Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Zdrowie dzieci może poczekać? Ministra Leszczyna tłumaczy się z opóźnienia w pracach nad zakazem jednorazowych e-papierosów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.05.2024 12:00

Zdrowie dzieci może poczekać? Ministra Leszczyna tłumaczy się z opóźnienia w pracach nad zakazem jednorazowych e-papierosów

Izabela Leszczyna
Fot. East News/Paweł Wodzynski

Opóźniają się prace Ministerstwa Zdrowia nad zakazem sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów. Premier Donald Tusk dał zielone światło na ten zakaz już w lutym. Projekt miał być gotowy w kwietniu, a resort zapewniał, że zakaz będzie jeszcze przed wakacjami. W rozmowie z Gońcem podczas EKG Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna "ma nadzieję, że będzie w drugiej połowie roku". Z jednej strony zakaz się opóźnia, z drugiej Ministra Zdrowia zapewnia, że zdrowie dzieci jest najważniejsze.

MZ zapowiedziało wprowadzenie zakazu sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów

E-papierosy są szkodliwe dla zdowia, bo tak naprawdę nie wiadomo, co dokładnie znajduje się w tego typu używkach. Kwestia wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów jest niezwykle istotna, bo najczęściej sięgają po nie młodzi ludzie.

Ministerstwo Zdrowia już jakiś czas temu zapowiedziało, że takie regulacje wejdą w życie, choć prace nad tym projektem nieco się opóźniły. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna w rozmowie z Gońcem wyjawiła, z czego te opóźnienia wynikają. 

Ważne zmiany w sklepach. Rząd planuje wprowadzić nowy obowiązek

Izabela Leszczyna o zakazie jednorazowych e-papierosów

Już na samym początku rozmowy ministra zdrowia podkreśliła, że e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia. Szefowa resortu zaznaczyła również, że problem jest niezwykle poważny, bo młodzi ludzie, a nawet dzieci mają łatwy dostęp do tych używek np. w automatach. Wszystko przez to, że niektóre z nich nie zawierają nikotyny. 

Izabela Leszczyna wskazuje, że jest to nie tylko bardzo niebezpieczne dla zdrowia dzieci, ale także może powodować wyrobienie złych nawyków. Kiedy w takim razie możemy spodziewać się wprowadzenia kluczowego zakazu?

Ministra zdrowia zdradza, kiedy możemy spodziewać się projektu ustawy ws. e-papierosów

Szefowa resortu zdrowia, Izabela Leszczyna podczas rozmowy z Gońcem ujawniła, że projekt ustawy dotyczący zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów jest już prawie gotowy, a pierwszym etapem wdrożenia nowych regulacji będą uzgodnienia międzyresortowe. 

Ministra zdrowia podkreśliła, że chciałaby, żeby projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu w drugiej połowie bieżącego roku. Miał on zostać skończony jeszcze przed wakacjami, ale prace najprawdopodobniej się przedłużą. Izabela Leszczyna poinformowała, że opóźnienia wynikają z tego, że resort analizował różne warianty. Początkowo planowano wprowadzenie zakazu jednej substancji, ale producenci mogliby spróbować obejść te zasady. W związku z tym, na nowe regulacje będzie trzeba poczekać nieco dłużej.

CAŁĄ ROZMOWĘ Z IZABELĄ LESZCZYNĄ OBEJRZYSZ PONIŻEJ: