Goniec.pl > Wiadomości > Franciszek przeszedł operację. Są nowe informacje o stanie zdrowia papieża
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 07.06.2023 22:35

Franciszek przeszedł operację. Są nowe informacje o stanie zdrowia papieża

Papież Franciszek
VINCENZO PINTO/AFP/East News

Papież Franciszek trafił dziś (7.06) do szpitala, gdzie został poddany operacji związanej z niedrożnością jelit. Głowa Kościoła przez kilka dni pozostanie w rzymskiej placówce medycznej. Jak przekazał operujący go lekarz, Franciszek dobrze zniósł zabieg i żartował, pytając medyka, kiedy odbędzie się kolejny.

Papież Franciszek przeszedł operację

W lipcu 2021 roku papież przeszedł operację zwężenia jelit. Usunięto mu wówczas połowę jelita grubego. W szpitalu spędził wówczas 11 dni. Dziś (7.06) Franciszek tuż po zakończeniu audiencji generalnej na placu św. Piotra trafił do rzymskiej kliniki Gemelii, gdzie przeszedł operację związaną z niedrożnością jelit. Wczoraj przeszedł badania, które utwierdziły lekarzy w decyzji o przeprowadzeniu zabiegu.

- Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brzusznej, i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - przekazał rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, dodając, że papieżowi znów dolega ból związany z przepukliną rozetną.

Była pracownica cateringu ujawniła prawdę o szpitalnym jedzeniu. "Dolewanie wody do zupy na porządku dziennym"

Głowa Kościoła pozostanie przez kilka dni w szpitalu

Operacja miała być konieczna z powodu przepukliny powodującej "nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne". Pobyt 86-letniego Franciszka w placówce medycznej ma potrwać kilka dni, aby umożliwić papieżowi "normalny przebieg pooperacyjny i pełny powrót do zdrowia".

- Franciszek pozostanie w szpitalu przez czas niezbędny do przeprowadzenia operacji, a następnie wznowi działalność - zapowiadał kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, odpowiadając na pytania o stan zdrowia Franciszka.

Papież dobrze zniósł operację i znieczulenie

Na podstawie informacji z Watykanu włoska agencja informacyjna Ansa doniosła, że papież przeszedł pomyślnie operację jamy brzusznej i został przetransportowany do swojego pokoju na dziesiątym piętrze kliniki Gemelli. Audiencje papieskie zostały odwołane do 18 czerwca.

Jak przekazał operujący Franciszka prof. Sergio Alfieri, operację przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym bez powikłań. Ojciec Św. dobrze zareagował zarówno na zabieg, jak i na znieczulenie. Kiedy się obudził, żartował, pytając lekarza o to, kiedy odbędzie trzecia operacja. Prof. Alfieri dodał, że podczas zabiegu nie wykryto innych chorób czy patologii.

Źródło: Ansa