Jarosław Kaczyński to polski polityk i doktor nauk prawnych, wielokrotny poseł na Sejm RP i wieloletni prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Swoją karierę polityczną rozpoczął już w okresie PRL jako działacz opozycyjny. Wcześniej uzyskał tytuł doktora na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziecko wraz z bratem, Lechem Kaczyńskim, zagrał jedną z głównych ról w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.
Jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych polityków w kraju, a przy tym za jednego z najbardziej kontrowersyjnych. W latach 2006 – 2007 pełnił funkcję Premiera Rady Ministrów, a w latach 2020 – 2022 z kolei wicepremiera. Napisał dwie książki w których wykłada swoje poglądy i ambicje polityczne, a także udzielił kilku obszernych wywiadów, które również ukazały się w formie książek.
Jarosław Kaczyński swoją karierę polityczną de facto rozpoczął już w trakcie studiów, biorąc udział w wiecach orgaznizowanych w ramach „wydarzeń marcowych” w 1968 roku. W czasach Polski Ludowej aktywnie działał w ruchach opozycyjnych, przede wszystkim w NSZZ „Solidarność”. W roku 1988 brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. reform politycznych.
Jako poseł na Sejm I kadencji został wybrany z listy partii Porozumienie Centrum, którą współtworzył. Na jej bazie wraz z bratem, Lechem Kaczyńskim, założył Prawo i Sprawiedliwość w roku 2001. W 2005 roku jego partia wygrała wybory, a rok później on sam został Premierem – funkcję tę pełnił do listopada 2007 roku. Po śmierci brata w 2010 roku bezskutecznie kandydował na urząd Prezydenta RP, przegrywając z Bronisławem Komorowskim. W najbliższych wyborach do Sejmu (15 października 2023 roku) Jarosław Kaczyński ponownie wystartuje z list Prawa i Sprawiedliwości, tym razem jako „jedynka” z Kielc.
Jarosław Kaczyński jest kawalerem i nie ma dzieci. Jego bratem jest zmarły katastrofie smoleńskiej Lech Kaczyński, były prezydent RP, a jego bratanicą – Marta Kaczyńska. Posiada dwa koty: Fionę i Czarusia.
Deklarowane poglądy Jarosława Kaczyńskiego są tożsame z linią jego partii, Prawa i Sprawiedliwości. W kwestiach społecznych jest to konserwatyzm, chrześcijańska demokracja czy eurosceptycyzm. W kwestiach gospodarczych zaś solidaryzm i interwencjonizm.
Pokaż więcej
Podczas dzisiejszych obchodów miesięcznicy smoleńskiej po raz kolejny doszło do sporej awantury na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Kamery Gońca nagrały zachowanie Antoniego Macierewicza, który osobiście "wymierzył sprawiedliwość" wobec agresywnych aktywistów. Niebywałe zachowanie posła PiS.
Jarosław Kaczyński, pytany o katastrofę smoleńską, wskazał, że w rzeczywistości był to “zamach Putina”. Zdaniem prezesa PiS Donald Tusk z kolei “nie zrobił niczego, żeby temu zamachowi zapobiec”.
Szokujące sceny podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Antoni Macierewicz zagrodził drogę aktywistom, którzy chcieli zbliżyć się do pomnika ofiar tragedii i złożyć wieniec. Chwilę później popchnął aktywistę, konieczna była interwencja funkcjonariusza. Wszystko się nagrało.
Ostatnie wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego wywołało poruszenie w mediach. Do sprawy odniósł się Bogusław Wołoszański, który jest dawnym kolegą ze studiów, a obecnie przeciwnikiem politycznym prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Ich starcie w mediach społecznościowych dotyczyło cen masła.
W piątek Sejm podjął decyzję ws. immunitetu Jarosława Kaczyńskiego. W głosowaniu parlamentarzyści zdecydowali o wyrażeniu zgody na pociągnięcie prezesa PiS do odpowiedzialności karnej w związku z oskarżeniem go przez aktywistę Zbigniewa Komosę o pobicie. Tuż po głosowaniu Kaczyński ostro skomentował decyzję Sejmu. Oberwało się zwłaszcza jednej z dziennikarek zadających pytanie. – Zapamiętamy to – rzucił w jej stronę Jarosław Kaczyński.
Sejm podjął decyzję w sprawie uchylenia immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu. W głosowaniu wzięło udział 447 posłów. Za głosowało 241 parlamentarzystów, przeciw 206. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
W przededniu wyborów prezydenckich każdy krok trzeba stawiać z niebywałą ostrożnością. Wychodzi jednak na to, że PiS może nabawić się problemów wizerunkowych po tym, jak na jaw wypłynął romans posła z wyjątkowo kontrowersyjną gwiazdą internetu. Odzew internautów coraz bardziej się nasila. Jarosław Kaczyński wezwał członka swojego ugrupowania na spotkanie wyjaśniające.
Przed tygodniem Karol Nawrocki został oficjalnie ogłoszony kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Od tego czasu szef IPN prowadzi intensywną kampanię wyborczą, co chwilę spotykając się ze swoimi sympatykami. Wygląda na to, że ci będą mieli okazje zobaczyć go w niedzielę w Warszawie. Co tam się będzie działo? Już wszystko wiadomo.
Karol Nawrocki spotkał się w czwartek ze swoimi sympatykami w wielkopolskiej Wrześni. Podczas wydarzenia doszło do bardzo niezręcznej sytuacji. Kandydat PiS na prezydenta nie miał pojęcia, że mikrofon jest wciąż włączony, a goście wszystko usłyszą.
Ogromne emocje przyniosła czwartkowa debata w Sejmie. Podczas wczorajszego posiedzenia głosowano m.in. nad wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. W pewnym momencie doszło do spięcia pomiędzy posłami. Z miejsca poderwał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, który próbował rozdzielić polityków. Wszystko błyskawicznie trafiło do sieci.
W ostatnim programie "Kropka nad i" w TVN24 goście Moniki Olejnik rozmawiali m.in. o pikniku wojskowym w Uniejowie, na którym swoje przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński. W pewnym momencie prezesa PiS postanowił bronić poseł Marcin Horała. Wtedy doszło do ostrej wymiany zdań.
W niedzielę Jarosław Kaczyński wraz z delegacją polityków Prawa i Sprawiedliwości wziął udział w kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. W swoim wystąpieniu prezes partii powtórzył tezę o rzekomym zamachu pod Smoleńskiem, a okrzyki kontrmanifestantów nazwał "prezentem dla Putina". – Policja łamie prawo – dodał.
„Andrzej Duda jest emocjonalnie uzależniony od Kaczyńskiego” – tak Robert Biedroń podsumował współpracę prezydenta z obecnym rządem w Rozmowie Gońca. Współprzewodniczący Nowej Lewicy skomentował także sprawę księdza Olszewskiego i aferę związaną z wydawaniem publicznych środków z Funduszu Sprawiedliwości.
Przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych Ralph Kaminski odwiedzając groby najbliższych spotkał Jarosława Kaczyńskiego. Piosenkarz postanowił nagrać prezesa PiS, a krótkie wideo z wymownym komentarzem opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych.
12 października 2024 roku na antenie Telewizji Republika doszło do niecodziennej sytuacji, której bohaterami byli prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz prowadząca wywiad Danuta Holecka. Rozmowa, mająca na celu omówienie bieżących wydarzeń politycznych, rozpoczęła się niefortunnie, co wymagało szybkiej interwencji ze strony dziennikarki. Cała sytuacja szybko obiegła media, wywołując lawinę komentarzy.
Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarł Polsat News, Michał Wójcik zostanie nowym wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości. Nową funkcję ma objąć po przyłączeniu się Suwerennej Polski do partii Jarosława Kaczyńskiego.
