W niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów zamordowanych przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów w 1944. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Do miejscowości dotarły już dziesiątki tysięcy pielgrzymów.
Papież Franciszek naraził się Polakom. Słowa przywódcy Kościoła nie są zdaniem wiernych wystarczające. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Sposób, w jaki Watykan podchodzi do wojny w Ukrainie, a konkretnie brak potępienia Rosji za agresję, nie zyskał aprobaty i zrozumienia.
Nie milkną echa głośnej wypowiedzi papieża Franciszka, skierowanej do zgromadzonej w Petersburgu katolickiej młodzieży z Rosji. Po tym, jak oburzenie wyraziło ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wyjaśnień żąda także litewski resort. W tym celu "na dywanik" zaproszony został przedstawiciel Watykanu, abp Petar Rajič. Do spotkania ma dojść jeszcze na początku września.
Papież Franciszek po raz kolejny wywołał kontrowersje. Tym razem głowa Kościoła katolickiego spowodowała wstrząs swoim przemówieniem do młodych rosyjskich katolików. Oburzona wypowiedzianymi słowami jest przede wszystkim Ukraina, która zarzuca papieżowi szerzenie “imperialistycznej propagandy”. Stanowczo od takiego stanowiska odcina się jednak nuncjatura w Kijowie.
Kościół katolicki żyje jeszcze ostatnimi Światowymi Dniami Młodzieży, podczas których miało dojść do prawdziwego cudu. 16-letnia niewidoma dziewczyna z Hiszpanii odzyskała wzrok po dwóch latach życia w ciemnościach, co wywołało poruszenie na całym świecie. Teraz okazuje się jednak, że informując o sprawie, podano pewne fałszywe informacje dotyczące okoliczności zdarzenia. Wszelkie wątpliwości musiał więc rozwiać portugalski kapłan.
Wielkie wyróżnienie dla polskiego duchownego. Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zostanie mianowany przez papieża Franciszka kardynałem. O swojej decyzji głowa Kościoła poinformowała w niedzielę 9 lipca podczas cotygodniowej modlitwy z wiernymi Anioł Pański.
Zła wiadomość dla wszystkich wybierających się w najbliższych tygodniach do Watykanu. Papież Franciszek dopiero co nie mógł spotykać się z wiernymi z powodu operacji brzucha, a tymczasem podano, że jego lipcowe audiencje dla grup i środowe audiencje generalne także zostają odwołane. Wszystko ma mieć związek z jego pobytem w Domu Świętej Marty. Czy jest się o co martwić?
Według informacji Vatican News papieski wysłannik kardynał Matteo Maria Zuppi odwiedzi w dniach 28-29 czerwca Moskwę, w ramach misji pokojowej dotyczącej wojny na Ukrainie. Program rozmów wysłannika papieża Franciszka ds. Ukrainy nie został jednak ujawniony.
Jak poinformował Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Watykanu, papież Franciszek w najbliższy piątek wyjdzie ze szpitala. W Poliklinice Gemelli papież przebywa od 7 czerwca, gdzie przechodził operację jamy brzusznej z powodu przepukliny. Papieskie audiencje z tego powodu zawieszone są do 18 czerwca.
- Franciszek nie ma gorączki i jest stabilny pod względem hemodynamicznym. Papież przeszedł fizjoterapię oddechową i porusza się - poinformował Matteo Bruni, rzecznik Stolicy Apostolskiej w niedzielę, 11 czerwca. Przebywający w szpitalu ojciec święty przechodzi rekonwalescencję po operacji jamy brzusznej.
Papież Franciszek w środę 7 czerwca przeszedł operację mającą na celu naprawę przepukliny rozetnej, która była źródłem nawracających, bolesnych i pogarszających się zespołów subokluzyjnych. Watykan zabrał głos w sprawie stanu zdrowia papieża. Jest się czym niepokoić?
Papież Franciszek trafił dziś (7.06) do szpitala, gdzie został poddany operacji związanej z niedrożnością jelit. Głowa Kościoła przez kilka dni pozostanie w rzymskiej placówce medycznej. Jak przekazał operujący go lekarz, Franciszek dobrze zniósł zabieg i żartował, pytając medyka, kiedy odbędzie się kolejny.
Papież Franciszek lada dzień przejdzie operację. Włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano” poinformował, że hierarcha zmaga się z niedrożnością jelit. Wiadomość tę potwierdził rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Papieskie audiencje są odwołane przynajmniej do niedzieli 18 czerwca.
Papież Franciszek znalazł się w szpitalu. Głowa Kościoła katolickiego około godziny 11 we wtorek zameldowała się w klinice Gemelli. Wiadomości podała agencja ANSA. Znana jest przyczyna wizyty papieża w szpitalu.
Dziś (5.05) rozpoczyna się obiecana przez papieża Franciszka misja pokojowa w Ukrainie. Kardynał Matteo Zuppi zostanie wysłannikiem Stolicy Apostolskiej do Kijowa. Biuro Prasowe Watykanu ogłosiło informację o przybyciu papieskiego delegata.
