Goniec.pl > Wiadomości > Polska bierze udział w rozmowach pokojowych. MSZ oficjalnie potwierdza
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 31.07.2023 20:06

Polska bierze udział w rozmowach pokojowych. MSZ oficjalnie potwierdza

Andrzej Duda
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

 - Potwierdzam, że Polska bierze udział w rozmowach pokojowych. Tylko tyle na tę chwilę mogę przekazać - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Wcześniej takie ustalenia odnośnie rozmów, które odbędą się na początku sierpnia z udziałem Ukrainy oraz jej sojuszników i “krajów globalnego południa” przekazał "The Wall Street Journal".

Rozmowy pokojowe w Arabii Saudyjskiej

Ukraińskie rozmowy pokojowe odbędą się w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej w dniach od 5 do 6 sierpnia. Udział w nich weźmie do 30 państw. W rozmowach nie będzie uczestniczyć Rosja - podaje „Wall Street Journal”. 

Wśród krajów zaproszonych na rozmowy do Dżuddy jest między innymi Brazylia, która dotychczas zachowywała neutralną postawę wobec wojny w Ukrainie. USA i Europa liczą, że dzięki tym rozmowom, kraje globalnego południa poprą rozwiązania pokojowe korzystne dla Ukrainy.

Mecenas Piotr Kaszewiak ma piękną partnerkę. Niewielu wiedziało, że to gwiazda TVP

Polska weźmie udział w rozmowach

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński potwierdził, że również Polska weźmie udział w rozmowach pokojowych. Dodał, że rząd nie informuje jak na razie o szczegółach sierpniowego spotkania. 

Celem całej inicjatywy jest zakończenie trwającej już ponad 1,5 roku wojny w Ukrainie. W rocznicę rosyjskiej inwazji swój plan pokojowy przedstawiły Chiny, a w czerwcu delegacja przywódców afrykańskich na czele z jej liderem, prezydentem RPA Cyrilem Ramaphosą odwiedziła zarówno Ukrainę jak i Rosję w celu rozmów pokojowych, jednak bezskutecznie.

Kontrofensywa na południu

Na południu kraju cały czas trwa ukraińska kontrofensywa. - Na kierunku bachmuckim w ciągu tygodnia wyzwolono 2 km kwadratowe terytorium, łącznie - 37 km kwadartowych. Siły rosyjskie za wszelką cenę próbowały zatrzymać ukraińską kontrofensywę, ale Ukraińcy stopniowo przesuwali się naprzód - przekazała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar i dodała, że Rosjanie chcieli przejąć pełną kontrolę nad Marjinką i okrążyć Awdijiwkę, jednak to się im nie udało.

Źródło: PAP/Wirtualna Polska