Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Papież Franciszek wysyła kardynała na misję. Powodem wojna w Ukrainie
Irmina Jach
Irmina Jach 20.05.2023 21:50

Papież Franciszek wysyła kardynała na misję. Powodem wojna w Ukrainie

Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Papież Franciszek zlecił kardynałowi Matteo Zuppiemu, zadanie poprowadzenia misji, która ma złagodzić napięcia w konflikcie w Ukrainie. Wiadomość przekazana przez rzecznika Watykanu została poprzedzona wystąpieniem głowy Kościoła katolickiego podczas wizyty na Węgrzech.

Papież Franciszek wysyła kardynała na misję

Z informacji przekazanej przez rzecznika Matteo Bruniego wynika, że misja dyplomatyczna kardynała Matteo Zuppiego ma na celu „doprowadzenie do procesu pokojowego”. Komunikat nie określa żadnych szczegółów. - Termin tej misji i jej forma są obecnie studiowane - zaznaczyło biuro prasowe Watykanu.

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

Watykańska misja dyplomatyczna

Po wizycie papieża Franciszka na Węgrzech światowe media informowały, że na watykańską misję pokojową mieli zgodzić się zarówno Wołodymyr Zełenski, jak i Władimir Putin. Już wtedy wskazywano, że do owładniętej wojną Ukrainy uda się właśnie kardynał Matteo Zuppi, szef Episkopatu Włoch.

Spekulowano, że Federację Rosyjską odwiedzi z kolei arcybiskup Claudio Gugerotti, prefekt dykasterii ds. Kościołów Wschodnich i były nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, w Ukrainie, Białorusi, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie. Ten jednak wkrótce stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.

Deklaracja papieża Franciszka

W niedzielę 30 kwietnia podczas lotu z Budapesztu do Rzymu papież Franciszek oznajmił dziennikarzom, że trwa misja w sprawie pokoju na Ukrainie, która nie została jeszcze ogłoszona publicznie. Jego słowa spotkały się z błyskawiczną reakcją strony ukraińskiej. Informatorzy z otoczenia prezydenta w rozmowie ze stacją CNN stwierdzili, że Wołodymyr Zełenski nic o papieskiej misji nie wie i nie wyrażał zgody na rozmowy w jego imieniu. Kilka dni temu religijny portal Il Sismografo przekazał, że prezydent Ukrainy zmienił zdanie. 

Źródło: PAP/CNN/Il Sismografo