Goniec.pl
Jan BIELECKI/East News

Jan BIELECKI/East News

Porozumienie "pomyliło się" w trakcie głosowania nad lex Czarnek. Wicerzecznik tłumaczy

13 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W czwartek Sejm przegłosował lex Czarnek. PiS mogło w tej sprawie liczyć na przychylność m.in. posłów Porozumienia. Jednak wicerzecznik partii Jan Strzeżek poinformował na Twitterze, że doszło do "pomyłki".

Opozycja grzmi to "czarny dzień dla polskiej oświaty". W związku z tym decyzja posłów Porozumienia wzbudziła wątpliwości użytkowników Twittera.

Piotr Molecki/East News

Sejm przyjął lex Czarnek. Nowelizacja trafi do Senatu

CZYTAJ DALEJ

"Pomyłka" w głosowaniu Porozumienia. Wicerzecznik zapowiada dalsze kroki

Tuż po przegłosowaniu lex Czarnek wicerzecznik Porozumienia opublikował wpis na Twitterze. Jan Strzeżek otwarcie skrytykował nowe prawo forsowane przez ministra edukacji i nauki.

- Ustawa, która sprawi, że antyszczepionkowcy tacy jak Barbara Nowak będą decydować o wszystkim, co się dzieje w Polskich szkołach. Celem tej ustawy jest formowanie młodych Polaków na podobieństwo Ministra Czarnka - czytamy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Tymczasem posłowie Porozumienia zagłosowali za przyjęciem nowelizacji. Na rozbieżność zdań wewnątrz ugrupowania zwrócił uwagę jeden z internautów, który zasugerował Strzeżkowi korektę wpisu. 

W odpowiedzi wicerzecznik zdradził, że doszło do "pomyłki" i zapowiedział "złożenie stosownych oświadczeń do Marszałek Sejmu". Mimo tego na Porozumienie wylała się fala krytyki. "Obłuda", "Bo są za, a nawet przeciw", "Macie trzy przyciski i nie potraficie dobrze wybrać właściwego?", czytamy w komentarzach. Nie zabrakło także odwołań do słynnej reasumpcji głosowania w sprawie lex TVN, gdy "pomyłkę" zgłosili kukizowcy.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe opowiedziało się łącznie 227 posłów, w tym 4 członków Porozumienia. Zatem nawet odliczenie głosów poparcia Porozumienia nie zablokowałoby przyjęcia lex Czarnek. 

PiS triumfuje w Sejmie. Sukces lex Czarnek i Bortniczuka

W czwartek 13 stycznia o godz. 10:00 zebrały się połączone komisje edukacji i obrony. Posiedzenie trwało zaledwie 30 min. Wszystkie poprawki do lex Czarnek zostały odrzucone.

Nowelizacja trafiła pod głosowanie około godz. 18:00. Po ogłoszeniu wyników na sali obrad rozgorzały gromkie brawa. O tym, jakie zmiany wprowadza lex Czarnek, pisaliśmy w tym artykule. 

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 3

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Również kilka minut wcześniej PiS miał powody do radości, ponieważ udało się odrzucić wniosek Koalicji Obywatelskiej w sprawie wyrażenia wotum nieufności dla ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka. Przeciwko odwołaniu szefa resortu zagłosowało 224 posłów, 213 było za, a 4 wstrzymało się od głosu.

Debata w sprawie usunięcia Kamila Bortniczuka z rządu odbyła się wczoraj. W obronie ministra stanął premier Mateusz Morawiecki, który w trakcie wystąpienia na sejmowej mównicy zaliczył wpadkę. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Twitter, sejm.gov.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Radosław Sikorski zamieścił wpis nt. wycieków na Bałtyku. Jego słowa wywołały prawdziwą burzę

Czytaj więcej >
By News Oresund - 20190614 Folkemodet Bornholm Mette Frederiksen Socialdemokratiet 0285, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83849599

Wiadomości

Premier Danii zabrała głos ws. wycieku z Nord Stream. "To były celowe działania, to nie był przypadek"

Czytaj więcej >
krzys16/Pixabay

Wiadomości

Tuż przed Wszystkimi Świętymi zabraknie zniczy? Producent: "Nie warto zwlekać"

Czytaj więcej >
Krystian Maj/KPRM

Wiadomości

Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki: "Mamy do czynienia z aktem sabotażu"

Czytaj więcej >
Russia government organization

Wiadomości

Pseudoreferenda w Ukrainie. Ujawniono częściowe wyniki

Czytaj więcej >
Pieniądze dla seniorów: Skarbówka odda emerytom nadpłacony podatek

Wiadomości

Dodatkowe 200 zł dla seniorów. Kto może liczyć na dodatek?

Czytaj więcej >