Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Papież Franciszek przerwał milczenie ws. świętości Jana Pawła II. Nie wszystkim spodobają się te słowa
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 24.04.2023 14:53

Papież Franciszek przerwał milczenie ws. świętości Jana Pawła II. Nie wszystkim spodobają się te słowa

Jan Paweł II, Franciszek
East News/ Rex Features/ MASSIMO CAPODANNO

Jan Paweł II został kanonizowany w 2014 roku i od tamtego czasu jego świętość była niemal niepodważalna. Cień w ostatnim okresie na osobę polskiego papieża rzuciły jednak doniesienia o przypadkach potencjalnego tuszowania pedofilii jeszcze za czasów, gdy ten był metropolitą krakowskim. Świętość Polaka oceniła obecna Głowa Kościoła Katolickiego, papież Franciszek.

Papież Franciszek stanowczo o świętości Jana Pawła II

Papież Franciszek w zdecydowanych słowach stanął w obronie Jana Pawła II oraz jego świętości. Urzędująca Głowa Kościoła Katolickiego udzieliła wywiadu argentyńskiemu dziennikowi “La Nacion”, nie pozostawiając żadnych złudzeń co do kwestii, czy Papież Polak był święty, czy nie.

- Jan Paweł II był święty za życia i jest nim formalnie teraz po śmierci - stanowczo oznajmił Franciszek. - Nikt uczciwie nie może wątpić co do papieża Wojtyły - nie pozostawiał złudzeń hierarcha. 

Ivan Komarenko przekazał Polakom nową wiadomość, nadszedł czas pożegnania. "Smutny dzień"

Papież Franciszek nie pierwszy raz staje w obronie Jana Pawła II

To nie pierwszy raz, gdy urzędujacy Papież wypowiada się odnośnie polskiego hierarchy. Kilka dni temu Franciszek wygłosił przemówienie podczas spotkania na południowej modlitwie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Papież Franciszek w swojej przemowie nawiązał do oszczerstw skierowanych w ostatnim czasie w kierunku Jana Pawła II. - Mając pewność, że wyrażam odczucia wiernych z całego świata, kieruję wdzięczną myśl ku pamięci świętego Jana Pawła II, który w tych dniach stał się celem obraźliwych i bezpodstawnych domysłów - podkreślił Franciszek.

Biskup Rzymu nawiązał w ten sposób do sugestii brata zaginionej prawie 40 lat temu na ulicy w Rzymie 15-letniej mieszkanki Watykanu Emanueli Orlandi. Po spotkaniu z watykańskim prokuratorem, który wszczął nowe śledztwo w sprawie nastolatki, w wywiadzie telewizyjnym Pietro Orlandi pokusił się o bulwersujące słowa uderzające w Jana Pawła II. Wypowiedź oburzyła włoskie społeczeństwo.

Papież Franciszek na Węgrzech

Papież Franciszek będzie gościł na Węgrzech w dniach 28-30 kwietnia. Podczas pielgrzymki spotka się między innymi z uchodźcami z Ukrainy. Papież wygłosi w sumie pięć przemówień, homilię oraz rozważanie przed modlitwą Regina Coeli. Odbędzie również spotkania z prezydent Kataliną Novák i premierem Viktorem Orbánem, węgierską młodzieżą, z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz z duchowieństwem, zakonnikami, seminarzystami i osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo.

W jego harmonogramie znajdzie się czas na prywatną audiencję z niewidomymi dziećmi, które są podopiecznymi Instytutu bł. László Batthyánya-Strattmanna, a także na spotkanie ze środowiskiem akademickim oraz światem kultury. To 41. zagraniczna pielgrzymka głowy Kościoła katolickiego. Na Węgrzech będzie gościł drugi raz.

Źródło: La Nacion/ Goniec