Niepokojące doniesienia z Watykanu. Wszystkie piątkowe (26 maja) audiencje z udziałem papieża Franciszka zostały odwołane. Powodem ma być gorszy stan zdrowia głowy Kościoła katolickiego. Jak poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, hierarcha ma mieć “stan gorączkowy”.
Papież Franciszek podczas wizyty na Węgrzech zapowiedział, że Watykan wyśle przedstawiciela na misję pokojową do owładniętej wojną Ukrainy. Wiadomo już, że to zadanie przypadło kardynałowi Matteo Zuppiemu, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch. Czy duchowni osiągną cel? Według ekspertów to wątpliwe.
Papież Franciszek zlecił kardynałowi Matteo Zuppiemu, zadanie poprowadzenia misji, która ma złagodzić napięcia w konflikcie w Ukrainie. Wiadomość przekazana przez rzecznika Watykanu została poprzedzona wystąpieniem głowy Kościoła katolickiego podczas wizyty na Węgrzech.
Papież Franciszek wziął udział w forum III Kongresu na temat przyrostu naturalnego i przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu. W trakcie przemówienia biskup Rzymu opowiedział o pewnej sytuacji, w której "stracił cierpliwość". Jakiś czas temu nakrzyczał na wierną, która chciała, by pobłogosławił jej psa.
Koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa to najważniejsze wydarzenie soboty na całym świecie. Nowy monarcha brytyjski, podobnie jak jego poprzednicy, otrzymał z tej okazji całą masę prezentów, wśród których nie zabrakło upominku od papieża Franciszka. Głowa Kościoła Katolickiego nie pojawiła się w Londynie, ale wynagrodziła to władcy naprawdę hojnym podarunkiem. W ręce Karola III trafił prawdziwy unikat.
Papież Franciszek odwiedził Węgry. W ostatnim dniu pielgrzymki odprawił mszę na placu Kossutha w Budapeszcie, przed budynkiem parlamentu. Podczas homilii mówił, że smutny jest widok „zamkniętych bram dla tych, którzy są obcy, inni, migrujący, ubodzy”. Duchowny nawoływał do braterstwa i współpracy ponad podziałami.
Papież Franciszek na pokładzie samolotu lecącego z Rzymu do Budapesztu odniósł się do oskarżeń wysuwanych w stronę Jana Pawła II przez brata zaginionej 40 lat temu obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. Franciszek nazwał je głupotą.
Jan Paweł II został kanonizowany w 2014 roku i od tamtego czasu jego świętość była niemal niepodważalna. Cień w ostatnim okresie na osobę polskiego papieża rzuciły jednak doniesienia o przypadkach potencjalnego tuszowania pedofilii jeszcze za czasów, gdy ten był metropolitą krakowskim. Świętość Polaka oceniła obecna Głowa Kościoła Katolickiego, papież Franciszek.
Papież Franciszek w przyszłym tygodniu odbędzie pielgrzymkę do Budapesztu. W niedzielę 23 kwietnia podczas spotkania z wiernymi w Watykanie nawiązał do swoich planów. Stwierdził, że na centralną Europę wciąż „napierają lodowate wichry wojny”. Przypomniał o konieczności niesienia pomocy humanitarnej.
Papież Franciszek wygłosił przemówienie podczas spotkania na południowej modlitwie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Głowa Kościoła stanęła w obronie Jana Pawła II, bezpodstawnie oskarżonego przez brata poszukiwanej od 40 lat obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. Franciszek złożył również życzenia wiernym Kościołów wschodnich, którzy świętują Wielkanoc.
Papież Franciszek wygłosił homilię w trakcie mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w bazylice Świętego Piotra. Zachęcał do tego, by nie czuć się bezsilnym "wobec muru świata, w którym zdają się zawsze zwyciężać prawa najprzebieglejszych i najsilniejszych […] potęgi zła, konfliktów, które rozdzierają relacje […] raka korupcji, rozprzestrzeniania się niesprawiedliwości, lodowatych wichrów wojny". Tłumaczył, że zmartwychwstanie Pana Jezusa daje siłę "do pójścia naprzód".
Papież Franciszek, który ostatnie trzy dni spędził w szpitalu Gemelli w Rzymie, w sobotę 1 kwietnia opuścił placówkę medyczną. Kościelny hierarcha trafił pod opiekę lekarzy z trudnościami w oddychaniu. Tuż przed rzymską kliniką czekał na Ojca Świętego tłum przejętych wiernych. Jedna z kobiet, na widok Franciszka nie mogła powstrzymać silnych emocji.
Po trzech dniach niepokoju i oczekiwania, papież Franciszek opuścił szpital Gemelli w Rzymie. Głowa Kościoła Katolickiego trafiła tam w ostatnią środę, 29 marca z trudnościami w oddychaniu. Kościelny hierarcha z uśmiechem na twarzy pozdrawiał w sobotę przejętych wiernych. - Wciąż jeszcze żyję - oznajmił Franciszek.