Goniec.pl > Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek - 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego od 13 marca 2013.

papież
10.09.2023 10:10 Beatyfikacja rodziny Ulmów. Papież zdecydował: cała rodzina ogłoszona błogosławioną

W niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów zamordowanych przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów w 1944. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Do miejscowości dotarły już dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

papież Franciszek
09.09.2023 12:43 Papież Franciszek naraził się wiernym. Polacy wskazali jasno, chodzi o Ukrainę

Papież Franciszek naraził się Polakom. Słowa przywódcy Kościoła nie są zdaniem wiernych wystarczające. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Sposób, w jaki Watykan podchodzi do wojny w Ukrainie, a konkretnie brak potępienia Rosji za agresję, nie zyskał aprobaty i zrozumienia. 

papież Franciszek
01.09.2023 15:31 Słowa papieża Franciszka wywołały burzę. MSZ Litwy żąda wyjaśnień

Nie milkną echa głośnej wypowiedzi papieża Franciszka, skierowanej do zgromadzonej w Petersburgu katolickiej młodzieży z Rosji. Po tym, jak oburzenie wyraziło ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wyjaśnień żąda także litewski resort. W tym celu "na dywanik" zaproszony został przedstawiciel Watykanu, abp Petar Rajič. Do spotkania ma dojść jeszcze na początku września.

Papież Franciszek
29.08.2023 08:15 Papież Franciszek zwrócił się do Rosjan. W Ukrainie zawrzało

Papież Franciszek po raz kolejny wywołał kontrowersje. Tym razem głowa Kościoła katolickiego spowodowała wstrząs swoim przemówieniem do młodych rosyjskich katolików. Oburzona wypowiedzianymi słowami jest przede wszystkim Ukraina, która zarzuca papieżowi szerzenie “imperialistycznej propagandy”. Stanowczo od takiego stanowiska odcina się jednak nuncjatura w Kijowie.

papież Franciszek
10.08.2023 11:47 Cud na Światowych Dniach Młodzieży? Ksiądz zdementował "błędne informacje"

Kościół katolicki żyje jeszcze ostatnimi Światowymi Dniami Młodzieży, podczas których miało dojść do prawdziwego cudu. 16-letnia niewidoma dziewczyna z Hiszpanii odzyskała wzrok po dwóch latach życia w ciemnościach, co wywołało poruszenie na całym świecie. Teraz okazuje się jednak, że informując o sprawie, podano pewne fałszywe informacje dotyczące okoliczności zdarzenia. Wszelkie wątpliwości musiał więc rozwiać portugalski kapłan.

papież Franciszek pilne
09.07.2023 13:48 Papież Franciszek podjął decyzję ws. polskiego arcybiskupa

Wielkie wyróżnienie dla polskiego duchownego. Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zostanie mianowany przez papieża Franciszka kardynałem. O swojej decyzji głowa Kościoła poinformowała w niedzielę 9 lipca podczas cotygodniowej modlitwy z wiernymi Anioł Pański.

papież Franciszek
02.07.2023 12:28 Papież Franciszek dopiero przeszedł operację. Teraz odwołuje spotkania z wiernymi

Zła wiadomość dla wszystkich wybierających się w najbliższych tygodniach do Watykanu. Papież Franciszek dopiero co nie mógł spotykać się z wiernymi z powodu operacji brzucha, a tymczasem podano, że jego lipcowe audiencje dla grup i środowe audiencje generalne także zostają odwołane. Wszystko ma mieć związek z jego pobytem w Domu Świętej Marty. Czy jest się o co martwić?

Matteo Zuppi
28.06.2023 22:45 Tajemnicza wizyta papieskiego wysłannika w Moskwie. Wyciekły pierwsze szczegóły

Według informacji Vatican News papieski wysłannik kardynał Matteo Maria Zuppi odwiedzi w dniach 28-29 czerwca Moskwę, w ramach misji pokojowej dotyczącej wojny na Ukrainie. Program rozmów wysłannika papieża Franciszka ds. Ukrainy nie został jednak ujawniony.

Papież Franciszek
15.06.2023 22:49 Nowy komunikat Watykanu ws. papieża Franciszka. Zapadła decyzja

Jak poinformował Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Watykanu, papież Franciszek w najbliższy piątek wyjdzie ze szpitala. W Poliklinice Gemelli papież przebywa od 7 czerwca, gdzie przechodził operację jamy brzusznej z powodu przepukliny. Papieskie audiencje z tego powodu zawieszone są do 18 czerwca.

