Goniec.pl
Ważne informacje od ministra edukacji, Przemysław Czarnek zabrał głos po spotkaniu z prezydentem

Piotr Molecki/East News

Przemysław Czarnek skomentował spotkanie z Andrzejem Dudą

1 Lutego 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne, zostało dotkniętych szereg wątków - wyznał Przemysław Czarnek po spotkaniu z Andrzejem Dudą i pierwszą damą. Minister edukacji ujawnił, na co przygotować muszą się rodzice. W szkołach zajdą duże zmiany.

W poniedziałek Przemysław Czarnek odbył w Pałacu Prezydenckim ważną rozmowę z Andrzejem Dudą i jego żoną. Agata Kornahsuer-Duda wcześniej spotkała się z polityczkami opozycji, które przedstawiły jej obawy związane z tzw. lex Czarnek.

Andrzej Duda podpisał decyzję, odwołał ambasadora RP w Czechach

Spełniła się zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Andrzej Duda zdecydował się podpisać pod ważną decyzją

CZYTAJ DALEJ

Po wyjściu od pary prezydenckiej szef Ministerstwa Edukacji i Nauki skomentował dyskusję. - Chcieliśmy dzisiaj wyjaśnić wszystkie nasze spostrzeżenia i wątpliwości, które zostały zgłoszone przez panie z opozycji i w związku z tym, podnoszone przez parę prezydencką - powiedział dla TVP Info Przemysław Czarnek.

Lex Czarnek: minister edukacji po spotkaniu z Andrzejem Dudą

Nie słabną nadzieje, iż Andrzej Duda zdecyduje się ponownie po lex TVN sprzeciwić rządowi Mateusza Morawieckiego oraz Jarosławowi Kaczyńskiemu. To oznaczałoby odrzucenie głośnej ustawy promowanej twarzą Przemysława Czarnka.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Sam minister edukacji po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego wydawał się jednak pełen optymizmu na temat przyszłości swojego projektu. - Nie chodzi o imprezę dożynkową, ale o nauczanie naszych dzieci w szkołach - argumentował potrzebę zmian Przemysław Czarnek.

Już teraz szef MEiN zapowiedział istotne zmiany w polskich placówkach oświatowych. Lex Czarnek jeszcze oficjalnie nie zyskało poparcia prezydenta Andrzeja Dudy, ale minister edukacji postanowił wyjaśnić kontrowersje wokół zwiększenia władzy kuratorów. Stwierdził, że to "konieczność". Rodzice będą musieli też podpisywać więcej zgód.

Rodzicu, szykuj się na zmiany i szereg zgód w ciągu roku

W rozmowie z TVP Info po spotkaniu z prezydentem - na którym zgodnie ze złożoną obietnicą pojawiła się również Agata Duda - Przemysław Czarnek zdradził szereg ustaleń, jakie padły przy stole w Pałacu Prezydenckim. Jednym z tematów była "kwestia wykonywania zaleceń pokontrolnych, które kurator przedstawia w protokole pokontrolnym i ewentualności odwołania dyrektora w związku z niewykonywaniem zaleceń pokontrolnych".

To właśnie wokół uprawnień kuratora pojawiło się najwięcej krytycznych uwag. -  Wyjaśniliśmy jednoznacznie, że nie ma żadnej dowolności po stronie kuratora, tylko uściślenie nadzoru pedagogicznego - zapewnił jednak Przemysław Czarnek.

Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Nie wiedział, że na swoich filmach ujawnia tak dużo. Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Willa pod Lublinem należąca do Przemysława Czarnka wyceniana jest na milion złotych. W oświadczeniu ministra edukacji przeczytać można, że dom, gdzie wolne chwile spędza polityk, ma "skromne" 220 mkw.

Zobacz galerię >

Dodatkowo od teraz pojawienie się w szkołach organizacji pozarządowych nie będzie tak proste. Dzieci i ich opiekunowie, zanim spotkają się z niezależnymi ekspertami, będą musieli przebrnąć przez proces formalny. Ma to "rozszerzyć uprawnienia rodziców".

Co to znaczy w praktyce? Zmiana wychwalana przez Przemysława Czarnka sprawi, że nie wystarczy już tylko zgoda Rady Rodziców na to, by dana organizacja pozarządowa przyjechała do szkoły i przygotowała prelekcję.

- Trzeba, żeby po zgodzie Rady Rodziców, braku sprzeciwu kuratora, dyrektor przekazał wszystkim rodzicom materiały i treści, które organizacja pozarządowa chce przedstawiać uczniom w szkole - wyliczył dla TVP Info minister edukacji, wskazując istotną zmianę wprowadzana przez ustawę.

To jednak nie koniec. - Wymagana jest także zgoda pisemna każdego z rodziców na uczestnictwo ich dziecka w takich zajęciach - dodał szef MEiN. Zdaniem Przemysława Czarnka, w przypadku chęci prezentowania danej wiedzy dzieciom na zajęciach pozalekcyjnych, organizacja nie powinna mieć problemu z tym "żeby przedstawić dyrektorowi szkoły i szerokiej opinii publicznej - wszystkim rodzicom - treści, które chce przekazywać naszym dzieciom".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: tvp.info, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

2-letnia Hania z Bytomia nie żyje. Są wyniki sekcji zwłok, matka trafiła do aresztu

Czytaj więcej >
Miller Morawiecki

Wiadomości

Były premier o decyzji Morawieckiego. "Powinien przeprosić"

Czytaj więcej >
Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >