Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Nato

Nato

władimir putin nato wojna w ukrainie
04.08.2022 19:09 Sekretarz generalny NATO ostrzega: "Jeśli Putinowi się uda, sąsiednie kraje mogą być następne"

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, ostrzegł, co może się stać, jeśli Putinowi uda się zrealizować jego plan i wygrać wojnę w Ukrainie. Jego słowa mogą mrozić krew w żyłach, tym bardziej, że tyczą się również Polski, a zagrożenie jest znaczne. - W naszym interesie jest jednak wspieranie Ukrainy bronią, pieniędzmi i sprzętem, nawet jeśli ma to swoją cenę, gdyż może zapobiec wielkiej wojnie - mówił Stoltenberg.

Andrzej Duda
22.07.2022 19:59 Andrzej Duda podpisał ustawę ws. ratyfikacji aneksji Szwecji i Finlandii do NATO. Padły mocne słowa

Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ratyfikacji aneksji Finlandii i Szwecji do NATO. Prezydent przekonywał, że to ważny krok dla Sojuszu, który może zepsuć plany Władimira Putina. Uroczystość, w której uczestniczył Andrzej Duda, odbyła się w Gdyni, a podpis złożony został na pokładzie fregaty ORP T. Kościuszko. Andrzej Duda podpisał ustawę To przełomowy czas w historii NATO. Już wkrótce do Sojuszu dołączą dwa kolejne państwa - Finlandia i Szwecja. Decyzja o tym, by kraje mogły wejść w jego skład, zapadła na szczycie w Madrycie. 22 lipca Andrzej Duda osobiście przyjechał do Gdyni, by uroczyście złożyć podpis pod ustawą uchwaloną przez Sejm 7 lipca, dotyczącą ratyfikacji aneksji. Wyjątkowy moment miał miejsce na pokładzie ORP T. Kościuszko. Prezydent wykorzystał okazję, by wygłosić przemówienie, w którym podkreślał, jak bardzo znaczące jest dołączenie do NATO Finlandii i Szwecji. Stwierdził, że ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa wschodniej granicy sojuszu. - To bardzo ważny dzień, nie tylko dla naszej części Europy i bezpieczeństwa tej części świata. To bardzo ważny dzień dla pokoleń Polaków, którzy w tej części w tej części Europy i świata będą żyli - zaznaczał Andrzej Duda. Plany Putina legną w gruzach? Andrzej Duda w swoim przemówieniu nie krył tego, że Finlandia i Szwecja przez wiele lat pozostawały krajami neutralnymi. Wszystko zmieniło się, gdy rosyjski prezydent zdecydował się na swój barbarzyński atak. - Rosyjska agresja na Ukrainę, jej nagłość, gwałtowność i dramatyczne okrucieństwo, pamiętane ostatni raz przez świat z czasów drugiej wojny światowej, zdecydowanie zmieniły to spojrzenie - zauważył Duda. Według prezydenta, dołączenie do NATO dwóch potężnych armii znacznie wzmacnia bezpieczeństwo w regionie i ochładza zapędy rosyjskiego przywódcy. Jego działanie w Ukrainie zadziałało więc wbrew jego interesom. - Granica Sojuszu z Rosją znacząco się zwiększa, o grubo ponad 1000 km. Czy tego chciał Władimir Putin? Czy to oznacza zwycięstwo Rosji? - pytał retorycznie Andrzej Duda. Artykuły polecane przez Goniec.pl:Przypadkowi ludzie uratowali 4-latkę. Dziecko było zamknięte w samochodzie, okno wybił antyterrorystaLimity na cukier w sklepach nadal obowiązują. Wiemy, czy go zabrakniePożar ścierniska przeniósł się na zboże. Strażacy na pomoc wezwali samolotyŹródło: polsatnews.pl

Andrzej Duda
27.06.2022 13:02 Andrzej Duda zwołał pilną naradę w BBN. Tematem rozmów będzie rosyjskie zagrożenie

Wakacje w pełni, ale najważniejsi politycy w państwie nie próżnują i nadal intensywnie pracują. Przed władzami kolejne ważne spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które na poniedziałek 27 czerwca na godzinę 15 zwołał prezydent Andrzej Duda. Narada związana jest ze zbliżajacym się szczytem NATO w Madrycie i nieustającym zagrożeniem ze strony Rosji.Wojna w Ukrainie trwa już ponad 120 dni i nic nie wskazuje na to, by zakończyła się w najbliższym czasie. Rosjanie kontunuują swoje brutalne i niesprowokowane ataki, dążąc do opanowania nowych terenów i śrubując statystyki dotyczące ofiar śmiertelnych swoich krwawych działań.Władimir Putin wydaje się być w ostatnich dniach nadzwyczaj zdeterminowany, by raz na zawsze zetrzeć niepodległą Ukrainę ze światowych map i zainstalować w Kijowie swoje marionetki.W sobotę jego wojska ostrzelały rakietami cele w obwodach żytomierskim, lwowskim i czernihowskim, udało im się także zająć Siewierodonieck. Rozochoceni nowymi sukcesami Rosjanie z pewnością na tym nie poprzestaną, a to oznacza jedno - Zachód musi zacząć realnie działać.

Władimir Putin
21.06.2022 22:42 MON Estonii zarzuca Rosji naruszenie przestrzeni powietrznej. Wezwano ambasadora

Estonia oskarżyła Rosję o "wielokrotne naruszanie granic" przez helikoptery i symulowanie ataków rakietowych. Do Tallina został wezwany ambasador Rosji. Do incydentów doszło zaledwie tydzień przed kluczowym szczytem NATO.Zarzuty pod adresem Moskwy wystosował estoński resort obrony. Kusti Salm, stały sekretarz tamtejszego MON, przyznał w rozmowie z fińską gazetą "Iltalehti", że "nigdy nie było tak poważnie, jak teraz".

Władimir Putin martwi się o małe wyspy, mogą całkowicie odciąć jego porty
28.05.2022 19:52 Rosja zaniepokojona statusem Wysp Alandzkich. Porty Putina mogłyby zostać zablokowane

Wyspy Alandzkich - małe, ale bardzo strategicznie położone - są obecnie ogromnym zmartwieniem Władimira Putina. Pod ponad wieku są strefą zdemilitaryzowaną, ale wejście Finlandii do NATO może zaowocować wykorzystaniem ich i całkowitym zablokowaniu rosyjskich portów.Deklaracje o podjęciu "kroków odwetowych" wobec Finlandii w przypadku wstąpienia kraju do NATO nie były spowodowane tylko obawą rozszerzenia granic Sojuszu? Władimir Putin poza wojną w Ukrainie zwrócił swe oczy w stronę małych Wysp Alandzkich.To właśnie Wyspy Alandzkie po wejściu Finlandii w skład Sojuszu mogą zmienić ponad stuletnią rzeczywistość rosyjskich portów. Władimir Putin może obawiać się, że w połączeniu z wycofaniem się firm transportowych z Rosji blokada rosyjskich portów będzie oznaczała ostateczną klęskę gospodarczą i logistyczną. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Putin
20.05.2022 20:08 Rosja odpowiada na rozszerzanie się NATO. Na zachodzie kraju powstanie 12 nowych jednostek wojskowych

Rosjanie planują zdecydowaną reakcję na przystąpienie Finlandii i Szwecji do struktur NATO. Odpowiedzią na "wzrost zagrożeń militarnych" ma być utworzenie 12 nowych jednostek wojskowych na zachodzie kraju. O planach poinformował szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu.Rosjanie stanowczo reagują na plany poszerzenia się Paktu Północnoatlantyckiego. Panika Moskwy dostrzegalna jest w jej chaotycznych ruchach i groźbach wobec Finlandii i Szwecji.Choć jakiś czas temu Władimir Putin stwierdził, że Rosja nie ma problemu z akcesem tych państw do NATO, zapowiedział jednocześnie w dość enigmatyczny sposób, że fakt ten spotka się z "odpowiedzią".Ta przyszła jeszcze szybciej niż można było się tego spodziewać. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział dziś konkretne działania, które mogą budzić niepokój Zachodu.

