Goniec.pl > Wiadomości > Papież Franciszek przerwał milczenie. Chodzi o Jana Pawła II
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 16.04.2023 16:39

Papież Franciszek przerwał milczenie. Chodzi o Jana Pawła II

Franciszek o Janie Pawle II
flickr.com/Levan Ramishvili & Rex Features/East News

Papież Franciszek wygłosił przemówienie podczas spotkania na południowej modlitwie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Głowa Kościoła stanęła w obronie Jana Pawła II, bezpodstawnie oskarżonego przez brata poszukiwanej od 40 lat obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. Franciszek złożył również życzenia wiernym Kościołów wschodnich, którzy świętują Wielkanoc.

Papież Franciszek stanął w obronie Jana Pawła II. "Stał się celem obraźliwych i bezpodstawnych domysłów"

Papież Franciszek w swojej przemowie nawiązał do oszczerstw skierowanych w ostatnim czasie w kierunku Jana Pawła II. - Mając pewność, że wyrażam odczucia wiernych z całego świata, kieruję wdzięczną myśl ku pamięci świętego Jana Pawła II, który w tych dniach stał się celem obraźliwych i bezpodstawnych domysłów - podkreślił Franciszek.

Biskup Rzymu nawiązał w ten sposób do sugestii brata zaginionej prawie 40 lat temu na ulicy w Rzymie 15-letniej mieszkanki Watykanu Emanueli Orlandi. Po spotkaniu z watykańskim prokuratorem, który wszczął nowe śledztwo w sprawie nastolatki, w wywiadzie telewizyjnym Pietro Orlandi pokusił się o bulwersujące słowa uderzające w Jana Pawła II. Wypowiedź oburzyła włoskie społeczeństwo.

Grób gwiazdora "Znachora" jest w opłakanym stanie, mogiła została kompletnie zdewastowana. Wyjątkowo przykry widok

Życzenia papieża Franciszka dla Wschodu. "Niech Pan będzie blisko z nimi i niech pomoże im zawrzeć pokój"

Głowa Kościoła skierowała również życzenia wielkanocne dla kościołów wschodnich. - Pragnę wyrazić moją bliskość ze wszystkimi braćmi i siostrami, którzy zwłaszcza na Wschodzie obchodzą dziś Wielkanoc. Najdrożsi, niech zmartwychwstały Pan będzie z Wami i niech napełni Was Duchem Świętym. Dobrej Wielkanocy dla was wszystkich - oznajmił papież.

Franciszek modlił się o pokój na świecie, łącząc się w bólu z ofiarami wojny na Ukrainie. - Niestety, w uderzającej sprzeczności z wielkanocnym przesłaniem wojny trwają i dalej sieją śmierć w przerażających formach. Bolejmy nad tym okrucieństwem i módlmy się za jego ofiary prosząc Boga o to, aby świat nie musiał więcej przeżywać przerażenia straszną śmiercią z rąk człowieka, ale by żył w zdumieniu dla życia, które on daje i odnawia swoją łaską. Myślę o naszych braciach i siostrach, którzy w Rosji i na Ukrainie obchodzą dziś Wielkanoc. Niech Pan będzie blisko z nimi i niech pomoże im zawrzeć pokój - dodał. 

Niedzielne rozważania Franciszka. Mimo swych "ograniczeń i upadków" Kościół "jest ciałem Chrystusa"

Modlitwę poprzedziły przemyślenia papieża Franciszka. Biskup Rzymu nawoływał wiernych do refleksji. Czy w imię miłości Jezusa i jego ran "jesteśmy gotowi otworzyć ramiona przed kimś, kto jest zraniony w życiu, nie wykluczając nikogo z miłosierdzia Bożego, ale przyjmując wszystkich, każdego jak brata, jak siostrę; tak, jak wszystkich przyjmuje Bóg?" - pytał licznie zgromadzonych pielgrzymów.

Papież pozdrowił licznie przybyłych do sanktuarium Santo Spirito in Sassia czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych krajów. Franciszek odniósł się również do napiętej sytuacji w Sudanie, gdzie doszło do eskalacji walk. Zaapelował o złożenie broni oraz o wznowienie dialogu.

Źródło: wydarzenia.interia.pl