Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Piękne słowa Andrzeja Dudy o Wołodymyrze Zełeńskim. "Był gotów oddać życie"
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 23.08.2022 22:36

Piękne słowa Andrzeja Dudy o Wołodymyrze Zełeńskim. "Był gotów oddać życie"

Prezydent Andrzej Duda podkreślał bliskość relacji polsko-ukraińskich.
DIMITAR DILKOFF/AFP/East News

W czasie wtorkowej wizyty w Kijowie Andrzej Duda nie tylko wnosił o potrzebę dalszego realnego wspierania Ukraińców przez społeczność międzynarodową, ale również apelował o podjęcie próby powrotu do granic sprzed 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej mówił również o wyjątkowej przyjaźni, która łączy go z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim.

Andrzej Duda zdradził kulisy polsko-ukraińskiej przyjaźni

- To człowiek bardzo odważny. Ostatnie miesiące jednoznacznie to pokazały. Kiedy z wielu stron proponowano mu, by opuścił swój kraj, on był gotów oddać życie. Taka jest prawda. I ja to widziałem - powiedział o prezydencie Ukrainy Andrzej Duda.

Pytany przez dziennikarzy o wyraźnie zauważalne w ostatnich miesiącach zacieśnianie polsko-ukraińskich stosunków, prezydent RP odpowiadał, iż jest to wynikiem wspólnie podejmowanych działań zmierzających do zaprzestania imperialnych rosyjskich dążeń.

- Rozumiemy się, jesteśmy sąsiadami, w jakimś sensie można powiedzieć, że zaprzyjaźniliśmy się. Spotykamy się dosyć często. - komentował Andrzej Duda.

Platforma Krymska

Wizyta prezydenta RP związana była nie tylko z obchodzonym dzisiaj świętem ukraińskiej flagi państwowej i jutrzejszym dniem niepodległości Ukrainy.

W Kijowie zwołano forum Platformy Krymskiej, w której uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szefowa KE Ursula von der Leyen, czy szef NATO Jens Stoltenberg. W jego trakcie wnoszono jednoznaczne stanowisko o powrocie do granic Ukrainy sprzed 2014 r., uznając ówczesną aneksję Krymu za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

- Krym jest taką samą częścią Ukrainy, jak Gdańsk albo Lublin są częściami Polski, jak Nicea jest częścią Francji, jak Kolonia jest częścią Niemiec, tak jak Rotterdam jest częścią Holandii - mówił w trakcie szczytu Andrzej Duda.

Prezydent Polski dodał również, że Ukraińcy walczą dzisiaj nie tylko o swoją suwerenność, lecz także autonomię całego zachodniego świata.

- I nie ma wśród Polaków żadnej dyskusji na ten temat. Gdyby siedział tutaj którykolwiek z moich poprzedników lub następców, powiedziałby wam to samo. Dopóki nas potrzebujecie, jesteśmy i będziemy przy was. - mówił prezydent RP.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RadioZET.pl/Goniec.pl