Putin
19.05.2022 17:28 Turcja nie zmienia zdania. Szef MSZ: nie chcemy rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział w Nowym Jorku, że pomimo negocjacji z USA jego kraj pozostaje na stanowisku, by na razie zablokować proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.Szef tureckiej dyplomacji spotkał się w Stanach Zjednoczonych ze swoim amerykańskim odpowiednikiem - Antonym Blinkenem. Zasadniczo jednak Cavusoglu ocenił rozmowy Blinkenem jako "niezwykle pozytywne". Według tureckiego dyplomaty amerykański sekretarz stanu uznał obawy Turcji za uzasadnione.

NATO ostrzega, Władimir Putin może niedługo zaatakować dwa kolejne kraje
17.05.2022 20:32 NATO komentuje ryzyko kolejnego ataku Rosji, na celowniku dwa kraje. Zaskakująca zależność

Zastępca sekretarza generalnego NATO ostrzegła dwa kraje przed możliwą w najbliższym czasie agresją Rosji. Zdaniem Mircea Geoana niedługo na celowniku Moskwy, w tym samego Władimira Putina, znaleźć może się Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina.We wtorek przestrzeń polityki międzynarodowej obfituje w zaskakujące oświadczenia. Nie tylko doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak ogłosił zawieszenie negocjacji z Rosją, a Joe Biden postanowił jeszcze bardziej zagrozić Władimirowi Putinowi, organizując w Białym Domu specjalne spotkanie.Prezydent USA chce osobiście przedyskutować wnioski Finlandii i Szwecji ws. członkostwa w NATO. We wtorek również Mircea Geoan, zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, ostrzegł, że Rosja może mieć plan agresji wobec innych krajów w tym regionie.

Putin
17.05.2022 09:20 Gen. Bieniek o przystąpieniu do NATO Finlandii i Szwecji: "Skrzydło zostanie domknięte"

Finlandia i Szwecja oficjalnie ubiegają się o akces do NATO. Gen. Mieczysław Bieniek skomentował na antenie telewizji WP konsekwencje, jakie dla całego Sojuszu będzie miało włączenie w jego struktury obu państw, a także odniósł się do gróźb Rosji, która straszy swoich sąsiadów rozmieszczeniem u ich granic broni jądrowej.Eksperci nie mają wątpliwości i zgodnie twierdzą, że jesteśmy świadkami historycznego momentu. Do tej pory wstrzemięźliwe wobec członkostwa w NATO Szwecja i Finlandia właśnie opowiedziały się za akcesem do Paktu Północnoatlantyckiego.Decyzja obu krajów jest naturalną konsekwencją rosyjskiej agresji na Ukrainę i jedną z większych porażek Putina, który osiągnął efekt przeciwny do zamierzonego. Prezydent Rosji stara się jeszcze odwrócić bieg zdarzeń, strasząc przede wszystkim Finów pogorszeniem relacji między obydwoma krajami, ale tamtejsze władze nie zamierzają się cofać. Dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO będzie miało pozytywny wpływ na bezpieczeństwo w całym regionie Morza Bałtyckiego i na wschodniej flance. To ważne, zwłaszcza że wciąż istnieje poważne zagrożenie ze strony Moskwy, która wysuwa groźby także wobec Polski.

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
16.05.2022 16:21 Putin o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO. Jeden element "sprowokuje odpowiedź" Moskwy

Władimir Putin stwierdził, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO "nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla Rosji". Jednak zaznaczył, że Moskwa będzie zmuszona zareagować na te decyzje. Przed konsekwencjami ostrzegał też rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.Rzecznik Władimira Putina podkreślił, że należy przeanalizować, jak wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wpłynie na bezpieczeństwo Rosji, które "musi być zapewnione w sposób bezwzględny i bezwarunkowy".

YURI KOCHETKOV/AFP/East News
15.05.2022 15:50 Finlandia podjęła decyzję ws. członkostwa w NATO. Putin uważa, że to "błąd"

Rząd Finlandii rozpoczął procedurę ubiegania się o członkostwo NATO. Zmiana podejścia ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę. Władimir Putin przyznał w rozmowie z prezydentem Finlandii, że jego zdaniem przystąpienie do sojuszu będzie "błędem".Rząd skierował w tej sprawie wniosek do Eduskunty (jednoizbowego fińskiego parlamentu). Parlamentarzyści będą debatować nad nim już w najbliższy poniedziałek.

Władimir Putin osiągnął w kwestii NATO efekt odwrotny od zakładanego
14.05.2022 11:26 Ekspert nie ma dla Putina litości. "Nie ma możliwości, by cokolwiek zrobić"

Chociaż groźby w kierunku Finlandii miały ją odciągnąć od pomysłu wstąpienia do NATO, to prezydent Rosji osiągnął zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt. - Sojusz bardzo mocno się wzmocni - powiedział prof. Daniel Boćkowski. Kluczowy dla Władimira Putina region się wzmacnia. Już wcześniej Kreml groził Finlandii, iż już plany związane z możliwością i chęcią wstąpienia do NATO, dają Rosji prawo do przedsięwzięcia "kroków odwetowych". - Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.Okazuje się, że czarny plan Władimir Putina dotyczący regionu bałtyckiego staje się coraz bardziej realny. On zwyczajnie się spełnia i zasługi za to zjednoczenie przypisać może sobie... sam prezydent Rosji.

Władimir Putin grozi NATO, bo to jego jedyna broń
16.04.2022 08:00 Putin uciekł się do gróźb w kierunku NATO nie bez powodu. Za mocno uwierzył swojej własnej propagandzie

Groźby ataku na Polskę i inne kraje NATO to jedynie strategia zastraszania obywateli krajów sojuszu? Taką opinię przedstawił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Polityk wskazał, że "Putin będzie straszył" z jednego powodu.Niedawno rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odpowiadał na słowa rosyjskiego rebelianta Marata Baszyrowa, który w linii kremlowskiej propagandy straszył użyciem wobec Polski pocisków. Gróźb padających pod adresem państwa NATO jest jednak więcej, a część z nich formułuje sam Władimir Putin.Goszczący w programu "Tłit" Wirtualnej Polski Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych postanowił wyjaśnić, iż groźby wysyłane w kierunku NATO to specjalne działanie prezydenta Rosji. Ma świadomość, że tylko wywołanie niepokoju jest obecnie jego "bronią".Groźba ataku na NATO nie jest wycelowana w przywódców poszczególnych państw, w tym Polskę czy Norwegię. Kremlowska propaganda w tym przypadku jako odbiorców docelowych obrała obywateli poszczególnych państw.

JUSTIN TALLIS/AFP/East News
07.04.2022 17:16 Wspólne oświadczenie Dudy i Johnsona. W planach wspólna komisja w celu wsparcia Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wydali wspólne oświadczenie, w którym zapowiadają dalsze kroki wspierające Ukrainę. Politycy zamierzają zaproponować powołanie wspólnej komisji w celu koordynacji dostaw broni i szkoleń. Wielka Brytania zadeklarowała potrojenie wsparcia finansowego dla Polski, aby zapewnić pomoc humanitarną dla uchodźców. Ważne deklaracje płyną także z NATO.Prezydent Andrzej Duda poleciał do Londynu, aby omówić z premierem Borisem Johnsonem wojnę w Ukrainie. Przedmiotem rozmowy były m.in. wspólna reakcja Polski i Wielkiej Brytanii na wydarzenia na Wschodzie i próba określenia, jakie dalsze kroki należy podjąć, aby wzmocnić zaatakowane państwo.

