Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek – kim jest? Podstawowe informacje

Papież Franciszek to argentyński duchowny rzymskokatolicki i zarazem 266. Papież Kościoła Katolickiego. Jego pontyfikat poprzedziła abdykacja Benedykta XVI. Jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym od 1300 lat papieżem spoza Europy. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Roku magazynu „Time”.

 • Pełne imię: Franciszek
 • Imię i nazwisko przed pontyfikatem: Jorge Mario Bergoglio
 • Data urodzenia: 17 grudnia 1936
 • Miejsce urodzenia: Buenos Aires, Argentyna 
 • Wykształcenie: wyższe (licencjat z filozofii); studiował także literaturę, psychologię i teologię.
 • Rodzice: Mario Jose Bergoglio i Regina Maria Sivori
 • Rodzeństwo: dwie siostry (Maria Elena Bergoglio i Marta Regina Bergoglio) i dwóch braci (Oscar Adrian Bergoglio i Alberto Bergoglio)
 • Stan cywilny: celibat kapłański
 • Zawód: duchowny katolicki, jezuita, 266. Papież i zarazem Biskup Rzymu, Suweren Państwa Watykańskiego
 • Data święceń kapłańskich: 13 grudnia 1969
 • Data ślubów zakonnych: 22 kwietnia 1973
 • Data wyboru na papieża: 13 marca 2013

Papież Franciszek jest pochodzenia włoskiego – jego rodzice uciekli z Włoch do Argentyny gdy władzę objął tam Benito Mussolini. Franciszek jest poliglotą – biegle posługuje się siedmioma językami: angielskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim, łaciną i piemonckim. Częściowo zna język portugalski i klasyczną grekę.

Papież Franciszek – poglądy i pontyfikat

Poglądy papieża Franciszka są bardzo liberalne, co budzi wiele kontrowersji wśród niektórych środowisk związanych z kościołem rzymskokatolickim. Niektórzy zarzucają mu nawet jawnie poglądy lewicowe. Papież Franciszek jest bowiem zadeklarowanym przeciwnikiem kapitalizmu i wolnego rynku, konsumpcjonizmu i nadmiernego rozwoju. Popiera prawo osób homoseksualnych do zawierania formalnych związków i stoi na stanowisku, że Kościół powinien być otwarty na społeczność LGBT.

Papież Franciszek zdecydowanie odżegnał się także od wszelkiego nacjonalizmu i krytykuje nietolerancję religijną. Nawołuje do pilnego zaangażowania się społeczeństwa w walkę ze zmianami klimatu, a w czasie kryzysu uchodźczego wspierał przyjmowanie imigrantów przez kraje europejskie. Niemniej, w kwestiach takich jak aborcja, celibat czy kapłaństwo kobiet, popiera tradycyjne stanowisko Kościoła.

Papież Franciszek – kontrowersje 

Rozliczne kontrowersje wokół osoby papieża Franciszka budzą także niektóre z jego działań. Jedną z najgłośniej komentowanych kwestii jest jego rzekoma współpraca z juntą w Argentynie, w czasie tzw. „brudnej wojny” (1976 – 1982). Sam papież wielokrotnie im zaprzeczał, twierdząc nawet, że aktywnie wspierał osoby prześladowane. Słowa te potwierdziło wielu świadków, jednak od czasu do czasu temat jest ponownie komentowany publicznie.

Najświeższą z kontrowersji jest jednak szereg niefortunnych wypowiedzi Franciszka na temat inwazji Rosji na Ukrainę. Uznał na przykład, że jednym z powodów agresji Putina było „szczekanie NATO pod drzwiami Rosji”. Sprzeciwił się także dostawom broni na Ukrainę twierdząc, że niepotrzebnie doprowadzi to do eskalacji konfliktu.

Pokaż więcej

papież Franciszek
19.05.2024 14:28 W Watykanie zapadła ostateczna decyzja. Od dziś obowiązuje nowy dokument

W niedzielę (19 maja) w życie wchodzi nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary. Rozpatruje on sześć możliwości różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Nowe normy dotyczą m.in. objawień, cudów maryjnych czy opętania przez demony. Watykan instruuje poprzez nie, w jaki sposób rozpoznawać poszczególne zjawiska, a także kto może brać udział w ich identyfikacji.

Papież Franciszek
24.04.2024 19:53 Papież Franciszek nagle zwrócił się do Polaków. Padły ważne słowa

Podczas odbywającej się w środę 24 kwietnia, cotygodniowej audiencji generalnej w Watykanie, papież Franciszek zwrócił się ze specjalnym apelem do Polaków. Biskup Rzymu nawiązał  do zbliżającej się rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, z okazji której odbędzie się w Watykanie uroczysta msza św. 

papież
19.04.2024 14:55 Papież Franciszek zaapelował o pokój. ”Ciemne chmury nad ludzkością”

Podczas spotkania z młodzieżą w Watykanie, papież ostrzegał o “ciemnych chmurach” gromadzących się nad ludzkością. Mówił o wojnie oraz o problemach społecznych i tych związanych z ekologią. 

papież Franciszek
30.03.2024 08:11 Papież Franciszek poważnie chory? Niepokój w Watykanie

W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum odbyła się Droga Krzyżowa, w której nie uczestniczył papież Franciszek. O jego nieobecności biuro prasowe w Watykanie poinformowało w ostatniej chwili, tłumacząc to troską o zdrowie papieża. W ostatnim czasie coraz częściej podnoszony jest temat słabego stanu zdrowia Franciszka.

Jan Paweł II, papież Franciszek
25.03.2024 13:52 Problemy papieża Franciszka. Zwrócili uwagę na szczegóły i śmierć Jana Pawła II

Niedziela Palmowa była w Watykanie wyjątkowa, wszystko ze względu  na problemy zdrowotne papieża Franciszka. Wierni zgromadzeni na mszy świętej nie usłyszeli kazania. To pierwszy taki przypadek od 19 lat. Miało to miejsce niedługo przed śmiercią Jana Pawła II.

papież franciszek
20.03.2024 21:41 Papież Franciszek z apelem do Polaków. ”To moje marzenie”

Papież Franciszek zwrócił się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Jego marzeniem jest, aby Polska była ”ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie”. Ponownie odniósł się do trwających konfliktów i prosił o działania na rzecz zakończenia wojny.

papież Franciszek
15.03.2024 22:14 Papież Franciszek podpisał list z rezygnacją. Zdradził, kiedy go wyciągnie

Papież Franciszek nie przestaje zaskakiwać. Po ostatniej, kontrowersyjnej wypowiedzi na temat Ukrainy, głowa Kościoła katolickiego zszokowała wyznaniem na swój własny temat. 87-letni biskup Rzymu postanowił zdradzić opinii publicznej, co mogłoby przekonać go do pójścia w ślady Benedykta XVI i ewentualnej abdykacji. Kapłan ma już nawet pomysł, czym mógłby się wówczas zająć.

papież Franciszek
02.03.2024 16:28 Papież Franciszek nie mógł nawet przeczytać tekstu. Wiemy, na co choruje

Wierni na całym świecie mają kolejne powody do zmartwień. Stan papieża Franciszka zdaje się być coraz gorszy, a wszystko po tym, jak Stolica Apostolska poinformowała, iż przechodzi on przez “lekki stan grypowy”. W sobotę Biskup Rzymu nie był nawet w stanie przeczytać przygotowanego wcześniej przemówienia. Wcześniej zaś odwołał kilka ważnych audiencji. 

abp Dzięga duchowny
25.02.2024 12:21 Abp Andrzej Dzięga odchodzi. Ciążyły na nim poważne zarzuty

Zgodnie z komunikatem nuncjatury apostolskiej, papież Franciszek przyjął już rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Nie będzie on już metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Dziennikarze dotarli do listu, jaki hierarcha napisał do swoich kapłanów.

papież franciszek uśmiech
31.01.2024 14:42 Papież Franciszek nagle zwrócił się z apelem do wszystkich Polaków. Padły znaczące słowa

Papież miał ważny apel do Polaków podczas spotkania z wiernymi na środowej audiencji. Podkreślił także, że trzeba zbudować „cywilizację miłości”. Przypomniał o okrucieństwie, które ma teraz miejsce na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie. Zwrócił się także z apelem do światowych przywódców.

papież Franciszek
21.01.2024 19:15 Wystarczyło jedno zdanie. Burza po słowach papieża Franciszka

Papież Franciszek znów wywołał poruszenie w Kościele. Następca św. Piotra w jednym z wywiadów podzielił się osobliwą opinią na temat istnienia piekła. To z kolei stało się punktem wyjścia do dyskusji na temat tego, czy przez lata karmiono nas nieuzasadnionymi lękami przed potępieniem. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Dyskusja na ten temat trwa od wieków.

papież franciszek
18.01.2024 15:04 Papież Franciszek kolejny raz zaskoczył wiernych. Odwołał się do Jana Pawła II

Papież Franciszek zaskoczył wiernych podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Odważnie wypowiadał się na temat seksu, rozwiązłości i pornografii. Głowa Kościoła katolickiego zwróciła się także bezpośrednio do Polaków.

papież franciszek uśmiech
04.01.2024 18:16 Rewolucyjna decyzja papieża oburzyła wielu księży. Watykan wydał pilny komunikat

Watykan wystosował nowe oświadczenie ws. ogłoszonego niedawno błogosławieństwa dla par jednopłciowych. W jego opinii decyzja nie może być postrzegana w kategorii herezji czy bluźnierstwa, ale jednocześnie zauważa, że w niektórych przypadkach owe błogosławieństwo może być „nierozważne”.

papież Franciszek
22.12.2023 10:48 Nowe stanowisko Kościoła ws. rozwodników. Watykan właśnie wydał przełomową decyzję

Ważna wiadomość z Watykanu dla wszystkich wierzących rozwodników. Stolica Apostolska wydała właśnie oświadczenie, w którym zajęła jasne stanowisko dotyczące udzielania komunii świętej osobom po rozwodzie i w nowych związkach. Chodzi dokładniej o katolików, niepraktykujących abstynencji seksualnej. Nowe stanowisko oparte jest przede wszystkim na wydanej w 2016 r. adhortacji papieża Franciszka.

Michał Woźnicki papież Franciszek
21.12.2023 15:37 Papież Franciszek miał dość. Polski ksiądz wydalony ze stanu duchownego

Papież Franciszek wykluczył księdza Michała Woźnickiego ze stanu duchownego. Były salezjanin „pozostaje obecnie poza wspólnotą Kościoła Katolickiego”. Ukarany za nic ma decyzję głowy Kościoła. - Cóż nam jest robić? Róbmy swoje! (...) Ja tu zostaję - powiedział Michał Woźnicki. Papież Franciszek został wprost obrażony.

papież Franciszek
17.12.2023 11:36 Ważne informacje dotyczące Franciszka. Kuria papieska wydała specjalne oświadczenie

Bardzo ważny dzień dla wszystkich katolików na świecie. W niedzielę 17 grudnia 87. urodziny obchodzi papież Franciszek. Z tej okazji specjalne oświadczenie wydała diecezja rzymska. Obecny Biskup Rzymu zalicza się już do grona najstarszych urzędujących papieży.

Pogrzeb
14.12.2023 15:40 Kościół wprowadza ważne zmiany dotyczące pogrzebów. Zatwierdził je papież Franciszek

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary ogłosiła we wtorek ważne zmiany dotyczące pochówku zmarłych. Dokument określający nowe postanowienia został zatwierdzony przez papieża Franciszka oraz prefekta dykasterii kardynała Victora Manuela Fernandeza.

papiez franciszek mezczyzni fotel religia
03.12.2023 11:49 Stan zdrowia papieża Franciszka. Watykan wydał ważny komunikat

Watykan poinformował, że stan papieża Franciszka uległ poprawie. Nie opuścił swoich obowiązków i jak w zeszłym tygodniu odmówił w niedzielę modlitwę Anioł Pański w kaplicy Domu Świętej Marii.

papież Franciszek
29.11.2023 15:15 Fatalne wieści z Watykanu. Papież Franciszek musiał się ugiąć, nawet nie kryje żalu

Kolejne wysoce niepokojące informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka. Biskup Rzymu od weekendu zmaga się zapaleniem dolnych dróg oddechowych, a teraz ponownie musiał zrezygnować ze swoich śmiałych planów. Już w piątek miał bowiem uczestniczyć w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. Niestety, lekarze byli co do tego pomysłu sceptyczni.

