Goniec.pl
screen z "Wiadomości" TVP

"Wiadomości" TVP

"Wiadomości" TVP słowem nie wspomniały o przegłosowaniu "lex Czarnek"

10 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wieczorne wydanie "Wiadomości" TVP w środę 9 lutego zaskoczyło telewidzów. Choć program jest zazwyczaj festiwalem sukcesów Zjednoczonej Prawicy, tym razem zapomniano o pomyślnym dla koalicji rządzącej głosowaniu, które odrzuciło senacki sprzeciw do "lex Czarnek". Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

TVP przyzwyczaiła nas do tego, że nie usłyszymy w niej złego słowa na temat rządu, a wszelkie niepowodzenia i tak zostaną albo pominięte, albo przedstawione jako niekwestionowane sukcesy. W środę 9 lutego było jednak inaczej, gdyż wydawcy "Wiadomości" pominęli jedno z ważniejszych wydarzeń dnia, jakim było ponowne przegłosowanie przez Sejm ustawy "lex Czarnek". Tym samym, kontrowersyjna nowelizacja prawa oświatowego została zupełnie zignorowana przez telewizję Jacka Kurskiego.

Chłopiec

Chłopiec nieoczekiwanie chwycił za mikrofon na weselu. Zaskakujące słowa

CZYTAJ DALEJ

"Wiadomości" przemilczały sukces Czarnka

Lista tematów poruszonych w ciągu trwającego 30 minut wydania była obszerna. Widzowie usłyszeli w pierwszej kolejności o konferencji Przemysława Czarnka i Adama Niedzielskiego. Autor materiału cytował nad wyraz optymistyczne prognozy ministra zdrowia, mówiące o znoszeniu obostrzeń pandemicznych na wiosnę.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Oprócz tego poruszono temat wizyty szefa dyplomacji na Ukrainie i skrytykowano rolników, którzy razem z AgroUnią protestowali wczoraj w ponad 50 miejscach w Polsce. Zdaniem TVP ich główną motywacją nie była troska o losy polskiej wsi, ale chęć zbicia politycznego kapitału. Po głowie dostało się, oczywiście, Michałowi Kołodziejczakowi. O Sejmie także mówiono wiele, ale głównie w kontekście wydarzeń z wtorku, czyli wyboru Bogdana Święczkowskiego na sędziego TK czy przegłosowania ustawy na wsparcie zakupu dekodera do odbioru telewizji.

"Lex Czarnek" trafi do prezydenta

W głównym wydaniu "Wiadomości" zabrakło jednak miejsca na wspomnienie o najważniejszym sejmowym wydarzeniu dnia, czyli niespodziewanym wrzuceniu pod obrady i odrzuceniu senackiego weta do ustawy "lex Czarnek". Podczas głosowania 233 posłów opowiedziało się "za" skierowaniem nowelizacji do podpisu prezydenta, 220 było przeciw, a 2 osoby się wstrzymały.

Przemysław Czarnek triumfował na sali plenarnej, nie kryjąc swojego zadowolenia z przeforsowania zmian w szkolnictwie. Do sprawy odniósł się także w mediach społecznościowych.

"Lex Czarnek" to ustawa mająca na celu wzmocnienie roli kuratorów oświaty i zmianę zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Zdaniem dyrektorów nowe prawo może zmniejszyć nie tylko wpływ ich samych, ale również rodziców, na dodatkowe zajęcia dla uczniów.

/fot. Jan Jałoszyński

Protest ws. lex Czarnek. Doszło do szarpaniny z policjantami, sytuacja jest napięta

O godzinie 15:00 rozpoczął się protest pod budynkiem Sejmu w Warszawie w związku z pierwszym czytaniem rządowego projektu zmian w ustawie o prawie oświatowym. Demonstranci głośno sprzeciwiają się wprowadzeniu tzw. lex Czarnek. Na miejscu doszło do użycia siły przez policjantów, mamy zdjęcia z protestu. Lex Czarnek ma wprowadzić szereg zmian, w tym m.in. znacznie poszerzyć kompetencję kuratorów oświaty, mianowanych na stanowisko przez ministerstwo. Na ulice Warszawy wyszli nauczyciele, uczniowie oraz inni przedstawiciele krajowej oświaty, którzy nie zgadzają się na proponowane przez rząd zmiany w ustawie o prawie oświatowym. Jak donosi z miejsca protestu nasz reporter, w trakcie manifestacji doszło do zamieszania, w którym udział brali przedstawiciele policji. W pewnym momencie rozpoczęły się przepychanki protestujących z mundurowymi, którzy próbowali wyciągnąć z tłumu słynną aktywistkę, znaną jako "Babcia Kasia". W jej obronie stanęli inni demonstranci, a funkcjonariusze ostatecznie odstąpili od wykonywanych działań. Manifestacja pod Sejmem wciąż trwa. Zobaczcie zdjęcia z protestu. /fot. Jan Jałoszyński

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVP, Gazeta.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Działania strażaków, wybuch w bloku

Wiadomości

Opole. Niebezpieczny wybuch w bloku. Jedna osoba w szpitalu

Czytaj więcej >
Już od marca każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć sporządzone świadectwo energetyczne (Iberion).

Wiadomości

Wielu Polakom należą się dodatkowe pieniądze, a nawet o tym nie wiedzą. Wnioski od 7 lutego

Czytaj więcej >
Papież Franciszek

Wiadomości

Decyzja papieża wywołała burzę. Polski ksiądz nie wytrzymał, skandaliczne słowa

Czytaj więcej >
policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >