Sejm przyjął lex Czarnek. Nowelizacja trafi do Senatu
Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy Prawo oświatowe, popularnie określaną jako lex Czarnek. Regulacja, która wzmacnia rolę kuratorów, trafi teraz do Senatu. Warto zaznaczyć, że nowela przeszła przez Sejm dzięki zaledwie kilku głosom różnicy. Wcześniej o ostatecznym kształcie nowej ustawy zadecydowali członkowie komisji. Opozycja sprzeciwiała się przyjęciu lex Czarnek.
Lex Czarnek przegłosowane
Połączone komisje edukacji i obrony potrzebowały zaledwie pół godziny, aby odrzucić wszystkie poprawki do lex Czarnek. W czwartek po południu nowelizacja trafiła do bloku głosowań.
Około godz. 18:00 posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Za głosowało 227 posłów, a przeciwko - 214. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wśród zwolenników lex Czarnek znaleźli się działacze PiS (219), Porozumienia (4), Kukiz'15 (2) i posłowie niezrzeszeni (2).
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Dokument trafi teraz do Senatu. Nawet jeśli członkowie izby wyższej polskiego parlamentu będą przeciwko lex Czarnek, to Sejm może odrzucić ich stanowisko i przyjąć nowe prawo. Senat ma 30 dni na podjęcie decyzji.
Czarny dzień polskiej oświaty, @pisorgpl przegłosował #LexCzarnek.#WolnaSzkoła
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) January 13, 2022
Głosowanie ws #LexCzarnek
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) January 13, 2022
Przepisy wchodzą w życie głosami PiS, Porozumienia (tak, tak, to ci od Gowina) oraz „postaci” typu Kukiz i Mejza pic.twitter.com/JNSGiKy2LT
Lex Czarnek. Co się zmieni?
Regulacja zdecydowanie wzmacnia rolę kuratorów. Nowe przepisy zakładają, że jeżeli dyrektor nie będzie realizował zaleceń kuratora, to może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień. W takiej sytuacji kurator będzie mógł także wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.
Wątpliwości nauczycieli i dyrektorów budzi także zapis dotyczący konieczności akceptowania scenariuszy zajęć dodatkowych przez kuratorów. O opinię kuratora na temat nadprogramowych zajęć placówka będzie musiała wystąpić na dwa miesiące przed ich planowanym rozpoczęciem. Kurator będzie miał 30 dni na podjęcie decyzji.
- Chcemy tylko, żeby również organizacje pozarządowe, które wchodzą do szkoły przekazywały do wiadomości kuratorowi i wszystkim rodzicom, a nie tylko radzie rodziców, treść i materiały, które chcą przekazywać dzieciom - tak nowe prawo tłumaczył jego główny architekt minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie Programu I Polskiego Radia.
Resort przekonuje, że w szkołach panuje obecnie "ryzyko indoktrynacji", które zmniejszy się dzięki lex Czarnek. Z kolei przeciwnicy wskazują, że umocnienie pozycji kuratorów sprawi, że "każda szkoła" będzie "sterowana ręcznie".
W środę 12 stycznia odbyła się burzliwa debata w sprawie nowelizacji prawa oświatowego. O tym, jakim zaskakującym porównaniem posłużył się Przemysław Czarnek pisaliśmy tutaj.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Koszty pochówków wzrosną nawet o 30 procent. To wynik postępującej inflacji
WP: Morawiecki blokuje dymisję ministra. W PiS chcą, by był "kozłem ofiarnym"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
źródło: Twitter, oko.press.pl