Goniec.pl
Duda

Piotr Molecki/East News

W czwartek spotkanie prezydenta z ministrem edukacji ws. lex Czarnek

25 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

W czwartek po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, aby porozmawiać na temat nowelizacji Prawa oświatowego. Głowa państwa ma bowiem zastrzeżenia co do niektórych zapisów kontrowersyjnej ustawy, która znacząco zwiększa kompetencje kuratorów kosztem uprawnień rodziców.

Frankomat - poznaj nowe narzędzie dla Frankowiczów, dzięki któremu dowiesz się o jaką kwotę możesz walczyć!

Lex Czarnek cały czas budzi wielkie emocje wśród polityków, rodziców oraz uczniów. Ustawa nadająca kuratorom nowe, szersze uprawnienia jest krytykowana zarówno przez opozycję, jak i licznych specjalistów ds. oświaty. Zastrzeżenia co do niej ma mieć także prezydent Andrzej Duda.

barbara krafftówna

Sąsiedzi Barbary Krafftówny ujawnili, co działo się przed jej śmiercią

CZYTAJ DALEJ

W czwartek spotkanie Duda-Czarnek

Bardzo prawdopodobne, że wkrótce lex Czarnek trafi na biurko prezydenta, a ten będzie musiał podjąć decyzję, czy podpisać, czy nie reformę ministra edukacji. Andrzej Duda chce więc spotkać się z autorem nowelizacji i przedyskutować najbardziej niepokojące kwestie.

Spotkanie obu polityków planowane było od jakiegoś czasu, ale kalendarz prezydenta jest ostatnio bardzo napięty. Najpierw Andrzej Duda zmagał się z Covid-19 i przebywał na izolacji, później był w Wiśle, gdzie odbywał ważne konsultacje z przywódcą Ukrainy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak poinformowała dziś szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, do wizyty ministra Czarnka w Pałacu Prezydenckim dojdzie w czwartek po południu.

- Trzeba zacząć od tego, że ta ustawa zawiera bardzo dużo niezwykle ważnych, potrzebnych i dobrych rozwiązań - bo to nie jest tak, że są do niej tylko zastrzeżenia. (...) Ustawa wymaga na pewno w kilku miejscach poważnej rozmowy - powiedziała w radiowej Jedynce.

Senat odrzucił projekt ministra Czarnka

13 stycznia Sejm przyjął projekt nowelizacji Prawo oświatowe. Ustawa trafił ado Senatu, gdzie w czwartek połączone komisje nauki, edukacji i sportu oraz obrony narodowej poparły w głosowaniu wniosek Koalicji Obywatelskiej i opowiedziały się za jej odrzuceniem.

- Z mojego punktu widzenia, ja to nazwę mocno: jest to sabotaż. Przestrzegałbym przed przyjęciem tej ustawy. To jest kwestia naszej odpowiedzialności za przyszłość młodego pokolenia i prawidłowe jego przygotowanie do wyzwań cywilizacyjnych XXI wieku – mówił senator KO Bogdan Zdrojewski.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rządZ kolei Marcin Bosacki ocenił, że dyskusja nad proponowanymi zmianami jest "dyskusją nad kształtem państwa polskiego, nie pierwszą w ostatnich sześciu latach, ale jedną z najważniejszych".

Agata Duda krytyczna wobec lex Czarnek

W zeszłym tygodniu posłanki opozycji zaapelowały do Agaty Dudy o spotkanie w sprawie lex Czarnek. Pierwsza dama po raz pierwszy od dawna wykazała się inicjatywą i zaprosiła Kingę Gajewską, Krystynę Szumilas, Katarzynę Lubnauer i Barbarę Nowacką do Pałacu Prezydenckiego.

Po wczorajszej rozmowie parlamentarzystki wypowiedziały się w samych superlatywach na temat stanu wiedzy Agaty Dudy oraz pozytywnie oceniły efekty półtoragodzinnych konsultacji.

- Gdyby pani prezydentowa mogła decydować o tej ustawie, jestem przekonana, że nie weszłaby ona w życie - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Pierwsza dama obiecała także, że porozmawia z mężem i przekaże mu wszelkie uwagi, jakie do projektu zgłosiły posłanki opozycji. Agata Duda ma również naciskać na uczestniczenie w rozmowie z ministrem Czarnkiem. Jako wieloletnia nauczycielka z pewnością ma wiele cennych spostrzeżeń na temat ustawy proponowanych zmian w szkołach.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda przesadził, Polacy nigdy mu tego nie wybaczą. Czarnek nie był lepszy, afera za aferą

Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Polacy usiłowali poradzić sobie z trudami codzienności i kolejnymi problemami, nierzadko pomstując polityków zasiadających w rządzie. Nie zabrakło jednak momentów, kiedy włodarze naszego kraju popełniali gafy, które wywoływały łzy rozbawienia. Zapraszamy do obejrzenia galerii i przypomnienia sobie najbardziej kultowych sytuacji. / fot. Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >