Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Katarzyna Sójka zastąpi Adama Niedzielskiego. Kim jest nowa minister zdrowia?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 08.08.2023 20:49

Katarzyna Sójka zastąpi Adama Niedzielskiego. Kim jest nowa minister zdrowia?

Katarzyna Sójka
Pawel Wodzynski/East News

Stało się to, do czego od kilku dni wzywali politycy opozycji i środowiska lekarskie. We wtorek Adam Niedzielski został odwołany z funkcji ministra zdrowia, a jego miejsce zajmie teraz posłanka PiS Katarzyna Sójka. Oznacza to, że po trzech latach stery w resorcie zdrowia znów przejmie osoba z wykształceniem medycznym. Co wiemy o nowej pani minister? 

Adam Niedzielski zdymisjonowany

We wtorek po południu premier Mateusz Morawiecki w końcu zabrał głos w sprawie afery wokół ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i jednocześnie potwierdził medialne doniesienia o dymisji polityka.

W swoim wystąpieniu szef polskiego rządu ogłosił ponadto imię i nazwisko następczyni Niedzielskiego, którą została posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Sójka. - To lekarka, internistka z kilkunastoletnim doświadczeniem w wykonaniu zawodu - wyliczał jej zalety.

Jak wskazywał również, nowa minister gwarantować ma kontynuację rozpoczętych w resorcie zdrowia dobrych projektów. Właśnie dlatego jeszcze dziś Mateusz Morawiecki miał wystąpić do prezydenta z prośbą o dokonanie koniecznych zmian.

7-latek zapozował do zdjęcia. Chwilę później już nie żył, tragiczne kulisy

Kim jest Katarzyna Sójka?

O posłance Katarzynie Sójce wiadomo tymczasem coraz więcej. To 37-letnia lekarka rodzinna i specjalistka chorób wewnętrznych, która wykształcenie zdobywała w Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ukończyła także leśnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w stolicy Wielkopolski.

Jako lekarka pracuje w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie oraz w przychodniach w Mikstacie i Ostrzeszowie. W polskim Sejmie zasiada za to od 2019 roku, kiedy to zaufało jej prawie 16 tys. wyborców.

W ostatnich latach prężnie działała w komisjach ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, polityki społecznej i rodziny oraz zdrowia. Choć sama jest matką trójki dzieci, śmierć ciężarnych w polskich szpitalach skomentowała głośnym stwierdzeniem, że "kobiety umierały, umierają i umierać będą".

Będą dalsze konsekwencje dla byłego ministra?

Kolejna już zmiana na stanowisku ministra zdrowia w rządzie PiS oznacza, że na czele resortu ponownie stanie osoba z wykształceniem medycznym. Zaznaczmy, że Adam Niedzielski takowego nie posiada. Lekarzem był za to jego poprzednik, Łukasz Szumowski.

Dalsze losy byłego już ministra nie są jeszcze znane. Jego dymisja była wynikiem afery, jaka wybuchła po tym, jak Niedzielski ujawnił publicznie dane lekarza i preparaty, które ten sobie przepisał. Nieoficjalne doniesienia mówią, że poza utratą stanowiska, polityk może pożegnać się także z wyborczą “jedynką” na liście w Pile.

Źródło: RMF FM, Goniec.pl