Goniec.pl

(zdj. ilustracyjne) AFP PHOTO / DAMIEN SIMONART

Rosyjskie myśliwce wleciały nad Bałtyk i zbliżyły się do sił NATO. Jest oficjalny komunikat

19 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rosyjskie myśliwce 17 listopada znalazły się nad Bałtykiem. Samoloty "wykonały podejście do Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1)". Piloci nie reagowali na komunikaty. NATO wydało komunikat, gdzie zachowanie to zostało wprost określone jako "niebezpieczne i nieprofesjonalne".

Rosyjskie myśliwce doprowadziły do incydentu, który mógł doprowadzić do spięcia na linii NATO-Moskwa. Wydano specjalny komunikat, gdzie ujawniono, co zaszło 17 listopada nad Bałtykiem.

Rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem, piloci nie reagowali

Rosjanie testują NATO i sprawdzają, jak daleko mogą przesunąć granicę prowokacji? Czwartkowy incydent nad Morzem Bałtyckim może potwierdzać tę tezę.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem wydanym przez NATO rosyjskie myśliwce zbliżyły się do Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1). Wojskowi Władimira Putina przelecieli nad siłami NATO na wysokości 300 stóp i w odległości 80 jardów.

- Została przeprowadzona (akcja - przyp. red.) w znanej strefie zagrożenia, która została uruchomiona na potrzeby szkolenia obrony powietrznej oraz ze względu na wysokość i bliskość samolotu. Interakcja zwiększała ryzyko błędnych obliczeń, pomyłek i wypadków - czytamy w komunikacie NATO na temat incydentu znad Bałtyku.

Piloci nie reagowali na komunikaty

Czy doszło do pomyłki, czy było to celowe działania? To ogromna zagadka, jednak zachowanie pilotów rosyjskich myśliwców pozwala wysunąć tezę, że wojskowi dobrze wiedzieli, co robią i nie chcą tłumaczyć się ze swoich poczynań.

NATO wprost wskazało , że działania rosyjskich myśliwców są niebezpieczne oraz nieprofesjonalne. Piloci nie reagowali na żadne komunikaty i próby nawiązania kontaktu.

- NATO nie dąży do konfrontacji i nie stwarza zagrożenia - podkreślono w specjalnym komunikacie. Dodano, iż siły sojuszu działały w sposób odpowiedzialny i wypełniały misję "w pełnej zgodzie z międzynarodowymi przepisami lotniczymi i morskimi".

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: interia.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Zjadł jajko warte 50 tys. zł. Gdy poznał prawdę, nogi się pod nim ugięły
Czytaj więcej >

Świat

Aktywiści niszczyli zabytkowy pałac. Burmistrz wkroczył do akcji
Czytaj więcej >

Świat

Pewien turysta ma ogromne szczęście, jego wyczyn robi wrażenie. Znalazł 400 diamentów
Czytaj więcej >

Świat

Niemcy. 12-letnia Luise zginęła z rąk koleżanek. Na jaw wyszły szczegóły zbrodni
Czytaj więcej >

Świat

Kosił trawę, gdy nagle zobaczył swojego 3-letniego synka we krwi. Dziecko nie żyje
Czytaj więcej >

Świat

Tragedia za naszą zachodnią granicą. 12-latka wyszła od przyjaciółki i zaginęła. Ustalono smutne fakty
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]