Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Lex Czarnek

Lex Czarnek

Andrzej Duda, Przemysław Czarnek
16.12.2022 11:43 Przemysław Czarnek ostro o Andrzeju Dudzie. Minister wściekły za weto prezydenta

Przemysław Czarnek zabrał głos w sprawie weta prezydenta Andrzeja Dudy do tzw. ustawy lex Czarnek 2.0. Goszczący w radiu RMF FM minister nie krył rozczarowania decyzją głowy państwa, która, jego zdaniem, nie miała dotychczas żadnych zastrzeżeń do projektu. - Sytuacja jest absolutnie absurdalna - ocenił, zapowiadając jednocześnie, że przygotuje trzecią wersję projektu, która będzie kopią poprzedniej.

protest TVN Warszawa
09.11.2022 22:29 Protest przed Pałacem Prezydenckim. "Czarnek zamachnął się na polską szkołę"

4 listopada Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, potocznie nazywaną "lex Czarnek 2.0". Projekt dotyczy między innymi zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadza zmiany w edukacji domowej. Komentatorzy, eksperci i sami rodzice nie zostawiają na proponowanych zmianach suchej nitki. Swoje oburzenie wyraziło dzisiaj liczne grono protestujących, którzy przyszli pod Pałac Prezydencki.

Lex Czarnek przyjęte przez Sejm
04.11.2022 19:19 Sejm właśnie uchwalił lex Czarnek 2.0. Przeciwny jeden poseł z PiS

Lex Czarnek 2.0 dostało zielone światło w Sejmie. W piątkowym głosowaniu 230 posłów opowiedziało się za przyjęciem nowelizacji ustawy. 220 posłów było przeciw. Odrzucono wszystkie poprawki, nawet tą należącą do Prawa i Sprawiedliwości.Lex Czarnek 2.0 przegłosowane w Sejmie. W piątek posłanki i posłowie ponownie pochylili się nad kontrowersyjną nowelizacją ustawy Prawo oświatowe.Głosowanie nad lex Czarnek 2.0 poszło zgodnie z nadziejami ministra edukacji. Przemysław Czarnek otwiera szampana. Z planami i tezami szefa MEiN ewidentnie nie zgadza się minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Posłowie opozycji nie pozostawili suchej nitki na projekcie ustawy zwanej "Lex Czarnek 2.0".
03.11.2022 23:00 Gorąco w Sejmie. Opozycja bezlitosna dla "Lex Czarnek 2.0"

Podczas czwartkowych obrad Sejmu posłowie opozycji nie pozostawili suchej nitki na projekcie ustawy poświęconej reformie szkolnictwa zwanej "Lex Czarnek 2.0. Większość z nich zwracała uwagę na zapisy ograniczające edukację domową oraz decyzyjną rolę kuratora w sprawie działalności organizacji pozarządowych zaangażowanych w sektor edukacji. Po gorącej dyskusji ustawa trafiła ponownie do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W mediach społecznościowych doszło do starcia pomiędzy Barbarą Nowacką a Przemysławem Czarnkiem.
31.10.2022 08:35 Przemysław Czarnek uderzył w opozycję. Odpowiedział na zarzuty Barbary Nowackiej

Poważną wymianą zdań zakończył się jeden ze wpisów Barbary Nowackiej w mediach społecznościowych. Posłanka KO, nie pozostawiła suchej nitki na wywodach Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak, której słowa posłanka przyjęła wyjątkowo negatywnie w kontekście forsowanego przez resort oświaty projektu ustawy "lex Czarnek 2.0". "Dlaczego nie chcecie, by rodzice wiedzieli na co uczęszcza dziecko?" - odpowiadał wywołany minister.

Wizyta Przemysława Czarnka w jednej ze śląskich szkół nie należała do zbyt przyjemnych.
23.10.2022 16:51 Awantura podczas wizyty ministra Czarnka w szkole. "Jak panu nie wstyd?!"

Podczas piątkowej wizyty Przemysława Czarnka w jednej ze śląskich szkół doszło do nieprzyjemnego starcia pomiędzy nim a zebranymi przed placówką protestującymi obywatelami. Kobieta trzymająca nieprzychylny ministrowi transparent głośno manifestowała swoje niezadowolenie, zaś minister edukacji zalecał modlitwę.

