Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zmiany na SOR jeszcze w tym roku? Pacjent będzie przyjęty w ciągu 15 minut
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.04.2024 15:42

Zmiany na SOR jeszcze w tym roku? Pacjent będzie przyjęty w ciągu 15 minut

SOR, kobieta
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Na horyzoncie pojawiły się kolejne zmiany w zasadach działania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Ministerstwo Zdrowia ma konkretny plan dotyczący czasu, jaki pacjent spędzi w karetce. To koniec z odsyłaniem pogotowia z rannym od szpitala do szpitala? Rząd ma wprowadzić zmiany jeszcze w 2024 roku.

SOR przyjmie pacjenta szybciej? Ministerstwo chce zmian

Rząd zajmie się projektem zmian dotyczącym Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się dokument dotyczące tego, jak obsługiwani mają być pacjenci.  Resort Izabeli Leszczyny dąży do zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

SOR będzie szybciej przyjmował pacjentów? Od 1 stycznia 2024 r. zmienił się sposób triażu osób przychodzących po pomoc, ale wszystko wskazuje na to, że już w trzecim kwartale dojdzie do kolejnych modyfikacji. Powodem są sytuacje, gdy karetki odsyłane były od szpitala do szpitala.

Weszła do Biedronki i zaniemówiła. Zdjęcia robią furorę w sieci

Pacjent zostanie przyjęty na SOR w ciągu 15 minut?

Czas obsługi pacjenta na SOR ma zostać skrócony do 15 minut. Nie jest to jedyna zmiana planowana przez Ministerstwo Zdrowia, jednak to właśnie ją najbardziej odczuć mają pacjenci potrzebujący pilnej pomocy medycznej.

ZOBACZ: Policjantka ostrzega Polaków. Tak złodzieje znaczą mieszkania

Na przyjęcie na SOR w ciągu 15 minut nie mogą liczyć jednak wszyscy. Resort zdrowia chce, by ten wyznacznik czasu dotyczył przypadków, gdy pacjent przywożony jest do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. Karetki z chorymi mają przestać wyczekiwać godzinami na przejęcie chorego. Projekt nowelizacji zakłada bowiem wprowadzenie i doprecyzowanie sankcji związanych ze sporami dotyczącymi przyjmowania do szpitali pacjentów, którzy znaleźli się w stanie nagłego zagrożenia.

Lista zmian proponowanych przez MZ jest długa

Maksymalny czas na przyjęcie pacjenta w izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym od zespołu ratownictwa medycznego będzie wynosił 15 minut. Zachowanie tego parametru będzie stanowiło jeden z warunków udzielania świadczeń zdrowotnych, możliwych do obiektywnej oceny i weryfikacji - wyjaśnia planowane zmiany Ministerstwo Zdrowia.

ZOBACZ: Do 15 kwietnia wypłacają pieniądze na konto. Dostanie wielu Polaków

SOR-y w całej Polsce działać mają na nowych zasadach jeszcze w trzecim kwartale 2024 r. Niemniej lista planowanych modyfikacji jest znacznie dłuższa. Zakłada ona m.in. wskazanie, iż jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy może zabezpieczać teren nie większy niż obszar, gdzie mieszka maksymalnie 200 tys. osób. Inną propozycją zmian ze strony Ministerstwa Zdrowia jest rozszerzenie definicji pierwszej pomocy o możliwość podania leku przepisanego przez lekarza przez świadka zdarzenia.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, rynekzdrowia.pl