Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Putin o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO. Jeden element "sprowokuje odpowiedź" Moskwy
Maria Glinka
Maria Glinka 16.05.2022 16:21

Putin o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO. Jeden element "sprowokuje odpowiedź" Moskwy

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Władimir Putin stwierdził, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO "nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla Rosji". Jednak zaznaczył, że Moskwa będzie zmuszona zareagować na te decyzje. Przed konsekwencjami ostrzegał też rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rzecznik Władimira Putina podkreślił, że należy przeanalizować, jak wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wpłynie na bezpieczeństwo Rosji, które "musi być zapewnione w sposób bezwzględny i bezwarunkowy".

Putin "nie ma problemu" z planami Finlandii i Szwecji, ale będzie reagować

Władimir Putin odniósł się do ewentualnego poszerzenia NATO w trakcie szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, który został zorganizowany na Kremlu. Prezydent Rosji przyznał, że "nie ma problemu" z faktem, że Finlandia i Szwecja chcą dołączyć do sojuszu.

- Rosja nie ma problemów z tymi krajami. Wstąpienie do NATO nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla Rosji - przyznał przywódca.

Jednak już teraz wskazuje, że rozszerzenie sojuszu spotka się z adekwatną reakcją. - Rozbudowa infrastruktury wojskowej na tych terenach z pewnością sprowokuje naszą odpowiedź. Przyjrzymy się zagrożeniom, które powstaną. Dopiero wtedy odpowiednio zareagujemy - przekonywał.

Rzecznik Kremla ma wątpliwości ws. bezpieczeństwa Europy

W podobnym tonie wypowiada się także rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Nie mamy sporów terytorialnych ani z Finlandią, ani ze Szwecją, natomiast Ukraina mogłaby potencjalnie stać się członkiem NATO, a wtedy Rosja miałaby spór terytorialny z państwem członkowskim sojuszu - stwierdził bliski współpracownik Władimira Putina, cytowany przez agencję TASS.

Jego zdaniem ewentualne przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO skłania do przeprowadzenia "bardzo głębokiej analizy możliwych konsekwencji". - Nie jesteśmy przekonani, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO w jakiś sposób wzmocni i poprawi architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie - przyznał.

Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO

Jak informowaliśmy wczoraj, rząd Finlandii skierował do parlamentarzystów wniosek w sprawie członkostwa w NATO. Wśród zwolenników przystąpienia do sojuszu są m.in. prezydent Sauli Niinisto i premier Finlandii Sanna Marin, ale to głos deputowanych będzie kluczowy.

Prezydent Finlandii poinformował Władimira Putina o planach Finlandii jeszcze przed oficjalnym przekazaniem wniosku do parlamentu. W trakcie rozmowy telefonicznej prezydent Rosji miał powiedzieć, że jego zdaniem "porzucenie neutralności i wstąpienie do NATO byłoby błędem, który mógłby zaszkodzić stosunkom między oboma krajami".

Wstąpienie do NATO rozważa także Szwecja. W poniedziałek większość partii zasiadających w parlamencie poparła wstąpienie kraju do sojuszu. W praktyce oznacza to, że rząd może już podjąć oficjalną decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego.

We wtorek do Sztokholmu uda się prezydent Finlandii. Rządy obydwu państw już wcześniej zapowiadały, że złożą wnioski do NATO w sposób skoordynowany.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, wp.pl, forsal.pl