Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Finlandia podjęła decyzję ws. członkostwa w NATO. Putin uważa, że to "błąd"
Maria Glinka
Maria Glinka 15.05.2022 15:50

Finlandia podjęła decyzję ws. członkostwa w NATO. Putin uważa, że to "błąd"

YURI KOCHETKOV/AFP/East News
YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Rząd Finlandii rozpoczął procedurę ubiegania się o członkostwo NATO. Zmiana podejścia ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę. Władimir Putin przyznał w rozmowie z prezydentem Finlandii, że jego zdaniem przystąpienie do sojuszu będzie "błędem".

Rząd skierował w tej sprawie wniosek do Eduskunty (jednoizbowego fińskiego parlamentu). Parlamentarzyści będą debatować nad nim już w najbliższy poniedziałek.

Finlandia chce do NATO

"Prezydent i Komitet Ministerialny uzgodnili, że Finlandia złoży wniosek o członkostwo w NATO po wysłuchaniu Parlamentu", czytamy w oświadczeniu, które fiński rząd opublikował w niedzielę w mediach społecznościowych.

- Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu - przyznał prezydent Finlandii Sauli Niinisto, nawiązując do rządowego wniosku.

Prezydent zaznaczył, że głos parlamentarzystów będzie kluczowy. - Jest ważne, aby wszyscy deputowani byli świadomi łączących się procesem członkowskim niepewności, korzyści i wad - stwierdził.

Z kolei premier Finlandii Sanna Marin wskazała, że jeśli parlament przychyli się do rządowego wniosku to decyzja w sprawie dołączenia do NATO "będzie mieć silne poparcie". Wcześniej fińska prasa podawała, że członkostwo w sojuszu popiera 160 z 200 posłów.

- Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Finlandii, ale jako członek NATO, Finlandia będzie też ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu - oznajmiła szefowa rządu.

Putin komentuje. "To błąd"

Rozpoczęcie procedury, która ma przybliżyć Finlandię do NATO to dowód na zmianę wieloletniego podejścia. Do tej decyzji skłoniła Helsinki rosyjska agresja na Ukrainę. Fiński dziennik "Helsingin Sanomat" wskazuje, że wojna w Ukrainie trwa 81 dni i dokładnie tyle samo czasu zajęło fińskim politykom przygotowanie ścieżki do NATO.

O planach Finlandii prezydent tego kraju poinformował Władimira Putina w trakcie sobotniej rozmowy telefonicznej. Z komunikatu Kremla wynika, że prezydent Rosji powiedział Sauliemu Niinisto, że "porzucenie neutralności i wstąpienie do NATO byłoby błędem, który mógłby zaszkodzić stosunkom między oboma krajami".

Do przystąpienia do NATO przymierza się również Szwecja. Stanowisko władz w tej sprawie ma zostać opublikowane na początku następnego tygodnia.

Rosja otwarcie sprzeciwia się ekspansji NATO. Chęć poszerzenia sojuszu na wschód jest używana przez Kreml jako częściowe uzasadnienie ataku na Ukrainę. O tym, co o zabiegach Zachodu uważa minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow pisaliśmy w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, money.pl, onet.pl, goniec.pl