Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński – kim jest?

Jarosław Kaczyński to polski polityk i doktor nauk prawnych, wielokrotny poseł na Sejm RP i wieloletni prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Swoją karierę polityczną rozpoczął już w okresie PRL jako działacz opozycyjny. Wcześniej uzyskał tytuł doktora na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziecko wraz z bratem, Lechem Kaczyńskim, zagrał jedną z głównych ról w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

 • Pełne imię i nazwisko: Jarosław Aleksander Kaczyński
 • Data urodzenia: 18 czerwca 1949
 • Miejsce urodzenia: Warszawa (Żoliborz)
 • Wzrost: 167 cm
 • Wykształcenie: wyższe (doktorat), Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
 • Rodzice: Rajmund Kaczyński i Jadwiga Kaczyńska (z domu Jasiewicz)
 • Rodzeństwo: Lech Kaczyński (brat – bliźniak)
 • Stan cywilny: kawaler
 • Dzieci: nie posiada
 • Zawód: polityk; aktualnie poseł na Sejm IX kadencji i wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości
 • Partia: Prawo i Sprawiedliwość

Jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych polityków w kraju, a przy tym za jednego z najbardziej kontrowersyjnych. W latach 2006 – 2007 pełnił funkcję Premiera Rady Ministrów, a w latach 2020 – 2022 z kolei wicepremiera. Napisał dwie książki w których wykłada swoje poglądy i ambicje polityczne, a także udzielił kilku obszernych wywiadów, które również ukazały się w formie książek.

Jarosław Kaczyński – kariera polityczna

Jarosław Kaczyński swoją karierę polityczną de facto rozpoczął już w trakcie studiów, biorąc udział w wiecach orgaznizowanych w ramach „wydarzeń marcowych” w 1968 roku. W czasach Polski Ludowej aktywnie działał w ruchach opozycyjnych, przede wszystkim w NSZZ „Solidarność”. W roku 1988 brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. reform politycznych.

Jako poseł na Sejm I kadencji został wybrany z listy partii Porozumienie Centrum, którą współtworzył. Na jej bazie wraz z bratem, Lechem Kaczyńskim, założył Prawo i Sprawiedliwość w roku 2001. W 2005 roku jego partia wygrała wybory, a rok później on sam został Premierem – funkcję tę pełnił do listopada 2007 roku. Po śmierci brata w 2010 roku bezskutecznie kandydował na urząd Prezydenta RP, przegrywając z Bronisławem Komorowskim. W najbliższych wyborach do Sejmu (15 października 2023 roku) Jarosław Kaczyński ponownie wystartuje z list Prawa i Sprawiedliwości, tym razem jako „jedynka” z Kielc.

Jarosław Kaczyński – życie prywatne i poglądy

Jarosław Kaczyński jest kawalerem i nie ma dzieci. Jego bratem jest zmarły katastrofie smoleńskiej Lech Kaczyński, były prezydent RP, a jego bratanicą – Marta Kaczyńska. Posiada dwa koty: Fionę i Czarusia.

Deklarowane poglądy Jarosława Kaczyńskiego są tożsame z linią jego partii, Prawa i Sprawiedliwości. W kwestiach społecznych jest to konserwatyzm, chrześcijańska demokracja czy eurosceptycyzm. W kwestiach gospodarczych zaś solidaryzm i interwencjonizm.

Pokaż więcej

Jarosław Kaczyński
18.02.2024 09:27 Zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego hitem, podbija internet

Celebrowanie przypadającego na 17 lutego Dnia Kota nie ominęło polskich polityków. Wpisem w mediach społecznościowych zaskoczył nawet sam prezydent Andrzej Duda, ale największe poruszenie i tak wywołał post Anny Zalewskiej. Polityczka pokazała w sieci nieznane dotąd zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego i opatrzyła je wymownym cytatem. Prezes Prawa i Sprawiedliwości musiał rozpłynąć się z zachwytu.

kobieta jarosław kaczyński donald tusk
16.02.2024 11:19 Kobiety zabrały głos ws. Kaczyńskiego i Tuska. Wymowne reakcje

Walentynki już za nami, ale to wcale nie oznacza, że następna okazja do wręczenia komuś miłego listu nastąpi dopiero za rok. W związku z wyjątkową okazją mieszkanki Warszawy zostały zapytane o to, komu dałyby walentynkę. Czy wręczyłyby ją Donaldowi Tuskowi, a może Jarosławowi Kaczyńskiemu? Odpowiedzi kobiet mogą zaskoczyć. 

kamiński wąsik protest
10.02.2024 15:22 Jarosław Kaczyński na „Proteście Wolnych Polaków”. Zaskakujące słowa