minister
26.03.2022 00:48 Czeska minister w ostrych słowach skrytykowała Węgry. "Ropa ważniejsza od krwi"

Szefowa czeskiego resortu obrony Jana Czernochova poinformowała za pomocą Twittera, że nie zamierza uczestniczyć w spotkaniu szefów resortów obrony państw V4 na Węgrzech. W mocnych słowach skrytykowała działania węgierskich polityków. - Jest mi bardzo przykro, że dla węgierskich polityków tania rosyjska ropa jest teraz ważniejsza od ukraińskiej krwi - napisała polityk.Czeska minister obrony, Jana Czernochova poinformowała, że nie weźmie udziału w oficjalnym spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie w przyszłym tygodniu na Węgrzech.Powody swojej decyzji wyjawiła za pomocą mediów społecznościowych, które wykorzystała, by uderzyć w węgierskich polityków. Czeska minister obrony skrytykowała postawę węgierskich władz w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jens Stoltenberg
24.03.2022 19:49 Jens Stoltenberg zapowiedział wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Wysłane zostaną nowe grupy bojowe

Tuż po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu NATO sekretarz generalny sojuszu zapowiedział plany na wzmocnienie jego wschodniej flanki. Kolejne oddziały bojowe mają zostać oddelegowane do Rumunii, Słowacji, Węgrzech i Bułgarii. Jens Stoltenberg wskazał również, że Ukraina otrzyma dodatkowe wsparcie w kwestiach cyberbezpieczeństwa oraz obrony przeciwko zagrożeniu biologicznemu, czy chemicznemu. Kolejne oddziały na wschodniej flancePodczas wystąpienia po zakończonym nadzwyczajnym szczycie NATO, sekretarz generalny Jens Stoltenberg przekonywał, że Ukraina może liczyć na wsparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po raz kolejny wyraził podziw dla dzielnego narodu ukraińskiego broniącego się przed atakiem wojsk rosyjskich oraz zapewnił o tym, że NATO będzie dalej przyczyniać się do nacisku na Kreml. - Dziś przywódcy NATO uzgodnili, że musimy i zapewnimy dalsze wsparcie dla Ukrainy. Będziemy nadal nakładać bezprecedensowe koszta na Rosję i wzmocnimy naszą zdolność odstraszania i obrony - oznajmił. Poprzez "zdolność odstraszania i obrony" Jens Stoltenberg ma na myśli wysłanie kolejnych grup bojowych, które strzec mają wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pojawić się mają one w Rumunii, Bułgarii, Węgrzech i Słowacji. Na pomoc Ukrainie Jens Stoltenberg zapowiedział również rozmieszczenie większej ilości samolotów wojskowych oraz wzmocnienie obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w krajach wschodniej flanki NATO. Stwierdził, że już teraz Sojusz pomaga zaatakowanemu sąsiadowi poprzez dostarczenie odpowiedniego sprzętu wojskowego, a także finansowo i humanitarnie. Nie zamierza jednak na tym poprzestać. W grę wchodzi również zapewnienie bezpieczeństwa w sferze cyberprzestrzeni, a także dostarczenie walczącym Ukraińcom wyposażenia do obrony w związku z ewentualnymi atakami bronią biologiczną, chemiczną, radiologiczną, a nawet atomową. Jednocześnie sekretarz generalny NATO jasno podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań Sojuszu jest niedopuszczenie do rozszerzenia się trwającego konfliktu o kraje członkowskie. Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Rzeczniczka rosyjskiego MSZ kłamliwie uderzyła w Polskę. Mówiła też o uchodźcachMocne przemówienie Zełenskiego w szwedzkim parlamencie. Przestrzegał przed RosjąAndrzej Duda w Brukseli: "Musimy się przygotować do tego, gdyby ktoś chciał nas atakować"Źródło: radiozet.pl

Stoltenberg, Putin
24.03.2022 18:01 Szef NATO wytknął poważny błąd Władimirowi Putinowi. Prezydent Rosji podjął fatalną decyzję

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił tuż przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli, że Władimir Putin popełnił ogromny rozpętując wojnę. Zapewnił przy tym, że Sojusz zajmie się konsekwencjami rosyjskiej inwazji i będzie kontynuował wzmacnianie swoich sił odstraszania, nie zamierza jednak angażować się w działania militarne w Ukrainie.Dziś w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbywa się nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów NATO. Głównym tematem jest, oczywiście, rosyjska inwazja na Ukrainę. W naradzie udział weźmie także prezydent Andrzej Duda. Specjalnym gościem będzie Wołodymyr Zełenski, który połączy się ze stolicą Belgii za pośrednictwem połączenia wideo.

Putin
24.03.2022 16:46 Generał Różański powiedział, do czego dąży Putin. NATO powinno podjąć konkretne działania

Były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański wyraził przekonanie, że NATO powinno przygotować się na wypadek rozlania się wojny w Ukrainie na państwa Sojuszu. Stwierdził również, iż konieczne są jak najszybsza relokacja sił i sprzętu na wschodnią flankę Paktu, a także konkretne deklaracje wsparcia dla Ukrainy na rozpoczynającym się w czwartek nadzwyczajnym szczycie w Brukseli.Miesiąc po wybuchu wojny w Ukrainie w Brukseli przywódcy państw NATO spotykają się w Brukseli na nadzwyczajnym zebraniu, podczas którego omówiona będzie dalsza strategia działań Paktu w obliczu ekspansywnej polityki Rosji.W ostatnich dniach wiele mówi się o tym, że potrzebna jest bardziej asertywna postawa wobec Władimira Putina. Pogląd ten podziela m.in. emerytowany generał broni gen. Mirosław Różański, który wypowiedział się na temat oczekiwań wobec spotkania na szczycie i konkretnych działań NATO.

mark brzezinki usa stany zjednoczone wojna w ukrainie nato
16.03.2022 13:09 Ambasador USA: Jeżeli Polska zostanie zaatakowana, potraktujemy to jak agresję na USA

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, zapewnił, że Polska może spodziewać się pomocy USA w przypadku ataku. Dodał również, że to, co kraj zrobił w ciągu ostatnich dni i tygodni, jest dla niego najlepszą reklamą. - Brutalność ze strony Rosji musi zostać zatrzymana. Mówimy przecież nie tylko o ostrzale rakietowym, ale również o śmierci 35 osób oraz wielu rannych. Wszystko przez bezsensowną, możliwą do uniknięcia wojnę, która przetacza się przez całą Ukrainę, a której skutki widzimy również w Polsce w postaci prawie 2 mln uchodźców - podkreślił Brzezinski w rozmowie z Interią.

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News
14.03.2022 11:16 Były szef NATO ostrzega Europę. "Putin nie zatrzyma się na Ukrainie"

Były szef NATO, Anders Fogh Rasmussen ostrzegł europejskich przywódców, że Władimir Putin może się nie zatrzymać na Ukrainie, a jego dalsze działania naruszą bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego zdaniem Zachód nie zrobił wystarczająco dużo, by w skuteczny sposób odstraszyć Rosję.- Konfrontacja z Putinem to wybór między teraz a później, on się nie zatrzyma na Ukrainie - przekazał w wywiadzie dla Radia Wolna Europa były szef NATO Anders Fogh Rasmussen.Podczas wywiadu skupionego na rosyjskiej inwazji na Ukrainę, duński polityk podkreślił, że krytyka działań Sojuszu, która pada z ust Wołodymyra Zełeńskiego, jest w pełni uzasadniona. Były szef NATO podkreślił, że każdy z nas musi sobie uświadomić, że niebezpieczeństwo związane z rosyjską agresją jest niezwykle wysokie. Rasmussen podkreślił, że sojusznicy powinni się zaangażować, co za tym idzie, zwiększyć dostawy broni dla okupowanej Ukrainy.

EN 01377630 1469 (1)
12.03.2022 04:11 Wojna w Ukrainie. Były dowódca NATO: "Putin nie może wygrać tej wojny"

Według byłego szefa Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Hansa-Lothara Domroese, Władimir Putin nie jest w stanie osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojskowego, dlatego musi zrezygnować z przejęcia całego terytorium Ukrainy. Niemiecki oficer wskazuje, że Rosja musiałby zaangażować aż 500 tysięcy swoich żołnierzy, by liczyć na zakończenie operacji na okupowanym terytorium.Mijają już ponad dwa tygodnie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Siły Władimira Putina nie odnoszą zakładanych sukcesów, a wręcz przeciwnie, przegrywają ze zdecydowanie bardziej zdeterminowanymi Ukraińcami. Według oficjalnych szacunków Pentagonu Rosjanie stracili aż dziesięć procent swoich zdolności bojowych. Potencjalne dane potwierdził były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum, Hans Lothar Domroese. W jego opinii amerykańskie raporty mogą być odzwierciedleniem rzeczywistości i pokrywać się ze stanem rzeczywistym. - Rosyjskie wojska nie robią żadnego postępu, nawet w Donbasie wciąż toczą się ciężkie walki. Rosja nie zdołała również odnotować sukcesów w stolicy - dodał.

EN 01484824 0049
07.03.2022 01:05 Wojna w Ukrainie. Piotr Müller o możliwości wsparcia Ukrainy samolotami

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał w programie "Gość Wydarzeń", że Polska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów do celów bojowych. Wcześniej o wydaniu pozwolenia na takie wsparcie poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.Antony Blinken przekazał w niedzielę wywiadzie na antenie telewizji CBS, że Stany Zjednoczone dają zielone światło m.in. dla Polski, by przekazać Ukrainie poradzieckie myśliwce w celach bojowych. W zamian za to USA miałoby rozważać wysłanie do naszego kraju "innych samolotów".– Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty – informował na konferencji prasowej Sekretarz stanu USA..@SecBlinken: The U.S. has given the “green light” to NATO countries if they choose to provide fighter jets to Ukraine, one day after President Zelensky made a plea to members of Congress to provide them during a Saturday Zoom call. https://t.co/liDkdNCAFI pic.twitter.com/3vHqk6YzQe— Face The Nation (@FaceTheNation) March 6, 2022

GENYA SAVILOV/AFP/East News
04.03.2022 19:48 Wojna w Ukrainie. Szwecja zaoferowała Ukrainie gigantyczną pomoc. Na stole niebotyczna kwota

Ukraina w ciągu najbliższych dni może liczyć na solidne wsparcie finansowe. Szwedzki minister finansów, Mikael Damberg poinformował Bank Światowy, że jego kraj planuje udzielić gwarancji w wysokości 50 mln dolarów, mającą składać się na pożyczkę Banku Światowego dla Ukrainy. Jak się okazuje, ta kwota zostanie dołączona do kredytu w wysokości 350 mln, który już wkrótce ma zostać przekazany stronie ukraińskiej.W niezwykle trudnej sytuacji zaatakowana Ukraina może liczyć na wsparcie wielu instytucji, a także państw. Istotną pomoc zaoferowała Szwecja, która zdecydowała się wesprzeć finansowo naszych wschodnich sąsiadów. - Głównymi priorytetami rządu jest dalsze forsowanie dotkliwych sankcji wobec Rosji, wspieranie Ukrainy, a także ustawiczne wzmacnianie Szwecji. Ukraina znajduje się w sytuacji ostrego kryzysu, a jej stabilność finansowa i gospodarcza może dalej słabnąć w wyniku agresji Rosji. Szwecja wniesie około pół miliarda koron na wsparcie Ukrainy. Będą to dodatkowe fundusze, oprócz pożyczki, którą Bank Światowy już przygotowuje, które zostaną przekazane rządowi w Kijowie - poinformował minister finansów Mikael Damberg.