Ministerstwo Zdrowia to jedno z podstawowych ministerstw znajdujących się rządzie zasadniczo każdej kadencji. Zgodnie z nazwą, obszarem działania Ministerstwa Zdrowia jest ochrona zdrowia Polaków, działalność informacyjna i edukacyjna w tym zakresie, zapewnienie sprawnego funkcjonowania NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) oraz realizacji jego zadań, zagwarantowanie dostępności usług medycznych, czy przeciwdziałanie skutkom epidemii.
Na czele Ministerstwa Zdrowia stoi minister zdrowia, powoływany na to stanowisko przez Premiera RP jego suwerenną decyzją. Aktualnie urząd ministra zdrowia w Polsce pełni Katarzyna Sójka – wcześniej był to Adam Niedzielski. Siedzibą Ministerstwa Zdrowia jest Pałac Paca, znajdujący się w Warszawie przy ulicy Miodowej 15.
Szczytową komórką administracyjną Ministerstwa Zdrowia jest jego kierownictwo. Głową ministerstwa jest oczywiście minister zdrowia – od 10 sierpnia 2023 roku jest to Katarzyna Sójka z PiS. Drugą osobę w kierownictwie ministerstwa stanowi sekretarz stanu, którym aktualnie jest Waldemar Kraska (również z PiS), pełniący także funkcję pełnomocnika rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego. W Ministerstwie Zdrowia jest także trzech podsekretarzy stanu (Maciej Miłkowski, Piotr Bromber i Marcin Martyniak), a także dyrektor generalny – Damian Jakubik.
Ponadto, w skład Ministerstwa Zdrowia wchodzi Gabinet Polityczny Ministra, 13 rozmaitych Departamentów i 4 biura ds. komunikacyjnych. Ministerstwu Zdrowia podlega także kilkadziesiąt innych jednostek państwowych, naukowych i leczniczych. Do najistotniejszych zalicza się Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) czy Główny Inspektor Sanitarny (GIS).
Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia może być utrudniony, jednak istnieje specjalny numer telefonu, za pomocą którego możesz skontaktować się z przedstawicielstwem Ministerstwa. Jest to Telefoniczna Informacja Pacjenta, dostępna pod numerem 800 190 590. Za jej pośrednictwem uzyskasz kluczowe dla siebie informacje, takie jak dostępność najbliższej placówki ochrony zdrowia czy najbliższej apteki. Otrzymasz także informacje na temat właściwej profilaktyki, jak postępować w przypadku zarażenia COVID-19 czy jak korzystać z leczenia uzdrowiskowego.
W godzinach od 8:00 do 18:00 działa także Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, gdzie możesz zgłosić skargę lub poprosić o informację w sytuacji, w której uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone.
Pokaż więcej
Szykuje się spora zmiana, którą odczuje zdecydowana grupa seniorów. Już niebawem dzięki tej decyzji rządu będą mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Chodzi o system recept. Wiadomo, co się zmieni i jak wpłynie to na życie emerytów.
Wielkimi krokami zbliża się zmiana przepisów, która przyniesie spore ułatwienie dla pacjentów w całej Polsce. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie nowego systemu, który raz na zawsze zakończy uciążliwy proces dopełniania formalności w przychodniach. Do pilotażu już mogą przystępować placówki w całej Polsce.
Dramatyczna sytuacja w polskich placówkach medycznych. Ze względu na problemy finansowe, część szpitali i przychodni specjalistycznych już niedługo może ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a zaplanowane wizyty przenieść daleko w czasie. Wina leży po stronie NFZ, który nie płaci za tzw. nadwykonania, czyli operacje i zabiegi wykraczające ponad zakontraktowane limity.
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów zniknął z planów Ministerstwa Zdrowia. Modne wśród nastolatków „jednorazówki” miały być wycofane ze sklepów przed wakacjami. Dziś biją kolejne rekordy sprzedaży, a Ministerstwo o zakazie zapomniało. Przeciwko zakazowi lobbowały agresywnie firmy powiązane z Rosją. Porażkę resortu Izabeli Leszczyny chce przekuć w sukces resort Andrzeja Domańskiego. Ministerstwo Finansów zapowiedziało już nowy podatek na e-papierosy – 40 zł za sztukę – wychodząc z założenia, że skoro tej jednorazowego użytku nadal są w sprzedaży, to fiskus może zarobić na nich więcej. Resort szacuje, że do 2027 r. z podatku od urządzeń do waporyzacji do budżetu trafiłoby dodatkowe 2 mld zł. O ile w ogóle uda się go wprowadzić. E-papierosowe lobby już raz pokrzyżowało plany rządu Donalda Tuska.
Nareszcie! Jeśli system będzie poprawnie działał, od końcówki sierpnia Polki i Polaków czeka lekka ulga w kolejkach do lekarzy. Będą one krótsze, a wszystko za sprawą wprowadzenia elektronicznej rejestracji.
Zakazu sprzedaży e-papierosów jednorazowych oczekuje ponad połowa (58%) Polaków, wynika z sondażu opublikowanego przez Portal Spożywczy. W rządzie panuje jednak rozłam w kwestii decyzji. Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna zwleka z wprowadzeniem zakazu sprzedaży „jednorazówek”, choć Premier Tusk dał jej na to zielone światło już w lutym. Resort zamiast twardego zakazu sięga po półśrodki i łata dziurę w prawie. Temu ma służyć wprowadzenie wymogu ukończenia 18. lat dla kupujących beznikotynowe jednorazówki. Takie ograniczenie od dawna funkcjonuje dla e-papierosów z nikotyną. I nie działa. Ministerstwo Zdrowia, zaniepokojone rosnącym spożyciem smakowych „jednorazówek” zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, już od lutego zapowiadało twardy zakaz ich sprzedaży. Miał pojawić się jeszcze przed wakacjami. Od tego czasu minęło już ponad 100 dni, choć resort mówił, że nowa regulacja zostanie przygotowania „w trybie pilnym”.
Już niedługo rząd wprowadzi dwa nowe zakazy. Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że prace nad zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych zbliżają się ku końcowi. Nowe restrykcje dotkną także sprzedaż e-papierosów.
Nadchodzą wielkie zmiany w publicznej ochronie zdrowia. Już od czerwca pacjenci będą mieli możliwość do umawiania wizyt u lekarzy specjalistów przez internet. Jak zaznacza szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, w pilotażowej fazie programu będzie można rezerwować wizyty tylko na konkretne badania. Wdrażanie e-rejestracji ma być stopniowe.
Opóźniają się prace Ministerstwa Zdrowia nad zakazem sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów. Premier Donald Tusk dał zielone światło na ten zakaz już w lutym. Projekt miał być gotowy w kwietniu, a resort zapewniał, że zakaz będzie jeszcze przed wakacjami. W rozmowie z Gońcem podczas EKG Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna "ma nadzieję, że będzie w drugiej połowie roku". Z jednej strony zakaz się opóźnia, z drugiej Ministra Zdrowia zapewnia, że zdrowie dzieci jest najważniejsze.
Na horyzoncie pojawiły się kolejne zmiany w zasadach działania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Ministerstwo Zdrowia ma konkretny plan dotyczący czasu, jaki pacjent spędzi w karetce. To koniec z odsyłaniem pogotowia z rannym od szpitala do szpitala? Rząd ma wprowadzić zmiany jeszcze w 2024 roku.
Już niedługo w sklepach w całym kraju pojawi się zupełnie nowy zakaz. Będzie on dotyczył sprzedaży konkretnego produktu i nic nie wskazuje na to, by ustawodawcy zdecydowali się jedynie na ograniczenia wiekowe. Nawet dorośli nie będą mogli kupić produktu, który znalazł się w centrum zainteresowania całego kraju, w tym Ministerstwa Zdrowia.
Senator Krzysztof Brejza nie ustaje w wykrywaniu kolejnych patologii. Tym razem polityk wziął się za prześwietlenie wpływów podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, który, jak wiadomo, pozostaje w bliskiej relacji z obecną władzą. W tym celu zapytał w Ministerstwie Zdrowia o to, jak wielkie środki resort przekazał redemptoryście. Co wyniknęło z kontroli?
Wypadek z udziałem Katarzyny Sójki ujawnił szczegół dotyczący samochodu minister zdrowia. Wcześniej policja deklarowała, że szefowa MZ jechała prywatnym pojazdem. Niemniej próżno szukać terenowej Toyoty wpisanej w oświadczeniach majątkowych minister Sójki. Ekspert nie ma wątpliwości, że to nie powinno się zdarzyć.
Zdarzenie z udziałem rowerzysty w Lutogniewie koło Krotoszyna (woj. wielkopolskie). 69-letni mężczyzna wpadł na przejściu dla pieszych tuż pod koła nadjeżdżającego samochodu. Po wszystkim został przetransportowany karetką do szpitala. Autem, co potwierdziła wielkopolska policja, kierowała nowa minister zdrowia, Katarzyna Sójka.
Wielkie zmiany dotyczące leków refundowanych. Od 1 listopada wejść mają nowe przepisy, które w założeniu nią mają sprawić, że pacjent zapłaci więcej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, iż ma być to “silny bodziec” do udania się z receptą do innej apteki. Chodzi o zawyżanie cen surowców przez farmaceutów.
We wtorek 8 sierpnia gruchnęła dosyć niespodziewana wiadomość o dymisji z funkcji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jak się okazuje, to nie koniec zmian w resorcie. Stanowisko opuszcza kolejna osoba.
Stało się to, do czego od kilku dni wzywali politycy opozycji i środowiska lekarskie. We wtorek Adam Niedzielski został odwołany z funkcji ministra zdrowia, a jego miejsce zajmie teraz posłanka PiS Katarzyna Sójka. Oznacza to, że po trzech latach stery w resorcie zdrowia znów przejmie osoba z wykształceniem medycznym. Co wiemy o nowej pani minister?
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zaproponował tekę szefowej resortu posłance PiS-u Katarzynie Sójce. Dlaczego Niedzielski zrezygnował?
Naczelna Izba Lekarska złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra zdrowia. Na swoim koncie w mediach społecznościowych Adam Niedzielski skrytykował materiał telewizyjny odnośnie problemów z wystawianiem recept na leki przeciwbólowe. Ujawnił, że przedstawiony w materiale lekarz sam wystawił sobie receptę na takie środki.
Fatalne wiadomości dla seniorów płyną z Sejmu. Izba niższa parlamentu nie pochyli się już nad zmianami, wprowadzającymi rewolucję w zakresie wyboru sanatorium, do którego się udadzą. Choć Ministerstwo Zdrowia dumnie zapowiadało nowe przepisy od stycznia 2024 roku, jego plany najwyraźniej spaliły na panewce. Czy to oznacza, że schorowani Polacy znów będą musieli definitywnie pożegnać się z możliwością decydowania?
Chyba nikt z nas nie lubi czekać w długich kolejkach u lekarza, co niestety jest zmorą polskiego systemu ochrony zdrowia. Bardzo często jednak taka sytuacja wynika również z winy pacjentów, którzy nie przychodzą na umówione wizyty bez wcześniejszego odwołania ich. Teraz w Sejmie powstaje inicjatywa, która zakłada kary za takie zachowanie, również te finansowe.
Według Ministerstwa Zdrowia, lekarz, który wezwał policję do pani Joanny, zawiadomił mundurowych o zagrożeniu jej życia, a nie o przyjęciu tabletki poronnej czy aborcji - tak relacjonuje dziennikarz WP Patryk Michalski. Komunikaty resortu i policji są jednak sprzeczne, bowiem z informacji służb wynika, że słowa o aborcji padły.
1 lipca w życie wejdą zmiany, które dotkną wszystkich Polaków. Decyzja już zapadła, a dokument opublikowany został w Dzienniku Ustaw. Mowa o stanie zagrożenia epidemiologicznego. Niedługo stanie się on tylko wspomnieniem i zabierze ze sobą szereg regulacji.
Od początku marca wzrosną stawki za niektóre leki, ponieważ w życie wchodzi nowa lista refundacyjna. Najdotkliwiej odczują to niestety osoby chore na cukrzycę ze względu na wzrost cen insulin.
Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z obrotu na terenie całego kraju została wycofana seria leku znieczulającego, używanego podczas operacji oraz zabiegów wymagających aplikacji środka.
Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. W czwartek przy Miodowej obradował zespół immunologów, epidemiologów i zakaźników, którzy debatowali na temat dalszego przebiegu sezonu infekcji na grypę, wirusa RSV i COVID-19. Z najnowszych informacji resortu wynika, że szczyt epidemiczny jest już za nami. Mimo tego, liczba zachorowań nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.
Adam Niedzielski niespodziewanie zabrał głos w sprawie noszenia maseczek. Najnowsze słowa ministra zdrowia wskazują, że w 2023 r. nie należy żegnać się z zasłanianiem ust i nosa. - Infekcji jest naprawdę dużo - oświadczył szef MZ. Adam Niedzielski uspokoił jednak w kwestii ewentualnych obostrzeń.Adam Niedzielski wrócił z tematem noszenia maseczek. Minister zdrowia ma dla Polaków jasne przesłanie dotyczące zakrywania ust i nosa. Jest ono bezpośrednio związane z tym, co obecnie dzieje się w przychodniach oraz szpitalach w całym kraju.
Adam Niedzielski kilka dni temu apelował do Polaków o szczepienie się przeciw grypie. Minister zdrowia podkreślał, że to kluczowa forma zapobiegania chorobom zakaźnym. - Albo się izolujemy, albo się szczepimy - przekazał szef resortu zdrowia.- W ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tysięcy zakażeń grypą - informował kilka dni temu Adam Niedzielski, dodając, że epidemię można powstrzymać wyłącznie dzięki szczepieniom. Wyraził również zaniepokojenie faktem, że Polacy nie przyjmują nie tylko preparatów przeciw grypie, ale także przeciw COVID-19.