Goniec.pl > Wiadomości > Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 05.06.2023 14:29

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie

Matteo Zuppi
FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Dziś (5.05) rozpoczyna się obiecana przez papieża Franciszka misja pokojowa w Ukrainie. Kardynał Matteo Zuppi zostanie wysłannikiem Stolicy Apostolskiej do Kijowa. Biuro Prasowe Watykanu ogłosiło informację o przybyciu papieskiego delegata.

Rozpoczęła się papieska misja pokojowa w Ukrainie

Podczas ostatniej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Watykanie papież Franciszek zapewnił, że Stolica Apostolska wkrótce podejmie działania mające na celu przywrócenie pokoju w Ukrainie. 20 maja głowa Kościoła ogłosiła wysłanie swojego osobistego przedstawiciela do Kijowa, w celu złagodzenia napięć w konflikcie na Ukrainie. Teraz kardynał Matteo Zuppi został wyznaczony na papieskiego wysłannika.

Jak podało Biuro Prasowe Watykanu, obiecana przez Franciszka misja pokojowa rozpoczęła się 5 czerwca. - Papieski wysłannik odwiedzi dziś Kijów, aby poprowadzić misję pokojową - czytamy w komunikacie.

"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler o kulisach programu. Zdradziła, kto płaci za metamorfozy

Wizyta potrwa tylko dwa dni

Jak napisano, głównym celem inicjatywy jest "dogłębne wysłuchanie władz ukraińskich na temat możliwych sposobów osiągnięcia sprawiedliwego pokoju i wsparcie gestów człowieczeństwa, które pomogą złagodzić napięcia".

Wizyta kardynała Zuppiego potrwa do jutra (6.06). W tym czasie duchowny będzie pełnił rolę mediatora między Rosją a Ukrainą. Według zapowiedzi przedstawicieli Watykanu na późniejszym etapie dialogu istnieje możliwość uwzględnienia innych państw, które dążą do zakończenia wojny w zaatakowanym państwie.

Papież Franciszek nadal otwarcie nie potępił agresji Rosji

Na początku maja br. papież Franciszek po raz pierwszy poinformował o działaniach Watykanu mających na celu zaprowadzenia pokoju w Ukrainie. - Trwa misja w sprawie pokoju w Ukrainie, która nie jest jeszcze publicznie ogłoszona - powiedział, dodając, że szczegóły zostaną podane, kiedy będzie to możliwe.

Słowa Franciszka zaskoczyły opinię publiczną, gdyż od początku inwazji na Ukrainę papież nie wyrażał jawnego potępienia rosyjskiej agresji w swoich wystąpieniach. Mimo wielokrotnych apeli o pokój na świecie, nie odnosił się bezpośrednio do zbrodniczych działań agresora i jednoznacznie nie potępił Władimira Putina.

Źródło: Biuro Prasowe Watykanu