Zakończyły się obchody kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. W jej trakcie politycy oraz sympatycy Prawa i Sprawiedliwości zgromadzili się na placu Piłsudskiego w Warszawie. W pewnym momencie doszło do nietypowej sytuacji z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Nagle do prezesa podeszła grupa młodzieży z prośbą o wspólne zdjęcie. Rekcja polityka może mocno zdziwić.
W polskiej polityce zaczyna się odczuwać coraz większe napięcie, związane z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz jej najważniejsi koalicjanci są w trakcie intensywnych przygotowań do tego kluczowego dla kraju wydarzenia. Główną zagadką pozostaje pytanie, kto będzie reprezentował PiS w walce o Pałac Prezydencki. Okazuje się, że Jarosław Kaczyński ma już pewnego faworyta.
Przed Jackiem Braciakiem ogromne zawodowe zadanie. Niebawem wejdzie na plan filmu, gdzie wcieli się w dobrze nam znane dwie postacie: Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Jego udział w produkcji dla wielu osób może być dużym zaskoczeniem. A co o nowym projekcie myśli sam aktor?
W środę w Sejmie odbyło się kolejne powakacyjne posiedzenie. Parlamentarzyści debatowali m.in. nad informacją premiera o usuwaniu skutków powodzi. Obrady trwały do późnych godzin nocnych, a na taką ewentualność przygotował się Jarosław Kaczyński, który zabrał ze sobą książkę. Będziecie zaskoczeni, co prezes PiS czyta w sejmowych ławach.
W piątek jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości poinformował w mediach społecznościowych, że w Warszawie policja zatrzymała samochód, którym poruszał się prezes partii Jarosław Kaczyński. Powód interwencji mundurowych wydaje się zaskakujący.
We wtorek 10 września na placu Piłsudskiego w Warszawie jak co miesiąc pojawili się politycy Zjednoczonej Prawicy na czele z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, by uczcić 173. miesięcznicę smoleńską. Tradycyjnie nie obyło się bez awantur. Z protestującymi starł się m.in. Mariusz Błaszczak. Później głos zabrał również Jarosław Kaczyński, który wyraźnie wzburzony mówił o "putinadzie".
Prawo i Sprawiedliwość jest w poważnych kłopotach - może stracić część subwencji. Zapytaliśmy Polki i Polaków, czy ufają Państwowej Komisji Wyborczej, która o tym zdecydowała.
Prawo i Sprawiedliwość stoi przed trudnym wyborem kandydata na prezydenta. Jarosław Kaczyński ujawnił niedawno, że badanych jest obecnie kilka potencjalnych nazwisk. Teraz już wiadomo, że na liście prezesa znalazło się jedynie pięciu polityków, spośród których każdy przynależy do partii PiS. Kandydat ma zostać zaprezentowany już niedługo. Nieoczekiwanie zabrakło wcześniejszego faworyta.
Jarosław Kaczyński gościł w poniedziałek 2 września wieczorem w debiutującej stacji telewizyjnej wPolsce24. Prezes PiS udzielał wywiadu prowadzącemu Michałowi Adamczykowi, gdy nagle wydarzyła się niecodzienna sytuacja. Wszystko poszło na żywo.
W ostatnim czasie coraz głośniej o tym, że prezes PiS Jarosław Kaczyński planuje powierzyć stery w partii nowemu liderowi. Nie ukrywa, że w tej roli najchętniej widziałby Mariusza Błaszczaka. W kuluarach mówi się, że takie decyzje wynikają nie tylko z pobudek politycznych, ale również słabszego zdrowia Kaczyńskiego.
Nie milkną echa po głośnej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, która podjęła uchwałę o odrzuceniu rozliczenia wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Głos w sprawie zabrał właśnie prezes partii Jarosław Kaczyński, który skrytykował opozycję i zaapelował do Polaków o wpłacanie pieniędzy na specjalne konto.
Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę o odrzuceniu rozliczenia wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiejsza decyzja PKW nie kończy jednak tej historii.