Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Ujawniono treść podręcznika do nowego przedmiotu ministra Czarnka. Rodzice będą zaskoczeni

6 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Opublikowano pierwszy podręcznik do nowego przedmiotu - historia i teraźniejszość. Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym przez ministra Przemysława Czarnka, zastąpi on tzw. wiedzę o społeczeństwie. Treść książki może mocno zdziwić niejednego rodzica. W podręczniku dla uczniów padają niebywałe słowa o "ideologii gender" oraz "lansowaniu ateizmu".

Kilka dni temu wydawnictwo "Kruk" opublikowało oficjalny podręcznik do nowego przedmiotu o osobliwej nazwie "historia i teraźniejszość". Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, zastąpi on wiedzę o społeczeństwie w szkołach średnich. Mowa oczywiście o zakresie podstawowym.

Piotr Kraśko zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego i TVP używając cytatu prezesa PiS z konwencji

Piotr Kraśko czekał do ostatniej minuty "Faktów". Bezlitośnie zakpił z Jarosława Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ

Warto podkreślić, że WOS pozostanie w liceach, jak i technikach tylko dla wybierających poziom rozszerzony. Wydawnictwo postanowiło udostępnić kilkanaście stron oficjalnego podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Zdaniem wielu Polaków były europarlamentarzysta z ramienia PiS oraz autor wielu prac historycznych nieco przesadził. Rodzice mogą złapać się z głowy, analizując treść oficjalnej książki.

W swoim "dziele" autor w otwarty sposób uderza w Unię Europejską, odnosząc się do aspektu wiary katolickiej. W jego opinii wspólnota "usiłuje się już niwelować poprzez lansowanie ateizmu i wcielanie go w życie, nawet metodami urzędniczo-administracyjnymi".

HiT już niebawem w polskich szkołach. Rodzice mogą złapać się za głowy

Roszkowski nie zapomniał o "ideologii gender". W podręczniku pisze, że ideologia to "uproszczona wersja filozofii na potrzeby różnych programów politycznych".

- Wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm, ideologię gender, współczesną chadecję, czyli chrześcijańską demokrację, której nie należy jednak utożsamiać z chadecją sprzed 40 lat i więcej - można przeczytać w oficjalnym podręczniku.

Informacje, które są zawarte w opublikowanym podręczniku, skupiają się na okresie od 1945 do 1979 roku. Już niebawem ma się pojawić jego drugi tom, obejmujący lata od 1980 do 2015 roku.

Autor nie pominął również drażliwego tematu reparacji wojennych. W swoim dziele podkreślił, że dopiero w chwili obecnej trwają w Polsce skomplikowane badania nad rozmiarami należytej rekompensaty za poniesione straty (z II wojny światowej). Dodał również, że takie działania spotykają się z "gwałtownymi protestami polskojęzycznych mediów znajdujących się w rękach niemieckich właścicieli".

- Czytelnik-uczeń powinien po tej lekturze zrozumieć, że życie społeczne oraz polityczne nie może być pozbawione wymiaru moralnego. Mało tego, wymiar ten jest najważniejszy - można przeczytać na stronie wydawnictwa Biały Kruk, które opublikowało podręcznik.

Warto podkreślić, że Wojciech Roszkowski to ceniony historyk, który opublikował wiele prac historycznych oraz podręczników szkolnych. W 2000 roku został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, z kolei w 2020 roku otrzymał on Order Orła Białego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. W latach 2004-2009 był europarlamentarzystą, wybranym z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Od września nowy przedmiot w polskich szkołach. Skąd się wziął i kto był jego inicjatorem?

Od września bieżącego roku w szkołach ponadpodstawowych ma pojawić się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Jest to jawna realizacja zapowiedzi, o której prezentując Polski Ład, mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Co niezwykle ciekawe, podstawy programowe do nowego przedmiotu, które w grudniu 2021 trafiły do konsultacji społecznych, opracowali historycy wybrani przez ministra Czarnka.

- Niezbędna jest nam nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób, podzielona na historię Polski i historię powszechną. Wierzę, że to będzie HiT nie tylko z nazwy - przekonywał jakiś czasu temu Przemysław Czarnek.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Władimir Putin odgraża się Zachodowi. Na celowniku Moskwy znajdą się nowe cele

  • Zachodniopomorskie: Cztery osoby podtrute tlenkiem węgla. W akcji straż i śmigłowce LPR

  • Boże Ciało 2022: czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy?

Źródło: O2.pl / Goniec.pl


Tagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

Strażacy pilnie apelują, w czasie upałów powróciło zagrożenie zatrucia czadem

Wiadomości

Lublin: Koszmarne odkrycie w przydomowym garażu, nie żyje dwóch mężczyzn. Strażacy apelują

Czytaj więcej >
Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Wiadomości

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Błaszczak uciszył marszałek i uderzył w opozycję

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Pociąg uderzył w autobus. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jiang Zemin. Były prezydent Chin odszedł w wieku 96 lat

Czytaj więcej >
"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Wiadomości

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

Czytaj więcej >