Goniec.pl > Papież Franciszek

Papież Franciszek

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
26.10.2021 07:16 Polacy po skandalach pedofilskich chcą dymisji polskiego Episkopatu

"Jak powinien postąpić papież Franciszek w obliczu ujawnionych afer pedofilskich w polskim Kościele i przypadkami ich tuszowania przez biskupów?" - to pytanie podzieliło Polaków. Najnowszy sondaż potwierdza, że polski Kościół nie ma wśród swoich wiernych dobrej opinii. Połowa badanych chce dymisji Episkopatu.Pracownia Kantar na zlecenie "Faktów" TVN oraz TVN24 zapytała Polaków o ich odczucia w związku z reakcją polskiego kościoła na ujawniane skandale pedofilskie wśród księży.Odpowiedzi nie stanowią na korzyść duchowieństwa. Polacy w większości negatywnie odnoszą się do działań hierarchów. Dodatkowo domagają się konkretnych działań.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
24.10.2021 22:04 Papież Franciszek zabrał głos ws. uchodźców

Sprawdziliśmy, jak słowa papieża Franciszka na temat pomocy uchodźców korespondują z działaniem Prawa i Sprawiedliwości w obliczu kryzysu migracyjnego na polskiej granicy. Zamknięcie granic i niewpuszczanie do Polski rodzin z dziećmi jest niezgodne z zaleceniami głowy Kościoła.- Musimy położyć kres powrotom migrantów do krajów, które nie są bezpieczne - powiedział w niedzielę 24 października papież Franciszek. Hierarcha zwrócił się ze specjalnym apelem do państw borykających się z kryzysem migracyjnym.Niedzielne słowa, które padły w czasie błogosławieństwa, nie są pierwszymi zaleceniami wskazującymi, że pomoc uchodźcom jest chrześcijańskim obowiązkiem.- Jak bardzo cierpią ci, którzy są odsyłani! - mówił, głównie w kontekście uciekinierów z Libii papież. Ojciec Święty wprost wskazywał, że odsyłanie uchodźców do krajów, gdzie nie są szanowane prawa tych ludzi, to jawne skazywanie ich na wysłanie do obozów koncentracyjnych.Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
10.10.2021 22:09 Papież Franciszek inauguruje reformę kościoła. Takich zmian nie było od 60 lat

Papież Franciszek rozpoczyna reformę, która zdaniem niektórych teologów może być najbardziej ambitną próbą zmian w Kościele katolickim od 60 lat. Przez dwa lata Watykan ma konsultować się z każdą parafią na świecie, aby określić kierunek rozwoju Kościoła i sprostać nowym wyzwaniom.W sobotę rozpoczęło się XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Polski Kościół katolicki reprezentuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
10.10.2021 13:57 Posłanka KO Urszula Zielińska podeszła do papieża Franciszka i wręczyła mu list

Polska posłanka Urszula Zielińska podczas wizyty w Rzymie podeszła do papieża Franciszka. Głowa Kościoła katolickiego otrzymała od niej list dotyczący sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Poinformowałam papieża, że z wyziębienia, głodu i braku podstawowej pomocy zmarły już co najmniej 4 osoby - przekazała posłanka Koalicji Obywatelskiej.- Udało się! Podczas audiencji papieskiej wręczyłam papieżowi Franciszkowi listy dotyczące sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej - przekazała w mediach społecznościowych Urszula Zielińska.Posłanka Koalicji Obywatelskiej w sobotę 9 października była w Rzymie. Polityczka pojechała tam z gotowym planem działania. Udało jej się go zrealizować: podeszła do papieża Franciszka. Urszula Zielińska zwróciła uwagę na strategię polskich władz. - Weryfikacja dokładniej liczby zmarłych osób jest niemożliwa ze względu na obowiązujący stan wyjątkowy na terenach przygranicznych - poinformowała papieża Franciszka.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
22.08.2021 11:47 Papież Franciszek postanowił ukarać wrocławskiego arcybiskupa. Ma żyć w ubóstwie

Abp. Marian Gołębiewski zarządzający w latach 2004-2013 metropolią wrocławską został ukarany przez Watykan, w związku z tuszowaniem spraw związanych z pedofilią w Kościele. Stolica Apostolska nakazała mu życie w ubóstwie. Z komunikatu opublikowanego w sobotę przez Archidiecezję Wrocławską wynika, że sprawy nie dotyczą jedynie lat 2004-2013, w których Gołębiewski pełnił posługę we Wrocławiu, ale także lat 1996-2004 kiedy duchowny urzędował w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Decyzja Stolicy Apostolskiej jest związana z zaniedbaniami abp. Mariana Gołębiewskiego w zwalczaniu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez niektórych duchownych.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
10.08.2021 15:29 Włoska poczta przechwyciła przesyłkę zaadresowaną do papieża Franciszka. W środku była amunicja

Włoska poczta przechwyciła przesyłkę zaadresowaną do papieża Franciszka, w której znajdowały się trzy naboje oraz kopia dokumentu na kwotę 10 euro. Jak podały media, paczka została nadana we Francji, na co wskazywać miała pieczęć na kopercie.Kopertę z przesyłką znaleźli pracownicy poczty w centrum sortowania w Peschiera Borromeo koło Mediolanu. Zaadresowana była ręcznie dosyć niewyraźnym pismem „Papież, Watykan, plac św. Piotra”.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
23.07.2021 07:34 Nieoficjalne doniesienia: zakończono postępowanie ws. kardynała Dziwisza