Pawel Wodzynski/East News
06.06.2022 12:29 Ujawniono treść podręcznika do nowego przedmiotu ministra Czarnka. Rodzice będą zaskoczeni

Opublikowano pierwszy podręcznik do nowego przedmiotu - historia i teraźniejszość. Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym przez ministra Przemysława Czarnka, zastąpi on tzw. wiedzę o społeczeństwie. Treść książki może mocno zdziwić niejednego rodzica. W podręczniku dla uczniów padają niebywałe słowa o "ideologii gender" oraz "lansowaniu ateizmu".Kilka dni temu wydawnictwo "Kruk" opublikowało oficjalny podręcznik do nowego przedmiotu o osobliwej nazwie "historia i teraźniejszość". Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, zastąpi on wiedzę o społeczeństwie w szkołach średnich. Mowa oczywiście o zakresie podstawowym.Warto podkreślić, że WOS pozostanie w liceach, jak i technikach tylko dla wybierających poziom rozszerzony. Wydawnictwo postanowiło udostępnić kilkanaście stron oficjalnego podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Zdaniem wielu Polaków były europarlamentarzysta z ramienia PiS oraz autor wielu prac historycznych nieco przesadził. Rodzice mogą złapać się z głowy, analizując treść oficjalnej książki.W swoim "dziele" autor w otwarty sposób uderza w Unię Europejską, odnosząc się do aspektu wiary katolickiej. W jego opinii wspólnota "usiłuje się już niwelować poprzez lansowanie ateizmu i wcielanie go w życie, nawet metodami urzędniczo-administracyjnymi".

goniec.pl
16.02.2022 12:06 Protest pod Pałacem Prezydenckim. Młodzież złożyła apel o weto ws. lex Czarnek

W środę przed Pałacem Prezydenckim zgromadzili się przeciwnicy lex Czarnek. Przedstawiciele Młodzieżowych Rad wystosowali apel do Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji, która "odbiera podstawowe prawa i wprowadza strach". Zadeklarowali, że są gotowi spotkać się z prezydentem, aby przedstawić mu "uczniowską perspektywę tej nowej, przerażającej rzeczywistości".To już kolejny akt sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. W niedzielę wieczorem pod Pałacem Prezydenckim kilkadziesiąt par zatańczyło "poloneza sprzeciwu", o czym pisaliśmy tutaj.

Czarnek
14.02.2022 10:23 Przemysław Czarnek został Człowiekiem roku 2021 Klubów "Gazety Polskiej"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek został nagrodzony tytułem Człowieka roku 2021 Klubów "Gazety Polskiej". Nagroda przyznawana jest co roku osobom, które w szczególności zasłużyły się dla Polski. Sam laureat zdążył już skomentować swój sukces za pośrednictwem Twittera.Przemysław Czarnek od października 2020 roku sprawuje funkcję ministra edukacji i nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego. To z pewnością jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków o wyraźnych, skrajnie prawicowych poglądach, co podoba się dużej części elektoratu PiS.Działalność Czarnka doceniają wyjątkowo także prorządowe media, choć akurat ostatnio "Wiadomości" zupełnie pominęły sukces ministra, jakim było odrzucenie senackiego weta do "lex Czarnek". Mimo tego, poseł cieszy się dużą popularnością, a jego osiągnięcia właśnie zostały uhonorowane prestiżowym w środowisku PiS tytułem.

andrzej duda barbara krafftówna
14.02.2022 08:55 Protesty przeciwko lex Czarnek. Zatańczyli poloneza przed Pałacem Prezydenckim

W niedzielny wieczór pod Pałacem Prezydenckim kilkadziesiąt par zatańczyło "poloneza sprzeciwu" wobec nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, popularnie określanej jako lex Czarnek. W ten sposób Polacy chcieli zaapelować do prezydenta, aby zawetował dokument, który budzi duże kontrowersje.Stowarzyszenie "Wolna Szkoła", które organizowało niedzielny happening, zaprosiło do wspólnego tańca nawet Agatę Dudę i Andrzeja Dudę. Jednak w tym czasie prezydent zajmował się innymi sprawami, o czym pisaliśmy tutaj.

Czarnek
13.02.2022 16:16 Protest przeciwko "lex Czarnek" pod Pałacem Prezydenckim. Uczestnicy zatańczą "poloneza sprzeciwu"

W niedzielę 13 lutego o godzinie 18 odbędzie się protest pod Pałacem Prezydenckim. Jego uczestnicy, licząc na zawetowanie przez prezydenta ustawy "lex Czarnek", zatańczą "poloneza sprzeciwu". Do wzięcia udziału w demonstracji zaproszeni zostali Agata Duda i Andrzej Duda, na którego biurku leży już gotowy do podpisania kontrowersyjny projekt."Lex Czarnek" od początku budziło wiele kontrowersji. Zdaniem wielu, projekt ten sprawi, że do szkół wkroczy prawicowa ideologia, a mianowani przez ministra edukacji i nauki kuratorzy zyskają nowe, daleko idące kompetencje.Przeciwko ustawie opowiedziała się nie tylko opozycja, ale i wiele organizacji pozarządowych, które wyrażały swoje zaniepokojenie na licznych pikietach i w formułowanych do władz apelach.Mimo sprzeciwu Senatu, projekt został nieoczekiwanie wrzucony pod obrady i przegłosowany przez Sejm w tym tygodniu. Teraz jego los leży w rękach prezydenta Andrzeja Dudy, którego do weta chcą nakłonić m.in. stowarzyszenia złączone w kampanii Wolna Szkoła.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

screen z "Wiadomości" TVP
10.02.2022 11:21 "Wiadomości" TVP słowem nie wspomniały o przegłosowaniu "lex Czarnek"

Wieczorne wydanie "Wiadomości" TVP w środę 9 lutego zaskoczyło telewidzów. Choć program jest zazwyczaj festiwalem sukcesów Zjednoczonej Prawicy, tym razem zapomniano o pomyślnym dla koalicji rządzącej głosowaniu, które odrzuciło senacki sprzeciw do "lex Czarnek". Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.TVP przyzwyczaiła nas do tego, że nie usłyszymy w niej złego słowa na temat rządu, a wszelkie niepowodzenia i tak zostaną albo pominięte, albo przedstawione jako niekwestionowane sukcesy. W środę 9 lutego było jednak inaczej, gdyż wydawcy "Wiadomości" pominęli jedno z ważniejszych wydarzeń dnia, jakim było ponowne przegłosowanie przez Sejm ustawy "lex Czarnek". Tym samym, kontrowersyjna nowelizacja prawa oświatowego została zupełnie zignorowana przez telewizję Jacka Kurskiego.

Pawel Wodzynski/East News
04.02.2022 17:53 Senat odrzucił lex Czarnek. Ustawa wraca do Sejmu

W piątkowe popołudnie Senat opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, popularnie określanej jako lex Czarnek. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Przeciwnicy nowych przepisów wskazywali, że niektóre z nich mogą być nawet niezgodne z konstytucją. Lex Czarnek to jedna z najgłośniejszych nowelizacji ostatnich miesięcy - nie tylko za sprawą rozmów między przeciwniczkami tej ustawy a Pierwszą Damą Agatą Dudą, o czym pisaliśmy tutaj. Na temat nowego prawa z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem rozmawiał także sam prezydent Andrzej Duda.

Agata Duda
01.02.2022 13:13 Poważny konflikt między Agatą i Andrzejem Dudami ws. "lex Czarnek"? Nowe doniesienia

Wczoraj w Kancelarii Prezydenta odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Przemysławem Czarnkiem. W debacie na temat "lex Czarnek" uczestniczyła także pierwsza dama, która zgłaszała w ostatnich dniach liczne wątpliwości do ustawy. Tymczasem media donoszą, że głowa państwa przychyla się do poparcia projektu, co oznaczać może poważny zgrzyt pomiędzy małżonkami.W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim gościł minister edukacji i nauki, który udał się na spotkanie z prezydentem, aby nakłonić go do poparcia wywołujących kontrowersje zmian w Prawie oświatowym. Ustawa od początku budziła niesmak w szeregach opozycji, która ostrzegała, że wprowadzona reforma odbierze rodzicom podmiotowość i przekaże całą decyzyjność odnośnie tego, czego uczą się ich dzieci, w ręce mianowanych przez partię kuratorów.Swoje wątpliwości, jako była nauczycielka, wyraziła także podczas ostatniego spotkania z posłankami opozycji sama Agata Duda. Fakt, że prezydentowa zabrała w końcu głos, świadczyć miał o powadze sytuacji i sprawił, że w Czarnku zaczął kiełkować niepokój co do poparcia prezydenta dla "lex Czarnek".Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ważne informacje od ministra edukacji, Przemysław Czarnek zabrał głos po spotkaniu z prezydentem
01.02.2022 07:41 Przemysław Czarnek skomentował spotkanie z Andrzejem Dudą

- Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne, zostało dotkniętych szereg wątków - wyznał Przemysław Czarnek po spotkaniu z Andrzejem Dudą i pierwszą damą. Minister edukacji ujawnił, na co przygotować muszą się rodzice. W szkołach zajdą duże zmiany.W poniedziałek Przemysław Czarnek odbył w Pałacu Prezydenckim ważną rozmowę z Andrzejem Dudą i jego żoną. Agata Kornahsuer-Duda wcześniej spotkała się z polityczkami opozycji, które przedstawiły jej obawy związane z tzw. lex Czarnek.Po wyjściu od pary prezydenckiej szef Ministerstwa Edukacji i Nauki skomentował dyskusję. - Chcieliśmy dzisiaj wyjaśnić wszystkie nasze spostrzeżenia i wątpliwości, które zostały zgłoszone przez panie z opozycji i w związku z tym, podnoszone przez parę prezydencką - powiedział dla TVP Info Przemysław Czarnek.

Duda
25.01.2022 11:24 W czwartek spotkanie prezydenta z ministrem edukacji ws. lex Czarnek

W czwartek po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, aby porozmawiać na temat nowelizacji Prawa oświatowego. Głowa państwa ma bowiem zastrzeżenia co do niektórych zapisów kontrowersyjnej ustawy, która znacząco zwiększa kompetencje kuratorów kosztem uprawnień rodziców.Lex Czarnek cały czas budzi wielkie emocje wśród polityków, rodziców oraz uczniów. Ustawa nadająca kuratorom nowe, szersze uprawnienia jest krytykowana zarówno przez opozycję, jak i licznych specjalistów ds. oświaty. Zastrzeżenia co do niej ma mieć także prezydent Andrzej Duda.

Agata Duda
24.01.2022 13:51 Pierwsza dama wyraziła szereg wątpliwości ws. lex Czarnek. Prezydentowa nie zgadza się na proponowane zmiany

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z posłankami Koalicji Obywatelskiej zaniepokojonymi zmianami wprowadzanymi w ramach ustawy lex Czarnek. Pierwsza dama zaskoczyła pozytywnie swoje rozmówczynie przygotowaniem do debaty i podzieliła szereg obaw co do proponowanego projektu.Właśnie zakończyło się spotkanie posłanek opozycji z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą dotyczące ustawy lex Czarnek. W wizycie w Pałacu Prezydenckim uczestniczyły parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas oraz Katarzyna Lubnauer.

W PiS boją się, że Agata Duda przekona prezydenta do weta ws. lex Czarnek
21.01.2022 20:16 W PiS narasta niepokój. Wszystko przez Agatę Dudę

- Ona przekona swojego męża... - powiedziała Katarzyna Lubnauer, która w poniedziałek spotka się z Agatą Dudą. Pierwsza dama ma wzbudzać w politykach PiS niepokój z racji jej działań w kwestii lex Czarnek. Żona Andrzeja Dudy doprowadzi do kolejnego prezydenckiego weta?Już w poniedziałek odbędzie się spotkanie zainicjowane przez samą Agatę Dudę. Dotyczyć będzie przyjętego przez Sejm lex Czarnek, które mocno wpłynie na wygląd polskich szkół.Okazuje się, że politycy Prawa i Sprawiedliwości nie są zachwyceni aktywnością pierwszej damy. Wszystko wskazuje na to, że w obozie rządzącym wzmaga niepokój dotyczący planów Agaty Dudy.

Jakub Kaminski/East News
19.01.2022 13:49 Agata Duda zaprosiła posłanki KO na spotkanie w sprawie lex Czarnek

Agata Duda odpowiedziała na apel posłanek Koalicji Obywatelskiej (KO). Pierwsza Dama zaprosiła działaczki na rozmowy w sprawie lex Czarnek. Na odzew z Pałacu Prezydenckiego opozycja czekała zaledwie pięć minut.Pałac Prezydencki mocno zaangażował się w nowelizację ustawy Prawo oświatowej. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Andrzej Duda ma rozmawiać o nowych przepisach z Przemysławem Czarnkiem.

Czarnek
16.01.2022 09:58 Wiceszef MEiN o krytykach lex Czarnek: "Jeśli ktoś chce wychować bandytę i przestępcę, to proszę bardzo"

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski gościł w sobotę w Polskim Radiu, na którego antenie w kontrowersyjny sposób wypowiedział się o rodzicach sprzeciwiających się ustawie lex Czarnek. - Jeśli ktoś chce wychować bandytę i przestępcę, to proszę bardzo - stwierdził polityk, odnosząc się do kontrowersji wokół nadzoru kuratora nad zajęciami pozalekcyjnymi.Ustawa lex Czarnek wciąż budzi kontrowersje. Największym punktem spornym jest z całą pewnością przyznanie nadzwyczajnych uprawnień kuratorom oświaty, którzy będą mogli jednoosobowo zadecydować o niedopuszczeniu do konkretnych zajęć pozalekcyjnych, mających rzekomo demoralizować lub indoktrynować uczniów.Choć sam Przemysław Czarnek twierdzi, że dzięki jego zmianom w prawie, większy nadzór nad treściami przekazywanymi młodym obywatelom będą mieli rodzice, nie jest to prawdą. Taką narrację forsują jednak urzędnicy resortu nauki, którzy chętnie wypowiadają się na temat projektu w prorządowych mediach.

Piotr Molecki/East News
14.01.2022 07:34 Prezydent spotka się z ministrem edukacji. Przedmiotem rozmów lex Czarnek

Prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Szef gabinetu prezydenta RP zdradził, że tematem rozmów będzie prawdopodobnie nowelizacja ustawy Prawo oświatowe. Jego zdaniem jest to "ważna sprawa", która "wymaga wnikliwej analizy".Tymczasem w czwartek Sejm przegłosował lex Czarnek. Jeszcze przed ostateczną decyzją Paweł Szrot ocenił, że "Senat nie będzie pilnie procedował" tej regulacji, więc będzie czas na analizy.

Jan BIELECKI/East News
13.01.2022 20:05 Porozumienie "pomyliło się" w trakcie głosowania nad lex Czarnek. Wicerzecznik tłumaczy

W czwartek Sejm przegłosował lex Czarnek. PiS mogło w tej sprawie liczyć na przychylność m.in. posłów Porozumienia. Jednak wicerzecznik partii Jan Strzeżek poinformował na Twitterze, że doszło do "pomyłki".Opozycja grzmi to "czarny dzień dla polskiej oświaty". W związku z tym decyzja posłów Porozumienia wzbudziła wątpliwości użytkowników Twittera.

Piotr Molecki/East News
13.01.2022 18:22 Sejm przyjął lex Czarnek. Nowelizacja trafi do Senatu

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy Prawo oświatowe, popularnie określaną jako lex Czarnek. Regulacja, która wzmacnia rolę kuratorów, trafi teraz do Senatu. Warto zaznaczyć, że nowela przeszła przez Sejm dzięki zaledwie kilku głosom różnicy. Wcześniej o ostatecznym kształcie nowej ustawy zadecydowali członkowie komisji. Opozycja sprzeciwiała się przyjęciu lex Czarnek.

Czarnek
13.01.2022 09:24 "Robicie dzieciom wodę z mózgu". Czarnek znalazł winnego depresji wśród uczniów

Minister edukacji i nauki, podczas debaty dotyczącej ustawy "lex Czarnek", zaskoczył wszystkich parlamentarzystów swoimi słowami na temat depresji u dzieci. Zarzucił bowiem opozycji "robienie wody z mózgu" uczniom i doprowadzanie ich do depresji. Wypowiedź tę szybko zripostowała jedna z posłanek Lewicy.Środowy wieczór w polskim Sejmie okazał się być bardzo burzliwy. Posłowie debatowali m.in. nad wotum nieufności dla ministra sportu Kamila Bortniczuka, a także po raz kolejny zajęli się ustawą "lex Czarnek", która ma za zadanie m.in. nadać specjalne uprawnienia kuratorom oświaty.Podczas wywołującej emocje debaty głos zabrali oburzeni zmianami w oświacie posłowie opozycji oraz sam autor projektu, czyli minister Przemysław Czarnek, który w swojej wypowiedzi pokusił się o zaskakującą diagnozę dotyczącą polskich uczniów.

Piotr Molecki/East News
04.01.2022 18:00 Sejmowe komisje debatują nad "lex Czarnek". Padły wulgaryzmy

Trwa posiedzenie połączonych sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej, w trakcie którego posłowie przystąpili do pierwszego czytania nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, czyli "lex Czarnek". Na początku obrad doszło do ogromnego zamieszania, co rozzłościło niektórych posłów. Padły wulgaryzmy.Na posiedzeniu zabrakło ministra edukacji i nauki, głównego inicjatora zmian. Pojawił się za to wiceszef resortu, który wcześniej stał na jego czele - Dariusz Piontkowski. Koalicja Obywatelska złożyła już wniosek formalny w sprawie wysłuchania publicznego Przemysława Czarnka.