Papież Franciszek
11.06.2023 16:47 Watykan wydał komunikat dotyczący zdrowia papieża Franciszka

- Franciszek nie ma gorączki i jest stabilny pod względem hemodynamicznym. Papież przeszedł fizjoterapię oddechową i porusza się - poinformował Matteo Bruni, rzecznik Stolicy Apostolskiej w niedzielę, 11 czerwca. Przebywający w szpitalu ojciec święty przechodzi rekonwalescencję po operacji jamy brzusznej.

Papież Franciszek
08.06.2023 14:12 Niepokojący komunikat Watykanu. Ujawnili, co dzieje się z papieżem Franciszkiem

Papież Franciszek w środę 7 czerwca przeszedł operację mającą na celu naprawę przepukliny rozetnej, która była źródłem nawracających, bolesnych i pogarszających się zespołów subokluzyjnych. Watykan zabrał głos w sprawie stanu zdrowia papieża. Jest się czym niepokoić?

Papież Franciszek
07.06.2023 22:35 Franciszek przeszedł operację. Są nowe informacje o stanie zdrowia papieża

Papież Franciszek trafił dziś (7.06) do szpitala, gdzie został poddany operacji związanej z niedrożnością jelit. Głowa Kościoła przez kilka dni pozostanie w rzymskiej placówce medycznej. Jak przekazał operujący go lekarz, Franciszek dobrze zniósł zabieg i żartował, pytając medyka, kiedy odbędzie się kolejny.

Papież Franciszek
07.06.2023 17:45 Papież Franciszek trafi na stół operacyjny. Ma poważne problemy zdrowotne

Papież Franciszek lada dzień przejdzie operację. Włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano” poinformował, że hierarcha zmaga się z niedrożnością jelit. Wiadomość tę potwierdził rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Papieskie audiencje są odwołane przynajmniej do niedzieli 18 czerwca. 

papież Franciszek
06.06.2023 13:28 Papież Franciszek w szpitalu. Wiemy, co się dzieje

Papież Franciszek znalazł się w szpitalu. Głowa Kościoła katolickiego około godziny 11 we wtorek zameldowała się w klinice Gemelli. Wiadomości podała agencja ANSA. Znana jest przyczyna wizyty papieża w szpitalu.

Matteo Zuppi
05.06.2023 14:29 Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie

Dziś (5.05) rozpoczyna się obiecana przez papieża Franciszka misja pokojowa w Ukrainie. Kardynał Matteo Zuppi zostanie wysłannikiem Stolicy Apostolskiej do Kijowa. Biuro Prasowe Watykanu ogłosiło informację o przybyciu papieskiego delegata.

Papież Franicszek
26.05.2023 16:38 Pilny komunikat Watykanu. Papież Franciszek jest chory, odwołano wszystkie audiencje

Niepokojące doniesienia z Watykanu. Wszystkie piątkowe (26 maja) audiencje z udziałem papieża Franciszka zostały odwołane. Powodem ma być gorszy stan zdrowia głowy Kościoła katolickiego. Jak poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, hierarcha ma mieć “stan gorączkowy”.

Papież Franciszek
21.05.2023 19:08 Wysłannik papieża Franciszka zakończy wojnę w Ukrainie? "Misja niemożliwa"

Papież Franciszek podczas wizyty na Węgrzech zapowiedział, że Watykan wyśle przedstawiciela na misję pokojową do owładniętej wojną Ukrainy. Wiadomo już, że to zadanie przypadło kardynałowi Matteo Zuppiemu, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch. Czy duchowni osiągną cel? Według ekspertów to wątpliwe. 

Papież Franciszek
20.05.2023 21:50 Papież Franciszek wysyła kardynała na misję. Powodem wojna w Ukrainie

Papież Franciszek zlecił kardynałowi Matteo Zuppiemu, zadanie poprowadzenia misji, która ma złagodzić napięcia w konflikcie w Ukrainie. Wiadomość przekazana przez rzecznika Watykanu została poprzedzona wystąpieniem głowy Kościoła katolickiego podczas wizyty na Węgrzech.

papież Franciszek
13.05.2023 15:21 Papież Franciszek nie wytrzymał, gdy usłyszał prośbę wiernej. Niewiarygodne, czego od niego chciała

Papież Franciszek wziął udział w forum III Kongresu na temat przyrostu naturalnego i przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu. W trakcie przemówienia biskup Rzymu opowiedział o pewnej sytuacji, w której "stracił cierpliwość". Jakiś czas temu nakrzyczał na wierną, która chciała, by pobłogosławił jej psa.

Karol III, papież Franciszek
06.05.2023 16:47 Karol III otrzymał z Watykanu niezwykły prezent. Papież Franciszek miał gest

Koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa to najważniejsze wydarzenie soboty na całym świecie. Nowy monarcha brytyjski, podobnie jak jego poprzednicy, otrzymał z tej okazji całą masę prezentów, wśród których nie zabrakło upominku od papieża Franciszka. Głowa Kościoła Katolickiego nie pojawiła się w Londynie, ale wynagrodziła to władcy naprawdę hojnym podarunkiem. W ręce Karola III trafił prawdziwy unikat.

Papież Franciszek
30.04.2023 13:12 Papież Franciszek na Węgrzech. "Smutny jest widok zamkniętych bram"

Papież Franciszek odwiedził Węgry. W ostatnim dniu pielgrzymki odprawił mszę na placu Kossutha w Budapeszcie, przed budynkiem parlamentu. Podczas homilii mówił, że smutny jest widok „zamkniętych bram dla tych, którzy są obcy, inni, migrujący, ubodzy”. Duchowny nawoływał do braterstwa i współpracy ponad podziałami.

Papież Franciszek
28.04.2023 21:12 Papież Franciszek nie gryzł się w język ws. Jana Pawła II. "To głupota"

Papież Franciszek na pokładzie samolotu lecącego z Rzymu do Budapesztu odniósł się do oskarżeń wysuwanych w stronę Jana Pawła II przez brata zaginionej 40 lat temu obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. Franciszek nazwał je głupotą.

Jan Paweł II, Franciszek
24.04.2023 14:53 Papież Franciszek przerwał milczenie ws. świętości Jana Pawła II. Nie wszystkim spodobają się te słowa

Jan Paweł II został kanonizowany w 2014 roku i od tamtego czasu jego świętość była niemal niepodważalna. Cień w ostatnim okresie na osobę polskiego papieża rzuciły jednak doniesienia o przypadkach potencjalnego tuszowania pedofilii jeszcze za czasów, gdy ten był metropolitą krakowskim. Świętość Polaka oceniła obecna Głowa Kościoła Katolickiego, papież Franciszek.

Papież Franciszek
23.04.2023 18:07 Złowieszcze słowa papieża Franciszka. "Napierają tam lodowate wichry wojny"

Papież Franciszek w przyszłym tygodniu odbędzie pielgrzymkę do Budapesztu. W niedzielę 23 kwietnia podczas spotkania z wiernymi w Watykanie nawiązał do swoich planów. Stwierdził, że na centralną Europę wciąż „napierają lodowate wichry wojny”. Przypomniał o konieczności niesienia pomocy humanitarnej.

Franciszek o Janie Pawle II
16.04.2023 16:39 Papież Franciszek przerwał milczenie. Chodzi o Jana Pawła II

Papież Franciszek wygłosił przemówienie podczas spotkania na południowej modlitwie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Głowa Kościoła stanęła w obronie Jana Pawła II, bezpodstawnie oskarżonego przez brata poszukiwanej od 40 lat obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. Franciszek złożył również życzenia wiernym Kościołów wschodnich, którzy świętują Wielkanoc.

None
09.04.2023 09:22 Świąteczna homilia papieża Franciszka. Zwrócił się do wiernych z ważnym apelem

Papież Franciszek wygłosił homilię w trakcie mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w bazylice Świętego Piotra. Zachęcał do tego, by nie czuć się bezsilnym "wobec muru świata, w którym zdają się zawsze zwyciężać prawa najprzebieglejszych i najsilniejszych […] potęgi zła, konfliktów, które rozdzierają relacje […] raka korupcji, rozprzestrzeniania się niesprawiedliwości, lodowatych wichrów wojny". Tłumaczył, że zmartwychwstanie Pana Jezusa daje siłę "do pójścia naprzód".

Papież Franciszek
01.04.2023 13:06 Papież Franciszek opuścił szpital. Kobieta nagle rzuciła mu się na szyję, nagranie obiega sieć

Papież Franciszek, który ostatnie trzy dni spędził w szpitalu Gemelli w Rzymie, w sobotę 1 kwietnia opuścił placówkę medyczną. Kościelny hierarcha trafił pod opiekę lekarzy z trudnościami w oddychaniu. Tuż przed rzymską kliniką czekał na Ojca Świętego tłum przejętych wiernych. Jedna z kobiet, na widok Franciszka nie mogła powstrzymać silnych emocji. 

Papież Franciszek
01.04.2023 11:52 Papież Franciszek opuścił szpital. Z uśmiechem na twarzy pozdrawiał wiernych. "Wciąż żyję"

Po trzech dniach niepokoju i oczekiwania, papież Franciszek opuścił szpital Gemelli w Rzymie. Głowa Kościoła Katolickiego trafiła tam w ostatnią środę, 29 marca z trudnościami w oddychaniu. Kościelny hierarcha z uśmiechem na twarzy pozdrawiał w sobotę przejętych wiernych. - Wciąż jeszcze żyję - oznajmił Franciszek.