Goniec.pl
Czarnek

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Protest przeciwko "lex Czarnek" pod Pałacem Prezydenckim. Uczestnicy zatańczą "poloneza sprzeciwu"

13 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

W niedzielę 13 lutego o godzinie 18 odbędzie się protest pod Pałacem Prezydenckim. Jego uczestnicy, licząc na zawetowanie przez prezydenta ustawy "lex Czarnek", zatańczą "poloneza sprzeciwu". Do wzięcia udziału w demonstracji zaproszeni zostali Agata Duda i Andrzej Duda, na którego biurku leży już gotowy do podpisania kontrowersyjny projekt.

"Lex Czarnek" od początku budziło wiele kontrowersji. Zdaniem wielu, projekt ten sprawi, że do szkół wkroczy prawicowa ideologia, a mianowani przez ministra edukacji i nauki kuratorzy zyskają nowe, daleko idące kompetencje.

kamil stoch pekin 2022 medal kontrola

Pekin 2022. Kontrola ograbiła Kamila Stocha z medalu? Wyniki budzą wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Przeciwko ustawie opowiedziała się nie tylko opozycja, ale i wiele organizacji pozarządowych, które wyrażały swoje zaniepokojenie na licznych pikietach i w formułowanych do władz apelach.

Mimo sprzeciwu Senatu, projekt został nieoczekiwanie wrzucony pod obrady i przegłosowany przez Sejm w tym tygodniu. Teraz jego los leży w rękach prezydenta Andrzeja Dudy, którego do weta chcą nakłonić m.in. stowarzyszenia złączone w kampanii Wolna Szkoła.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

"Polonez sprzeciwu" pod Pałacem Prezydenckim

Wolna Szkoła podkreśla, że nadchodzące dni to ostatnie momenty na wpłynięcie na decyzję prezydenta o niepodpisaniu ustawy, dlatego też w niedzielę 13 lutego o godzinie 18 pod Pałacem Prezydenckim na warszawskim Krakowskim Przedmieściu zorganizowany zostanie protest przeciwko "lex Czarnek".

Organizatorzy zapraszają na niego wszystkich przeciwnych szkodliwym zmianom w prawie oświatowym i informują o nietypowej formie demonstracji, jaką ma być odtańczenie "poloneza sprzeciwu".

- My - młode pokolenie, uczniowie i uczennice, nie zostaliśmy wysłuchani. Projekt ministra Przemysława Czarnka uderza w polską szkołę, wprowadza polityczny nadzór kuratora i ogranicza oddolne inicjatywy uczniowskie. Możemy mieć różne poglądy i wartości, ale wszyscy chcemy czuć się w szkole bezpiecznie - piszą na Facebooku.

Specjalne zaproszenie skierowane jest właśnie do pary prezydenckiej, Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, która przez wiele lat była nauczycielką w jednym z krakowskich liceów.

"Lex Czarnek" czeka na decyzję prezydenta

Nie bez znaczenia, że odpowiedzialni za organizację protestu apelują nie tylko do samej głowy państwa, ale i pierwszej damy. Od tygodni mówi się, że może ona odegrać bardzo ważną rolę w podjęciu ostatecznej decyzji przez swojego męża.

Do Agaty Kornhauser-Dudy zwróciły się nawet posłanki opozycji, które zostały zaproszone na rozmowę do Pałacu Prezydenckiego. Po konsultacjach, z dużym uznaniem wypowiadały się o małżonce prezydenta, podkreślając, że podziela ona ich zastrzeżenia co do ustawy. Ta sytuacja wywołała niepokój w samym PiS, który dąży do wcielenia przepisów w życie.

Z kolei kilka dni później na Krakowskim Przedmieściu gościł Przemysław Czarnek. Zadowolony minister edukacji i nauki po debacie z pierwszą parą wyraził nadzieję, że Andrzej Duda będzie skłonny podpisać "lex Czarnek". Rozbieżne sygnały nadchodzące z prezydenckiego obozu stały się więc powodem do snucia domysłów o poważnym sporze między Agatą Dudą i jej mężem.

Przypomnijmy, że głównym celem projektu jest zwiększenie roli kuratora w nadzorze nad zajęciami pozalekcyjnymi, które odbywają się w szkołach. Choć strona rządowa twierdzi, że chodzi o oddanie władzy w ręce rodziców, tak naprawdę rola rady rodziców zostanie drastycznie zmniejszona kosztem zwiększenia kompetencji związanego z PiS kuratora.

/fot. Jan Jałoszyński

Protest ws. lex Czarnek. Doszło do szarpaniny z policjantami, sytuacja jest napięta

O godzinie 15:00 rozpoczął się protest pod budynkiem Sejmu w Warszawie w związku z pierwszym czytaniem rządowego projektu zmian w ustawie o prawie oświatowym. Demonstranci głośno sprzeciwiają się wprowadzeniu tzw. lex Czarnek. Na miejscu doszło do użycia siły przez policjantów, mamy zdjęcia z protestu. Lex Czarnek ma wprowadzić szereg zmian, w tym m.in. znacznie poszerzyć kompetencję kuratorów oświaty, mianowanych na stanowisko przez ministerstwo. Na ulice Warszawy wyszli nauczyciele, uczniowie oraz inni przedstawiciele krajowej oświaty, którzy nie zgadzają się na proponowane przez rząd zmiany w ustawie o prawie oświatowym. Jak donosi z miejsca protestu nasz reporter, w trakcie manifestacji doszło do zamieszania, w którym udział brali przedstawiciele policji. W pewnym momencie rozpoczęły się przepychanki protestujących z mundurowymi, którzy próbowali wyciągnąć z tłumu słynną aktywistkę, znaną jako "Babcia Kasia". W jej obronie stanęli inni demonstranci, a funkcjonariusze ostatecznie odstąpili od wykonywanych działań. Manifestacja pod Sejmem wciąż trwa. Zobaczcie zdjęcia z protestu. /fot. Jan Jałoszyński

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Goniec.pl

Warszawa

Drugi turniej o „Puchar Rembertowa” za nami. Drużyny walczyły o okazały puchar

Czytaj więcej >
Policja Wyszków

Warszawa

Warszawa. Karambol na S8. Na trasie zderzyło się 5 samochodów, są poszkodowani

Czytaj więcej >

Warszawa

Zbiroża: Czołowe zderzenie ciężarówek, kierowca zmarł na miejscu

Czytaj więcej >
Prezydent Rafał Trzeskowski przekazał właśnie druzgoczące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby

Warszawa

Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał właśnie druzgocące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby

Czytaj więcej >

Warszawa

Warszawa: Podejrzany o molestowanie kobiety w autobusie. Szuka go policja

Czytaj więcej >
Facebook/OSP KSRG Młodzieszyn

Warszawa

Mazowsze: śmiertelny wypadek na DK50. Nie żyje pasażer, cztery osoby w szpitalu

Czytaj więcej >