Papież Franciszek zlecił kardynałowi Matteo Zuppiemu, zadanie poprowadzenia misji, która ma złagodzić napięcia w konflikcie w Ukrainie. Wiadomość przekazana przez rzecznika Watykanu została poprzedzona wystąpieniem głowy Kościoła katolickiego podczas wizyty na Węgrzech.
Papież Franciszek wziął udział w forum III Kongresu na temat przyrostu naturalnego i przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu. W trakcie przemówienia biskup Rzymu opowiedział o pewnej sytuacji, w której "stracił cierpliwość". Jakiś czas temu nakrzyczał na wierną, która chciała, by pobłogosławił jej psa.
Koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa to najważniejsze wydarzenie soboty na całym świecie. Nowy monarcha brytyjski, podobnie jak jego poprzednicy, otrzymał z tej okazji całą masę prezentów, wśród których nie zabrakło upominku od papieża Franciszka. Głowa Kościoła Katolickiego nie pojawiła się w Londynie, ale wynagrodziła to władcy naprawdę hojnym podarunkiem. W ręce Karola III trafił prawdziwy unikat.
Papież Franciszek odwiedził Węgry. W ostatnim dniu pielgrzymki odprawił mszę na placu Kossutha w Budapeszcie, przed budynkiem parlamentu. Podczas homilii mówił, że smutny jest widok „zamkniętych bram dla tych, którzy są obcy, inni, migrujący, ubodzy”. Duchowny nawoływał do braterstwa i współpracy ponad podziałami.
Papież Franciszek na pokładzie samolotu lecącego z Rzymu do Budapesztu odniósł się do oskarżeń wysuwanych w stronę Jana Pawła II przez brata zaginionej 40 lat temu obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. Franciszek nazwał je głupotą.
Jan Paweł II został kanonizowany w 2014 roku i od tamtego czasu jego świętość była niemal niepodważalna. Cień w ostatnim okresie na osobę polskiego papieża rzuciły jednak doniesienia o przypadkach potencjalnego tuszowania pedofilii jeszcze za czasów, gdy ten był metropolitą krakowskim. Świętość Polaka oceniła obecna Głowa Kościoła Katolickiego, papież Franciszek.
Papież Franciszek w przyszłym tygodniu odbędzie pielgrzymkę do Budapesztu. W niedzielę 23 kwietnia podczas spotkania z wiernymi w Watykanie nawiązał do swoich planów. Stwierdził, że na centralną Europę wciąż „napierają lodowate wichry wojny”. Przypomniał o konieczności niesienia pomocy humanitarnej.
Papież Franciszek wygłosił przemówienie podczas spotkania na południowej modlitwie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Głowa Kościoła stanęła w obronie Jana Pawła II, bezpodstawnie oskarżonego przez brata poszukiwanej od 40 lat obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. Franciszek złożył również życzenia wiernym Kościołów wschodnich, którzy świętują Wielkanoc.
Papież Franciszek wygłosił homilię w trakcie mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w bazylice Świętego Piotra. Zachęcał do tego, by nie czuć się bezsilnym "wobec muru świata, w którym zdają się zawsze zwyciężać prawa najprzebieglejszych i najsilniejszych […] potęgi zła, konfliktów, które rozdzierają relacje […] raka korupcji, rozprzestrzeniania się niesprawiedliwości, lodowatych wichrów wojny". Tłumaczył, że zmartwychwstanie Pana Jezusa daje siłę "do pójścia naprzód".
Papież Franciszek, który ostatnie trzy dni spędził w szpitalu Gemelli w Rzymie, w sobotę 1 kwietnia opuścił placówkę medyczną. Kościelny hierarcha trafił pod opiekę lekarzy z trudnościami w oddychaniu. Tuż przed rzymską kliniką czekał na Ojca Świętego tłum przejętych wiernych. Jedna z kobiet, na widok Franciszka nie mogła powstrzymać silnych emocji.
Po trzech dniach niepokoju i oczekiwania, papież Franciszek opuścił szpital Gemelli w Rzymie. Głowa Kościoła Katolickiego trafiła tam w ostatnią środę, 29 marca z trudnościami w oddychaniu. Kościelny hierarcha z uśmiechem na twarzy pozdrawiał w sobotę przejętych wiernych. - Wciąż jeszcze żyję - oznajmił Franciszek.
Papież Franciszek trafił wczoraj do szpitala. Na razie nie wiadomo, kiedy opuści placówkę, choć ma się już czuć lepiej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do Polaków z prośbą o modlitwę w intencji głowy Kościoła.
Przedstawiciele Watykanu potwierdzili, że stan zdrowia papieża Franciszka poprawia się. Głowa Kościoła została wczoraj (29.03) zabrana do szpitala z powodu choroby układu oddechowego, choć początkowo wizyta miała wiązać się z planowanym badaniem kontrolnym.
Papież Franciszek na dłużej pozostanie w rzymskim szpitalu. Po początkowych doniesieniach o zaplanowanej wizycie głowy Kościoła Katolickiego, światło dzienne ujrzały informacje o poważnych dolegliwościach Franciszka i jego pilnej hospitalizacji. Niektóre media podają, że hierarcha miał zawał, jednak komunikat Watykanu zdaje się to wykluczać.
W środę 29 marca Papież Franciszek trafił do rzymskiego szpitala Gemelli. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, w opublikowanym, krótkim komunikacie zdradza powody hospitalizacji Ojca Świętego.
Papież Franciszek dobrze wie o istnieniu Radia Maryja i o. Tadeusza Rydzyka? Środowa audiencja generalna w Watykanie nie pozostawiła wątpliwości, że tak właśnie jest. Głowa Kościoła zwróciła się bezpośrednio do pielgrzymów z Torunia obecnych na placu Świętego Piotra.
Z Polski i świata spływają kolejne komentarze dotyczące reportażu Marcina Gutowskiego pt. “Franciszkańska 3”. Autor materiału zaprezentował dowody świadczące o tym, że ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła wyciszał sprawy księży pedofili ze swojej archidiecezji. Głos w sprawie zabrał papież Franciszek. Głowa Kościoła stwierdziła, że “w tamtych czasach wszystko było tuszowane”.
Zastanawiające słowa padły w sobotę z ust papieża Franciszka. Głowa Kościoła wskazała na inny, lepszy sposób myślenia kobiet. Swoje zdanie biskup Rzymu argumentował zmianami poczynionymi w Watykanie. - Tam, gdzie przyjęliśmy kobiety, od razu się zmienia, rzeczy idą naprzód — stwierdził.
Zaskakujące informacje docierają z Watykanu. Papież Franciszek postanowił, że w najbliższym czasie dojdzie do przebudowy letniej rezydencji Castel Gandolfo. Doniesienia te zostały potwierdzone przez władze Państwa Watykańskiego. Decyzja ta nie spodobała się polskiemu duchownemu, który w mocnych słowach odniósł się do działań głowy Kościoła.
Decyzją Watykanu, błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nie zostanie w najbliższej przyszłości kanonizowany. Według przeprowadzonych przez Stolicę Apostolską analiz, cud, który miał się dokonać za wstawiennictwem zmarłego duchownego nosił znamiona medycznego uzasadnienia i nie może być sklasyfikowany jako nadprzyrodzony.
Papież Franciszek udzielił pierwszego od śmierci Benedykta XVI wywiadu. Stwierdził, że nawet nie rozważał ustalenia norm regulujących przyszłe rezygnacje papieży. Dodał, że planuje pozostać na tronie biskupa Rzymu tak długo, jak to możliwe - pomimo fali ataków ze strony niektórych kardynałów i biskupów.
Ceremonia pogrzebowa Benedykta XVI dobiegła końca. Na naszych oczach wydarzyło się coś, co na długo zostanie zapamiętane. Sama homilia zdaniem komentatorów była poniżej oczekiwań, trwała krótko, a urzędujący papież Franciszek nie poświęcił wystarczająco dużo czasu, by docenić dokonania swojego poprzednika. W uroczystościach na placu św. Piotra wzięły udział dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Wierni domagali się tego samego, czego oczekiwano po śmierci Jana Pawła II. Wśród zgromadzonych tłumów pojawił się baner z napisem "Santo subito".
W Watykanie trwają uroczystości pogrzebowe papieża Benedykta XVI. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi żegna hierarchę kościelnego na placu św. Piotra. Jak się okazuje, dzień pochówku emerytowanej głowy kościoła katolickiego, nie będzie dniem żałoby w Stolicy Apostolskiej. Na zaskakującej decyzji Franciszka suchej nitki nie zostawił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Pogrzeb Benedykta XVI przejdzie do historii Kościoła katolickiego. O godzinie 9:30 rozpoczęło się ostatnie pożegnanie papieża emeryta, którym przewodzi obecnie urzędujący papież Franciszek. Na uroczystości w Watykanie nie brakuje najważniejszych ludzi z całego świata, ale zwykli wierni podzielili się niecodzienną uwagą.
W sobotę 31 grudnia media obiegła smutna informacja o śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. Kościelny dostojnik zmarł w wieku 95 lat w Watykanie. W homilii na zakończenie roku zmarłego pożegnał urzędujący papież, Franciszek. Oddał on hołd swojemu poprzednikowi, wspominając go jako szlachetnego i życzliwego człowieka wiary, wyrażając jednocześnie wdzięczność Bogu za jego wkład w budowanie Kościoła Katolickiego.
Ojciec Święty Franciszek udzielił wywiadu hiszpańskiej telewizji "ABC". Głowa Kościoła Katolickiego po raz pierwszy zdradziła w nim, że już w 2013 roku podpisała list o swojej rezygnacji. Dokument może zostać wykorzystany, gdy stan zdrowia w poważny sposób uniemożliwi papieżowi sprawowanie jego funkcji. Nie jest to jednak precedens, bo podobne listy mieli podpisać także jego poprzednicy.
Przypadki nadużyć seksualnych w kościele katolickim to temat budzący dużo emocji. Regularnie pojawiające się doniesienia na temat księży przekraczających wszelkie granice, towarzyszą nam od lat. Trudno określić skalę zjawiska, ponieważ często się zdarza, że hierarchowie kościelni, nawet na najwyższych stanowiskach, tuszują tego typu przestępstwa. Tym razem radykalne działania zaprezentował papież Franciszek - słoweński jezuita, wobec którego pojawiły się oskarżenia o charakterze seksualnym, został ekskomunikowany.
Decyzją papieża Franciszka kierownictwo międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej Caritas Internationalis zostało odwołane. W specjalnie wydanym dekrecie papież uzasadnił swoje postanowienie oraz wyznaczył tymczasowego administratora organizacji.