NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Watykan wydał komunikat dotyczący zdrowia papieża Franciszka
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 11.06.2023 16:47

Watykan wydał komunikat dotyczący zdrowia papieża Franciszka

Papież Franciszek
FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

- Franciszek nie ma gorączki i jest stabilny pod względem hemodynamicznym. Papież przeszedł fizjoterapię oddechową i porusza się - poinformował Matteo Bruni, rzecznik Stolicy Apostolskiej w niedzielę, 11 czerwca. Przebywający w szpitalu ojciec święty przechodzi rekonwalescencję po operacji jamy brzusznej.

Papież przeszedł operację

Papież Franciszek przebywa w rzymskim szpitalu Gemelli od środy, 7 czerwca. Tego dnia, tuż po zakończeniu audiencji generalnej na placu św. Piotra, kościelny hierarcha przeszedł operację związaną z niedrożnością jelit

- Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brzusznej, i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - informował kilka dni temu rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

17-latek napadał z siekierą na sklepy. Nieoficjalnie: to syn sędzi Sądu Najwyższego

Papież pomyślnie przechodzi rekonwalescencję

Wiele wskazuje na to, że zabieg został przeprowadzony pomyślnie. W najnowszym komunikacie Matteo Bruni poinformował, że rekonwalescencja przebiega prawidłowo. - Franciszek nie ma gorączki i jest stabilny pod względem hemodynamicznym. Papież przeszedł fizjoterapię oddechową i porusza się - dowiadujemy się w niedzielę, 11 czerwca. 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 86-letni papież nie odmówił publicznie swojej niedzielnej modlitwy na Anioł Pański. Jak dodawał rzecznik Stolicy Apostolskiej, kościelny hierarcha śledził niedzielne nabożeństwo w telewizji. 

- Następnie udał się do kaplicy prywatnego apartamentu, gdzie odmówił modlitwę Anioł Pański - dodawał Bruni. - Personel medyczny poinformował nas, że pooperacyjna rekonwalescencja papieża Franciszka przebiega normalnie - czytamy.

Wszystkie audiencje odwołane

Papież Franciszek pozostanie w szpitalu przynajmniej przez cały ten tydzień, a wszystkie audiencje zostały odwołane do 18 czerwca. Dodatkowo lekarze zalecili mu unikanie obciążania brzucha po niedawnej operacji. Absencja duchownego ma jednak potrwać na tyle długo, na ile będzie trzeba, by wrócił do pełni sił. 

Bez jego udziału w sobotę 10 czerwca na placu Świętego Piotra i na ośmiu placach w innych krajach odbyły się światowe spotkanie na temat braterstwa, w którym uczestniczyło m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Początkowo wśród zaproszonych był także Lech Wałęsa, jednak były prezydent RP zrezygnował ostatecznie z podróży do Watykanu.

Źródło: Vatican News/ Goniec.pl