Ujawniono treść podręcznika do nowego przedmiotu ministra Czarnka. Rodzice będą zaskoczeni
Opublikowano pierwszy podręcznik do nowego przedmiotu - historia i teraźniejszość. Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym przez ministra Przemysława Czarnka, zastąpi on tzw. wiedzę o społeczeństwie. Treść książki może mocno zdziwić niejednego rodzica. W podręczniku dla uczniów padają niebywałe słowa o "ideologii gender" oraz "lansowaniu ateizmu".
Kilka dni temu wydawnictwo "Kruk" opublikowało oficjalny podręcznik do nowego przedmiotu o osobliwej nazwie "historia i teraźniejszość". Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, zastąpi on wiedzę o społeczeństwie w szkołach średnich. Mowa oczywiście o zakresie podstawowym.
Warto podkreślić, że WOS pozostanie w liceach, jak i technikach tylko dla wybierających poziom rozszerzony. Wydawnictwo postanowiło udostępnić kilkanaście stron oficjalnego podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Zdaniem wielu Polaków były europarlamentarzysta z ramienia PiS oraz autor wielu prac historycznych nieco przesadził. Rodzice mogą złapać się z głowy, analizując treść oficjalnej książki.
W swoim "dziele" autor w otwarty sposób uderza w Unię Europejską, odnosząc się do aspektu wiary katolickiej. W jego opinii wspólnota "usiłuje się już niwelować poprzez lansowanie ateizmu i wcielanie go w życie, nawet metodami urzędniczo-administracyjnymi".
HiT już niebawem w polskich szkołach. Rodzice mogą złapać się za głowy
Roszkowski nie zapomniał o "ideologii gender". W podręczniku pisze, że ideologia to "uproszczona wersja filozofii na potrzeby różnych programów politycznych". - Wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm, ideologię gender, współczesną chadecję, czyli chrześcijańską demokrację, której nie należy jednak utożsamiać z chadecją sprzed 40 lat i więcej - można przeczytać w oficjalnym podręczniku.
Informacje, które są zawarte w opublikowanym podręczniku, skupiają się na okresie od 1945 do 1979 roku. Już niebawem ma się pojawić jego drugi tom, obejmujący lata od 1980 do 2015 roku.
Autor nie pominął również drażliwego tematu reparacji wojennych. W swoim dziele podkreślił, że dopiero w chwili obecnej trwają w Polsce skomplikowane badania nad rozmiarami należytej rekompensaty za poniesione straty (z II wojny światowej). Dodał również, że takie działania spotykają się z "gwałtownymi protestami polskojęzycznych mediów znajdujących się w rękach niemieckich właścicieli".
- Czytelnik-uczeń powinien po tej lekturze zrozumieć, że życie społeczne oraz polityczne nie może być pozbawione wymiaru moralnego. Mało tego, wymiar ten jest najważniejszy - można przeczytać na stronie wydawnictwa Biały Kruk, które opublikowało podręcznik.
Warto podkreślić, że Wojciech Roszkowski to ceniony historyk, który opublikował wiele prac historycznych oraz podręczników szkolnych. W 2000 roku został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, z kolei w 2020 roku otrzymał on Order Orła Białego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. W latach 2004-2009 był europarlamentarzystą, wybranym z listy Prawa i Sprawiedliwości.
Od września nowy przedmiot w polskich szkołach. Skąd się wziął i kto był jego inicjatorem?
Od września bieżącego roku w szkołach ponadpodstawowych ma pojawić się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Jest to jawna realizacja zapowiedzi, o której prezentując Polski Ład, mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Co niezwykle ciekawe, podstawy programowe do nowego przedmiotu, które w grudniu 2021 trafiły do konsultacji społecznych, opracowali historycy wybrani przez ministra Czarnka.
- Niezbędna jest nam nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób, podzielona na historię Polski i historię powszechną. Wierzę, że to będzie HiT nie tylko z nazwy - przekonywał jakiś czasu temu Przemysław Czarnek.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Władimir Putin odgraża się Zachodowi. Na celowniku Moskwy znajdą się nowe cele
Zachodniopomorskie: Cztery osoby podtrute tlenkiem węgla. W akcji straż i śmigłowce LPR
Źródło: O2.pl / Goniec.pl