Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Sejm przyjął lex Czarnek. Nowelizacja trafi do Senatu

13 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy Prawo oświatowe, popularnie określaną jako lex Czarnek. Regulacja, która wzmacnia rolę kuratorów, trafi teraz do Senatu. Warto zaznaczyć, że nowela przeszła przez Sejm dzięki zaledwie kilku głosom różnicy.

Wcześniej o ostatecznym kształcie nowej ustawy zadecydowali członkowie komisji. Opozycja sprzeciwiała się przyjęciu lex Czarnek.

Piotr Molecki/East News

Wpadka Morawieckiego o e-sporcie. "Kuriozalna wypowiedź"

CZYTAJ DALEJ

Lex Czarnek przegłosowane

Połączone komisje edukacji i obrony potrzebowały zaledwie pół godziny, aby odrzucić wszystkie poprawki do lex Czarnek. W czwartek po południu nowelizacja trafiła do bloku głosowań.

Około godz. 18:00 posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Za głosowało 227 posłów, a przeciwko - 214. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wśród zwolenników lex Czarnek znaleźli się działacze PiS (219), Porozumienia (4), Kukiz'15 (2) i posłowie niezrzeszeni (2).

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dokument trafi teraz do Senatu. Nawet jeśli członkowie izby wyższej polskiego parlamentu będą przeciwko lex Czarnek, to Sejm może odrzucić ich stanowisko i przyjąć nowe prawo. Senat ma 30 dni na podjęcie decyzji.
Lex Czarnek. Co się zmieni?

Regulacja zdecydowanie wzmacnia rolę kuratorów. Nowe przepisy zakładają, że jeżeli dyrektor nie będzie realizował zaleceń kuratora, to może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień. W takiej sytuacji kurator będzie mógł także wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Wątpliwości nauczycieli i dyrektorów budzi także zapis dotyczący konieczności akceptowania scenariuszy zajęć dodatkowych przez kuratorów. O opinię kuratora na temat nadprogramowych zajęć placówka będzie musiała wystąpić na dwa miesiące przed ich planowanym rozpoczęciem. Kurator będzie miał 30 dni na podjęcie decyzji.

- Chcemy tylko, żeby również organizacje pozarządowe, które wchodzą do szkoły przekazywały do wiadomości kuratorowi i wszystkim rodzicom, a nie tylko radzie rodziców, treść i materiały, które chcą przekazywać dzieciom - tak nowe prawo tłumaczył jego główny architekt minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie Programu I Polskiego Radia.

Resort przekonuje, że w szkołach panuje obecnie "ryzyko indoktrynacji", które zmniejszy się dzięki lex Czarnek. Z kolei przeciwnicy wskazują, że umocnienie pozycji kuratorów sprawi, że "każda szkoła" będzie "sterowana ręcznie".

W środę 12 stycznia odbyła się burzliwa debata w sprawie nowelizacji prawa oświatowego. O tym, jakim zaskakującym porównaniem posłużył się Przemysław Czarnek pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Twitter, oko.press.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Putin

Wiadomości

Andrzej Duda uderzył bezpośrednio w Putina: "Rosja i reżim rosyjski złamali wielkie tabu"

Czytaj więcej >
rawpixel.com/Freepik

Wiadomości

Białystok: Matka zostawiła 3-latkę w nagrzanym aucie. Interweniowała policjantka

Czytaj więcej >
IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Skażenie Odry. Axel Vogel: "Wyjaśnijmy raz na zawsze temat rtęci"

Czytaj więcej >
Święto Wojska Polskiego. Andrzej Duda ostrzega: "Nasz kraj znalazł się w zagrożeniu"

Wiadomości

Święto Wojska Polskiego. Andrzej Duda ostrzega: "Nasz kraj znalazł się w zagrożeniu"

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Senator Marcin Bosacki pożegnał ojca. Zenon Bosacki był dziennikarzem prasy podziemnej

Czytaj więcej >
Facebook/OSP Zduńska Wola

Wiadomości

Łódzkie: Tragiczny wypadek na S8. Nie żyje młoda kobieta

Czytaj więcej >