Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > W czwartek spotkanie prezydenta z ministrem edukacji ws. lex Czarnek
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.01.2022 11:24

W czwartek spotkanie prezydenta z ministrem edukacji ws. lex Czarnek

Duda
Piotr Molecki/East News

W czwartek po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, aby porozmawiać na temat nowelizacji Prawa oświatowego. Głowa państwa ma bowiem zastrzeżenia co do niektórych zapisów kontrowersyjnej ustawy, która znacząco zwiększa kompetencje kuratorów kosztem uprawnień rodziców.

Lex Czarnek cały czas budzi wielkie emocje wśród polityków, rodziców oraz uczniów. Ustawa nadająca kuratorom nowe, szersze uprawnienia jest krytykowana zarówno przez opozycję, jak i licznych specjalistów ds. oświaty. Zastrzeżenia co do niej ma mieć także prezydent Andrzej Duda.

W czwartek spotkanie Duda-Czarnek

Bardzo prawdopodobne, że wkrótce lex Czarnek trafi na biurko prezydenta, a ten będzie musiał podjąć decyzję, czy podpisać, czy nie reformę ministra edukacji. Andrzej Duda chce więc spotkać się z autorem nowelizacji i przedyskutować najbardziej niepokojące kwestie.

Spotkanie obu polityków planowane było od jakiegoś czasu, ale kalendarz prezydenta jest ostatnio bardzo napięty. Najpierw Andrzej Duda zmagał się z Covid-19 i przebywał na izolacji, później był w Wiśle, gdzie odbywał ważne konsultacje z przywódcą Ukrainy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak poinformowała dziś szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, do wizyty ministra Czarnka w Pałacu Prezydenckim dojdzie w czwartek po południu.

- Trzeba zacząć od tego, że ta ustawa zawiera bardzo dużo niezwykle ważnych, potrzebnych i dobrych rozwiązań - bo to nie jest tak, że są do niej tylko zastrzeżenia. (...) Ustawa wymaga na pewno w kilku miejscach poważnej rozmowy - powiedziała w radiowej Jedynce.

Senat odrzucił projekt ministra Czarnka

13 stycznia Sejm przyjął projekt nowelizacji Prawo oświatowe. Ustawa trafił ado Senatu, gdzie w czwartek połączone komisje nauki, edukacji i sportu oraz obrony narodowej poparły w głosowaniu wniosek Koalicji Obywatelskiej i opowiedziały się za jej odrzuceniem.

- Z mojego punktu widzenia, ja to nazwę mocno: jest to sabotaż. Przestrzegałbym przed przyjęciem tej ustawy. To jest kwestia naszej odpowiedzialności za przyszłość młodego pokolenia i prawidłowe jego przygotowanie do wyzwań cywilizacyjnych XXI wieku – mówił senator KO Bogdan Zdrojewski.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Z kolei Marcin Bosacki ocenił, że dyskusja nad proponowanymi zmianami jest "dyskusją nad kształtem państwa polskiego, nie pierwszą w ostatnich sześciu latach, ale jedną z najważniejszych".

Agata Duda krytyczna wobec lex Czarnek

W zeszłym tygodniu posłanki opozycji zaapelowały do Agaty Dudy o spotkanie w sprawie lex Czarnek. Pierwsza dama po raz pierwszy od dawna wykazała się inicjatywą i zaprosiła Kingę Gajewską, Krystynę Szumilas, Katarzynę Lubnauer i Barbarę Nowacką do Pałacu Prezydenckiego.

Po wczorajszej rozmowie parlamentarzystki wypowiedziały się w samych superlatywach na temat stanu wiedzy Agaty Dudy oraz pozytywnie oceniły efekty półtoragodzinnych konsultacji. - Gdyby pani prezydentowa mogła decydować o tej ustawie, jestem przekonana, że nie weszłaby ona w życie - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Pierwsza dama obiecała także, że porozmawia z mężem i przekaże mu wszelkie uwagi, jakie do projektu zgłosiły posłanki opozycji. Agata Duda ma również naciskać na uczestniczenie w rozmowie z ministrem Czarnkiem. Jako wieloletnia nauczycielka z pewnością ma wiele cennych spostrzeżeń na temat ustawy proponowanych zmian w szkołach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: TVN24