks to carry machine guns#ThanksFriends#StopPutinNOW pic.twitter.com/hdORheRO6P— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 6, 2022 05:15 Charków: lokalne kanały na Telegramie donoszą o kolejnych atakach na budynki cywilne w mieście. Kilka z nich płonie. 05:13 Cenne zabytki kultury i sztuki są we Lwowie przenoszone do schronów przeciwlotniczych ze względu na groźbę bombardowania. Do jednego ze schronów przetransportowano średniowieczną rzeźbę Jezusa Chrystusa z Katedry Ormiańskiej - podała "Ukraińska Prawda". 04:47 Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował za pośrednictwem niemieckiej agencji prasowej DPA, że "miasto, jakie znaliśmy, już nie istnieje". Mariupol nie ma dostępu do energii elektrycznej od pięciu dni. Nie działa linia komórkowa, a w wyniku trwających od sześciu dni i nasilających się ostrzałów i bombardowań liczba rannych wzrosła do "tysięcy".04:21 Ewakuacja mieszkańców najbardziej dotkniętych miast Ukrainy wciąż jest utrudniona. Szef kijowskiej administracji wojskowej Ołeksij Kułeba: "Rano miała się odbyć ewakuacja mieszkańców Buczy, Irpienia i Hostomla, lecz okupanci wysadzili tory w powietrze. [...] Zaczęliśmy organizować autobusy, ale w tym momencie nie da się przeprowadzić ewakuacji. Czekamy na zawieszenie broni".04:08 - Polska Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - poinformowały władze PAA.03:33 "The Kyiv Independent", powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował, że "rosyjskie wojska zmierzają w kierunku Kaniowskiej Elektrowni Wodnej, około 100 km na południe od Kijowa".⚡️Russian troops are headed towards the Kaniv Hydroelectric Power Plant, about 100 kilometers south of Kyiv, the General staff of Ukraine’s Armed Forces reported on March 5.— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 6, 2022 03:28 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał, że w ostatnich dniach 66 224 Ukraińców wróciło z zagranicy do Ukrainy.66,224 Ukrainian men have returned to Ukraine from abroad, Minister of Defense Reznikov says."That's 12 combat-ready and motivated brigades, Ukrainians, we are invincible!" he added.— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 6, 2022 02:54 Antony Blinken: "We wszystkich zakątkach globu, w tym w samej Rosji, ludzie wzywają do zakończenia brutalnego ataku Rosji na Ukrainę. Niebiesko-żółta flaga Ukrainy powiewa na całym świecie, wśród ludzi i rządów zjednoczonych z Ukrainą".In all corners of the globe, including in Russia itself, people are calling for the end of Russia’s brutal attack on Ukraine. The blue and yellow of the Ukrainian flag is being flown around the world as people and governments assert they are #UnitedWithUkraine. pic.twitter.com/QT8Wm04zja— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 6, 2022 02:38 Reuters donosi, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał przywódców innych krajów do wdrożenia sześciu postulatów w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę: "Od pomocy humanitarnej po jak największą presję gospodarczą na Moskwę".02:28 Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Białym Domu: "Prezydent Biden z zadowoleniem przyjął decyzję Visa i MasterCard o zawieszeniu operacji w Rosji".Biały Dom: Prezydent Biden z zadowoleniem przyjął decyzję Visa i MasterCard o zawieszeniu operacji w Rosji.— Marek Wałkuski (@Marekwalkuski) March 6, 2022 02:13 Bank Centralny Rosji wydał komunikat po decyzji VISA i Mastercard o zawieszeniu działalności. Rosyjskie karty wyżej wymienionych operatorów będą wciąż działały na terenie kraju. - Jeśli wyjeżdżasz za granicę, zaleca się zabranie gotówki - przekazano.Rosyjskie karty będą działały wyłącznie na terytorium Rosji, w Turcji, Wietnamie, Armenii, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Osetii Południowej i Abchazji.01:57 W przyszłym tygodniu Polskę odwiedzi wiceprezydent USA Kamali Harris. - To wizyta w ramach solidarności sojuszniczej - stwierdził Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta wizyty kluczowych amerykańskich polityków służą wzmocnieniu bezpieczeństwa naszego kraju.01:26 - Zakończył się dziesiąty dzień heroicznej konfrontacji ukraińskiego narodu z rosyjską inwazją wojskową. Wróg kontynuuje ofensywę na Ukrainę, koncentrując swoje główne wysiłki na okrążeniu miast Kijowa, Charkowa i Mikołajowa. Okupanci dochodzą także do granic administracyjnych w obwodach ługańskim i donieckim - przekazał w nocy Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.01:00 Wołodymyr Zełenski: "W ramach ciągłego dialogu odbyłem kolejną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem. Wśród tematów znalazły się kwestie bezpieczeństwa, wsparcia finansowego dla Ukrainy oraz kontynuacji sankcji wobec Rosji".As part of the constant dialogue, I had another conversation with @POTUS. The agenda included the issues of security, financial support for Ukraine and the continuation of sanctions against Russia.— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 6, 2022 00:46 Wadym Bojczenko, mer Mariupola w obwodzie donieckim, poinformował, że miasto pozostaje bez dostępu do wody i energii elektrycznej. Dodał, że 400 tysięcy mieszkańców stało się "zakładnikami Rosjan".⚡️Mariupol Mayor: Russia blockades city, denies humanitarian corridor. According to Mayor Vadym Boychenko, the city has been left without water and electricity, while 400,000 city residents are held hostage by the Russians.— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 5, 2022 00:27 Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Elonem Muskiem. - Jestem mu wdzięczny za wspieranie Ukrainy słowami i czynami. W przyszłym tygodniu otrzymamy kolejną partię systemów Starlink dla zniszczonych miast. Omówiliśmy możliwe projekty kosmiczne. Ale o tym porozmawiam po wojnie - przekazał za pośrednictwem Twittera.Talked to @elonmusk. I’m grateful to him for supporting Ukraine with words and deeds. Next week we will receive another batch of Starlink systems for destroyed cities. Discussed possible space projects 🚀. But I’ll talk about this after the war.— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 5, 2022 00:10 Rosyjskie władze zaapelowały do UE i NATO o "zaprzestanie pompowania reżimu kijowskiego najnowszymi systemami uzbrojenia". - Organizatorzy tych dostaw muszą zdawać sobie sprawę z rosnącego zagrożenia, że ta broń wpadnie w ręce gangów terrorystycznych - twierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. 23:55 Visa i Mastercard ogłosiły, że ich usługi nie będą dostępne na terenie Rosji. Koncerny wstrzymają wszystkie transakcje bezgotówkowe w ciągu najbliższych dni.- Jesteśmy zmuszeni do podjęcia działań w związku z niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę i niedopuszczalnymi wydarzeniami, których byliśmy świadkami - poinformował Al Kelly, prezes i dyrektor generalny Visa.23:51 Andrzej Duda po wieczornej rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim: "Dużo dzieje się na Ukrainie i Rosja jest brutalna, ale mogę zapewnić, że determinacja i duch bojowy nie opuszczają obrońców Ukrainy i ich prezydenta. Morale mają mocne i żelazną wolę zwycięstwa. Dziękują za każde wsparcie i proszą o jeszcze".Rozmawiałem z @ZelenskyyUa . Dużo dzieje się na Ukrainie i Rosja jest brutalna ale mogę zapewnić, że determinacja i duch bojowy nie opuszczają Obrońców Ukrainy i Ich Prezydenta. Morale mają mocne i żelazną wolę zwycięstwa. Dziękują za każde wsparcie i proszą o jeszcze! 🇵🇱🤝🇺🇦— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) March 5, 2022 23:40 Boris Johnson zabrał głos przed zapowiedzianymi na nadchodzący tydzień rozmowami w sprawie Ukrainy, w tym spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. - Władimir Putin musi ponieść porażkę i musi być widoczne, że poniósł porażkę - stwierdził.23:25 Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: "Rosjanie podczas inwazji na Ukrainę stracili łącznie 44 samoloty i 44 śmigłowce".⚡️Оперативна інформація Командування повітряних сил ЗСУ: станом на 23.00 5 березня втрати авіаційної техніки російських окупаційних військ становлять❗️44 літаки та 44 вертольотиhttps://t.co/6ZrT7ukd0H— Верховна Рада України (@verkhovna_rada) March 5, 2022 23:00 Donald Tusk: "Polska bezwzględnie potrzebuje dzisiaj pieniędzy z Unii Europejskiej i zrobię wszystko, by trafiło do nas maksimum środków. W przyszłym tygodniu będę rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen".22:51 Antony Blinken: "Rada Praw Człowieka ONZ podjęła nadzwyczajne działania, aby utworzyć komisję śledczą do zbadania brutalnej, nieuzasadnionej wojny Rosji z Ukrainą. Widać wyraźnie, że Putin jest osamotniony i że kraje z każdego regionu geograficznego są zjednoczone z Ukrainą".The @UN_HRC took extraordinary action to create a Commission of Inquiry to investigate Russia’s brutal, unjustified war on Ukraine. It is clear Putin stands alone and that countries from every geographic region are #UnitedWithUkraine.— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 5, 2022 22:37 NEXTA donosi, że dziś na granicy polsko-ukraińskiej doszło do spotkania szefów polskiej, amerykańskiej i ukraińskiej dyplomacji. Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba met with U.S. Secretary of State Anthony Blinken at the Ukrainian-Polish borderThey talked about the strengthening of economic and political sanctions on #Russia and the supply of additional weapons to #Ukraine; pic.twitter.com/mbYiZrReJx— NEXTA (@nexta_tv) March 5, 2022 22:35 Wołodymyr Zełenski: "Jestem wdzięczny szefowej KE Ursuli von der Leyen za ważną decyzję o natychmiastowym przyznaniu prawa pobytu w UE Ukraińcom napływającym do Europy z powodu rosyjskiej agresji. Pierwsza transza w wysokości 500 mln euro przekazana przez UE pomogłaby Ukraińcom zapewnić godne warunki życia".Grateful to @vonderleyen 🇪🇺 for an important decision to give immediately residency rights in the EU to Ukrainians flowing to Europe because of Russian aggression. The first tranche of EUR 500 million provided by EU would help Ukrainians to ensure decent living conditions.— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 5, 2022 22:28 Według "Ukrajinśkiej prawdy", począwszy od godziny 21:40 polskiego czasu, w Charkowie dochodzi do kolejnych ostrzałów. Pojawiają się również doniesienia na temat eksplozji w centrum miasta.22:19 Antony Blinken: "Spotkałem się dziś z kobietami z zasadami i odwagą, które pomagają w walce z korupcją i wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego w Ukrainie. Są obrońcami praw człowieka i cieszę się, że wykonują heroiczną pracę".Today I met with women of principle and courage who are helping the fight against corruption and strengthening civil society in Ukraine. They are defenders of human rights and I applaud the heroic work they are doing. #UnitedWithUkraine pic.twitter.com/hycryi4oMz— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 5, 2022 22:12 W sobotę wieczorem agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, przekazała, że kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita.22:00 Antony Blinken: "Jestem przekonany, że Ukraina zwycięży". Sekretarz stanu USA w rozmowie z Piotrem Kraśką zapewnił, że - w razie konieczności - Stany Zjednoczone są gotowe bronić Polski. - Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO - mówił.

władimir putin rosja matka władimira putina
05.03.2022 21:27 Wojna w Ukrainie. Rosjanie znowu padli ofiarą ataku hakerów

Grupa Anonymous wielokrotnie dała się we znaki Rosjanom. Hakerzy przypuścili właśnie kolejny atak, tym razem zaatakowali strony internetowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).Haktywiści z grupy Anonymous skutecznie utrudniają funkcjonowanie rosyjskiej administracji. Kolejnym sukcesem w cyberwojnie z Rosją pochwalili się za pośrednictwem Twittera:„Do widzenia fsb.ru” - napisali haktywiści i załączyli zrzut ekranu informujący o niedziałającej witrynie.

Putin Wikimedia/The Presidential Press and Information Office
05.03.2022 20:13 Wojna w Ukrainie. Putin nie spodziewał się takich sankcji. „Zabolały i będą boleć jeszcze bardziej”

- Sankcje wobec Rosji są jak wypowiedzenie nam wojny - powiedział w sobotę, 5 marca, prezydent Władimir Putin. Zdaniem Mariusza Marszałkowskiego, eksperta ds. wschodnich, analityka BiznesAlert, ta wypowiedź świadczy o ich skuteczności. Sankcje nałożone przez Zachód są dla Putina bardzo bolesne.Sankcje uderzają w gospodarkę Rosji. Do tego stopnia, że możliwy jest najgorszy od dziesięcioleci kryzys, a sam kraj stanie się biedniejszy od Urugwaju,

Donald Tusk wskazał sojuszników Putina. Kontrowersyjna wypowiedź polityka
05.03.2022 19:13 Wojna w Ukrainie. Donald Tusk wskazał „sojuszników Putina". Kontrowersyjna wypowiedź polityka

Najnowszy wpis Donalda Tuska na Twitterze niemal natychmiast wzbudził spore kontrowersje. Mocne słowa polityka szczególnie nie spodobają się zwolennikom partii rządzącej. „Jeśli podważasz jedność Europy i promujesz nacjonalizm, jesteś sojusznikiem Putina” - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Twitterze. Były premier Donald Tusk odniósł się w tych słowach do wojny w Ukrainie i niedawnych wydarzeń w naszym kraju.Szczególnie mocno w partię PiS uderzyły dalsze słowa przewodniczącego PO - Jeśli atakujesz praworządność, wolność mediów i prawa człowieka w swoim kraju, jesteś Putinem. Nie od dziś wiadomo bowiem, że TVP od lat sprzyja partii rządzącej.

ważne
05.03.2022 16:28 Wojna w Ukrainie. MON apeluje do Polaków. Chodzi o aktywność w sieci

W dobie XXI wieku wojna nie toczy się jedynie na polach bitwy. Jedną z najważniejszych broni jest informacja - chodzi zarówno o działania dezinformacyjne, z których „słyną” Rosjanie, jak i wiedzę, która może się przydać podczas fizycznego zwarcia.W związku z powyższym MON postanowiło zaapelować do Polaków, prosząc o ostrożność i rozważne publikowanie informacji w Internecie. „Szczególnie dziś zastanówmy się nad tym, co i kiedy publikujemy w sieci” - apeluje MON. Resort przestrzega tym samym przed publikowaniem informacji, które mogą przynieść Rosji korzyści podczas działań wojennych.

Putin Wikimedia/The Presidential Press and Information Office
05.03.2022 15:56 Wojna w Ukrainie. Mocne słowa Putina o sankcjach. „Przypominają wypowiedzenie wojny”

Sankcje uderzają w gospodarkę Rosji i, co zrozumiałe, nie podoba się to przywódcy tegoż Kraju. Władimir Putin nazwał je „wojną gospodarczą” i podkreślił, że są równie niebezpieczne, jak konwencjonalny konflikt.Nałożone na Rosję sankcje to jedne z najostrzejszych w historii świata. Są na tyle dotkliwe, że czekający Federację Rosyjską może być największy od dziesięcioleci, a sam kraj stanie się biedniejszy od Urugwaju. Głos w tej sprawie zdecydował się zabrać prezydent Władimir Putin - Nałożone na Rosję przez Zachód sankcje przypominają wypowiedzenie wojny - skomentował.

negocjacje delegat
05.03.2022 14:43 Wojna w Ukrainie. Ukraińskie służby zastrzeliły członka swojej delegacji

Ukraiński poseł Ołeksij Honczarenko przekazał informację o śmierci członka ukraińskiej grupy negocjacyjnej Denysa Kirejewa. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zastrzeliła ukraińskiego delegata w trakcie zatrzymania. Kirejew był podejrzany o zdradę stanu.- Podczas zatrzymania Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zastrzeliła członka ukraińskiej delegacji negocjacyjnej Denysa Kirejewa. Był on podejrzany o zdradę stanu - przekazał Honczarenko na swoim kanale Telegram.

Z ostatniej chwili czerwone
04.03.2022 22:16 [NA ŻYWO] Przejmujący apel Zełenskiego. Są kolejne ofiary śmiertelne

Obywatele Ukrainy wciąż odpierają ataki rosyjskiej armii. Wołodymyr Zełenski we wzruszającym przemówieniu poprosił o wsparcie dla kraju. Mariupol pozostaje otoczony przez wojska Władimira Putina. Wieczorem Rosjanie stracili dostęp do Facebooka. Część pracowników elektrowni atomowej została zabita przez rosyjskich żołnierzy.Relacja została zakończona. Zapraszamy do śledzenia nowej, znajdziecie ją TUTAJ.8:20 Od 9 dni, 4 godzin i 2 minut Ukraina broni świata. Dziesiąty dzień oporu wobec rosyjskich terrorystów. Dziesiąty dzień odwagi sił zbrojnych, straży granicznej, ratowników, bojowników i innych struktur władzy, ale też wszystkich Ukraińców którzy bohatersko ich bronią - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikov.«9 днів 4 год 2 хв. 🇺🇦 захищає світ. 10-й день опору російським терористам. Десятий день мужності Збройних Сил, гвардійців, прикордонників, рятувальників, бійців інших силових структур, всіх Українців, які героїчно тримають оборону» - @oleksiireznikov ➡️ https://t.co/o8y2izDsxu pic.twitter.com/8jq8kVRy5r— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 5, 2022 8:15 W kontrolowanym Trościańcu (obwód sumski), Rosjanie zablokowali stację pogotowia ratunkowego. Nie pozwalają wyjeżdżać karetkom do osób dorosłych - podaje Ukrinform.7:57 O godz. 10:00 czasu moskiewskiego (8:00 czasu polskiego) rosyjskie siły zbrojne mają wstrzymać ostrzał, aby "umożliwić utworzenie korytarzy humanitarnych w ukraińskich miastach Mariupol i Wołnowacha" - podaje rosyjski resort obrony. Strona ukraińska jeszcze nie potwierdziła tych doniesień. Przypomnijmy, że utworzenie korytarzy humanitarnych zostało uzgodnione w trakcie drugiej rundy negocjacji delegacji ukraińskiej i rosyjskiej.7:52 W kijowskim zoo, podczas wojny, urodził się lemur. Dostał imię Bayraktar - przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko, cytowany przez Ukrinform.7:48 Ukraiński żołnierz ratuje dziecko w Irpieniu (obwód kijowski). Miasto zostało zniszczone przez siły rosyjskie - podaje Rada Najwyższa Ukrainy.Український солдат рятує немовля зі зруйнованого російськими загарбниками Ірпеня Київської області. pic.twitter.com/4YPgWeC9h3— Верховна Рада України (@verkhovna_rada) March 5, 2022 7:42 W obliczu nieustannego oporu i świadomości bezprawności swoich działań okupanci nadal strzelają do ludności cywilnej, przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną i domy mieszkalne, szpitale, przedszkola, wykorzystują kobiety, dzieci i osoby starsze jako "ludzką tarczę". Nie przestają próbować tworzyć obrazu wyzwoleńczego "blitzkriegu" we własnej przestrzeni informacyjnej, dalej rozpowszechniają totalne kłamstwa za pośrednictwem podległych sobie mediów, podejmują działania mające na celu ukrycie utraty personelu i sprzętu poprzez blokowanie dostępu do prawdziwych i obiektywnych informacji - podał w raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.7:38 Hryhorij Wowczynski wywalczył pierwszy złoty medal dla Ukrainy podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie. Startował w biatlonowym sprincie. Jest pierwszy złoty medal dla Ukrainy na #Beijing2022 ! Hryhorij Wowczynski w biatlonowym sprincie. Chorąży ukraińskiej ekipy w Pekinie wczoraj na ceremonii otwarcia płakał ze wzruszenie że rodacy dostają tu tyle wsparcia #KibicujemyParaolimpijczykom pic.twitter.com/5beLDsawsX— Michał Pol (@Polsport) March 5, 2022 7:33 Alarm przeciwlotniczy w Czernihowie. Mieszkańcy powinni udać się do najbliższego schronu - donosi "Kiev Independent".⚡️Air raid alert in Chernihiv. Residents should go to the nearest shelter.— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 5, 2022 7:30 Zarządzanie Zaporoską Elektrownią Atomową w ukraińskich rękach, ale teren obiektu kontrolują Rosjanie - oznajmił doradca szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wadym Denysenko, cytowany przez Suspilne7:25 W wojnie rannych zostało ponad 840 dzieci - przekazał w piątek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Polityk wezwał Rosję do utworzenia korytarzy humanitarnych, aby umożliwić dzieciom, kobietom i seniorom ucieczkę przed starciami.7:22 Most w Irpieniu (obwód kijowski)The Irpin Bridge pic.twitter.com/nfFnj2h1YH— Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko) March 5, 2022 7:13 We Lwowie władze postanowiły zabezpieczyć pomniki na wypadek nalotów sił rosyjskich. Niektóre z nich zostały zdementowane i przeniesione do magazynów, a pozostałe owinięto w specjalny materiał z tkaniny, folii i szkła - podaje Ukraińska Prawda.У Львові вирішили убезпечити статуї і пам'ятники на випадок авіаударів з боку російських окупантів.Ті пам'ятники, які можна демонтувати, знімають і забирають у фондосховища, інші — обмотують спеціальним матеріалом з тканини, скловати і фольги pic.twitter.com/mnC83HyLo6— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 5, 2022 7:01 Polska paraolimpijka Iweta Faron: "Dotąd z ukraińskimi biegaczkami nie przepadałyśmy za sobą, ale tu za metą przytuliłyśmy się serdecznie. Trener spytał moją rywalkę jak tam w domu, jak bliscy, czy wszystko w porządku? A dziewczyna odpowiada, że ona już nie ma domu. Nie mogłam powstrzymać łez…".Ja na miejscu ukraińskich sportowców nie byłabym w stanie startować. Podziwiam ich. Widać że wszyscy chodzą z zapuchniętymi oczami, czerwonymi od łez. Mówią, że ich rodacy, ich bliscy walczą w ojczyźnie, a oni tutaj. O pokój dla UkrainyFot. Bartłomiej Zborowski, @Paralympic_PL pic.twitter.com/0qxC0SJ8or— Michał Pol (@Polsport) March 5, 2022 6:42 B. wiceprezydent USA Mike Pence wzywa do zintensyfikowania działań USA w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. Chce m.in. szybkiego zwiększenia amerykańskich wydatków wojskowych oraz uzbrajania Ukraińców.We must demand this Administration increase military spending immediately, arm Ukraine with lethal weapons, sanction all financial institutions in Russia, sanction all Russian oil exports worldwide, authorize the Keystone XL Pipeline, and reopen oil and gas exploration in the US.— Mike Pence (@Mike_Pence) March 5, 2022 05:50 Resort spraw zagranicznych Singapuru poinformował, że nałoży sankcje na rosyjskie banki, ograniczy transakcje przy użyciu kryptowalut i zakaże podległym instytucjom finansowym świadczenia usług, które mogłyby stanowić wsparcie dla banku centralnego Rosji.05:40 Rzeczniczka wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris potwierdziła w rozmowie z Polskim Radiem, że polityk przyleci w przyszłym tygodniu do Polski. Wizyta, o której do tej pory informowano nieoficjalnie, ma pokazać "jedność i siłę NATO". 05:34 "Washington Post" donosi o rosnącej liczbie ofiar w Ukrainie. - Rodziny mają problem z chowaniem zmarłych. Rosjanie strzelają nawet w cmentarze - czytamy. As Ukraine’s war intensifies and spreads into multiple cities, the casualties are mounting. So are the obstacles to give proper send-offs to the dead. From ⁦@raghavanWaPo⁩: https://t.co/luzDz5ME4g— Paul Sonne (@PaulSonne) March 5, 2022 05:07 Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał, że ukraińskie resorty spraw zagranicznych, obrony i infrastruktury zorganizowały bezpieczne trasy dostaw broni i sprzętu wojskowego do kraju.05:04 W mediach pojawiają się doniesienia o walkach odbywających się na ulicach Sumy. Mieszkańcy proszeni są o pozostanie w domu lub udanie się w bezpieczne miejsce. 04:29 Przedstawiciel ukraińskiego MON przekazał agencji Reuters, że Ukraina zachowała do tej pory "znaczną większość" sił powietrznych, w tym samolotów i śmigłowców bojowych oraz maszyn bezzałogowych i systemów ziemia-powietrze.04:05 Premier Kanady Justin Trudeau odbędzie podróż po Europie. Ma zamiar odwiedzić Wielką Brytanię, Łotwę, Niemcy i Polskę. W Warszawie zawita 10 marca. Jego celem jest "wzmocnienie solidarności Kanady z europejskimi partnerami i sojusznikami w obliczu nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę".I’m heading to the United Kingdom, Latvia, Germany, and Poland next week to continue supporting the people of Ukraine with Canada’s allies and partners. We’ll also work on strengthening democracy, taking climate action, creating jobs, and more. Details: https://t.co/bEPcE0q7ah— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) March 4, 2022 03:31 Agencja AFP przekazała, powołując się na mera Mariupola, że "port Mariupol został "zablokowany" przez rosyjskie wojska.#BREAKING Strategic Ukrainian port city Mariupol 'blockaded' by Russian forces: mayor pic.twitter.com/QXHUKqmdmd— AFP News Agency (@AFP) March 5, 2022 03:16 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie w sobotę przemawiał zdalnie w Senacie Stanów Zjednoczonych. Wystąpienie rozpocznie się o 15:30 polskiego czasu.03:09 Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador odpowiedział w piątek odmownie na prośbę grupy ukraińskich parlamentarzystów, którzy zwrócili się do tego kraju o udzielenie Kijowowi pomocy w postaci broni i sprzętu wojskowego. Tłumaczył się "pacyfizmem".03:03 Straż Graniczna poinformowała w piątek, że od 24 lutego polską granicę przekroczyło już ponad 700 tysięcy osób. Tylko wczoraj funkcjonariusze odprawili 59,1 tysiąca podróżnych z Ukrainy. 02:53 Elon Musk opublikował na Twitterze wyrazy wsparcia dla Ukrainy. - Trzymaj się, Ukraino - napisał multimiliarder, który niedawno przekazał Ukraińcom stacje do superszybkiego internetu satelitarnego Starlink.🇺🇦🇺🇦🇺🇦 Hold Strong Ukraine 🇺🇦🇺🇦🇺🇦— Elon Musk (@elonmusk) March 5, 2022 02:18 Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield poinformowała w piątek, że siły rosyjskie zbliżają się do drugiego co do wielkości obiektu nuklearnego na Ukrainie, nie wymieniając nazwy konkretnej elektrowni.Według zarządzającego ukraińskimi elektrowniami Energoatomu, drugim co do wielkości obiektem jądrowym w tym kraju jest elektrownia Jużnoukrainśk w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. 01:58 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Kiszyniowie poinformowało w oficjalnym komunikacie, że na terenie Mołdawii przebywa obecnie 27 tysięcy dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Dodano, że większość Ukraińców traktuje Mołdawię jako kraj tranzytowy.01:48 W Kijowie rozbrzmiały syreny przeciwlotnicze. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców, by schowali się w schronach.01:46 Senator USA Marco Rubio twierdzi, że "rosyjskie wojska podążają w stronę elektrowni w Jużnoukrajinśku. Znajdują się w odległości 31 km od niej". #Russia troops have begun moving towards the #Yuzhnoukrainsk nuclear facility & are less than 31 km away It has 3 water reactors & is the 2nd largest in #Ukraine— Marco Rubio (@marcorubio) March 5, 2022 01:34 Szwajcarski dziennik "Tages-Anzeiger" donosi, że w Szwajcarii natrafiono na ślady trzech spośród najbardziej wpływowych oligarchów z kręgu Władimira Putina: Aliszera Usmanowa, Gennadija Timczenko oraz Aleksieja Mordaszowa.01:12 Samsung zawiesza dostawy wszystkich swoich produktów do Rosji. - Ze względu na obecne wydarzenia geopolityczne dostawy do Rosji zostały zawieszone - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.00:49 Andrzej Duda: "Byłem dziś na granicy POL-UKR w Korczowej i w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy. Agata była w miejscach zakwaterowania kobiet i dzieci z Ukrainy. Mówiłem wieczorem do Wołodymyra Zełenskiego: »Powiedz swoim chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich rodziny są u nas bezpieczne«".Byłem dziś na granicy POL-UKR w Korczowej i w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy. Agata była w miejscach zakwaterowania kobiet i dzieci z Ukrainy. Mówiłem wieczorem do @ZelenskyyUa „Powiedz swoim Chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich Rodziny są u nas bezpieczne🇵🇱🤝🇺🇦— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) March 4, 2022 00:23 Boris Johnson: "Wolny świat wspólne przeciwstawia się barbarzyństwu Władimira Putina i niezależnie, jak długo to potrwa i jak żmudne to będzie, prezydent Rosji przegra".Я хочу звернутися безпосередньо до українців тут, у Великій Британії, й до тих, хто знаходиться в Україні та сусідніх країнах. pic.twitter.com/Wk68dfmM8K— Boris Johnson (@BorisJohnson) March 4, 2022 00:19 Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malyar przekazała najnowsze informacje o stratach Rosjan od chwili wybuchu wojny w Ukrainie. Według oficjalnych danych wojska Władimira Putina straciły 33 samoloty, 37 helikopterów, 251 czołgów, łącznie 1471 innych pojazdów wojskowych, 105 systemów artylerii, trzy drony i dwa okręty.00:10 Dmytro Kułeba: "Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z Ministerstwem Obrony i Ministerstwem Infrastruktury zbudowały niezawodne trasy dla dostaw wszelkiej niezbędnej broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy. I są wiarygodni przyjaciele, rzetelni partnerzy, którzy będą stale dostarczać nam broń potrzebną do ochrony przed agresorem".Надійні друзі безперервним потоком постачатимуть Україні зброю - Кулебаhttps://t.co/D8bj9EzVqi pic.twitter.com/GeeR3GF9wc— Ukrinform (@UKRINFORM) March 4, 2022 00:02 Wiec poparcia dla Ukrainy odbył się także na ulicach Tbilisi. Obywatele Gruzji obejrzeli przemówienie Wołodymyra Zełenskiego.Dziesiątki tysięcy osób na wiecu poparcia dla Ukrainy w Tbilisi. Było też przemówienie Zełenskiego.Fot. dzięki współpracy, VANO SHLAMOV/AFP/eastnews.pl pic.twitter.com/vO80lzMOS6— Łukasz Bok (@LukaszBok) March 4, 2022 23:40 Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji donosi również o śmiertelnym ataku w podkijowskiej miejscowości Worzel. Rosyjskie wojska miały ostrzelać samochód osobowy, na skutek czego zginęły kobieta i siedemnastolatka. Cztery inne osoby zostały ranne.23:36 Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przekazało, że wojsko ukraińskie przeszło do kontrataku w rejonie Charkowa. Żołnierzom udało się zepchnąć rosyjskie siły do granicy. - Siły Zbrojne Ukrainy wytrzymały atak agresora i ruszyły do kontrataku. Przesunęli linię wroga od Charkowa w kierunku Sumy, zajmując w pełni pozycje na granicy państwowej - przekazał szef administracji wojskowej regionu charkowskiego Oleh Sinegubow.23:21 Stacja CNN nie będzie nadawać na terenie Rosji. Na zawieszenie pracy swoich dziennikarzy zdecydowała się także amerykańskie Bloomberg.Bloomberg News will temporarily suspend the work of its journalists inside Russia after President Vladimir Putin signed legislation that criminalizes independent reporting in the country https://t.co/WHztkC6O9d— Bloomberg Radio (@BloombergRadio) March 4, 2022 23:10 Włoska policja zajęła sześćdziesięciometrowy jacht należący do Aleksieja Mordaszowa, piątego na liście najbogatszych biznesmenów z Rosji, który został objęty sankcjami ze względu na konflikt w Ukrainie.Italy’s police has just seized “Lady M Yacht” - a €65m yacht belonging to Alexey Alexandrovits Mordaschov located in Imperia (Liguria) - in compliance with the recent EU sanctions. pic.twitter.com/8NzqkXH7lE— Ferdinando Giugliano (@FerdiGiugliano) March 4, 2022 23:06 Wołodymyr Zełenski: "Terroryzm nuklearny wymaga zdecydowanych działań w odpowiedzi. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Unii Europejskiej zgłosiliśmy konieczność zamknięcia nieba nad Ukrainą i rozpoczęcia operacji utrzymania pokoju i bezpieczeństwa. Celem jest ratowanie niebezpiecznych obiektów. Świat nie może patrzeć, ale pomagać".Nuclear terrorism requires decisive action in response. At the #UN Security Council meeting, we called for closing the sky over 🇺🇦 and launching an operation to maintain peace and security. The goal is to save hazardous facilities. The world must not watch, but help!— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 4, 2022 22:53 Emmanuel Macron wyraził zaniepokojenie po ataku Rosjan na elektrownie atomową w Ukrainie. - Francja zaproponuje konkretne środki przeciwdziałania zagrożeniu jądrowemu - przekazał Pałac Elizejski po rozmowach z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. 22:39 Prezydent Ukrainy skrytykował decyzję NATO dotyczącą niezamykania nieba nad Ukrainą. - Od dziewięciu dni obserwujemy zaciekłą wojnę: niszczenie naszych miast, ostrzeliwanie naszych ludzi, naszych dzieci. Wiedząc, że nieuchronnie zbliżają się nowe ataki i ofiary, NATO świadomie postanowiło nie zamykać nieba nad Ukrainą. Wszyscy ludzie, którzy umrą od tego dnia, umrą również przez was. Z powodu waszej słabości, z powodu waszego braku jedności - mówił Wołodymyr Zełenski.22:24 Premier Kanady Justin Trudeau: "Dotychczas unikaliśmy i nadal musimy unikać sytuacji, w której siły NATO znalazłyby się w bezpośrednim konflikcie z rosyjskimi żołnierzami. Byłby to niewłaściwy poziom eskalacji". Polityk wykluczył wysłanie kanadyjskich samolotów wojskowych w ramach pomocy Ukrainie.22:20 Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiedział wizytę w Polsce. Przyszłotygodniowe spotkanie będzie poświęcone obecnej sytuacji w Ukrainie.Wiceprezydent Kamala Harris przylatuje w przyszłym tygodniu do Polski - potwierdza Polskiemu Radiu Biały Dom. Spotkania poświęcone będą sytuacji na Ukrainie, wzmocnieniu NATO i wsparciu Polski w przyjmowaniu uchodźców - przekazała Polskiemu Radiu @SabrinaSingh46— Marek Wałkuski (@Marekwalkuski) March 4, 2022 22:14 Mieszkańcy Pragi biorą udział w manifestacji poparcia dla walczącej Ukrainy. - Jeśli Ukraina upadnie, cała Europa upadnie. Jeśli wygramy, a jestem przekonany, że tak będzie, to będzie zwycięstwo całego demokratycznego świata - mówił do zgromadzonych Zełenski.Thousands in Prague rallied in support of Ukraine. President @ZelenskyyUa addressed them through a TV bridge:"If Ukraine falls, the whole of Europe will fall; if we win, and I am sure we will, it will be the victory of the whole democratic world" pic.twitter.com/KUYrhOt20X— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 4, 2022