Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Nato

Nato

NATO

myśliwiec NATO
10.04.2024 17:30 NATO poderwało myśliwce stacjonujące w Polsce. Dowództwo Sił Powietrznych wydało komunikat

NATO poderwało myśliwce w związku z lotem rosyjskiej maszyny. Piloci wystartowali z Malborka i skierowali się nad Morze Bałtyckie. Dowództwo Sił Powietrznych NATO potwierdziło, iż doszło do przechwycenia Ił-20 należącego do Federacji Rosyjskiej.

Czołg na poligonie
05.03.2024 11:18 Tragedia na polskim poligonie. Nie żyje żołnierz, w akcji śmigłowce LPR

Na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim rozegrały się dramatyczne sceny. Wojskowy pojazd gąsienicowy przejechał dwóch żołnierzy. Niestety, ale życia jednego z poszkodowanych nie udało się uratować. Na miejscu lądowały dwa śmigłowce LPR. Do wypadku doszło na terenie, gdzie odbywają się obecnie międzynarodowe ćwiczenia NATO. Media wskazują, że wypadek nie miał z nimi bezpośredniego związku. 

wojsko mundur
11.02.2024 15:36 Ważny komunikat Sztabu Generalnego. Akcja zacznie się 12 lutego

Sztab Generalny Wojska Polskiego zapowiedział wzmożony ruch pojazdów związany z ćwiczeniami NATO – STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Pojazdy wojskowe będą przemieszczały się na m.in. drogach ekspresowych i autostradach niemal całego kraju od 12 lutego. 

Andrzej Duda
22.11.2023 22:06 Andrzej Duda powiedział wprost. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo Polaków

Wymowne słowa Andrzeja Dudy w czasie spotkania Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Polski poruszył temat tego, kiedy Rosja może ponownie zaatakować. Wskazał, że Polska już teraz realizuje specjalny plan.

F-35
25.09.2023 22:46 Rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim. Poderwano myśliwce F-35

Dwa stacjonujące w Polsce włoskie myśliwce F-35 zostały podniesione, aby nad Morzem Bałtyckim przechwycić niezidentyfikowane samoloty. Były to maszyny najprawdopodobniej pochodzące z Rosji.

okret
10.09.2023 09:32 Rozpoczęły się manewry NATO na Morzu Bałtyckim. To sygnał dla Rosji

W sobotę na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się manewry NATO "Northern Coasts 2023". Bierze w nich udział trzy tysiące żołnierzy z 14 państw, prawie 30 okrętów, 20 samolotów - poinformowała niemiecka marynarka wojenna, która organizuje ćwiczenia. - Wyraźnie pokazujemy Rosji, że wszystkie kraje partnerskie są czujne - podkreślił jej dowódca, Jan Christian Kaack. W manewrach udział biorą także polscy żołnierze.

posiedzenie
06.09.2023 16:28 Incydent na linii Rosja - NATO. Jest oficjalne potwierdzenie

Jak informuje agencja Reutera, rumuński minister obrony Angel Tilvar potwierdził w środę, 6 września, że w nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium Rumunii spadły szczątki rosyjskiego drona. Wcześniej rumuńskie władze temu zaprzeczały.

Joe Biden i Recep Erdogan
15.07.2023 19:45 Turcja znowu bliżej Zachodu. Erdogan gra na dwa fronty

Informacja o tym, że Recep Tayyip Erdogan wycofał swój sprzeciw wobec akcesji Szwecji do NATO, zadziwiła w poniedziałek (10.07) cały świat. Jest to jednak kolejny dowód na dyplomatyczną grę tureckiego prezydenta, który na arenie międzynarodowej kieruje się wyłącznie podejściem biznesowym. Wygląda na to, że w cyklu tureckiej polityki zagranicznej nastał okres zbliżenia z Zachodem. 

Wołodymyr Zełenski, Jens Stoltenberg
11.07.2023 19:52 Wołodymyr Zełenski skrytykował NATO. "Ukraina zasługuje na szacunek"

W Wilnie trwa przełomowy szczyt NATO skupiony wokół pomocy zaatakowanej przez Rosję Ukrainie oraz drodze do członkostwa Szwecji w sojuszu. Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych wpis, w których skrytykował członków Paktu. Mówił, że sojusznicy nie spełnili swoich obietnic w kilku kwestiach.

Siergiej Ławrow
11.07.2023 15:52 Szwecja coraz bliżej NATO. Siergiej Ławrow: "Podejmiemy odpowiednie kroki"

Siergiej Ławrow zagroził, że Rosja “wyciągnie wnioski i podejmie kroki” w związku z przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO (na razie tylko pierwsza należy do sojuszu). Kreml z kolei zapowiedział "działania odwetowe" na przyjęcie Szwecji do organizacji. 

Andrzej Duda
11.07.2023 11:40 Kiedy Ukraina dołączy do NATO? Andrzej Duda zabrał głos

W rozmowie z dziennikarzami niemieckiego "Bild" prezydent Andrzej Duda nie wykluczył udziału polskich sił w ewentualnej misji pokojowej NATO w Ukrainie po zawarciu rozejmu. Wypowiedział się też na temat warunku przyszłego dołączenia tego państwa do sojuszu.

Sekretarz generalny NATO, prezydent Turcji oraz premier Szwecji
10.07.2023 19:24 Zbliża się szczyt NATO. Czego należy się spodziewać?

Już we wtorek w Wilnie rozpocznie się kolejny szczyt NATO, który pod wieloma względami może okazać się przełomowy. Głównym tematem będzie oczywiście wojna na terenie Ukrainy oraz jej konsekwencje, jednak podczas szczytu poruszone zostaną także inne kluczowe kwestie, które mogą pokazać, czy Sojusz Północnoatlantycki rzeczywiście jest zjednoczony, jak nigdy przedtem. 

Jens Stoltenberg
07.07.2023 13:40 To ona zastąpi Jensa Stoltenberga na czele NATO? PiS nie będzie zadowolone

Jens Stoltenberg został poproszony o pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO jeszcze przez rok. Najważniejsi kandydaci na jego następcę obeszli się smakiem. Pojawiły się jednak doniesienia, że prezydent USA Joe Biden osobiście poprosił wpływową polityczkę o pokierowanie sojuszem.

odrzutowce
05.07.2023 08:19 Nocny alarm nad Morzem Bałtyckim. Pilnie poderwano myśliwce

Niepokojące doniesienia znad Morza Bałtyckiego. W nocy z wtorku na środę (4-5 lipca) brytyjskie myśliwce Typhooon zostały pilnie poderwane w powietrze ze względu na rosyjski samolot rozpoznawczy Tu-214, który niespodziewanie wleciał w przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem.

myśliwiec wojsko
12.06.2023 22:12 Głośny huk postawił mieszkańców na równe nogi. Wojsko się tłumaczy

Głośny huk w Szczytnie, a później dym wydobywający się w centrum miasta. Mieszkańcy byli przerażeni. - Strasznie walnęło dwa razy - napisała jedna z osób na lokalnej grupie. Wojsko skomentowało wydarzenie. Potwierdziło, że można było słyszeć ogłuszający huk, ale nie należy się martwić.

Rosyjski okręt wojenny
04.05.2023 18:47 NATO ostrzega. Rosja lokalizuje kluczową infrastrukturę w Europie i USA

Szef wywiadu NATO ostrzegł, że Rosja lokalizuje i mapuje obiekty infrastruktury krytycznej państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zarówno na lądzie, jak i na dnie morskim. Dawid Cattler przekazał, że Rosjanie mogą wziąć na cel systemy kabli podmorskich.

Żołnierze, MON
28.04.2023 18:29 Wojsko wydało pilny komunikat. Ostrzeżenie dla Polaków tuż przed majówką

Polskie wojsko wydało ważne ostrzeżenie dla Polaków. W związku z tym, że żołnierze ruszają na poligony, gdzie przez niemal cały maj odbywać się będą ćwiczenia Anakonda, od najbliższej niedzieli (2.05) na drogach niemal całego kraju będzie miał miejsce przejazd kolumn pojazdów wojskowych. Sprzętu ani żołnierzy nie wolno fotografować i lokalizować.

samoloty
26.04.2023 08:39 Rosyjskie samoloty wojskowe nad Morzem Bałtyckim. Poderwano myśliwce

Środa (26 kwietnia). Niemieckie oraz brytyjskie myśliwce zostały pilnie poderwane w powietrze po tym jak trzy rosyjskie samoloty wleciały w międzynarodową przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim. O incydencie poinformowało niemieckie Luftwaffe. 

F-16
08.04.2023 18:46 Pilny alarm nad Bałtykiem. NATO poderwało myśliwce F-16

7 kwietnia nad Morzem Bałtyckim miał miejsce niepokojący incydent. Dwa rumuńskie myśliwce F-16 stacjonujące w misji NATO zostały poderwane w powietrze w celu identyfikacji i eskortowania dwóch rosyjskich myśliwców Su-27 Flanker, które niespodziewanie zostały wykryte nad wodami międzynarodowymi “w obszarze odpowiedzialności NATO”.  

Finlandia oficjalnie została członkiem NATO
04.04.2023 15:33 Finlandia oficjalnie została członkiem NATO

Finlandia oficjalnie została członkiem NATO. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken otrzymał dokumenty akcesyjne. - Jestem dumny, że mogę powitać Finlandię jako członka naszego Sojuszu, a w przyszłości mamy nadzieję powitać też Szwecję — przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Finlandia dołącza do NATO
04.04.2023 14:56 Finlandia dołącza do NATO. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich

Finlandia we wtorek 4 kwietnia dołączy do NATO. Proces ratyfikacji był najszybszym w historii Sojuszu. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich. - To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO — mówił dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg
13.02.2023 14:41 Szef NATO przekazał niepokojące wieści. "Władimir Putin nie szykuje się do pokoju"

- Władimir Putin nie szykuje się do pokoju, ale planuje nowe ofensywy - oświadczył sekretarz generalny NATO na konferencji zwołanej w przeddzień spotkania ministrów obrony państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg przekazał także wysoce niepokojące informacje dotyczące dalszego dozbrajania Ukrainy, jednocześnie podkreślając, że nieustające wsparcie dla zaatakowanego kraju jest obecnie priorytetem.

Podsumowanie wydarzeń na świecie. Protesty we Francji
22.01.2023 22:14 Raport Gońca ze Świata. Strzelanina w USA i zamieszki we Francji

Miniony tydzień obfitował w wiele gorących i często tragicznych wydarzeń na świecie. Dziesięć osób zginęło w strzelaninie, do której doszło w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Relacje pomiędzy Turcją a Szwecją stają się coraz bardziej napięte, m.in. przez incydent, w którym szwedzki polityk spalił Koran przed turecką ambasadą. Z kolei we Francji i w Peru doszło do masowych protestów, które przerodziły się w zamieszki. Do strzelaniny w Stanach Zjednoczonych doszło podczas obchodów chińskiego Nowego Roku. Napięte stosunki pomiędzy Turcją a Szwecją komplikują wejście skandynawskich państw do NATO. Z kolei protesty we Francji sparaliżowały kolej i spowodowały utrudnienia w ruchu lotniczym i w działaniu szkół. Zapraszamy na podsumowanie tych wydarzeń.

Nie żyje współtwórca "Ulicy sezamkowej"
10.01.2023 11:52 Nie żyje polski żołnierz. Dowództwo misji przekazało tragiczne wieści

Nie żyje polski żołnierz, członek dowodzonej przez NATO misji KFOR w Kosowie, która trwa od 1999 roku. Jak podali przedstawiciele grupy bojowej, zmarł "z przyczyn naturalnych". Dowództwo zapewnia, że incydent nie miał żadnego powiązania z działaniami wojennymi.

Mariusz Błaszczak, Jarosław Kaczyński, polska armia
03.01.2023 20:59 Polska armia stanie się najsilniejsza w Europie? [ANALIZA]

"Polska armia stanie się najpotężniejsza w Europie" - tak, w związku z ostatnim ruchami i zapowiedziami polskiego rządu, piszą europejskie media. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło wielkie plany dotyczące modernizacji polskiej armii, a także zwiększenia jej liczebności, a miniony rok był rekordowy pod względem umów zawartych na dostawy nowego uzbrojenia. Europa dostrzega duże możliwości polskich Sił Zbrojnych, jednak czy rzeczywiście Polska stanie się nową potęgą militarną? Sytuacja nie jest tak jednoznaczna, jak przedstawiają to politycy PiS. Dziennikarze z portalu Politico w obszernym artykule przedstawili sytuację polskiej armii, a także zapowiedzi dotyczące jej rozwoju, zwracając uwagę, że prawdopodobnie już teraz Polska posiada najsilniejsze siły zbrojne w Europie, a w perspektywie najbliższych lat zostaną one jeszcze bardziej wzmocnione. Artykuły napisane w podobnym tonie znalazły się także na francuskich, niemieckich czy holenderskich portalach. Wszyscy ich autorzy zwracają uwagę na plany polskiego rządu dot. rozwoju polskiego wojska, a także konsekwencje, jakie może to za sobą nieść dla geopolitycznej sytuacji w naszej części świata.

NATO, Jens Stoltenberg
29.11.2022 22:32 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzega przed Putinem. "Próbuje użyć zimy jako broni"

Konflikt w Ukrainie wywołany agresją rosyjską cały czas trwa. Kończy się właśnie 279 dzień Ukraińskiej obrony przed barbarzyńskimi atakami. Na szczęście Ukraińcy mogą cały czas liczyć na wsparcie ze strony NATO - Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę - oznajmił w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Andrzej Duda po Przewodowie: atak na Polskę jest możliwy
21.11.2022 21:41 Andrzej Duda zabrał głos po wybuchu rakiety w Przewodowie. "Możliwy jest atak na Polskę"

Andrzej Duda ponownie skomentował wybuch rakiety we wsi Przewodów. Prezydent zaskoczył stwierdzeniem, iż "teoretycznie możliwy jest atak na Polskę". - Niesiemy na swoich barkach bezpieczeństwo naszych rodaków - dodał.Andrzej Duda od wtorku nie spuszcza tematu rakiety ze wsi Przewodów z radarów. Prezydent rozmawiał z wieloma osobami, w których rękach leży bezpieczeństwo Polski i Polaków.Wnioski wyciągnięte przez Andrzeja Dudę będą dla wielu sporym zaskoczeniem. Rakieta z Przewodowa nie będzie jedynym pociskiem, który uderzy w Polskę? Prezydent nie wyklucza takiej możliwości.

Rosyjskie myśliwce chciały sprowokować siły NATO, piloci ruszyli nad Bałtyk
19.11.2022 17:54 Rosyjskie myśliwce wleciały nad Bałtyk i zbliżyły się do sił NATO. Jest oficjalny komunikat

Rosyjskie myśliwce 17 listopada znalazły się nad Bałtykiem. Samoloty "wykonały podejście do Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1)". Piloci nie reagowali na komunikaty. NATO wydało komunikat, gdzie zachowanie to zostało wprost określone jako "niebezpieczne i nieprofesjonalne".Rosyjskie myśliwce doprowadziły do incydentu, który mógł doprowadzić do spięcia na linii NATO-Moskwa. Wydano specjalny komunikat, gdzie ujawniono, co zaszło 17 listopada nad Bałtykiem.

  • 1
  • 2