Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Papież Franciszek naraził się wiernym. Polacy wskazali jasno, chodzi o Ukrainę
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 09.09.2023 12:43

Papież Franciszek naraził się wiernym. Polacy wskazali jasno, chodzi o Ukrainę

papież Franciszek
FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Papież Franciszek naraził się Polakom. Słowa przywódcy Kościoła nie są zdaniem wiernych wystarczające. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Sposób, w jaki Watykan podchodzi do wojny w Ukrainie, a konkretnie brak potępienia Rosji za agresję, nie zyskał aprobaty i zrozumienia. 

Słowa papieża Franciszka wywołują burzę, wierni powiedzieli co myślą

Papież Franciszek to papież, który od początku wzbudza wiele kontrowersji. Część wiernych nie była zadowolona z jego nowoczesnego podejścia do kwestii postrzegania światopoglądowych w Kościele. W ostatnim czasie naraził się jednak wszystkim tym, którzy oczekiwali potępienia Rosji w związku z zaatakowaniem Ukrainy i doprowadzenia do śmierci tysięcy niewinnych osób, w tym dzieci.

Wypowiedzi papieża Franciszka na temat wojny w Ukrainie dalekie są od krytyki Władimira Putina i działań jego wojsk. Wierni na całym świecie wskazują, że następca św. Piotra powinien opowiedzieć się po stronie pokrzywdzonych, ale zamiast tego papież Franciszek próbuje nie angażować się w dyskusję, co sprawia wrażenie stania po stronie agresora. Nie tylko wierni w Polsce są oburzeni zachowaniem głowy Kościoła. Najnowszy sondaż ujawnił szorstką ocenę dotyczącą jego działań.

Bulwersujące nagranie z Gdańska. Nastolatkowie zaatakowani przez agresorów

Wierni ocenili papieża Franciszka, nie jest dobrze

“Jak ocenia Pan/i dotychczasowe wypowiedzi i postawę Watykanu dotyczące wojny w Ukrainie”. Takie pytanie usłyszeli ankietowani w sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.

Papież Franciszek nie ma wśród Polaków dobrej opinii w tej kwestii. Sondaż ujawnił, że aż 58,8 proc. ankietowanych negatywnie ocenia postawę oraz wypowiedzi głowy Kościoła w kwestii wojny w Ukrainie. 31,2 proc. osób wybrało odpowiedzi “raczej negatywnie”, a 27,6 proc. zaznaczyło odpowiedź “zdecydowanie negatywnie”. Poparcie dla papieża Franciszka jest znikome.

Pozytywne oceny słów papieża Franciszka są szalenie niskie

Nie wszyscy wierni orientują się w kontrowersyjnych wypowiedziach papieża Franciszka. W sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski aż 25,5 proc. ankietowanych wskazało, że nie kojarzy wypowiedzi głowy Kościoła na temat wojny w Ukrainie. 9,9 proc. nie ma zdania w tym temacie.

Natomiast poparcie dla słów papieża Franciszka jest wśród polskich wiernych wyjątkowo niskie. Zaledwie 5,9 proc. badanych biorących udział w sondażu stwierdziło, że słowa hierarchy są pozytywne. Odpowiedź “zdecydowanie pozytywnie” wybrało 1,9 proc. ankietowanych, a 4 proc. stwierdziło, że papież Franciszek wypowiada się “raczej pozytywnie”.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono dniach 1-3 września przy użyciu metody CAWI & CATI 50/50na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Źródło: wp.pl