Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia – podstawowe informacje

Ministerstwo Zdrowia to jedno z podstawowych ministerstw znajdujących się rządzie zasadniczo każdej kadencji. Zgodnie z nazwą, obszarem działania Ministerstwa Zdrowia jest ochrona zdrowia Polaków, działalność informacyjna i edukacyjna w tym zakresie, zapewnienie sprawnego funkcjonowania NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) oraz realizacji jego zadań, zagwarantowanie dostępności usług medycznych, czy przeciwdziałanie skutkom epidemii.

Na czele Ministerstwa Zdrowia stoi minister zdrowia, powoływany na to stanowisko przez Premiera RP jego suwerenną decyzją. Aktualnie urząd ministra zdrowia w Polsce pełni Katarzyna Sójka – wcześniej był to Adam Niedzielski. Siedzibą Ministerstwa Zdrowia jest Pałac Paca, znajdujący się w Warszawie przy ulicy Miodowej 15.

Struktura organizacyjna w Ministerstwie Zdrowia

Szczytową komórką administracyjną Ministerstwa Zdrowia jest jego kierownictwo. Głową ministerstwa jest oczywiście minister zdrowia – od 10 sierpnia 2023 roku jest to Katarzyna Sójka z PiS. Drugą osobę w kierownictwie ministerstwa stanowi sekretarz stanu, którym aktualnie jest Waldemar Kraska (również z PiS), pełniący także funkcję pełnomocnika rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego. W Ministerstwie Zdrowia jest także trzech podsekretarzy stanu (Maciej Miłkowski, Piotr Bromber i Marcin Martyniak), a także dyrektor generalny – Damian Jakubik.

Ponadto, w skład Ministerstwa Zdrowia wchodzi Gabinet Polityczny Ministra, 13 rozmaitych Departamentów i 4 biura ds. komunikacyjnych. Ministerstwu Zdrowia podlega także kilkadziesiąt innych jednostek państwowych, naukowych i leczniczych. Do najistotniejszych zalicza się Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) czy Główny Inspektor Sanitarny (GIS).

Jak skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia?

Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia może być utrudniony, jednak istnieje specjalny numer telefonu, za pomocą którego możesz skontaktować się z przedstawicielstwem Ministerstwa. Jest to Telefoniczna Informacja Pacjenta, dostępna pod numerem 800 190 590. Za jej pośrednictwem uzyskasz kluczowe dla siebie informacje, takie jak dostępność najbliższej placówki ochrony zdrowia czy najbliższej apteki. Otrzymasz także informacje na temat właściwej profilaktyki, jak postępować w przypadku zarażenia COVID-19 czy jak korzystać z leczenia uzdrowiskowego.

W godzinach od 8:00 do 18:00 działa także Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, gdzie możesz zgłosić skargę lub poprosić o informację w sytuacji, w której uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone.

Pokaż więcej

Donald Tusk
06.07.2024 09:08 Tusk nie dogadał się z Leszczyną? Premier chciał zakazać jednorazówek, ministra zdrowia poszła w innym kierunku

Zakazu sprzedaży e-papierosów jednorazowych oczekuje ponad połowa (58%) Polaków, wynika z sondażu opublikowanego przez Portal Spożywczy. W rządzie panuje jednak rozłam w kwestii decyzji. Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna zwleka z wprowadzeniem zakazu sprzedaży „jednorazówek”, choć Premier Tusk dał jej na to zielone światło już w lutym. Resort zamiast twardego zakazu sięga po półśrodki i łata dziurę w prawie. Temu ma służyć wprowadzenie wymogu ukończenia 18. lat dla kupujących beznikotynowe jednorazówki. Takie ograniczenie od dawna funkcjonuje dla e-papierosów z nikotyną. I nie działa. Ministerstwo Zdrowia, zaniepokojone rosnącym spożyciem smakowych „jednorazówek” zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, już od lutego zapowiadało twardy zakaz ich sprzedaży. Miał pojawić się jeszcze przed wakacjami. Od tego czasu minęło już ponad 100 dni, choć resort mówił, że nowa regulacja zostanie przygotowania „w trybie pilnym”. 

Izabela Leszczyna
04.07.2024 10:39 Będą dwa nowe zakazy. Minister zdrowia podała szczegóły

Już niedługo rząd wprowadzi dwa nowe zakazy. Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że prace nad zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych zbliżają się ku końcowi. Nowe restrykcje dotkną także sprzedaż e-papierosów.

przychodnia
14.05.2024 18:45 Zacznie się już 1 czerwca. Przełomowe zmiany w publicznej ochronie zdrowia

Nadchodzą wielkie zmiany w publicznej ochronie zdrowia. Już od czerwca pacjenci będą mieli możliwość do umawiania wizyt u lekarzy specjalistów przez internet. Jak zaznacza szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, w pilotażowej fazie programu będzie można rezerwować wizyty tylko na konkretne badania. Wdrażanie e-rejestracji ma być stopniowe. 

Izabela Leszczyna
08.05.2024 12:00 Zdrowie dzieci może poczekać? Ministra Leszczyna tłumaczy się z opóźnienia w pracach nad zakazem jednorazowych e-papierosów

Opóźniają się prace Ministerstwa Zdrowia nad zakazem sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów. Premier Donald Tusk dał zielone światło na ten zakaz już w lutym. Projekt miał być gotowy w kwietniu, a resort zapewniał, że zakaz będzie jeszcze przed wakacjami. W rozmowie z Gońcem podczas EKG Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna "ma nadzieję, że będzie w drugiej połowie roku". Z jednej strony zakaz się opóźnia, z drugiej Ministra Zdrowia zapewnia, że zdrowie dzieci jest najważniejsze.

SOR, kobieta
15.04.2024 15:42 Zmiany na SOR jeszcze w tym roku? Pacjent będzie przyjęty w ciągu 15 minut

Na horyzoncie pojawiły się kolejne zmiany w zasadach działania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Ministerstwo Zdrowia ma konkretny plan dotyczący czasu, jaki pacjent spędzi w karetce. To koniec z odsyłaniem pogotowia z rannym od szpitala do szpitala? Rząd ma wprowadzić zmiany jeszcze w 2024 roku.

ludzie, kolejka, sklep, zakupy
19.02.2024 17:39 Szykują się nowe przepisy. Wprowadzą nowy zakaz w sklepach

Już niedługo w sklepach w całym kraju pojawi się zupełnie nowy zakaz. Będzie on dotyczył sprzedaży konkretnego produktu i nic nie wskazuje na to, by ustawodawcy zdecydowali się jedynie na ograniczenia wiekowe. Nawet dorośli nie będą mogli kupić produktu, który znalazł się w centrum zainteresowania całego kraju, w tym Ministerstwa Zdrowia.

Tadeusz Rydzyk
06.09.2023 14:19 Ministerstwo Zdrowia przelało o. Rydzykowi prawdziwą fortunę. Senator pokazał dokumenty

Senator Krzysztof Brejza nie ustaje w wykrywaniu kolejnych patologii. Tym razem polityk wziął się za prześwietlenie wpływów podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, który, jak wiadomo, pozostaje w bliskiej relacji z obecną władzą. W tym celu zapytał w Ministerstwie Zdrowia o to, jak wielkie środki resort przekazał redemptoryście. Co wyniknęło z kontroli?

policja Katarzyna Sójka
05.09.2023 22:30 Tajemnicze auto Katarzyny Sójki. Nie ma go w oświadczeniach majątkowych, prawnik skomentował

Wypadek z udziałem Katarzyny Sójki ujawnił szczegół dotyczący samochodu minister zdrowia. Wcześniej policja deklarowała, że szefowa MZ jechała prywatnym pojazdem. Niemniej próżno szukać terenowej Toyoty wpisanej w oświadczeniach majątkowych minister Sójki. Ekspert nie ma wątpliwości, że to nie powinno się zdarzyć.

policja, Katarzyna Sójka
02.09.2023 19:36 Minister zdrowia potrąciła rowerzystę. Na miejscu m.in. policja i pogotowie

Zdarzenie z udziałem rowerzysty w Lutogniewie koło Krotoszyna (woj. wielkopolskie). 69-letni mężczyzna wpadł na przejściu dla pieszych tuż pod koła nadjeżdżającego samochodu. Po wszystkim został przetransportowany karetką do szpitala. Autem, co potwierdziła wielkopolska policja, kierowała nowa minister zdrowia, Katarzyna Sójka.

apteka
27.08.2023 16:54 Zmiany w aptekach już niedługo uderzą po kieszeni pacjentów. MZ: "Silny bodziec"

Wielkie zmiany dotyczące leków refundowanych. Od 1 listopada wejść mają nowe przepisy, które w założeniu nią mają sprawić, że pacjent zapłaci więcej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, iż ma być to “silny bodziec” do udania się z receptą do innej apteki. Chodzi o zawyżanie cen surowców przez farmaceutów.

niedzielski
09.08.2023 12:47 Kolejne zmiany w Ministerstwie Zdrowia. Odchodzi nie tylko Adam Niedzielski

We wtorek 8 sierpnia gruchnęła dosyć niespodziewana wiadomość o dymisji z funkcji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jak się okazuje, to nie koniec zmian w resorcie. Stanowisko opuszcza kolejna osoba.

Katarzyna Sójka
08.08.2023 20:49 Katarzyna Sójka zastąpi Adama Niedzielskiego. Kim jest nowa minister zdrowia?

Stało się to, do czego od kilku dni wzywali politycy opozycji i środowiska lekarskie. We wtorek Adam Niedzielski został odwołany z funkcji ministra zdrowia, a jego miejsce zajmie teraz posłanka PiS Katarzyna Sójka. Oznacza to, że po trzech latach stery w resorcie zdrowia znów przejmie osoba z wykształceniem medycznym. Co wiemy o nowej pani minister? 

Adam Niedzielski
08.08.2023 17:36 Adam Niedzielski podał się do dymisji. Minister zdrowia mógł złamać tajemnicę lekarską

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zaproponował tekę szefowej resortu posłance PiS-u Katarzynie Sójce. Dlaczego Niedzielski zrezygnował?

Adam Niedzielski
05.08.2023 13:31 Naczelna Izba Lekarska zawiadomi prokuraturę ws. Adama Niedzielskiego. Minister wydał oświadczenie

Naczelna Izba Lekarska złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra zdrowia. Na swoim koncie w mediach społecznościowych Adam Niedzielski skrytykował materiał telewizyjny odnośnie problemów z wystawianiem recept na leki przeciwbólowe. Ujawnił, że przedstawiony w materiale lekarz sam wystawił sobie receptę na takie środki.

senior
30.07.2023 13:02 Fatalne wiadomości dla seniorów. Nie będą mieli żadnego wyboru

Fatalne wiadomości dla seniorów płyną z Sejmu. Izba niższa parlamentu nie pochyli się już nad zmianami, wprowadzającymi rewolucję w zakresie wyboru sanatorium, do którego się udadzą. Choć Ministerstwo Zdrowia dumnie zapowiadało nowe przepisy od stycznia 2024 roku, jego plany najwyraźniej spaliły na panewce. Czy to oznacza, że schorowani Polacy znów będą musieli definitywnie pożegnać się z możliwością decydowania?

przychodnia
20.07.2023 21:39 Drakońskie kary dla pacjentów. Zrobisz jedną rzecz i gorzko pożałujesz

Chyba nikt z nas nie lubi czekać w długich kolejkach u lekarza, co niestety jest zmorą polskiego systemu ochrony zdrowia. Bardzo często jednak taka sytuacja wynika również z winy pacjentów, którzy nie przychodzą na umówione wizyty bez wcześniejszego odwołania ich. Teraz w Sejmie powstaje inicjatywa, która zakłada kary za takie zachowanie, również te finansowe.

Adam Niedzielski
19.07.2023 14:59 MZ zabrało głos w sprawie ciężarnej, otoczonej w szpitalu przez policyjny kordon. Sprzeczne komunikaty z policją

Według Ministerstwa Zdrowia, lekarz, który wezwał policję do pani Joanny, zawiadomił mundurowych o zagrożeniu jej życia, a nie o przyjęciu tabletki poronnej czy aborcji - tak relacjonuje dziennikarz WP Patryk Michalski. Komunikaty resortu i policji są jednak sprzeczne, bowiem z informacji służb wynika, że słowa o aborcji padły.

ludzie ulica
19.06.2023 11:56 Od 1 lipca szykują się wielkie zmiany. Dokument jest już opublikowany

1 lipca w życie wejdą zmiany, które dotkną wszystkich Polaków. Decyzja już zapadła, a dokument opublikowany został w Dzienniku Ustaw. Mowa o stanie zagrożenia epidemiologicznego. Niedługo stanie się on tylko wspomnieniem i zabierze ze sobą szereg regulacji.

Apteka
24.02.2023 20:51 Od 1 marca ceny ponad 600 leków pójdą w górę. Fatalne informacje dla pacjentów

Od początku marca wzrosną stawki za niektóre leki, ponieważ w życie wchodzi nowa lista refundacyjna. Najdotkliwiej odczują to niestety osoby chore na cukrzycę ze względu na wzrost cen insulin.

Apteka
30.01.2023 11:30 GIF podjął pilną decyzję, wycofuje ważny lek. Chodzi o popularny środek na znieczulenie

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z obrotu na terenie całego kraju została wycofana seria leku znieczulającego, używanego podczas operacji oraz zabiegów wymagających aplikacji środka.

Adam Niedzielski
19.01.2023 14:54 Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Chodzi o przytłaczającą liczbę zakażeń

Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. W czwartek przy Miodowej obradował zespół immunologów, epidemiologów i zakaźników, którzy debatowali na temat dalszego przebiegu sezonu infekcji na grypę, wirusa RSV i COVID-19. Z najnowszych informacji resortu wynika, że szczyt epidemiczny jest już za nami. Mimo tego, liczba zachorowań nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Adam Niedzielski zabrał głos ws. noszenia maseczek i wprowadzenia obostrzeń
02.01.2023 11:16 Adam Niedzielski zabrał głos ws. maseczek i obostrzeń. Ważne słowa ministra

Adam Niedzielski niespodziewanie zabrał głos w sprawie noszenia maseczek. Najnowsze słowa ministra zdrowia wskazują, że w 2023 r. nie należy żegnać się z zasłanianiem ust i nosa. - Infekcji jest naprawdę dużo - oświadczył szef MZ. Adam Niedzielski uspokoił jednak w kwestii ewentualnych obostrzeń.Adam Niedzielski wrócił z tematem noszenia maseczek. Minister zdrowia ma dla Polaków jasne przesłanie dotyczące zakrywania ust i nosa. Jest ono bezpośrednio związane z tym, co obecnie dzieje się w przychodniach oraz szpitalach w całym kraju.

Adam Niedzielski
31.12.2022 11:40 Były minister zdrowia ostro o Niedzielskim. "Skrajnie niekompetentny polityk"

Adam Niedzielski kilka dni temu apelował do Polaków o szczepienie się przeciw grypie. Minister zdrowia podkreślał, że to kluczowa forma zapobiegania chorobom zakaźnym. - Albo się izolujemy, albo się szczepimy - przekazał szef resortu zdrowia.- W ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tysięcy zakażeń grypą - informował kilka dni temu Adam Niedzielski, dodając, że epidemię można powstrzymać wyłącznie dzięki szczepieniom. Wyraził również zaniepokojenie faktem, że Polacy nie przyjmują nie tylko preparatów przeciw grypie, ale także przeciw COVID-19.

Piotr Molecki/East News
29.12.2022 20:41 Sztab Kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Ujawniono niepokojące informacje

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówi o obecnej wzmożonej ilości zachorowań na grypę. Zgodnie z jego słowami, choć nadal aż 60% łóżek szpitalnych jest zajęte, sytuacja się ustabilizowała. AOTMiT pracuje nad nowymi testami różnicującymi wirusy grypy i COVID-19.

lekarz nfz
27.12.2022 14:57 Ministerstwo zdrowia szykuje rewolucję dla pacjentów. Kolejki do lekarzy mają być krótsze

Ministerstwo zdrowia wychodzi naprzeciw pacjentom i przedstawia projekt, którego celem jest skrócenie kolejek do specjalistów oraz czasu oczekiwania na zabiegi. Wśród jego założeń znalazły się m.in. stworzenie scentralizowanej rejestracji pacjentów do poradni i szpitali oraz możliwość umawiania wizyt przez internet. Czy śmiałe plany resortu Adama Niedzielskiego okażą się receptą na uzdrowienie chorej od lat służby zdrowia?

Adam Niedzielski: "Stan zdrowia naszych dzieci się pogarsza"
02.11.2022 18:07 Adam Niedzielski: "Stan zdrowia naszych dzieci się pogarsza"

Stan zdrowia naszych dzieci się pogarsza - alarmuje Adam Niedzielski, który wraz z grupą ekspertów przedstawił wyniki badań stanu zdrowia ośmiolatków. Coraz więcej dzieci boryka się z nadwagą, otyłością i wysokim ciśnieniem. Eksperci z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka przyjrzeli się stanowi zdrowia dwóch tysięcy ośmiolatków uczęszczających do 109 szkół na terenie całego kraju. Sprawdzano ciśnienie krwi, wagę oraz wzrost dzieci. Wyniki przedstawił dziś Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia https://twitter.com/MZ_GOV_PL
18.10.2022 18:14 Braki leków w polskich aptekach. Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie niepokojących doniesień

Temat brakujących leków nie jest nowy. W ostatnim czasie lekarze i farmaceuci wielokrotnie podnosili kwestię realnych braków wśród wybranych grup lekarstw, z którymi zmagają się polskie apteki. Jednak zdaniem Ministerstwa Zdrowia... nie ma się czym niepokoić. W tej sprawie odbyła się dzisiaj konferencja prasowa. Wiceminister zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny i prezes URPL wyjaśniali, skąd się biorą przejściowe braki niektórych preparatów oraz jak można im zaradzić. - W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 16 tys. produktów leczniczych i ok. 55 tys. opakowań. Żadna apteka nie może mieć wszystkich produktów leczniczych, ale nie ma problemu z systemowym brakiem leków - oznajmił podczas dzisiejszej konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpowiedzialny bezpośrednio za kwestie preparatów farmaceutycznych.

Ministerstwo Zdrowia zwołało specjalną naradę w celu rozmowy nt. braku dostępności popularnych lekarstw.
17.10.2022 11:52 Polskie apteki zmagają się z brakiem niektórych leków. Ministerstwo Zdrowia zwołuje naradę

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal "Interia.pl" jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia zaplanowało specjalną naradę w sprawie dostępności niektórych leków w aptekach. Lekarze i farmaceuci zwracają uwagę na realne braki wśród wybranych grup lekarstw i podnoszą kwestię udostępniania im danych z Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, co pozwoliłoby na odpowiednio wczesną reakcję z ich strony. Z kolei Główny Inspektorat Farmaceutyczny powołuje się na przepisy, mówiące, iż dane zawarte w systemie nie podlegają udostępnieniu.