Przed Trybunałem Konstytucyjnym trwa „Protest Wolnych Polaków”. Organizatorzy mówią o tysiącach uczestników, na miejscu pojawili się już Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas swojego wystąpienia opowiedział zaskakującą historię z młodym człowiekiem, który go „zaczepił”. Zasugerował też „wysłanie” obecnego rządu.

jarosław kaczyński
10.02.2024 13:20 Kaczyńskiemu puściły nerwy. Wyrwał baner na miesięcznicy smoleńskiej

W czasie obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej doszło do incydentu. Jarosław Kaczyński został w pewnym momencie otoczony przez grupę nieprzychylnych jego działaniom osób. Niektórzy wykrzykiwali nawet obraźliwe hasła. Prezes PiS w końcu nie wytrzymał.

kobiety, Jarosław Kaczyński
29.01.2024 17:56 Polki nie zostawiły suchej nitki na Jarosławie Kaczyńskim. Padły mocne słowa, nagranie podbija sieć

Polki nie pałają do Jarosława Kaczyńskiego ciepłymi uczuciami i sonda Gońca tylko to potwierdza. Kobieta spotkana na targu stwierdziła wprost, że prezes PiS jest “odklejony”. - Powinien być absolutnie odsunięty od wszystkiego, a najlepiej zamknięty w zakładzie odosobnienia - grzmiała jedna z naszych rozmówczyń. Nagranie z sondy znajdziesz na końcu artykułu.

Jarosław Kaczyński
28.01.2024 08:52 Telewizja Republika nagle przerwała transmisję. Zamiast prezesa PiS, pokazano reklamy

Takich scen w Telewizji Republika nikt nie mógł przewidzieć. Medium nagle przerwało transmisję ze spotkania Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Lublina, tylko po to, by pokazać blok reklamowy. Kiedy zaś ten się skończył, kamera przeniosła się do Katowic, gdzie gościł akurat Mateusz Morawiecki. Znamienne, że dosłownie chwilę wcześniej prezes PiS zaprzeczał, jakoby stosował jakąkolwiek cenzurę.

jarosław kaczyński polityk politycy
27.01.2024 19:30 Jarosław Kaczyński miał odsłonić pomnik brata. Nagle doszło do awantury, interweniowała policja

W sobotę na Placu Teatralnym w Lublinie oczekiwano na przybycie Jarosława Kaczyńskiego. To właśnie on miał na miejscu odsłonić pomnik swojego brata, tragicznie zmarłego byłego prezydenta. Chwile przed pojawieniem się prezesa PiS na miejscu doszło to poważnego incydentu.

jarosław kaczyński
19.01.2024 19:31 Jarosław Kaczyński pojechał do Macieja Wąsika. Pocałował klamkę

Jarosław Kaczyński chciał spotkać się z Maciejem Wąsikiem w zakładzie karnym w Przytułach Starych. Widzenie nie doszło jednak do skutku – dyrekcja więzienia nie pozwoliła na takie spotkanie. „Zapewniono mnie, że nie ma dożylnego odżywiania” – relacjonował prezes PiS.

kobieta mikrofon tekst
14.01.2024 15:02 17 złotych za chleb? Emeryci oburzeni cenami pieczywa. „Łajdactwo”

Według danych GUS inflacja w grudniu wyniosła 6,1 procent. Największy skok cen mamy za sobą, jednak to nie przekłada się na poprawienie możliwości finansowych Polaków. Z najbardziej podstawowe produkty wciąż trzeba często słono zapłacić w porównaniu do najniższej krajowej. Reporter Goniec.pl zapytał mieszkańców Warszawy, co sądzą o aktualnej cenie chleba, za którego kiedyś płaciło się zaledwie 2 zł.

dom Jarosław Kaczyński
08.01.2024 12:25 Sąsiedzi Jarosława Kaczyńskiego przerwali milczenie, padły mocne słowa. "Obrzydził mi życie"

Sąsiedzi Jarosława Kaczyńskiego zabrali głos i w rozmowie z Goniec.pl wyznali prawdę. Czy osoby mieszkające w pobliżu prezesa PiS będą dla niego wsparcie 11 stycznia? To właśnie wtedy ma odbyć się protest w obronie wolności mediów. Jeden ze spotkanych przez nas mężczyzn stwierdził, że Jarosław Kaczyński to “sąsiad desantowiec”. Całość nagranie znajdziesz na końcu artykułu.

jarosław kaczyński mównica wystąpienie
08.01.2024 08:45 Ile zarabia Jarosław Kaczyński po wyborach? Te kwoty budzą zdziwienie

Jarosław Kaczyński może cieszyć się nie tylko przychodem środków z emerytury, ale także wysokim wynagrodzeniem wicepremiera. Jak się okazuje, mimo iż funkcji od dłuższego czasu nie posiada, wciąż pobiera za nią duże pieniądze.

opłatek
23.12.2023 15:34 Opłatek z Donaldem Tuskiem? Wigilia z prezesem PiS? "Nigdy w życiu"

Zapytaliśmy przechodniów o to, czy podzieliliby się opłatkiem z politykami. Boże Narodzenie i Wigilia to czas przebaczania i wyrozumiałości, ale nie wszyscy są gotowi na przełamanie się z Donaldem Tuskiem lub Jarosławem Kaczyńskim. Co działoby się przy wigilijnym stole z najważniejszymi politykami w kraju?

TVP
20.12.2023 16:13 Zacznie się dzisiaj o 20:00. Niebywałe, co planują pod siedzibą TVP

20 grudnia Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze owych spółek. Politycy PiS zamierzają dalej protestować w obronie TVP. Spotkają się o godzinie 20 przy siedzibie TVP na ul. Woronicza. Mają „bronić wolności słowa”.

jarosław kaczyński sejm
12.12.2023 10:24 Tego nie pokazano podczas transmisji z Sejmu. Prezes wysłał do Hołowni specjalnego posłańca

Takie konfrontacje to nowa codzienność marszałka Hołowni. W trakcie exposé niegdysiejszego premiera Mateusza Morawieckiego do marszałka podszedł nagle niespodziewany gość. Jak się okazuje, został wysłany na życzenie Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński
11.12.2023 20:10 Jarosław Kaczyński wdarł się na mównicę i zwyzywał Tuska. Haniebne sceny w Sejmie

Jarosław Kaczyński nie wytrzymał po tym, jak Donald Tusk został wskazany na nowego premiera. Prezes PiS po odśpiewaniu spontanicznie zaintonowanego hymnu wdarł się na mównicę bez żadnego trybu. Z jego ust padły skandaliczne słowa. Musiał interweniować Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia
10.12.2023 15:25 Szymon Hołownia został zaatakowany przez internautę. "Takiego przekrętu świat nie widział"

Szymon Hołownia w roli marszałka Sejmu radzi sobie znakomicie. Jego ostre riposty szybko zyskały sobie wielbicieli, szczególnie wśród wyborców partii opozycyjnych. Niestety, ostatnio polityk musiał mierzyć się z niesprawiedliwymi oskarżeniami, które wystosował pod jego adresem zbulwersowany internauta. Odpowiedział w bardzo zdecydowany sposób.

Jarosław Kaczyński pineiądze
21.11.2023 15:11 Majątek Jarosława Kaczyńskiego pod lupą. Prezes PiS zarabia krocie, ale to nie wszystko

Majątki polityków od lat nieprzerwanie budzą wielkie zainteresowanie opinii publicznej. Dzięki oświadczeniom, które każdy parlamentarzysta musi składać co roku, wiemy, kto z nich nie może narzekać na swój los. W gronie szczęściarzy jest m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, czerpiący zyski z kilku źródeł. Ile w takim razie oszczędności udało mu się zgromadzić? Wszystko zostało dokładnie policzone.

sonda Goniec Jarosław Kaczyński
20.11.2023 15:31 Taksówkarz Kaczyńskiego nie gryzł się w język, padły ostre słowa. "Żądny władzy"

Kamera Gońca po raz kolejny wybrała się na jeden z warszawskich bazarków, aby zapytać Polaków o zdanie na temat nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Rozmowa z jednym z emerytów zupełnie skręciła jednak w inną stronę, bowiem mężczyzna mocno pochylił się nad postacią Jarosława Kaczyńskiego. Niestety dla prezesa PiS, okazało się, że senior nie ma o nim najlepszego zdania. - To jest chory człowiek - usłyszał nasz reporter.

Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki
17.11.2023 13:32 Jarosław Kaczyński przejdzie na emeryturę? Mateusz Morawiecki w jednoznacznych słowach

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego wywołuje ogromne emocje nie tylko w Prawie i Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki w najnowszym wywiadzie wprost skomentował ewentualne odejście prezesa PiS z polityki. Stanowczy ton premiera mógł zaskoczyć.

Jarosław Kaczyński, Szymon Hołownia
16.11.2023 11:09 Cała Polska widziała, co działo się w Sejmie. Wydało się, co Kaczyński mówił Hołowni

Jarosław Kaczyński próbował wywrzeć presję na Szymonie Hołowni w czasie pierwszych obrad nowego Sejmu. Prezes PiS podszedł do marszałka i złożył konkretne żądanie. Wiemy, jakie słowa padły z ust Jarosława Kaczyńskiego. Reakcja następcy Elżbiety Witek jasno pokazuje, iż dotychczasowe zasady uległy zmianie.

