NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niepokojący komunikat Watykanu. Ujawnili, co dzieje się z papieżem Franciszkiem
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 08.06.2023 14:12

Niepokojący komunikat Watykanu. Ujawnili, co dzieje się z papieżem Franciszkiem

Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Papież Franciszek w środę 7 czerwca przeszedł operację mającą na celu naprawę przepukliny rozetnej, która była źródłem nawracających, bolesnych i pogarszających się zespołów subokluzyjnych. Watykan zabrał głos w sprawie stanu zdrowia papieża. Jest się czym niepokoić?

Watykan zabrał głos w sprawie stanu zdrowia papieża Franciszka

Jak przekazuje Watykan, zabieg chirurgiczny, któremu poddał się papież Franciszek 7 czerwca 2023, odbył się bez problemów i zajął trzy godziny. Głowa Kościoła przez cały ten czas przebywała pod pełnym znieczuleniem, które było niezbędne do przeprowadzenia laparotomii oraz operacji plastyczną ściany brzucha. Jak przekazano, powodem zabiegu była przepuklina rozetna, która powodowała powracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne, znacznie utrudniające papieżowi Franciszkowi normalne funkcjonowanie.

Głowa kościoła operowana była przez profesora chirurgii Sergio Alfieriego, który również odpowiedzialny był za zabieg chirurgiczny jelit, któremu poddał się w lipcu 2021 roku. Tuż po operacji papież Franciszek został przewieziony do swojego pokoju na dziesiątym piętrze kliniki Gemelli, gdzie dochodził do siebie. Jak przekazał Watykan, operacja przebiegła bez komplikacji i trwała trzy godziny. W związku z procesem rekonwalescencji papieskie audiencje - zarówno specjalne, jak i generalne - zostały zawieszone do 18 czerwca.

Dziś zna go cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu z młodości?

Jak długo papież Franciszek będzie wracał do zdrowia?

Profesor Sergio Alfieri przekazał również, że po operacji papieżem żartował i pytał, kiedy umawiają się na następną operację. Ponadto poinformował, że podczas badań nie stwierdzono u głowy Kościoła żadnych dodatkowych schorzeń i zaznaczył, że operacja ze środy "nie zostawi żadnych śladów" i wkrótce papież "będzie mógł prowadzić normalne życie" - na tyle, o ile to możliwe przy pełnionej przez niego roli.

Profesor Sergio Alfieri wyjaśnił przy okazji, że standardowy czas hospitalizacji po takim zabiegu wynosi zwykle od pięciu do siedmiu dni, ale w przypadku papieża należy pod uwagę jego wiek, który wynosi 86 lat. Oczywiste jest, że w jego przypadku powrót do pełni sił może zająć trochę dłużej, ale nie ma wątpliwości, że wkrótce papież będzie mógł prowadzić normalne życie i podróżować.

Czy papież w najbliższym czasie powróci do pełnienia obowiązków?

Po operacji Franciszek nie powinien podnosić ciężarów i musi pamiętać o noszeniu specjalnego pasa przepuklinowego. Jak relacjonował, Franciszek odpowiedział mu spojrzeniem mówiącym: "Jestem papieżem, nie podnoszę ciężarów".

Watykan uspokoił wierzących, że pomimo nieobecności papieża, w sobotę na placu Świętego Piotra odbędzie się spotkanie na temat braterstwa z udziałem około 30 laureatów Nagrody Nobla, z których pomocą ma zostać opracowany dokument, będący apelem o "solidarność, sprawiedliwość i pokój".