Goniec.pl
Agata Duda

Piotr Molecki/East News

Pierwsza dama wyraziła szereg wątpliwości ws. lex Czarnek. Prezydentowa nie zgadza się na proponowane zmiany

24 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z posłankami Koalicji Obywatelskiej zaniepokojonymi zmianami wprowadzanymi w ramach ustawy lex Czarnek. Pierwsza dama zaskoczyła pozytywnie swoje rozmówczynie przygotowaniem do debaty i podzieliła szereg obaw co do proponowanego projektu.

Właśnie zakończyło się spotkanie posłanek opozycji z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą dotyczące ustawy lex Czarnek. W wizycie w Pałacu Prezydenckim uczestniczyły parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas oraz Katarzyna Lubnauer.

Tusk

Donald Tusk znów złamał przepisy drogowe. Tym razem jechał na hulajnodze

CZYTAJ DALEJ

Agata Duda zaniepokojona lex Czarnek

Jak mówiły posłanki po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, są wdzięczne Agacie Dudzie, że przyszła ona na spotkanie przygotowana, doskonale znająca proponowaną ustawę. Agata Kornhauser-Duda podzieliła ich wątpliwości co do zmian forsowanych przez ministra edukacji i zapewniła, że będzie rozmawiała w tej sprawie z mężem.

- Pani prezydentowa obiecała, że postara się uczestniczyć w spotkaniu prezydenta z Przemysławem Czarnkiem - poinformowała Kinga Gajewska.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z kolei Barbara Nowacka i Katarzyna Lubnauer nie mogły wyjść z podziwu, jak dobrze Agata Duda była obeznana zwłaszcza w zapisach, które najbardziej ją niepokoją. Prezydentowa podzieliła zdanie, że lex Czarnek może oznaczać paraliż szkół i wyraziła sprzeciw wobec niektórych rozwiązań autorstwa ministra edukacji i nauki.

- Gdyby pani prezydentowa mogła decydować o tej ustawie, jestem przekonana, że nie weszłaby ona w życie - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim

Spotkanie odbyło się po tym, jak posłanki KO zaapelowały do pierwszej damy o konsultacje ws. zmiany ustawy Prawo oświatowe. Agata Kornhauser-Duda przystała na tę propozycję na poniedziałek 24 stycznia na godzinę 12:00 zaprosiła parlamentarzystki do Pałacu Prezydenckiego.

- Idziemy na spotkanie z Pierwszą Damą. Uzbroimy Panią Prezydentową w argumenty przeciw #lexCzarnek. Musi znaleźć w sobie siłę kobiety, nauczycielki, by przekonać męża do zawetowania ustawy - napisała na Twitterze przed wizytą przy Krakowskim Przedmieściu Kinga Gajewska.

Przemysław Czarnek bagatelizuje inicjatywę pierwszej damy

Spotkanie jeszcze przed jego zakończeniem skomentował minister edukacji Przemysław Czarnek, autor kontrowersyjnej reformy.

- Pani prezydentowa, pani profesor nie jest urzędnikiem państwowym, może zapraszać na spotkania kogo chce. Jeśli została poproszona przez grupę posłów o spotkanie i odpowiedziała pozytywnie, to się spotka z paniami posłami i będą sobie dyskutować na ten temat. Ja nie mam nic przeciwko, wręcz przeciwnie - mówił w radiowej Jedynce.

Na koniec dodał jedynie, że cieszy się, że ustawa podlega szerokim konsultacjom, a spotkanie podsumował mówiąc "Ot, spotkanie i tyle".

Przemysław Czarnek ma spotkać się osobiście z prezydentem Andrzejem Dudą jeszcze w tym tygodniu. W przestrzeni medialnej pojawiają się bowiem głosy, że głowa państwa sama ma wątpliwości co do lex Czarnek.

Minister edukacji cały czas pozostaje w dobrym humorze i zapewnia, że z chęcią wyjaśni wszelkie niejasności. Jak mówi, projekt nie różni się zbytnio od tego, który przedstawił kilka miesięcy temu parze prezydenckiej, która wówczas nie zgłaszała żadnych zastrzeżeń.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda przesadził, Polacy nigdy mu tego nie wybaczą. Czarnek nie był lepszy, afera za aferą

Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Polacy usiłowali poradzić sobie z trudami codzienności i kolejnymi problemami, nierzadko pomstując polityków zasiadających w rządzie. Nie zabrakło jednak momentów, kiedy włodarze naszego kraju popełniali gafy, które wywoływały łzy rozbawienia. Zapraszamy do obejrzenia galerii i przypomnienia sobie najbardziej kultowych sytuacji. / fot. Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje prof. Jacek Trznadel. Krytyk literacki miał 91 lat

  • Nowe wieści ws. kwarantanny. Ważne zmiany, padła data

  • Wrzuciła do sieci sprawdzian dziecka z dysleksją. "Nie wierzę w to, co widzę"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Szkoły w całej Polsce oszczędzają na ogrzewaniu. Uczniowie donoszą, że są przemarznięci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kaczyński musiał przełknąć gorzką pigułkę. Duda się nie ugiął

Czytaj więcej >
Radosław Sikorski

Wiadomości

Radosław Sikorski: Po PiS nastanie prawo i sprawiedliwość

Czytaj więcej >
Flickr/Szymon Miklewski/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ogromna śnieżyca nadciąga do Polski. Takiej zimy nie było od dekady

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stanisław Żaryn: Rosja wysyła fałszywy sygnał o gotowości do dialogu

Czytaj więcej >