Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ekspert nie ma dla Putina litości. "Nie ma możliwości, by cokolwiek zrobić"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.05.2022 11:26

Ekspert nie ma dla Putina litości. "Nie ma możliwości, by cokolwiek zrobić"

Władimir Putin osiągnął w kwestii NATO efekt odwrotny od zakładanego
NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Chociaż groźby w kierunku Finlandii miały ją odciągnąć od pomysłu wstąpienia do NATO, to prezydent Rosji osiągnął zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt. - Sojusz bardzo mocno się wzmocni - powiedział prof. Daniel Boćkowski. Kluczowy dla Władimira Putina region się wzmacnia.

Już wcześniej Kreml groził Finlandii, iż już plany związane z możliwością i chęcią wstąpienia do NATO, dają Rosji prawo do przedsięwzięcia "kroków odwetowych". - Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Okazuje się, że czarny plan Władimir Putina dotyczący regionu bałtyckiego staje się coraz bardziej realny. On zwyczajnie się spełnia i zasługi za to zjednoczenie przypisać może sobie... sam prezydent Rosji.

NATO się powiększy, region Bałtycki się umacnia, a Putin się wścieka

- Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego - zagroził Finlandii resort Siergieja Ławrowa.

Ekspert w rozmowie z portalem wp.pl nie ukrywa, że groźby to nic innego jak potwierdzenie, że Rosja traci grunt pod nogami, a dotychczasowe sukcesy i blokowanie rozszerzenia się wpływów NATO zostały zniwelowane.

- Rosjanie uzyskają odwrotny efekt do zamierzonego. Chcieli przecież wycofania się NATO ze ściany wschodniej. Sojusz staje się silniejszy, państwa bałtyckie dostają ogromne wsparcie. Granica NATO wydłuża się o kilka tysięcy kilometrów - powiedział prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku.

Decyzja o chęci dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego ze strony Finlandii sprawiła, że szybciej do tej opcji przekonała się również sceptyczna do tej pory Szwecja. - Sytuacja geopolityczna Rosji staje się coraz bardziej skomplikowana - stwierdza dla wp.pl prof. Daniel Boćkowski.

Rosja będzie mieć teraz jeszcze większy problem

Ekspert nie ma wątpliwości, że kolejne ruchy ze strony krajów skandynawskich utwierdzają Władimira Putina w przekonaniu, iż jego dotychczasowe wysiłki były daremne. Co więcej, przyszłe ruchy nie będą już tak łatwe do wykonania.

- Sojusz bardzo mocno się wzmocni, co przekłada się na bezpieczeństwo państw bałtyckich. Bałtyk stanie się morzem wewnętrznym sojuszu. Bardzo mocno utrudni to działania Federacji Rosyjskiej na tym obszarze - powiedział ekspert.

To dzięki Władimirowi Putinowi NATO może liczyć na umocnienie swojej pozycji. Zdaniem prof. Daniela Boćkowskiego działania prezydenta Rosji przekształciły Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego "w nowy sojusz".

- To kwestia sił, sprzętu, wojska, marynarki wojennej. To też zmiana roli NATO, jeśli chodzi o postrzeganie własnego bezpieczeństwa. Putin zmienił strategię NATO, jedność wewnętrzną i strategię. To nie do przecenienia z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa oraz państw bałtyckich - wyjaśnia zakulisowe ruchy na najwyższych szczeblach.

Rosyjscy dyplomaci otrzymają niewykonalne zadanie

Kluczowa tutaj wydaje się również rola dyplomacji. W ostatnim czasie ci pojawiają się tylko w kontekście oblania ambasadora Rosji czerwoną farbą na cmentarzu w Warszawie. Ekspert w rozmowie z wp.pl nie ma wątpliwości, że praca ze strony Rosjan na polu dyplomatycznym dopiero się zacznie i Władimir Putin będzie wymagał od nich zrobienia niemal niemożliwego.

- Kiedy rozpoczną się oficjalne starania Finlandii o wejście do NATO, będzie to moment wrażliwy. Rosja dyplomatycznie i nie tylko będzie robiła wszystko, by tworzyć naciski oraz rozsiewać dezinformację. Putin może straszyć, że coś zrobi, ale nie ma możliwości, by cokolwiek zrobić - skwitował możliwy rozwój wypadków prof. Daniel Boćkowski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl