Goniec.pl
Władimir Putin osiągnął w kwestii NATO efekt odwrotny od zakładanego

NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Ekspert nie ma dla Putina litości. "Nie ma możliwości, by cokolwiek zrobić"

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Chociaż groźby w kierunku Finlandii miały ją odciągnąć od pomysłu wstąpienia do NATO, to prezydent Rosji osiągnął zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt. - Sojusz bardzo mocno się wzmocni - powiedział prof. Daniel Boćkowski. Kluczowy dla Władimira Putina region się wzmacnia.

Już wcześniej Kreml groził Finlandii, iż już plany związane z możliwością i chęcią wstąpienia do NATO, dają Rosji prawo do przedsięwzięcia "kroków odwetowych". - Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Marek BAZAK/East News / Piotr Molecki / East News

Lasy Państwowe złożyły pozew przeciwko ambasadzie Rosji. Chodzi o wyjątkową nieruchomość

CZYTAJ DALEJ

Okazuje się, że czarny plan Władimir Putina dotyczący regionu bałtyckiego staje się coraz bardziej realny. On zwyczajnie się spełnia i zasługi za to zjednoczenie przypisać może sobie... sam prezydent Rosji.

NATO się powiększy, region Bałtycki się umacnia, a Putin się wścieka

- Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego - zagroził Finlandii resort Siergieja Ławrowa.

Ekspert w rozmowie z portalem wp.pl nie ukrywa, że groźby to nic innego jak potwierdzenie, że Rosja traci grunt pod nogami, a dotychczasowe sukcesy i blokowanie rozszerzenia się wpływów NATO zostały zniwelowane.

- Rosjanie uzyskają odwrotny efekt do zamierzonego. Chcieli przecież wycofania się NATO ze ściany wschodniej. Sojusz staje się silniejszy, państwa bałtyckie dostają ogromne wsparcie. Granica NATO wydłuża się o kilka tysięcy kilometrów - powiedział prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku.

Decyzja o chęci dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego ze strony Finlandii sprawiła, że szybciej do tej opcji przekonała się również sceptyczna do tej pory Szwecja. - Sytuacja geopolityczna Rosji staje się coraz bardziej skomplikowana - stwierdza dla wp.pl prof. Daniel Boćkowski.

Siergiej Szojgu rozmawiał z Lloydem Austinem, USA postawiły żądania

Siergiej Szojgu i Lloyd Austin rozmawiali po raz pierwszy od początku wojny. USA postawiło żądania

CZYTAJ DALEJ

Rosja będzie mieć teraz jeszcze większy problem

Ekspert nie ma wątpliwości, że kolejne ruchy ze strony krajów skandynawskich utwierdzają Władimira Putina w przekonaniu, iż jego dotychczasowe wysiłki były daremne. Co więcej, przyszłe ruchy nie będą już tak łatwe do wykonania.

- Sojusz bardzo mocno się wzmocni, co przekłada się na bezpieczeństwo państw bałtyckich. Bałtyk stanie się morzem wewnętrznym sojuszu. Bardzo mocno utrudni to działania Federacji Rosyjskiej na tym obszarze - powiedział ekspert.

To dzięki Władimirowi Putinowi NATO może liczyć na umocnienie swojej pozycji. Zdaniem prof. Daniela Boćkowskiego działania prezydenta Rosji przekształciły Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego "w nowy sojusz".

- To kwestia sił, sprzętu, wojska, marynarki wojennej. To też zmiana roli NATO, jeśli chodzi o postrzeganie własnego bezpieczeństwa. Putin zmienił strategię NATO, jedność wewnętrzną i strategię. To nie do przecenienia z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa oraz państw bałtyckich - wyjaśnia zakulisowe ruchy na najwyższych szczeblach.

Rosyjscy dyplomaci otrzymają niewykonalne zadanie

Kluczowa tutaj wydaje się również rola dyplomacji. W ostatnim czasie ci pojawiają się tylko w kontekście oblania ambasadora Rosji czerwoną farbą na cmentarzu w Warszawie. Ekspert w rozmowie z wp.pl nie ma wątpliwości, że praca ze strony Rosjan na polu dyplomatycznym dopiero się zacznie i Władimir Putin będzie wymagał od nich zrobienia niemal niemożliwego.

- Kiedy rozpoczną się oficjalne starania Finlandii o wejście do NATO, będzie to moment wrażliwy. Rosja dyplomatycznie i nie tylko będzie robiła wszystko, by tworzyć naciski oraz rozsiewać dezinformację. Putin może straszyć, że coś zrobi, ale nie ma możliwości, by cokolwiek zrobić - skwitował możliwy rozwój wypadków prof. Daniel Boćkowski.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nadchodzi kolejna zmiana dotycząca noszenia maseczek. Rząd wydał nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >
Mocne słowa premiera o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Wiadomości

Mocne słowa Mateusza Morawieckiego o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Czytaj więcej >