Prawo i Sprawiedliwość
15.11.2023 20:00 Rzecznik PiS przyznaje, że partii grozi rozpad. Chodzi o Jarosława Kaczyńskiego

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przed wyborami w 2024 roku odejdzie z funkcji szefa partii. W rozmowie z Radiem Zet o tę deklarację zapytany został rzecznik rządu Piotr Müller. Jego słowa nie pozostawiają złudzeń co do przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Kaczyński
15.11.2023 17:17 Co się dzieje z Jarosławem Kaczyńskim? Kiepskie pierwsze dni w nowym Sejmie. "Przegrywa z demonem"

Ostatnie dni zdecydowanie na należą do najprzyjemniejszych dla Jarosława Kaczyńskiego oraz jego partii. PiS w nowej kadencji przegrał już m.in. głosowania o wicemarszałka Sejmu oraz członków KRS. Sam Jarosław Kaczyński również nie wypadł zbyt dobrze. Najpierw spóźnił się na uroczystą inaugurację, a później przysypiał podczas wystąpienia premiera Morawieckiego. Szerokim echem odbiły się także słowa Kaczyńskiego o Donaldzie Tusku, gdzie nazwał lidera PO "lumpem". W rozmowie z "Faktem" ostatnie zachowania prezesa PiS ocenia prof. Jarosław Flis.

Mateusz Morawiecki Sejm Jarosław Kaczyński
13.11.2023 19:15 Jarosław Kaczyński przyłapany. Zrobił to podczas wystąpienia Mateusza Morawieckiego

Jarosław Kaczyński przyciągnął uwagę niemal wszystkich obecnych w Sejmie. Chodzi o zachowanie prezesa PiS, gdy Mateusz Morawiecki stał na mównicy i zachwalał rządy swoich ministrów. Do sieci trafiły nagrania. - Pierwszy raz się z nim zgadzam - napisał na temat Jarosława Kaczyńskiego poseł KO Cezary Tomczyk.

sejm
13.11.2023 14:36 Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

W poniedziałek 13 listopada odbywa się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Rozpoczęło się ono o godzinie 12.00, a otworzył je marszałek senior Marek Sawicki z PSL. Po nim głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Nietypowa sytuacja wydarzyła się podczas hymnu państwowego, co uwiecznił na zdjęciu dziennikarz Onetu, Kamil Dziubka.

Jarosław Kaczyński
11.11.2023 22:50 Kuriozalna wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko się nagrało

W tym roku Jarosław Kaczyński podzielił obchody Święta Niepodległości między Warszawę i Kraków. Tuż po państwowej uroczystości na Placu Piłsudzkiego prezes Prawa i Sprawiedliwości udał się do dawnej stolicy, aby wygłosić tam przemówienie, w którym straszył utratą przez nas suwerenności na rzecz Unii Europejskiej. Niestety, i tym razem nie obyło się bez poważnej, niedającej się ukryć wpadki. Co gorsze, polityk zreflektował się dopiero, gdy poprawiać zaczęła go publiczność.

Jarosław Kaczyński
11.11.2023 14:25 Niepokojące słowa Jarosława Kaczyńskiego. W sieci zawrzało. Ekspertka: "To jest przerażające"

10 listopada w przededniu Święta Niepodległości Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu przed pałacem prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu stwierdził, że "jest już przygotowany plan, którego wprowadzenie może doprowadzić do anihilacji polskiego państwa". Jego słowa w rozmowie z Onetem ocenia politolożka dr Anna Materska-Sosnowska, która nie ma wątpliwości.

Jarosław Kaczyński
09.11.2023 08:20 Doradca Andrzeja Dudy wprost o Kaczyńskim: "Musi oddać władzę w PiS"

Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, a zarazem także doradca prezydenta Andrzeja Dudy w rozmowie z "Super Expressem" bardzo zdecydowanie wypowiedział się na temat Jarosława Kaczyńskiego i przyszłości PiS. Padły zaskakujące słowa. - Nie możemy stać się partią geriatryczno - kanapową - stwierdza między innymi.

Jarosław Kaczyński
08.11.2023 13:58 Niepokojące informacje o stanie zdrowia Jarosława Kaczyńskiego. Bliscy prezesa ujawnili

Jarosław Kaczyński dosyć niespodziewanie był największym nieobecnym poniedziałkowego spotkania klubu PiS w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Jego absencja spowodowana była problemami zdrowotnymi. Jan Maria Tomaszewski, brat cioteczny Jarosława Kaczyńskiego, przekazał w rozmowie z "Super Expressem", co się dzieje z prezesem PiS.