Goniec.pl
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kaminski/East News

Agata Duda zaprosiła posłanki KO na spotkanie w sprawie lex Czarnek

19 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Agata Duda odpowiedziała na apel posłanek Koalicji Obywatelskiej (KO). Pierwsza Dama zaprosiła działaczki na rozmowy w sprawie lex Czarnek. Na odzew z Pałacu Prezydenckiego opozycja czekała zaledwie pięć minut.

Pałac Prezydencki mocno zaangażował się w nowelizację ustawy Prawo oświatowej. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Andrzej Duda ma rozmawiać o nowych przepisach z Przemysławem Czarnkiem.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wizyta Kaczyńskiego na Wawelu. "Będziesz siedział", policja w akcji

CZYTAJ DALEJ

Agata Duda będzie rozmawiała o lex Czarnek z posłankami KO

Agata Duda rzadko zabiera głos w sprawach, którymi żyją Polacy. Jednak tym razem postanowiła zrobić wyjątek, o czym poinformowała Katarzyna Lubnauer (KO) na Twitterze.

"Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, w odpowiedzi na nasz apel, zaprosiła nas na spotkanie", czytamy we wpisie. Rozmowy między posłankami a Pierwszą Damą zaplanowano na poniedziałek 24 stycznia 2022 r. na godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Przedmiotem spotkania ma być lex Czarnek, czyli nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, która została przegłosowana przez Sejm w ubiegłym tygodniu. Opozycja zdecydowanie sprzeciwia się nowym przepisom, których architektem jest minister edukacji i nauki. "Przedstawimy jej wszystkie zagrożenia wynikające z #LexCzarnek!", czytamy na Twitterze Katarzyny Lubnauer.

Szybki odzew z Pałacu Prezydenckiego

W środę posłanki KO zorganizowały konferencję prasową, na której poinformowały, że zwróciły się z apelem do Agaty Dudy w sprawie spotkania na temat lex Czarnek. Działaczki podkreśliły konieczność przeanalizowania tej sprawy z uwagi na fakt, że Pierwsza Dama przez lata pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego w krakowskim liceum.

Z doniesień Wirtualnej Polski wynika, że posłanki nie musiały długo czekać na reakcję Pałacu Prezydenckiego. Zaledwie pięć minut po zakończeniu konferencji zadzwonili do nich prezydenccy urzędnicy.

fot. "Kochaj albo rzuć", Studio Filmowe Iluzjon, 1977.

Pamiętacie Shirley z trzeciej części "Samych swoich"? Sprawdziliśmy czym gwiazda zajmuje się dzisiaj

Polscy kinomani dobrze pamiętają postać Shirley z komedii "Kochaj albo rzuć". Jak odtwórczyni roli radzi sobie dzisiaj w show-biznesie? Sprawdziliśmy co u niej słychać. / fot. "Kochaj albo rzuć", Studio Filmowe Iluzjon, 1977.

Zobacz galerię >

"Lex Czarnek to cofnięcie polskiej szkoły w rozwoju o całe dekady"

Do wpisu potwierdzającego te doniesienia Katarzyna Lubnauer zamieściła pisemny apel, który został skierowany do Pierwszej Damy. W dokumencie posłanki wyraziły nadzieję, że Agata Duda, jako wieloletnia nauczycielka, również "ma wątpliwości, co do przyjętej nowelizacji". "Mamy nadzieję, że [...] Pani głos zostanie wzięty pod uwagę podczas podejmowania decyzji przez Prezydenta Andrzeja Dudę", czytamy w piśmie.

Pod apelem do Pierwszej Damy podpisały się: Katarzyna Lubnauer, Kinga Gajewska, Barbara Nowacka i Krystyna Szumilas. Ostatnia z nich była ministrem edukacji za czasów rządu PO-PSL.

Wątpliwości posłanek budzi kilka założeń nowego prawa. "Lex Czarnek to cofnięcie polskiej szkoły w rozwoju o całe dekady. Powierzenie praktycznie pełnej kontroli nad aktywnościami i życiem szkoły kuratorowi z nadania centralnego pozbawi uczennice i uczniów możliwości rozwoju poza obowiązkowymi zajęciami", czytamy w apelu działaczek KO. 

Nowelizacja została przegłosowana w czwartek 13 stycznia, choć nie udało się uniknąć "pomyłki", o czym pisaliśmy tutaj. Teraz projektem ustawy zajmie się Senat. Następnie regulacja trafi ponownie do Sejmu, gdzie posłowie podejmą ostateczną decyzję o jej dalszych losach. Jeżeli głosowanie zakończy się pomyślnie dla PiS, to ustawa zostanie skierowana na biurko prezydenta.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, wp.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >