Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Finlandia dołącza do NATO. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich
Irmina Jach
Irmina Jach 04.04.2023 14:56

Finlandia dołącza do NATO. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich

Finlandia dołącza do NATO
KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

Finlandia we wtorek 4 kwietnia dołączy do NATO. Proces ratyfikacji był najszybszym w historii Sojuszu. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich. - To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO — mówił dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Finlandia dołącza do NATO

Finlandia, która zrezygnowała z neutralności po wybuchu wojny w Ukrainie, stanie się dziś 31. państwem członkowskim NATO. Tym samym Sojusz podwoi długość swoich granic z Rosją, co spotkało się z ostrą reakcją ze strony Kremla. Zdaniem ekspertów posunięcie to jest strategicznym ciosem we Władimira Putina, który od dawna działania NATO wykorzystuje jako częściowe usprawiedliwienie ataku na Ukrainę.

Warto podkreślić, że Finlandia jest krajem, który dysponuje doskonale wyszkolonymi siłami zbrojnymi z elitarnymi oddziałami, które są zdolne do działań w temperaturach poniżej zera na dalekiej północy. Kraj ma również potężną armię rezerwową i inwestuje ogromne środki w nowoczesny sprzęt, w tym amerykańskie myśliwce F-35.

Niewiele osób wie o tym dodatku z ZUS, a pieniądze czekają. Po waloryzacji to aż 533,30 zł

Stoltenberg: "Nie możemy pozwolić, aby Rosja nadal osłabiała bezpieczeństwo europejskie"

- Nie wiemy, kiedy ta wojna się skończy. Ale gdy tak się stanie, będziemy musieli wprowadzić rozwiązania, aby Ukraina mogła powstrzymać przyszłą agresję. […] Nie możemy pozwolić, aby Rosja nadal osłabiała bezpieczeństwo europejskie — mówił w poniedziałek 3 marca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Na wtorek 4 marca zaplanowane zostało posiedzenie Komisji NATO-Ukraina, w którym udział weźmie Dmytro Kułeba, ukraiński minister spraw zagranicznych. Dyskusje mają być skoncentrowane wokół dalszego wzmacniania sił zbrojnych Ukrainy. Kluczowym zagadnieniem jest konieczność wzmacniania ukraińskich wojsk i dostosowywania ich do wymagań NATO, a także doktryny wojennej pochodzącej z czasów sowieckich.

Spotkanie MSZ krajów członkowskich NATO

Szefowie MSZ krajów członkowskich NATO podczas wtorkowego spotkania omówią wyzwania i zagrożenia płynące z innych regionów świata. Mowa przede wszystkim o inwestycjach w obronność, a także o sojuszu rosyjsko-chińskim. Poruszony zostanie również temat globalnych konsekwencji konfliktu zbrojnego w Ukrainie oraz kwestia konieczności pogłębienia współpracy w zakresie cyberobrony, nowych technologii i przeciwdziałania dezinformacji.

Przypomnijmy, że Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 roku. Proces akredytacyjny drugiego kraju wciąż trwa. Kandydatura Szwecji do tej pory nie została poparta przez Turcję i Węgry.

Źródło: PAP