Papież Franciszek
27.11.2023 12:55 Papież Franciszek ma problemy zdrowotne. Watykan przekazał najnowsze wieści

Jak kilka dni temu informowało biuro prasowe Watykanu, papież Franciszek mierzy się z kolejnymi problemami zdrowotnymi. Głowa Kościoła katolickiego odbyła badania w klinice Gemelli. W poniedziałek przekazano najnowsze informacje w sprawie stanu zdrowia papieża.

papież Franciszek
26.11.2023 13:53 Stan zdrowia papieża Franciszka zmusił go do zerwania z tradycją. Wierni byli zaskoczeni

Pierwszy taki przypadek od czasu, gdy papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat. W Watykanie zrezygnowano z tradycji i głowę kościoła zastąpił ksiądz. Następca św. Piotra połączył się jednak z wiernymi zdalnie i ujawnił, co było przyczyną zaskakującej decyzji.

papież Franciszek
25.11.2023 20:19 Papież Franciszek znów trafił do szpitala. Watykan przekazał niepokojące informacje

Niepokojące wieści z Watykanu. Jak przekazało biuro prasowe Stolicy Piotrowej, papież Franciszek mierzy się z kolejnymi zdrowotnymi komplikacjami. Są one na tyle poważne, że głowa Kościoła katolickiego musiała odwołać sobotnie plany i udać się na badania do kliniki Gemelli. Nie wiadomo też, czy weźmie udział w niedzielnej modlitwie Anioł Pański.

papież Franciszek
15.11.2023 15:07 Kościół zmieni zasady bezmięsnych piątków? Apel trafił już do papieża Franciszka

Nasze matki i babcie zapewne doskonale pamiętają obowiązujące w Kościele bezmięsne piątki. Dziś niejedzenie mięsa w piątym dniu tygodnia jest już naszym wyborem, a nie obowiązkiem, ale wszystko może się zmienić. Ekologiczna organizacja Sustainable Earth Eating zaapelowała do papieża o przywrócenie zakazu. Czy znany ze swojego ekologicznego trybu życia Franciszek wróci do starej tradycji?

papież Franciszek
12.11.2023 20:06 Papież Franciszek nie przebierał w słowach. "Basta, basta, basta"

Papież Franciszek nie pozostaje ślepy na okrucieństwa dziejące się na świecie i nieustannie apeluje o pokój w miejscach, gdzie toczą się konflikty zbrojne. Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie głowa Kościoła zwróciła uwagę przede wszystkim na trwającą od ponad miesiąca wojnę w Strefie Gazy. Następca Św. Piotra w wyjątkowo emocjonalnych słowach prosił o wstrzymanie ognia i uwolnienie zakładników. - Basta, basta, basta - grzmiał.

Papież Franciszek
10.11.2023 11:36 Przełomowa decyzja Watykanu odnośnie osób LGBT. Jest ważne stanowisko dot. chrztu

Przełomowa decyzja w Kościele Katolickim odnośnie osób LGBT. W środę 8 listopada Watykańska Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że osoba transseksualna ma prawo do otrzymania sakramentu chrztu. To jednak nie wszystko. Podpisany dokument reguluje również inne ważne kwestie dla społeczności LGBT.

papież Franciszek wózek inwalidzki
06.11.2023 14:35 Niepokojące informacje dotyczące stanu zdrowia papieża Franciszka. Rzecznik wydał oświadczenie

Papież Franciszek przechodzi przez kolejne problemy zdrowotne. Wiadomości o złym samopoczuciu głowy Kościoła katolickiego zostały przekazane przez Watykan. Podczas audiencji dla delegacji Konferencji Europejskich Rabinów doszło do zdarzenia, które zmusiło do zmiany planów. Co dzieje się z papieżem Franciszkiem?

papież Franciszek
27.10.2023 14:06 Potrzebował usprawiedliwienia na uczelnię. Na ratunek pospieszył papież Franciszek

19-letni Wyatt Olivas jest amerykańskim studentem i katechetą. Nastolatek na cztery tygodnie przeniósł się jednak do Rzymu, gdzie wziął udział w tegorocznym synodzie. Aby nie ponieść przykrych konsekwencji długiej nieobecności na uczelni, pilnie potrzebował usprawiedliwienia, które aby było ważne, potrzebowało podpisu wiarygodnej osoby. Na pomoc pospieszył mu więc sam papież Franciszek.

papież Franciszek
24.10.2023 13:11 Papież Franciszek podjął decyzję ws. polskiego biskupa. Chodzi o orgię na plebanii

Są stanowcze konsekwencje po orgii, jaka miała miejsce na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Jak poinformowała Nuncjatura Apostolska, papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka. Dotychczas to on pełnił funkcję biskupa sosnowieckiego. Jednocześnie przedstawiciele Watykanu przekazali, kto zastąpi skompromitowanego hierarchę.