Goniec.pl
Agata Duda

Piotr Molecki/East News

Poważny konflikt między Agatą i Andrzejem Dudami ws. "lex Czarnek"? Nowe doniesienia

1 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wczoraj w Kancelarii Prezydenta odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Przemysławem Czarnkiem. W debacie na temat "lex Czarnek" uczestniczyła także pierwsza dama, która zgłaszała w ostatnich dniach liczne wątpliwości do ustawy. Tymczasem media donoszą, że głowa państwa przychyla się do poparcia projektu, co oznaczać może poważny zgrzyt pomiędzy małżonkami.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim gościł minister edukacji i nauki, który udał się na spotkanie z prezydentem, aby nakłonić go do poparcia wywołujących kontrowersje zmian w Prawie oświatowym. Ustawa od początku budziła niesmak w szeregach opozycji, która ostrzegała, że wprowadzona reforma odbierze rodzicom podmiotowość i przekaże całą decyzyjność odnośnie tego, czego uczą się ich dzieci, w ręce mianowanych przez partię kuratorów.

Czarnek

Czarnek podał datę powrotu do nauki stacjonarnej

CZYTAJ DALEJ

Swoje wątpliwości, jako była nauczycielka, wyraziła także podczas ostatniego spotkania z posłankami opozycji sama Agata Duda. Fakt, że prezydentowa zabrała w końcu głos, świadczyć miał o powadze sytuacji i sprawił, że w Czarnku zaczął kiełkować niepokój co do poparcia prezydenta dla "lex Czarnek".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Agata Duda interweniuje ws. "lex Czarnek"

Zapowiedź pierwszej damy dotycząca rozmowy z małżonkiem i chęć wzięcia udziału w spotkaniu z ministrem edukacji odebrano w PiS jako groźny sygnał dla przyszłości projektu. Jednakże, jak donoszą media, po wczorajszej wymianie poglądów między Andrzejem Dudą a Przemysławem Czarnkiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prezydent podpisze "lex Czarnek".

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że prezydent z pewnością podpisze ustawę. Wydaje się, że to spotkanie pomogło i przechyliło szalę na korzyść podpisania ustawy − mówi informator Onetu.

Już po spotkaniu minister edukacji gościł na antenie TVP Info, zdradzając, że rozmowy były dobre, długie, szczere i merytoryczne. Jak zaznaczał, ostateczna decyzja należeć będzie do prezydenta, on sam zaś zrobił wszystko co mógł, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

W naradzie oprócz pary prezydenckiej i Czarnka wzięli udział także wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS), posłanka Teresa Wargocka (PiS) i szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. − Spotkanie ministra Przemysława Czarnka z parą prezydencką głównie polegało na odpowiadaniu na pytania, które wynikały z tez posłanek opozycji. Tak to wyglądało przez około 2,5 godz. − informuje Onet, którego źródło sugeruje, że wątpliwości prezydenta zostały rozwiane.

Poważny zgrzyt w relacjach pierwszej pary?

Takie postawienie sprawy oznaczać może poważny zgrzyt w relacjach między Agatą Dudą a Andrzejem Dudą. Mająca wieloletnie doświadczenie w edukacji młodzieży pierwsza dama miała wysyłać posłankom opozycji sygnały, że sama nie poparłaby projektu.

Gdyby pani prezydentowa mogła decydować o tej ustawie, jestem przekonana, że nie weszłaby ona w życie - stwierdziła po spotkaniu z Agatą Dudą Katarzyna Lubnauer.

Sam Czarnek skomentował konsultacje pań jako "ot, spotkanie i tyle", kompletnie bagatelizując rolę pierwszej damy. Jak zaznaczał, jego nowy pomysł niewiele różni się od tego przedstawionego pierwszej parze kilka miesięcy temu, co do którego nie zgłaszano zastrzeżeń.

Przypomnijmy, że "lex Czarnek" zostało uchwalone przez Sejm 13 stycznia. Ustawa wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w placówkach oświatowych. Aktualnie nad dokumentem pochyla się Senat, w którym większość ma opozycja.

Brak poparcia ze strony środowisk opozycyjnych w izbie wyższej spowoduje, że nowelizacja trafi ponownie do Sejmu. Jeśli ten w wystarczającej większości zagłosuje "za", skończy ona na biurku prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do TK.

/fot. Jan Jałoszyński

Protest ws. lex Czarnek. Doszło do szarpaniny z policjantami, sytuacja jest napięta

O godzinie 15:00 rozpoczął się protest pod budynkiem Sejmu w Warszawie w związku z pierwszym czytaniem rządowego projektu zmian w ustawie o prawie oświatowym. Demonstranci głośno sprzeciwiają się wprowadzeniu tzw. lex Czarnek. Na miejscu doszło do użycia siły przez policjantów, mamy zdjęcia z protestu. Lex Czarnek ma wprowadzić szereg zmian, w tym m.in. znacznie poszerzyć kompetencję kuratorów oświaty, mianowanych na stanowisko przez ministerstwo. Na ulice Warszawy wyszli nauczyciele, uczniowie oraz inni przedstawiciele krajowej oświaty, którzy nie zgadzają się na proponowane przez rząd zmiany w ustawie o prawie oświatowym. Jak donosi z miejsca protestu nasz reporter, w trakcie manifestacji doszło do zamieszania, w którym udział brali przedstawiciele policji. W pewnym momencie rozpoczęły się przepychanki protestujących z mundurowymi, którzy próbowali wyciągnąć z tłumu słynną aktywistkę, znaną jako "Babcia Kasia". W jej obronie stanęli inni demonstranci, a funkcjonariusze ostatecznie odstąpili od wykonywanych działań. Manifestacja pod Sejmem wciąż trwa. Zobaczcie zdjęcia z protestu. /fot. Jan Jałoszyński

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Strażacy pilnie apelują, w czasie upałów powróciło zagrożenie zatrucia czadem

Wiadomości

Lublin: Koszmarne odkrycie w przydomowym garażu, nie żyje dwóch mężczyzn. Strażacy apelują

Czytaj więcej >
Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Wiadomości

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Błaszczak uciszył marszałek i uderzył w opozycję

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Pociąg uderzył w autobus. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jiang Zemin. Były prezydent Chin odszedł w wieku 96 lat

Czytaj więcej >
"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Wiadomości

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

Czytaj więcej >