Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Prezydent spotka się z ministrem edukacji. Przedmiotem rozmów lex Czarnek

14 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Szef gabinetu prezydenta RP zdradził, że tematem rozmów będzie prawdopodobnie nowelizacja ustawy Prawo oświatowe. Jego zdaniem jest to "ważna sprawa", która "wymaga wnikliwej analizy".

Tymczasem w czwartek Sejm przegłosował lex Czarnek. Jeszcze przed ostateczną decyzją Paweł Szrot ocenił, że "Senat nie będzie pilnie procedował" tej regulacji, więc będzie czas na analizy.

maryla rodowiczz

Uczestnik "The Voice Senior" opowiedział o spotkaniu z Marylą Rodowicz. Przed laty piosenkarka dała mu "kosza"

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Duda-Czarnek na horyzoncie. "Sprawa jest ważna"

Paweł Szrot zdradził najbliższe plany Andrzeja Dudy w trakcie porannej rozmowy na antenie Radia Plus. Szef gabinetu prezydenta RP poinformował, że już niedługo Andrzej Duda spotka się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

Niewykluczone, że jednym z tematów rozmów będzie lex Czarnek. - Myślę, że będą też rozmawiać o projekcie noweli prawa oświatowego, bo sprawa jest ważna i wymaga wnikliwej i rzeczowej analizy, ale też spokojnej bez angażowania jakichś wielkich emocji - tłumaczył Szrot. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Szef gabinetu był pytany, czy prezydent ma wątpliwości w sprawie nowego prawa. Jego zdaniem "przy takiej analizie zawsze mogą się pojawić" jakieś uwagi. - To są poważne sprawy, które dotyczą polskich uczniów i rodziców tych uczniów i zawsze trzeba brać pod uwagę postulaty obu stron - zaznaczył Szrot. 

Jednak Andrzej Duda interesuje się nie tylko zmianami w obrębie szkolnictwa. O tym, w jakiej sprawie mieli interweniować przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, pisaliśmy w tym artykule. 

Lex Czarnek trafi do Senatu

W czwartek po południu Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Jednak nie udało się uniknąć "pomyłek", o czym informowaliśmy tutaj.

O dalszych losach lex Czarnek zadecyduje teraz Senat. Następnie dokument będzie ponownie procedowany w Sejmie. Jeżeli izba niższa polskiego parlamentu znów zagłosuje za przyjęciem nowych przepisów, to dokument trafi na biurko prezydenta.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda przesadził, Polacy nigdy mu tego nie wybaczą. Czarnek nie był lepszy, afera za aferą

Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Polacy usiłowali poradzić sobie z trudami codzienności i kolejnymi problemami, nierzadko pomstując polityków zasiadających w rządzie. Nie zabrakło jednak momentów, kiedy włodarze naszego kraju popełniali gafy, które wywoływały łzy rozbawienia. Zapraszamy do obejrzenia galerii i przypomnienia sobie najbardziej kultowych sytuacji. / fot. Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Zobacz galerię >

Opozycja otwarcie krytykuje lex Czarnek. Zdaniem Katarzyny Lubnauer (KO) przegłosowanie tej nowelizacji to "czarny dzień dla polskiej oświaty". Przeciwnicy regulacji krytykują przede wszystkim wzmocnienie pozycji kuratorów.

Po zmianach kurator będzie mógł wezwać dyrektorów do złożenia wyjaśnień, jeśli nie będą realizować jego zaleceń. W razie wątpliwości kurator będzie mógł również złożyć wniosek o odwołanie dyrektora, nawet w trakcie trwania roku szkolnego.

Poza tym to właśnie kurator ma wydawać zgodę na dodatkowe zajęcia organizowane w szkołach. Dyrektor będzie musiał zgłosić scenariusz lekcji z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Kurator ma mieć 30 dni na podjęcie decyzji, czy zajęcia mogą zostać zorganizowane.

Jednocześnie w szkołach będą mogły pojawiać się zajęcia lub treści inicjowane przez administrację centralną. Społeczność szkolna nie będzie brała udziału w uzgodnieniach w sprawie tego typu inicjatyw.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: wp.pl, oko.press

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Brakuje leków w aptekach, lekarze mają ograniczać ilość recept

Wiadomości

Dramat polskich seniorów, nie mają pieniędzy na leczenie. Farmaceuci ujawniają

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Morawiecki wycofał się z obietnicy dla piłkarzy. Ekspert: "To postępująca erozja"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: wojna w Ukrainie może być "długotrwałym procesem"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Białystok: Zaginął emerytowany ksiądz Jan Toczko

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: "Nie zwariowaliśmy. Jesteśmy w pełni świadomi, czym jest broń nuklearna"

Czytaj więcej >