Goniec.pl > Wiadomości > Beatyfikacja rodziny Ulmów. Papież zdecydował: cała rodzina ogłoszona błogosławioną
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.09.2023 10:10

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Papież zdecydował: cała rodzina ogłoszona błogosławioną

papież
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

W niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów zamordowanych przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów w 1944. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Do miejscowości dotarły już dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

Historia rodziny Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie, wspólnie z dziećmi, mieszkali we wsi Markowa na Podkarpaciu. Podczas niemieckiej okupacji, mimo świadomości zagrożenia życia, dali schronienie i pomogli ośmiu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi, a także dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej: Gołdzie Grünfeld i Lei Didner oraz jej małej córeczce. 

Okupanci odkryli, że Polacy ukrywali w swoim domu Żydów. W 1944 roku żandarm Eilert Dieken w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polsce wydał rozkaz rozstrzelania małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci. 

rodzina ulmow.png
archiwum Muzeum Historii Żydów Polskich/rodzina Ulmów
Bulwersujące nagranie z Gdańska. Nastolatkowie zaatakowani przez agresorów

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Andrzej Duda: "Jesteśmy dumni"

Decyzją papieża Franciszka, cała Rodzina Ulmów zostanie ogłoszona błogosławionymi. 10 września w miejscowości Markowa na Podkarpaciu o godzinie 10:00 odbędzie się beatyfikacja zamordowanej w czasie II wojny światowej Rodziny Ulmów. Jest to pierwsze polskie małżeństwo, które zostanie beatyfikowane z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym. Msza św. beatyfikacyjna rodziny Ulmów odbędzie się na stadionie w Markowej.

Wraz z kardynałem Marcello Semeraro liturgię koncelebrować będzie blisko 900 księży i ponad 60 biskupów z Polski i zagranicy. W uroczystości wezmą władze także przedstawiciele polskich władz na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. 

- Jako Polacy jesteśmy dumni, że 10 września 2023 roku rodzina Ulmów, naszych rodaków, zostanie włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Znaczenie tego wydarzenia wykracza poza wymiar religijny - zapowiadał Andrzej Duda. Prezydent objął Patronatem Honorowym wydarzenia towarzyszące beatyfikacji. 

Wydarzeniem żyje niemal cały świat

Organizatorzy przewidują, że na uroczystości do Markowej przyjedzie ok. 30 tysięcy pielgrzymów. Tą beatyfikacją, określaną jako "pod wieloma względami bezprecedensową", żyje niemal cały świat.

Jeśli wziąć pod uwagę transmisje telewizyjne, radiowe, oraz internetowe, a także obecność najwyższych władz państwowych z Prezydentem RP, naczelnym Rabinem Polski i wysoką delegacją z Izraela, to beatyfikacja rodziny Ulmów rzeczywiście będzie wydarzeniem wyjątkowym. Na miejscu od rana pracują również służby, które zabezpieczają uroczystość.

Źródło: PAP