Dziennikarze "Onetu" nieoficjalnie ustalili, że Watykan zakończył postępowanie dotyczące możliwego tuszowania pedofilii przez kardynała Stanisława Dziwisza. Komisja papieska miała nie dopatrzeć się żadnych zaniedbań w tej materii.Pracami komisji mającej wyjaśnić, czy w czasach, kiedy funkcję metropolity krakowskiego sprawował kardynał Dziwisz dochodziło do tuszowania czynów pedofilskich popełnionych przez podległych Polakowi księży, dowodzi kardynał Angelo Bagnasco. Weryfikacji podano lata 2005 - 2016.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
13.07.2021 20:22 Tadeusz Rydzyk i arcybiskup Sławoj Głódź zarabiają więcej niż papież Benedykt XVI

Zarówno ojciec Tadeusz Rydzyk, jak i arcybiskup Sławoj Leszek Głódź są już emerytami, ale obaj duchowni żyją pełnią życia. Z pewnością nie mogą narzekać na swoją obecną sytuację materialną. Według doniesień Sławoj Leszek Głódź może otrzymywać nawet blisko 20 tysięcy złotych, natomiast dyrektor i założyciel Radia Maryja ma fundację, która posiada prawie 100 milionów złotych środków trwałych.Tadeusz Rydzyk i Sławoj Leszek Głódź to prawdziwi celebryci wśród duchownych. Księża wzbudzają skrajne emocje i doczekali się już zarówno zagorzałych fanatyków, jak i największych wrogów. Łączy ich coś jeszcze – pieniądze oraz fakt, że obaj są już w wieku emerytalnym.Zgodnie ze sprawozdaniem majątkowym fundacji Tadeusza Rydzyka organizacja dysponuje majątkiem wysokości blisko 100 milionów złotych środków trwałych, w którego skład wchodzą nieruchomości oraz środki transportu. Według Ministerstwa Obrony Narodowej Sławoj Leszek Głódź może otrzymywać nawet 18 tysięcy złotych świadczenia emerytalnego.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
10.07.2021 20:08 Nowe informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka

Watykańska administracja przekazała najnowsze wieści w sprawie stanu zdrowia papieża Franciszka. W sobotę 10 lipca potwierdzono, że głowa Stolicy Apostolskiej przechodzi proces rekonwalescencji. Biskup Rzymu niedawno przeszedł operację. Z informacji prasowych wynika, że przebieg zabiegu był zgodny z oczekiwaniami.Wierni usłyszeli o stanie zdrowia papieża Franciszka w sobotę od dyrektora biura prasowego Watykanu. Matteo Bruni wydał komunikat, w którym potwierdził, że głowa Stolicy Apostolskiej spokojnie dochodziła do siebie w piątek. Dodał również, że proces rekonwalescencji biskupa Rzymu przebiega zgodnie z oczekiwaniami.Przekazując dalsze wieści dotyczące stanu papieża, Matteo Bruni dodał, że Watykan otrzymał już wyniki badań Ojca Świętego, które są zadowalające. Choć głowa Stolicy Apostolskiej kontynuuje kurację, to zaczyna powoli wracać do pełnienia obowiązków oraz spaceruje korytarzami apartamentu.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
04.07.2021 17:45 Papież Franciszek trafił do szpitala. Przejdzie planowany zabieg chirurgiczny

Biuro prasowe Watykanu poinformowało, że papież Franciszek został przyjęty w rzymskiej klinice Gemelli. 84-letni zwierzchnik Kościoła Katolickiego przejdzie zaplanowany zabieg chirurgiczny, który odbędzie się jeszcze dzisiaj.Operację papieża Franciszka zaplanowano na 4 lipca 2021 roku, a przeprowadzi ją profesor Sergio Alfieri. Rzecznik Watykanu poinformował, że po zakończeniu zabiegu wydany zostanie komunikat.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
27.06.2021 21:30 Poznaliśmy szczegóły postępowania ws. kardynała Dziwisza

Stolica Apostolska prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych zaniedbań i działań kardynała Stanisława Dziwisza, mających doprowadzić do tuszowania aktów pedofilii wśród przedstawicieli Kościoła Katolickiego. W sobotę nasz kraj opuścił kardynał Angelo Bagnasco, który stanął na czele watykańskiej komisji badającej zarzuty wobec polskiego duchownego.Przed watykańską komisją zeznania składał m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który ujawnił, że komórka powołana przez Stolicę Watykańską składa się jedynie z zagranicznych duchownych.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
04.06.2021 04:16 Papież Franciszek apeluje, aby patenty na szczepionki zostały uwolnione

Podczas sobotniego koncertu "Vax Live" papież Franciszek skomentował sprawę patentów szczepionkowych, które aktualnie obowiązują. Według Głowy Kościoła uderzają one w wartości chrześcijańskie i przedkładają biznes ponad dobro człowieka. Pomysł zniesienia patentów spodobał się również rządom Francji, USA oraz Polski.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
04.06.2021 04:03 Papież podjął decyzję ws. biskupa Tyrawy. Wszystko po aferze związanej z molestowaniem

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy, a Konferencja Episkopatu Polski wyjaśniła przyczyny odsunięcia duchowego od kierowania diecezją bydgoską. Biskup był oskarżany m.in. o zaniedbania w sprawach o nadużycia seksualne.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
06.05.2021 14:00 Papież Franciszek wprowadził rewolucyjną zmianę w kościele. Zaczyna obowiązywać już od 1 maja

Papież Franciszek jest znany z rewolucyjnego podejścia do funkcjonowania kościoła. Niektórzy duchowni, którzy są tradycjonalistami, twierdzą nawet, że czasem przesadza. Tym razem Zwierzchnik Kościoła Katolickiego wydał dekret, który został jednak okrzyknięty trzęsieniem ziemi w kościele oraz historyczną zmianą. Zaczął obowiązywać już od dziś.