NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Karol III otrzymał z Watykanu niezwykły prezent. Papież Franciszek miał gest
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 06.05.2023 16:47

Karol III otrzymał z Watykanu niezwykły prezent. Papież Franciszek miał gest

Karol III, papież Franciszek
DAN CHARITY/AFP/East News, TIZIANA FABI/AFP/East News

Koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa to najważniejsze wydarzenie soboty na całym świecie. Nowy monarcha brytyjski, podobnie jak jego poprzednicy, otrzymał z tej okazji całą masę prezentów, wśród których nie zabrakło upominku od papieża Franciszka. Głowa Kościoła Katolickiego nie pojawiła się w Londynie, ale wynagrodziła to władcy naprawdę hojnym podarunkiem. W ręce Karola III trafił prawdziwy unikat.

Cały świat śle prezenty z okazji koronacji Karola III

Koronacja króla Karola III to bez wątpienia moment historyczny. Ostatni raz świat był świadkiem podobnych wydarzeń 70 lat temu, kiedy to na tron brytyjski wstępowała Elżbieta II, jednak tamta ceremonia aż pękała w szwach od przepychu.

Dzisiejsza uroczystość była o wiele skromniejsza i mniej kosztowna, ale nie mniej ważna. Tak naprawdę, Wielka Brytania zamierza świętować aż trzy dni, a poniedziałek będzie dla jej mieszkańców dniem wolnym od pracy z uwagi na ogłoszone wtedy święto narodowe.

Skoro jednak mowa o wielkiej fecie z najbardziej dostojnymi gośćmi, ta nie może odbyć się bez choćby drobnych, symbolicznych podarunków. Prezenty na tę okazję przygotowali przedstawiciele wielu przyjaznych Wielkiej Brytanii państw, w tym Watykanu.

Darmowe sanatorium dla tych emerytów. Wszystko dzięki nowym przepisom

Papież Franciszek miał ogromny gest

Warto przypomnieć, że w Anglii od wieków oficjalnym zwierzchnikiem Kościoła jest panujący monarcha, a nie papież. Kościół Anglii ma charakter państwowy, ale król Karol III, jeszcze jako książę Walii oznajmił, że chce, aby jego koronacja była wielokulturowa.

Niejednokrotnie z sympatią wyrażał się zresztą o Kościele katolickim, a w 2005 roku zdecydował się nawet przełożyć ślub z Camillą Parker Bowles z powodu pogrzebu św. Jana Pawła II. Dziś w Opactwie Westminsterskim nie zabrakło więc m.in. dostojników katolickich, a wyjątkowy podarunek od papieża Franciszka odegrał w czasie ceremonii ważną rolę.

Niezwykły podarunek z Watykanu

Dwa małe fragmenty krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. To właśnie znalazło się w specjalnej przesyłce Watykanu do Pałacu Buckingham, która wysłana została jako dar z okazji koronacji Karola III.

Owe fragmenty nowy monarcha zdecydował się wbudować w srebrny krzyż, niesiony na czele dzisiejszej procesji i poświęcony dodatkowo przez anglikańskiego biskupa Walii. Po koronacji ma on trafić do tamtejszego Kościoła, ale korzystać z niego będzie mógł też tamtejszy Kościół katolicki.

Przypomnijmy, że kwestia podarunku dla monarchy brytyjskiego nie należy do łatwych. Polska para prezydencka do końca wahała się, co zabrać ze sobą do Londynu. Lotnisko Heathrow z kolei musiało pogodzić się z odmową Karola III, który nie chciał nazwania swoim imieniem jednego z terminali.

Źródło: aleteia.org