Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sejm właśnie uchwalił lex Czarnek 2.0. Przeciwny jeden poseł z PiS
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 04.11.2022 19:19

Sejm właśnie uchwalił lex Czarnek 2.0. Przeciwny jeden poseł z PiS

Lex Czarnek przyjęte przez Sejm
sejm.gov.pl; Pawel Wodzynski/East News

Lex Czarnek 2.0 dostało zielone światło w Sejmie. W piątkowym głosowaniu 230 posłów opowiedziało się za przyjęciem nowelizacji ustawy. 220 posłów było przeciw. Odrzucono wszystkie poprawki, nawet tą należącą do Prawa i Sprawiedliwości.

Lex Czarnek 2.0 przegłosowane w Sejmie. W piątek posłanki i posłowie ponownie pochylili się nad kontrowersyjną nowelizacją ustawy Prawo oświatowe.

Głosowanie nad lex Czarnek 2.0 poszło zgodnie z nadziejami ministra edukacji. Przemysław Czarnek otwiera szampana. Z planami i tezami szefa MEiN ewidentnie nie zgadza się minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Lex Czarnek 2.0 przyjęte, Sejm zagłosował

Lex Czarnek 2.0 oficjalnie przegłosowane w Sejmie. Wynik był korzystny na rządów Prawa i Sprawiedliwości, które walczyło o tryumf Przemysława Czarnka.

- Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Zanim organizacje pozarządowe wejdą do szkół, będą zobowiązane do uzyskania zgody rodziców i dyrektora szkoły. Rodzice będą mieli również wgląd w treści, które mają być udostępniane uczniom - przekazało w piątek wieczorem Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W sejmowym głosowaniu za przyjęciem Lex Czarnek 2.0 pozytywnie opowiedziało się 230 posłów. 220 polityków nacisnęło czerwony przycisk na urządzeniu do głosowania. 4 posłów powstrzymało się od głosu. Jednym z przeciwnych pomysłowi nowelizacji był Zbigniew Ziobro.

Głsowoanie nad Lex Czarnek 2.0: jednym z przeciwnych był Zbigniew Ziobro
Głsowoanie nad Lex Czarnek 2.0: jednym z przeciwnych był Zbigniew Ziobro

Lex Czarnek 2.0: co się zmieni?

Poprzednie próby przegłosowania Lex Czarnek się nie udały. Co więcej, przepisy proponowane przez Przemysława Czarnka i kolejna rewolucja w polskich szkołach spotkała się z ogromnym sprzeciwem ze strony społeczeństwa, w tym samych uczniów.

W piątek 4 listopada to Przemysław Czarnek święci zwycięstwo, gdyż Lex Czarnek 2.0 otrzymało od Sejmu zielone światło. Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe zmieni nie tylko sytuację organizacji pozarządowych chcących odwiedzić szkoły w całym kraju.

Lex Czarnek 2.0 modyfikuje również zasady działalności stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach oraz zmienia zasady edukacji domowej. - Co zmieni się w edukacji domowej? Terminy składania wniosków, rejonizacja, egzamin w formie stacjonarnej - wylicza MEiN.

Odrzucono wszystkie poprawki

Lex Czarnek 2.0 zostało przegłosowane, ale nowelizacja ustawy nie będzie wzbogacona o poprawki. Odrzucono wszystkie propozycje w tym również tą należącą do Prawa i Sprawiedliwości.

Czego chciało PiS? Partia rządząca wnioskowała, by w Lex Czarnek 2.0 zawrzeć zapis, iż Polski Czerwony Krzyż należy do organizacji, które nie wymagają opinii kuratora.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, radiozet.pl