Goniec.pl > Wiadomości > Papież Franciszek trafi na stół operacyjny. Ma poważne problemy zdrowotne
Irmina Jach
Irmina Jach 07.06.2023 17:45

Papież Franciszek trafi na stół operacyjny. Ma poważne problemy zdrowotne

Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Papież Franciszek lada dzień przejdzie operację. Włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano” poinformował, że hierarcha zmaga się z niedrożnością jelit. Wiadomość tę potwierdził rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Papieskie audiencje są odwołane przynajmniej do niedzieli 18 czerwca. 

Papież Franciszek przejdzie operację

Papież Franciszek w środę 7 czerwca, tuż po zakończeniu audiencji generalnej na placu św. Piotra, trafił do rzymskiej kliniki Gemelii, gdzie jeszcze dziś ma przejść operację związaną z niedrożnością jelit. Dzień wcześniej papież miał przejść we wspomnianej placówce badania, które przesądziły o konieczności chirurgicznej interwencji.

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 roku 84-letni wówczas hierarcha kościelny przeszedł operację zwężenia jelit. Usunięto mu wówczas około połowę jelita grubego. W szpitalu spędził wówczas 11 dni. Już wtedy przepuklina, która do dziś jest jednym z największych problemów zdrowotnych głowy Kościoła katolickiego, wywoływała dolegliwości bólowe.

Była pracownica cateringu ujawniła prawdę o szpitalnym jedzeniu. "Dolewanie wody do zupy na porządku dziennym"

Rzecznik Watykanu potwierdza doniesienia

Niepokojące wieści przekazane przez włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano” zostały potwierdzone przez rzecznika Watykanu Matteo Bruniego. - Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brzusznej i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - przekazał.

Potwierdził jednocześnie, że papież Franciszek znów boryka się z dolegliwościami bólowymi związanymi z przepukliną rozetną. Informacje o stanie jego zdrowia mają zostać uaktualnione już po zakończeniu operacji.

Absencja papieża

Papieskie audiencje są odwołane przynajmniej do niedzieli 18 czerwca. Zastrzeżono jednak, że absencja duchownego potrwa tyle, ile będzie trzeba, by wrócił do pełni sił. Bez jego udziału w sobotę 10 czerwca na placu Świętego Piotra i na ośmiu placach w innych krajach odbędzie się światowe spotkanie na temat braterstwa, w którym uczestniczyć będzie m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla.

Aktualizacja godz. 18:24 Włoska agencja Ansa, powołując się na źródła watykańskie, przekazała, że papież Franciszek jest już po operacji jamy brzusznej i został przewieziony do swojego pokoju na dziesiątym piętrze rzymskiej kliniki.