Goniec.pl
JUSTIN TALLIS/AFP/East News

JUSTIN TALLIS/AFP/East News

Wspólne oświadczenie Dudy i Johnsona. W planach wspólna komisja w celu wsparcia Ukrainy

7 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Prezydent Andrzej Duda i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wydali wspólne oświadczenie, w którym zapowiadają dalsze kroki wspierające Ukrainę. Politycy zamierzają zaproponować powołanie wspólnej komisji w celu koordynacji dostaw broni i szkoleń. Wielka Brytania zadeklarowała potrojenie wsparcia finansowego dla Polski, aby zapewnić pomoc humanitarną dla uchodźców. Ważne deklaracje płyną także z NATO.

Prezydent Andrzej Duda poleciał do Londynu, aby omówić z premierem Borisem Johnsonem wojnę w Ukrainie. Przedmiotem rozmowy były m.in. wspólna reakcja Polski i Wielkiej Brytanii na wydarzenia na Wschodzie i próba określenia, jakie dalsze kroki należy podjąć, aby wzmocnić zaatakowane państwo.

TRICOLORS/East News

Nie żyje Ludwik Dorn

CZYTAJ DALEJ

Wspólna inicjatywa Polski i Wielkiej Brytanii na horyzoncie. W planach specjalna komisja

Po spotkaniu na Downing Street prezydent Polski premier Wielkiej Brytanii wydali wspólne oświadczenie. Jego treść opublikowała Polska Agencja Prasowa (PAP).

"Zaproponujemy powołanie Wspólnej Komisji Polska–Wielka Brytania, która będzie wspierać Ukrainę w długoterminowej koordynacji dostaw broni i szkoleń, a także pomagać jej w określaniu potrzeb i modernizacji armii", czytamy w dokumencie.

Poza tym z komunikatu wynika, że Wielka Brytania wesprze Polskę finansowo. "Zjednoczone Królestwo potroi swoje wsparcie dla Polski do kwoty 30 mln funtów, aby zapewnić pomoc humanitarną ukraińskim uchodźcom tymczasowo przebywającym w Polsce", czytamy w oświadczeniu.

W trakcie konferencji prasowej Boris Johnson wskazał, że Wielka Brytania "chce pomóc Ukrainie w wymiarze dyplomatycznym, politycznym, gospodarczym, militarnym, jeżeli chodzi o sankcje wobec reżimu Putina". Zaznaczył, że Londyn zamierza wspierać Kijów "także w kontekście dostarczania broni do Ukrainy" po to, aby "Ukraińcy mogli bronić się sami".

Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

SBU przechwyciła rozmowę rosyjskiego żołnierza. "Wchodzą do domów i gwałcą"

CZYTAJ DALEJ

Stoltenberg: "członkowie NATO uzgodnili wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy". Kułeba nadal apeluje

W czwartkowe popołudnie o ważnych decyzjach poinformował też Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw należących do Sojuszu oznajmił, że "członkowie NATO uzgodnili wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy" i "dostarczają temu krajowi szeroki zakres systemów uzbrojenia".

Strona ukriańska od kilku tygodni apeluje o dozbrojenie armii. Po raz kolejny poprosił o to minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrło Kułeba, który również brał udział w szczycie NATO. - Wy nam dostarczycie broń, a my obronimy was - stwierdził na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów.

- Tak długo jak Unia będzie kupować ropę i gaz Rosji, będzie jedną ręką wspierać Ukrainę, a drugą - rosyjską machinę wojenną. Ile Buczy musi się wydarzyć, żebyście to zrozumieli? - pytał szef ukraińskiej dyplomacji.

Dmytro Kułeba nawiązał do rozmów na szczycie NATO również na Twitterze. "Określiłem priorytety i zaznaczyłem, że sprawa jest pilna. Nadchodzą działania następcze ze strony wielu sojuszników", czytamy w jego wpisie.Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP, goniec.pl, tvn24.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >