Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sztab Kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Ujawniono niepokojące informacje
Jakub Franek
Jakub Franek 29.12.2022 20:41

Sztab Kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Ujawniono niepokojące informacje

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówi o obecnej wzmożonej ilości zachorowań na grypę. Zgodnie z jego słowami, choć nadal aż 60% łóżek szpitalnych jest zajęte, sytuacja się ustabilizowała. AOTMiT pracuje nad nowymi testami różnicującymi wirusy grypy i COVID-19.

Świąteczna epidemia

Od 16 do 22 grudnia bieżącego roku odnotowano blisko 300 tysięcy zachorowań na wirusy grypy. Według informacji Ministerstwa Zdrowia, co najmniej jedna osoba zmarła w wyniku tej powszechnej choroby.

W szczytowym okresie, współczynnik zajętości łóżek szpitalnych wynosił aż 70%, obecnie wartość ta spadła do 60%. Zbierający się od początku epidemii Covid-19 sztab kryzysowy ostrzega — spadek ilości zachorowań może być powiązany z zamknięciem szkół na okres świąteczny, sytuacja może się pogorszyć po nowym roku.

Bezpłatne testy chorobowe

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, wypowiedział się na temat obecnej sytuacji. Jednym z problemów jest rozróżnienie infekcji powszechnymi wirusami grypy, RSV i COVID-19. Zgodnie z jego słowami — ministerstwo zdrowia podjęło już działania w tym kierunku.

- Jesteśmy w tej chwili w ramach wypracowywania procedury zaopatrzenia podstawowej opieki zdrowotnej w testy różnicujące zakażenie wirusami grypy A i B, RSV i COVID-19. W tej chwili tym tematem będzie się zajmowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ponieważ będzie to normalne świadczenie dostępne w POZ - skomentował.

Jak do tej pory Ministerstwo Zdrowia nie powiedziało, kiedy owe bezpłatne testy trafią do punktów Podstawowej Opieki Zdrowotnej, należy się jednak spodziewać że nastąpi to dopiero w przyszłym roku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: radioZET.pl