Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Protest przed Pałacem Prezydenckim. "Czarnek zamachnął się na polską szkołę"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 09.11.2022 22:29

Protest przed Pałacem Prezydenckim. "Czarnek zamachnął się na polską szkołę"

protest TVN Warszawa
Screen TVN Warszawa

4 listopada Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, potocznie nazywaną "lex Czarnek 2.0". Projekt dotyczy między innymi zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadza zmiany w edukacji domowej. Komentatorzy, eksperci i sami rodzice nie zostawiają na proponowanych zmianach suchej nitki. Swoje oburzenie wyraziło dzisiaj liczne grono protestujących, którzy przyszli pod Pałac Prezydencki.

Lex Czarnek 2.0. Protest przed pałacem prezydenckim

Ustawa, która w piątek została przyjęta przez Sejm, trafi teraz do Senatu. Tradycyjnie dokument finalnie trafi na biurko Andrzeja Dudy. I w tym swoją szansę dostrzegają osoby krytycznie nastawione do lex Czarnek 2.0. Zdaniem protestujących, którzy domagali się dzisiaj, by prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę. Za organizację protestów odpowiadała organizacja pozarządowa "Wolna Szkoła".

- Dziś prezydencie mówię do ciebie. Dziś znów wołam o pomoc dla polskiej szkoły. Minister Czarnek, prezydencie, gardzi osobami, które walczą o prawo do edukacji - nie tej centralnie sterowanej rodem z PRL-u, ale tej samorządnej, lokalnej, rodzinnej - wystąpił z dramatycznym apelem nauczyciel Tomasz Kosmalski.

Protestujący podkreślał: - Minister Czarnek, prezydencie, zamachnął się na polską szkołę, na mnie polskiego nauczyciela, moje koleżanki i kolegów, polskie uczennice, uczniów i ich rodziny - padło pod pałacem prezydenckim.

Lex Czarnek 2.0. to "serwowanie młodemu pokoleniu propagandy"?

W lex Czarnek 2.0 nowością, w stosunku do pierwotnej wersji nowelizacji, są zmiany, które PiS zamierza wprowadzić w edukacji domowej. Chodzi m.in. o wprowadzenie rejonizacji i ograniczenie terminów, w których uczniowie i ich rodzice mogliby decydować o przejściu na tzw. homeschooling. To, co najbardziej jednak rozzłościło wiele osób w Polsce to zakładane wzmocnienie roli kuratorów oświaty.

Jak komentują przeciwnicy proponowanych zmian, zwiększona rola kuratorów i ich większy wpływ na poszczególne placówki oświaty wpłynie na "centralizację" szkoły", co będzie krokiem do "serwowania młodemu pokoleniu propagandy, która ma zrobić z nich osoby posłuszne dyktatowi z nowogrodzkiej".

Jak zauważa jedna z Twitterowiczek, "lex Czarnek 2.0 to tryumf ciemnoty nad jasnością. Polska szkoła stanie się przybytkiem wstecznictwa i głupoty" - możemy przeczytać na popularnym serwisie społecznościowym.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: tvn24.pl, Twitter