Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. Zielonego Ładu. Prezes PiS zaatakował w nim Donalda Tuska, zarzucając mu współpracę w forsowaniu znienawidzonych przez rolników przepisów z szefową KE Ursulą von der Leyen. Jednocześnie stwierdził, że projekt ma na celu cofnięcie naszej ojczyzny w rozwoju. - Myśmy wyciągnęli Polskę z trzeciego świata, bo kraj z głodnymi dziećmi to jest kraj trzeciego świata - wskazywał, komplementując rządy Zjednoczonej Prawicy.
To pokłosie wydarzeń, które rozegrały się w poniedziałek podczas wyborów na nowego marszałka województwa małopolskiego. Radni sejmiku, w którym większość ma PiS, na stanowisko marszałka decyzją Kaczyńskiego mieli wybrać Łukasza Kmitę. Tak się jednak nie stało, co dotychczasowy szef małopolskich struktur partii Andrzej Adamczyk przypłacił stanowiskiem.
Wydawać by się mogło, że relacje między braćmi Kaczyńskimi były bliskie ideału. Lech i Jarosław byli praktycznie nierozłączni, a spoiwo stanowiła dla nich wspólna pasja - polityka. Niestety, miłość ta zaprowadziła ich kiedyś na manowce, przez co między politykami doszło do poważnej sprzeczki. Mało brakowało, a nigdy nie doszłoby do pojednania. Zmarły prezydent długo nie odbierał telefonów od brata, ostentacyjnie rzucając słuchawką.
Zapowiadana emerytura Jarosława Kaczyńskiego nie nadejdzie tak szybko, jak zapewniał sam prezes PiS. Utrata władzy sprawiła, iż polityk wycofał się z wcześniejszych zapewnień dotyczących odejścia ze sceny politycznej. Niemniej ekspert wskazuje, że powód odłożenia przez Jarosława Kaczyńskiego emerytury może być jeszcze inny. Co z następcą prezesa PiS? - Kaczyński w tej chwili jest bezradny - powiedział prof. Kazimierz Kik.
Mimo iż w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez CBOS liderem wciąż jest Koalicja Obywatelska, to Prawo i Sprawiedliwość depcze jej po piętach. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczny wzrost poparcia.
Donald Tusk skomentował w niedzielę nad ranem słowa Jarosława Kaczyńskiego, które padły podczas wystąpienia prezesa PiS na sobotniej konwencji partii dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej. - Wszyscy się śmieją, a powinni się bać - stwierdził premier odnosząc się do zapowiedzi Kaczyńskiego.
Podczas inaugurującej kampanię do Parlamentu Europejskiego konwencji Prawa i Sprawiedliwości, prezes partii Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie, w którym mówił o programie wyborczym PiS. - Odrzucimy Zielony Ład — deklarował polityk.
- Granie na resentymentach antyniemieckich, w czasie kiedy grozi nam Rosja, to jest szkodliwe działanie antypolskie. Jesteśmy sojusznikiem Niemiec w NATO i Unii Europejskiej. Prowadzenie wojenki przeciwko Niemcom wygląda mi na działanie inspirowane w Moskwie. Inaczej nie jestem w stanie tego nazwać - mówi w rozmowie z Gońcem płk Andrzej Derlatka, były szef Agencji Wywiadu i były ambasador RP w Korei Południowej.
Minęło 14 lat od pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Para prezydencka spoczęła na Wawelu 18 kwietnia 2010 roku. Tuż przed ceremonią kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, co wyjawił mu prezydent Lech Kaczyński. Ich rozmowa miała miejsce niedługo przed śmiercią prezydenta.
- Zaczynamy być uczeni idei matki Pawlaka, że sąd sądem, prawo prawem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Oczywiście sprawiedliwość przez nas definiowana. To jest zaczątek państwa mafijnego, bez względu na to, kto nim rządzi, bo to jest sytuacja, w której rządzą ludzie, a nie reguły - mówi w rozmowie z Gońcem prof. Marcin Matczak.
Media obiegła smutna informacja o odejściu znanego filozofa, historyka religii, a także eseisty i poety. Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko, miał 72 lata. Wielokrotnie krytykował rządy Prawa i Sprawiedliwości, a także politykę prowadzoną przez samego Jarosława Kaczyńskiego.
Jarosław Kaczyński bardzo przeżył śmierć swojej matki, do której doszło w 2013 r. Widać to chociażby podczas wizyty na warszawskich Powązkach, gdzie znajduje się grób Jadwigi Kaczyńskiej. Pomnik jest schludny, elegancki i wyjątkowo zadbany, a dodatkowo tonie w patriotycznych wiązankach. Jedną z nich pozostawiła po sobie dość zaskakująca osoba. Nasza redakcja ustaliła, kim był niespodziewany gość.
Piątkowe głosowania w Sejmie wywołały sporo emocji. Poseł Adam Gomoła zarzucił Jarosławowi Kaczyńskiemu, że ten "zamówił sobie wyrok" Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Lider Prawa i Sprawiedliwości bardzo szybko odniósł się do wypowiedzi młodego posła. Kaczyński zwrócił się bezpośrednio do Gomoły, mówiąc o "goebbelsowskiej propagandzie".
Już niebawem Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje, kto będzie stał na czele partii przez kolejne lata. Na razie swój udział w wyborach ogłosił jedynie aktualny lider ugrupowania Jarosław Kaczyński. Pozycja polityka wydaje się być niezagrożona, ale dyskusja na temat jego przyszłych następców wciąż się toczy. Radio ZET zapytało Polaków, kto mógłby zastąpić Kaczyńskiego.
Kolejny incydent podczas uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską. Jarosław Kaczyński zabrał jeden z wieńców złożonych pod pomnikiem smoleńskim w Warszawie. Prezes PiS wcześniej próbował przy użyciu kombinerek zdjąć tabliczkę dołączoną do kwiatów. Dodatkowo doszło do utarczki słownej z policjantem zabezpieczającym wydarzenie.
Roman Giertych zapowiedział, że chce, by Jarosław Kaczyński został przesłuchany wariografem, nazywanym potocznie wykrywaczem kłamstw. Polityk poinformował, że jest to związane z katastrofą smoleńską. Dodał, iż robi to w imieniu rodzin oficerów Biura Ochrony Rządu.
14. rocznica katastrofy smoleńskiej wzbudza duże zainteresowanie oraz jeszcze większe emocje. Przekonali się o tym Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, którzy pojawili się w środę (10 kwietnia) rano na pl. Piłsudzkiego. Politycy natychmiast zostali wygwizdani przez kontrmanifestantów, którzy skandowali uderzające w nich hasła. Były premier i prezes PiS w pewnym momencie musieli nawet schronić się za kordonem prywatnej firmy ochroniarskiej.
Jarosław Kaczyński pojawił się w niedzielę (7 kwietnia) w sztabie wyborczym PiS, gdzie świętował dobry wynik swojego ugrupowania w wyborach samorządowych 2024. Gdy przemawiał, za jego plecami dostrzec można było dawno niewidzianego polityka, o którym od dawna mówi się, że będzie chciał wrócić do walki o wysokie stanowiska. Zabrakło za to byłego premiera Mateusza Morawieckiego i Przemysława Czarnka. Czy rzeczywiście jest coś na rzeczy?
Jarosław Kaczyński skomentował wynik swojej partii w wyborach samorządowych 2024. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie krył zadowolenia z faktu, że sondażowe rezultaty wskazują, iż ugrupowanie zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmików wojewódzkich. Już na wstępie polityk ogłosił więc, że jego formacja odniosła kolejne, dziewiąte z kolei zwycięstwo. Wypowiedź zakończył natomiast wiele mówiącym cytatem ze światowej sławy pisarza.
Dziś najszczęśliwszym politykiem jest bez wątpienia Rafał Trzaskowski, który ponownie zdobył fotel prezydenta Warszawy w pierwszej turze i zdeklasował Tobiasza Bocheńskiego, który typowany był nawet na kandydata prawicy na prezydenta Polski. Choć Jarosław Kaczyński ogłosił triumf w wyborach do sejmików, to powody do zadowolenia ma też Donald Tusk, którego partia zmniejszyła dystans do odwiecznego rywala. Największy orzech do zgryzienia ma za to Włodzimierz Czarzasty. Tym razem Lewica znalazła się za Konfederacją i niebezpiecznie zbliża się do progu wyborczego.
“Na pewno ta runda zdecydowanie dla PiS i dla prezesa Kaczyńskiego” - tak obrady komisji ds. Pegasusa podsumował europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Nasz rozmówca odniósł się także w rozmowie do pierwszych 100 dni rządu Donalda Tuska - “W zasadzie niemal żadne konkrety nie zostały zrealizowane”.
W najbliższą niedzielę odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Mało optymistyczne nastroje panują w Prawie i Sprawiedliwości. “Przegramy” - wyznaje Jan Krzysztof Ardanowski. Jeden z czołowych polityków partii Jarosława Kaczyńskiego, podkreśla również brak zdolności koalicyjnych swojego ugrupowania.
Jarosław Kaczyński złożył w Wielką Sobotę 30 marca świąteczne życzenia wszystkim Polakom. Prezes PiS w krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych swojej partii mówił między innymi o "nadziei na lepszy los dla ojczyzny".
Jarosław Kaczyński odniósł się w środę 27 marca do wczorajszych działań służb ABW, które weszły do domu m.in. byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Prezes PiS stwierdził, że "to, co się dzieje, jest całkowicie nielegalne". - Nietrudno sobie wyobrazić, dlaczego to zostało podjęte - skomentował. Kolejne oświadczenie w tej sprawie wydał również sam Ziobro.
27,6 proc. Polek i Polaków uważa, że na przesłuchaniu Jarosława Kaczyńskiego przed komisją ds. nielegalnej inwigilacji lepiej niż jej członkowie wypadł prezes Prawa i Sprawiedliwości, zaś przeciwnego zdania jest 35,1 proc. pytanych - wynika z sondażu pracowni SW Research na zlecenie portalu Goniec.pl. Lider Zjednoczonej Prawicy odpowiadał na pytania o zakup i użycie Pegasusa w piątek 15 marca i zapewne nie po raz ostatni. Data kolejnego przesłuchania nie jest jeszcze znana.
Tomasz Terlikowski w nowym programie Gońca “Na osobności” nie żałował kościołowi gorzkich słów. Kryzys Kościoła nie jest przypadkowy i wynika z wieloletnich działań hierarchów? Polska znalazła się na prostej drodze do laicyzacji. Dane nie kłamią. W rozmowie niespodziewanie względem problemów Kościoła pojawił się wątek Prawa i Sprawiedliwości. - Jarosław Kaczyński ma w tym swoje niewątpliwe zasługi - mówił Tomasz Terlikowski w rozmowie z Mateuszem Baczyńskim.
Prezydium komisji śledczej ds. wyborów kopertowych podjęło decyzję o kalendarzu przesłuchań. Ujawniono, że według planu ostatnim świadkiem zostanie Jarosław Kaczyński. Według przewodniczącego komisji przesłuchanie prezesa PiS odbędzie się 23 maja.
Znane są najnowsze wyniki sondażu politycznego, który przeprowadził Instytut Badań Pollster. Doszło w nim do zmiany lidera. Jest to pierwsza taka sytuacja od czasu październikowych wyborów parlamentarnych. Przewaga jest jednak niewielka.