Goniec.pl
Andrzej Duda po Przewodowie: atak na Polskę jest możliwy

Jakub Szymczuk KPRP

Andrzej Duda zabrał głos po wybuchu rakiety w Przewodowie. "Możliwy jest atak na Polskę"

21 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Andrzej Duda ponownie skomentował wybuch rakiety we wsi Przewodów. Prezydent zaskoczył stwierdzeniem, iż "teoretycznie możliwy jest atak na Polskę". - Niesiemy na swoich barkach bezpieczeństwo naszych rodaków - dodał.

Andrzej Duda od wtorku nie spuszcza tematu rakiety ze wsi Przewodów z radarów. Prezydent rozmawiał z wieloma osobami, w których rękach leży bezpieczeństwo Polski i Polaków.

Jacek Jaworek nie żyje? Policja we wsi Borowce prowadzi bardzo dokładne przeszukanie

Jacek Jaworek nie żyje? Zmasowana akcja służb we wsi Borowce. "Poszukujemy zwłok"

CZYTAJ DALEJ

Wnioski wyciągnięte przez Andrzeja Dudę będą dla wielu sporym zaskoczeniem. Rakieta z Przewodowa nie będzie jedynym pociskiem, który uderzy w Polskę? Prezydent nie wyklucza takiej możliwości.

Andrzej Duda: "możliwy jest atak na Polskę"

Chociaż Jarosław Kaczyński nazwał śmierć dwóch mężczyzn i eksplozję rakiety w Przewodowe "tylko incydentem", to jasne jest, że wtorkowe wydarzenie zmienia perspektywę wojny w Ukrainie.

Rakieta uderzyła w kraj NATO, który nie bierze udziału w wojnie. Kiedy początkowo nie było wiadome, czy pocisk należy do Rosjan, czy do Ukraińców napięcie sięgało zenitu, a na stole pojawiła się możliwość uruchomienia dwóch artykułów NATO.

Andrzej Duda skomentował ryzyko powtórzenia dramatu z Przewodowa. - Rosjanie rakietami atakują cele, które są bardzo blisko polskiej granicy. To ukraińskie miasta i cele strategiczne - zaczął wypowiedź prezydent, który chciał naświetlić tło wybuchu rakiety rosyjskiego pochodzenia.

- Potencjalne niebezpieczeństwo tego, że rakieta wkroczy w naszą przestrzeń, jest teoretycznie możliwe [...] Teoretycznie zawsze możliwy jest atak na Polskę, jako na państwo NATO - oświadczył Andrzej Duda. 

Kulisy wydarzeń w Przewodowie

Polski rząd spotkał się z krytyką w związku z reakcją na wybuch rakiety we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim. Zarzucano, że Warszawa zbyt długo milczała i pozwalała na to, by obce kraje komunikowały, co dzieje się nieopodal ukraińskiej granicy.

Andrzej Duda lubi pizzę

Andrzej Duda w tajemnicy wymyka się z domu. Cel może zadziwić

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda postanowił ujawnić szczegóły działania służb, których nie było widać w mediach. - Wiedzieliśmy o tym ok. godz. 18, 19, że w Przewodowie spadła rakieta. To była informacja słowna, którą otrzymałem od naszych służb. Zaraz zwołałem spotkanie z premierem w BBN. Tam przyjechali wszyscy odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polski - mówił na antenie Polsat News prezydent.

- Myśmy wiedzieli o tym, że strona amerykańska przedstawia taką informację, jaką przedstawia, ale nie przedstawiali źródeł. Ja chciałem, żeby te informacje były naszymi i wynikały z naszych źródeł wywiadowczych. Bardzo późno wieczorem dostaliśmy takie informacje od naszego wojska i straży granicznej. Te informacje były zbieżne z tymi, jakie otrzymał wcześniej Joe Biden - dodawał Andrzej Duda.

Z perspektywy czasu zachowawczość w wydawaniu oświadczeń jest oceniana przez Andrzeja Dudę pozytywnie. - Najważniejsze jest, że nie wydaliśmy żadnego zbędnego komunikatu i żadnego nieprawdziwego komunikatu. Zachowaliśmy spokój i zagwarantowaliśmy bezpieczeństwo naszym obywatelom - zapewnił prezydent.

- To był moment bardzo dużej odpowiedzialności, że trzeba działać bardzo spokojnie, bo niesiemy na swoich barkach bezpieczeństwo naszych rodaków - dodał Andrzej Duda.

Przewodów: zdjęcia z miejsca uderzenia rakiety. Fot.: Pawel Wodzynski/East News; WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Przewodów. Tak wygląda wieś tuż po wybuchu rakiety. W sieci pojawiły się nowe zdjęcia

Przewodów. Spokojna wieś w powiecie hrubieszowskim nieopodal granicy z Ukrainą trafiła na usta całego świata. Eksplozja rakiety rosyjskiego pochodzenia zabiła dwóch mieszkańców gminy Dołhobyczów. Na miejscu nadal pracują służby, a centrum wsi odcięte jest od świata. Z lotu ptaka wykonano nowe zdjęcia miejsca, gdzie uderzył pocisk.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: polsatnews

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >
TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >