W sobotę na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się manewry NATO "Northern Coasts 2023". Bierze w nich udział trzy tysiące żołnierzy z 14 państw, prawie 30 okrętów, 20 samolotów - poinformowała niemiecka marynarka wojenna, która organizuje ćwiczenia. - Wyraźnie pokazujemy Rosji, że wszystkie kraje partnerskie są czujne - podkreślił jej dowódca, Jan Christian Kaack. W manewrach udział biorą także polscy żołnierze.
Jak informuje agencja Reutera, rumuński minister obrony Angel Tilvar potwierdził w środę, 6 września, że w nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium Rumunii spadły szczątki rosyjskiego drona. Wcześniej rumuńskie władze temu zaprzeczały.
Agresja Rosji na suwerenną Ukrainę całkowicie przedefiniowała pojęcie bezpieczeństwa w Polsce jak i wielu innych krajach europejskich. W Polsce, przez ostatnie miesiące trwa burzliwa debata na temat obronności, zbrojeń oraz możliwości polskiej armii. Czy w obliczu współczesnych zagrożeń i wyzwań Polacy mają prawo czuć się bezpiecznie? Wątpliwości rozwiewa Jan Rajchel, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach, były Rektor Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, ekspert Fundacji Stratpoints oraz kandydat w tegorocznych wyborach do Senatu RP.
Informacja o tym, że Recep Tayyip Erdogan wycofał swój sprzeciw wobec akcesji Szwecji do NATO, zadziwiła w poniedziałek (10.07) cały świat. Jest to jednak kolejny dowód na dyplomatyczną grę tureckiego prezydenta, który na arenie międzynarodowej kieruje się wyłącznie podejściem biznesowym. Wygląda na to, że w cyklu tureckiej polityki zagranicznej nastał okres zbliżenia z Zachodem.
W Wilnie trwa przełomowy szczyt NATO skupiony wokół pomocy zaatakowanej przez Rosję Ukrainie oraz drodze do członkostwa Szwecji w sojuszu. Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych wpis, w których skrytykował członków Paktu. Mówił, że sojusznicy nie spełnili swoich obietnic w kilku kwestiach.
Siergiej Ławrow zagroził, że Rosja “wyciągnie wnioski i podejmie kroki” w związku z przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO (na razie tylko pierwsza należy do sojuszu). Kreml z kolei zapowiedział "działania odwetowe" na przyjęcie Szwecji do organizacji.
W rozmowie z dziennikarzami niemieckiego "Bild" prezydent Andrzej Duda nie wykluczył udziału polskich sił w ewentualnej misji pokojowej NATO w Ukrainie po zawarciu rozejmu. Wypowiedział się też na temat warunku przyszłego dołączenia tego państwa do sojuszu.
Już we wtorek w Wilnie rozpocznie się kolejny szczyt NATO, który pod wieloma względami może okazać się przełomowy. Głównym tematem będzie oczywiście wojna na terenie Ukrainy oraz jej konsekwencje, jednak podczas szczytu poruszone zostaną także inne kluczowe kwestie, które mogą pokazać, czy Sojusz Północnoatlantycki rzeczywiście jest zjednoczony, jak nigdy przedtem.
Jens Stoltenberg został poproszony o pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO jeszcze przez rok. Najważniejsi kandydaci na jego następcę obeszli się smakiem. Pojawiły się jednak doniesienia, że prezydent USA Joe Biden osobiście poprosił wpływową polityczkę o pokierowanie sojuszem.
Niepokojące doniesienia znad Morza Bałtyckiego. W nocy z wtorku na środę (4-5 lipca) brytyjskie myśliwce Typhooon zostały pilnie poderwane w powietrze ze względu na rosyjski samolot rozpoznawczy Tu-214, który niespodziewanie wleciał w przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem.
Głośny huk w Szczytnie, a później dym wydobywający się w centrum miasta. Mieszkańcy byli przerażeni. - Strasznie walnęło dwa razy - napisała jedna z osób na lokalnej grupie. Wojsko skomentowało wydarzenie. Potwierdziło, że można było słyszeć ogłuszający huk, ale nie należy się martwić.
Szef wywiadu NATO ostrzegł, że Rosja lokalizuje i mapuje obiekty infrastruktury krytycznej państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zarówno na lądzie, jak i na dnie morskim. Dawid Cattler przekazał, że Rosjanie mogą wziąć na cel systemy kabli podmorskich.
Polskie wojsko wydało ważne ostrzeżenie dla Polaków. W związku z tym, że żołnierze ruszają na poligony, gdzie przez niemal cały maj odbywać się będą ćwiczenia Anakonda, od najbliższej niedzieli (2.05) na drogach niemal całego kraju będzie miał miejsce przejazd kolumn pojazdów wojskowych. Sprzętu ani żołnierzy nie wolno fotografować i lokalizować.
Środa (26 kwietnia). Niemieckie oraz brytyjskie myśliwce zostały pilnie poderwane w powietrze po tym jak trzy rosyjskie samoloty wleciały w międzynarodową przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim. O incydencie poinformowało niemieckie Luftwaffe.
7 kwietnia nad Morzem Bałtyckim miał miejsce niepokojący incydent. Dwa rumuńskie myśliwce F-16 stacjonujące w misji NATO zostały poderwane w powietrze w celu identyfikacji i eskortowania dwóch rosyjskich myśliwców Su-27 Flanker, które niespodziewanie zostały wykryte nad wodami międzynarodowymi “w obszarze odpowiedzialności NATO”.
Finlandia oficjalnie została członkiem NATO. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken otrzymał dokumenty akcesyjne. - Jestem dumny, że mogę powitać Finlandię jako członka naszego Sojuszu, a w przyszłości mamy nadzieję powitać też Szwecję — przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Finlandia we wtorek 4 kwietnia dołączy do NATO. Proces ratyfikacji był najszybszym w historii Sojuszu. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich. - To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO — mówił dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
- Władimir Putin nie szykuje się do pokoju, ale planuje nowe ofensywy - oświadczył sekretarz generalny NATO na konferencji zwołanej w przeddzień spotkania ministrów obrony państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg przekazał także wysoce niepokojące informacje dotyczące dalszego dozbrajania Ukrainy, jednocześnie podkreślając, że nieustające wsparcie dla zaatakowanego kraju jest obecnie priorytetem.
Miniony tydzień obfitował w wiele gorących i często tragicznych wydarzeń na świecie. Dziesięć osób zginęło w strzelaninie, do której doszło w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Relacje pomiędzy Turcją a Szwecją stają się coraz bardziej napięte, m.in. przez incydent, w którym szwedzki polityk spalił Koran przed turecką ambasadą. Z kolei we Francji i w Peru doszło do masowych protestów, które przerodziły się w zamieszki. Do strzelaniny w Stanach Zjednoczonych doszło podczas obchodów chińskiego Nowego Roku. Napięte stosunki pomiędzy Turcją a Szwecją komplikują wejście skandynawskich państw do NATO. Z kolei protesty we Francji sparaliżowały kolej i spowodowały utrudnienia w ruchu lotniczym i w działaniu szkół. Zapraszamy na podsumowanie tych wydarzeń.
Nie żyje polski żołnierz, członek dowodzonej przez NATO misji KFOR w Kosowie, która trwa od 1999 roku. Jak podali przedstawiciele grupy bojowej, zmarł "z przyczyn naturalnych". Dowództwo zapewnia, że incydent nie miał żadnego powiązania z działaniami wojennymi.
"Polska armia stanie się najpotężniejsza w Europie" - tak, w związku z ostatnim ruchami i zapowiedziami polskiego rządu, piszą europejskie media. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło wielkie plany dotyczące modernizacji polskiej armii, a także zwiększenia jej liczebności, a miniony rok był rekordowy pod względem umów zawartych na dostawy nowego uzbrojenia. Europa dostrzega duże możliwości polskich Sił Zbrojnych, jednak czy rzeczywiście Polska stanie się nową potęgą militarną? Sytuacja nie jest tak jednoznaczna, jak przedstawiają to politycy PiS. Dziennikarze z portalu Politico w obszernym artykule przedstawili sytuację polskiej armii, a także zapowiedzi dotyczące jej rozwoju, zwracając uwagę, że prawdopodobnie już teraz Polska posiada najsilniejsze siły zbrojne w Europie, a w perspektywie najbliższych lat zostaną one jeszcze bardziej wzmocnione. Artykuły napisane w podobnym tonie znalazły się także na francuskich, niemieckich czy holenderskich portalach. Wszyscy ich autorzy zwracają uwagę na plany polskiego rządu dot. rozwoju polskiego wojska, a także konsekwencje, jakie może to za sobą nieść dla geopolitycznej sytuacji w naszej części świata.
Konflikt w Ukrainie wywołany agresją rosyjską cały czas trwa. Kończy się właśnie 279 dzień Ukraińskiej obrony przed barbarzyńskimi atakami. Na szczęście Ukraińcy mogą cały czas liczyć na wsparcie ze strony NATO - Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę - oznajmił w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Andrzej Duda ponownie skomentował wybuch rakiety we wsi Przewodów. Prezydent zaskoczył stwierdzeniem, iż "teoretycznie możliwy jest atak na Polskę". - Niesiemy na swoich barkach bezpieczeństwo naszych rodaków - dodał.Andrzej Duda od wtorku nie spuszcza tematu rakiety ze wsi Przewodów z radarów. Prezydent rozmawiał z wieloma osobami, w których rękach leży bezpieczeństwo Polski i Polaków.Wnioski wyciągnięte przez Andrzeja Dudę będą dla wielu sporym zaskoczeniem. Rakieta z Przewodowa nie będzie jedynym pociskiem, który uderzy w Polskę? Prezydent nie wyklucza takiej możliwości.
Rosyjskie myśliwce 17 listopada znalazły się nad Bałtykiem. Samoloty "wykonały podejście do Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1)". Piloci nie reagowali na komunikaty. NATO wydało komunikat, gdzie zachowanie to zostało wprost określone jako "niebezpieczne i nieprofesjonalne".Rosyjskie myśliwce doprowadziły do incydentu, który mógł doprowadzić do spięcia na linii NATO-Moskwa. Wydano specjalny komunikat, gdzie ujawniono, co zaszło 17 listopada nad Bałtykiem.
Szef NATO Jens Stoltenberg potwierdził międzynarodowe ustalenia dotyczące rakiety, która spadła we wsi Przewodów przy granicy z Ukrainą. Pocisk został najprawdopodobniej wystrzelony przez ukraińskie wojsko, a do Polski trafił przez przypadek. Niemniej odpowiedzialność za incydent została zrzucona na Rosję.Jens Stoltenberg zabrał głos w związku z wybuchem rakiety na terenie kraju członkowskiego NATO. - Śledztwo trwa w zakresie tego incydentu - oświadczył dyplomatycznie szef NATO.Ze słów Jensa Stoltenberga wyciągnąć można wniosek, iż opinia międzynarodowa niemal pewna jest, że rakieta pochodzenia rosyjskiego nie została wystrzelona przez wojsko Władimira Putina.
W związku z ostatnimi wydarzeniami w Przewodowie (woj. lubelskie), gdzie spadły dwie rakiety rosyjskiej produkcji, które zabiły dwóch obywateli, Mateusz Morawiecki podczas nocnej konferencji prasowej zapowiedział ewentualne użycie art. 4 NATO. Co szef rządu miał na myśli i na czym polega rzeczony artykuł?
- Przede wszystkim nie należy się bać, panikować, pakować, Polska nie zostanie zaatakowana - mówi w rozmowie z portalem Goniec.pl płk. rez. Maciej Matysiak, odnosząc się do sytuacji, w której doszło dziś w miejscowości Przewodów (woj. lubelskie). Późnym wieczorem Andrzej Duda i MSZ potwierdzili, że na terytorium Polski spadła rakieta.- Bez wątpienia była to, niestety, eksplozja rakiety. Nasi sojusznicy podtrzymują swoje zapewnienia. Nic nie wskazuje na to, żeby miały miejsce kolejne takie zdarzenia - mówił podczas wieczornej konferencji Andrzej Duda. W wyniku zdarzenia zginęły dwie osoby.
W związku z niepokojącymi doniesieniami, które napłynęły z miejscowości Przewodów, jakoby zabłąkane, rosyjskie rakiety miały uderzyć na terytorium Polski, oraz ze względu na informację o dwóch ofiarach eksplozji, liczne grono przywódców z Europy i Świata solidaryzuje się z Polską. Wszyscy liderzy podkreślają pełne wsparcie oraz składają kondolencje w związku z ofiarami.