Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Naczelna Izba Lekarska zawiadomi prokuraturę ws. Adama Niedzielskiego. Minister wydał oświadczenie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.08.2023 13:31

Naczelna Izba Lekarska zawiadomi prokuraturę ws. Adama Niedzielskiego. Minister wydał oświadczenie

Adam Niedzielski
Pawel Wodzynski/East News

Naczelna Izba Lekarska złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra zdrowia. Na swoim koncie w mediach społecznościowych Adam Niedzielski skrytykował materiał telewizyjny odnośnie problemów z wystawianiem recept na leki przeciwbólowe. Ujawnił, że przedstawiony w materiale lekarz sam wystawił sobie receptę na takie środki.

Minister zdrowia komentuje materiał TVN

W piątek 4 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski zamieścił na swoim Twitterze dwa wpisy, w których odniósł się do materiału przedstawionego w „Faktach TVN”. Szef resortu zdrowia opublikował do publicznej wiadomości informację, jaki lek przepisał sobie jeden z poznańskich lekarzy. Podał również jego imię i nazwisko.

- Kłamstwa Fakty TVN. We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!" - napisał minister na Twitterze, a po chwili dodał kolejny wpis:

- Lek. Piotr Pisula, szpital miejski w Poznaniu wczoraj w Faktach TVN: 'żadnemu pacjentowi nie dało się wystawić takiej recepty'. Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś? - napisał Niedzielski.

Smutne wieści na temat Celine Dion. Siostra gwiazdy zabrała głos

Naczelna Izba Lekarska reaguje na wpis Niedzielskiego

Naczelna Izba Lekarska odniosła się do wpisów ministra zdrowia i zarzuciła mu złamanie tajemnicy lekarskiej. Poinformowała również, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury "w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego pana Adama Niedzielskiego".

- Po analizie prawnej wpisów Pana Ministra Niedzielskiego na portalu Twitter/X informujemy, że NIL złoży w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego pana Adama Niedzielskiego. Jednocześnie kierujemy zawiadomienia do RPO, RPP i UODO - czytamy na profilu NIL na Twitterze.

Oświadczenie Adama Niedzielskiego

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał właśnie oświadczenie, w którym zapewnia, że jego działanie było „z jednej strony w obronie dobrego imienia Ministerstwa Zdrowia, ale przede wszystkim w obronie interesów pacjenta. […] Te informacje, przekazane w ogólnopolskiej stacji TVN, wprowadzały nieuzasadniony lęk wśród pacjentów, co do braku możliwości otrzymania należnej im recepty”.

W dalszej części swojego oświadczenia minister zapewnia, że „nikt nie miał wglądu w dane zapisane na koncie wskazanego lekarz i nikt w to konto nie ingerował”. Na koniec Adam Niedzielski jeszcze raz podkreślił, że jego reakcja była tylko i wyłącznie „odpowiedzią na upublicznianą przez lekarza nieprawdę”.